
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
21 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3859/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
12 жовтня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Новоайдарської селищної ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
1) визнати противоправним та скасувати рішення шістдесят дев`ятої сесії сьомого скликання від 10.09.2020 Новоайдарської селищної ради від 10.09.2020 № 69/3, про відмову позивачу у наданні в користування земельної ділянки загальною площею 11,4774 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0131;
2) зобов`язати Новоайдарську селищну раду надати позивачу земельні ділянки у користування у відповідності до Земельного Кодексу України по затвердженому проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 11,4774 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0131, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, для ведення фермерського господарства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 29.03.2016 він звернувся до Новоайдарської селищної ради з заявою від 29.03.2016 вх. № 89 про затвердження «Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар Новоайдарської селищної ради Новоайдарського району Луганської області» кадастровий номер 4423155100:42:012:0131.
Рішенням восьмої позачерговою сесією сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 11.04.2016 № 8/1 затверджений «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар Новоайдарської селищної ради Новоайдарського району Луганської області», кадастровий номер 4423155100:42:012:0131.
У рішенні шістдесят дев`ятої сесії сьомого скликання від 10.09.2020№ 69/3 вказана єдина причина відмови: з метою захисту прав та інтересів жителів територіальної громади.
Позивач вважає противоправним рішення шістдесят дев`ятої сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 10.09.2020 № 69/3 про відмову Позивачу у наданні в користування земельної ділянки загальною площею 11,4774 га, кадастровий номер 4423155100:42:012:0131, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, яке підлягає скасуванню, так як суперечить положенням законодавства України, та порушує права Позивача за наступних підстав.
Позивач зазначає, що після того як відповідач затвердив «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар Новоайдарської селищної ради Новоайдарського району Луганської області», кадастровий номер 4423155100:42:012:0131, у нього нема причин не надати земельну ділянку в користування.
Позивач вважає противоправним рішення шістдесятої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 10.09.2020 № 69/3, яке підлягає скасуванню, так як суперечить положенням законодавства України, та порушує права позивача.
Відповідач позов не визнав, про що 12.11.2020 подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив наступне (арк. спр. 165-174).
По перше, прийняття рішень з питань надання земельних ділянок комунальної власності у користування в межах населеного пункту смт Новоайдар є виключно повноваженнями Новоайдарської селищної ради.
По-друге, Новоайдарська селищна рада, враховуючи щорічні звернення громадян з проханням виділити їм землю для сінокосіння, діючи як представницький орган територіальної громади смт Новоайдар. 26 листопада 2015 року та 11 листопада 2019 року з метою вирішення питання щодо передачі в користування земельних ділянок для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 та з`ясування думки своїх мешканців з цього питання провела загальні збори громадян. 26 листопада 2015 року були проведені загальні збори представників громади смт Новоайдар, на яких було оприлюднено інформацію щодо можливості відведення земельних ділянок гр. ОСОБА_1 та проведене громадське обговорення цього питання. Рішення зборів підтвердило вірність позиції Новоайдарської селищної ради в пріоритетному захисті прав та інтересів членів своєї громади під час розпорядження земельними ділянками. 11 листопада 2019 року були проведені загальні збори громадян за місцем проживання, на яких повторно було розглянуто питання щодо передачі у користування земельних ділянок для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 , зокрема й ділянки загальною площею 11,4774 га. На цих зборах всі присутні мешканці громади в черговий раз одноголосно висловили свою позицію щодо не згоди в наданні ОСОБА_1 в користування земельних ділянок, на яких вони займаються підсобним господарством (вирощують птицю, кролів, кіз, телят, корів тощо), використовуючи при цьому прилеглу територію. Передача позивачу вказаних земельних ділянок у користування позбавить членів громади можливості тримати худобу через відсутність ділянок для сінокосіння та випасання, збирати лікарські трави, унеможливить під`їзд до річки Айдар та зони відпочинку населення. Позиція громади є незмінною від початку розгляду цього питання.
Водночас, прохання позивача про надання йому в оренду терміном на 49 років земельної ділянки загальною площею 11,4774 га для ведення фермерського господарства розглядалось на восьмій позачерговій сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради 11.04.2016. За результатами розгляду прохання позивача другим пунктом рішення Новоайдарської селищної ради № 8/1 від 11.04.2016 позивачу було відмовлено в передачі в оренду терміном на 49 років земельної ділянки загальною площею 11,4774 га для ведення фермерського господарства. Слід зауважити, що позивач рішення Новоайдарської селищної ради № 8/1 від 11.04.2016 в частині відмови в наданні земельної ділянки площею 11,4774 га в користування для ведення фермерського господарства не оскаржував, рішення ради № 8/1 від 11.04.2016 є чинним.
По-третє, вимога позивача зобов`язати Новоайдарську селищну раду надати позивачу земельну ділянку в користування по затвердженому проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 11,4774 га, кадастровий номер 4423155100:42:012:0131, суперечить вимогам Земельного кодексу України з наступних підстав. Так, відповідно до частини першої статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Відповідно до частини другої статті 135 Земельного кодексу України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу. При цьому, частина друга статті 134 Земельного кодексу України (зі змінами, внесеними Законом України від 18 лютого 2016 року № 1012-УІІІ «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів») не передбачає можливості передачі земельних ділянок для ведення фермерського господарства поза процедурою земельних торгів. Просить суд взяти до уваги висновки головного архітектора району, викладених в листі від 19.02.2020 вих. № 12/10, відповідно до яких: земельна ділянка, зазначена на графічному матеріалі під № 4 з кадастровим номером 4423155100:42:012:0131 - розташована частково за межами населеного пункту, частково в водоохоронній зоні, частково в зоні зелених насаджень спеціального призначення, повністю в санітарно захисній зоні, і не може бути надана в оренду для ведення фермерського господарства.
Висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №28-28-99.3-523/2-16 від 28.03.2016 датований 28.03.2016, а пунктом 13 Висновку передбачено термін його дії 1 (один) рік, відтак строк дії висновку закінчився ще 28.03.2017. Відповідно до норм Земельного кодексу України, рішенню про затвердження проекту землеустрою і надання або відмову у наданні земельної ділянки у користування передує отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Проте Новоайдарська селищна рада на жодному пленарному засіданні не приймала рішень про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки загальною площею 11,4774 га в оренду для ведення фермерського господарства строком на 49 років. Донецький апеляційний адміністративний суд у постанові від 15.03.2016 по справі № 419/2190/15-а, скасувавши рішення Новоайдарської селищної ради № 42/3-6 від 15.10.2015, не зобов`язував відповідача приймати рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки загальною площею 11,4774 га в оренду для ведення фермерського господарства строком на 49 років. Наведене підтверджує, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, розташованої в межах смт Новоайдар Новоайдарського району Луганської області не відповідає вимогам ст. 50 Закону України № 858-ІV, оскільки не містить обов`язкових матеріалів, визначених Законом.
На підставі викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 15 жовтня 2020 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 47).
Ухвалою суду від 21 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 50).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), судом встановлено таке.
Рішенням восьмої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 11 квітня 2016 року № 8/1 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, та відмовлено ОСОБА_1 у передачі в оренду терміном на 49 років земельної ділянки загальною площею 11,4774 га (пасовища), кадастровий номер 4423155100:42:012:0131, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, у зв`язку з тим, що порушуються права та інтереси членів територіальної громади селища Новоайдар (арк. спр. 16).
ОСОБА_1 звернувся до Новоайдарської селищної ради із заявою від 29 вересня 2017 року про прийняття рішення щодо надання позивачу земельної ділянки у користування терміном на 49 років, загальною площею 11,4774 га (пасовища), кадастровий номер 4423155100:42:012:0131, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, для ведення фермерського господарства. До заяви позивачем додано проект землеустрою та копію рішення сесії від 11.04.2016 № 8/1 (арк. спр. 58, 59-66).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2020 року у справі № 360/2228/20, яке набрало законної сили 15.09.2020, позов ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправним протиправним та скасовано рішення шістдесятої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 31 січня 2020 року № 60/3 «Про повторний розгляд заяви від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею 11,4774 га у користування для ведення фермерського господарства на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/4730/19 від 22.01.2020».
- зобов`язано Новоайдарську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 вересня 2017 року про надання земельної ділянки загальною площею 11,4774 га у користування для ведення фермерського господарства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (арк. спр. 17-31).
Згідно з рішенням шістдесят дев`ятої сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 10 вересня 2020 року № 69/3 «Про повторний розгляд заяви. від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею 11,4774 га у користування для ведення фермерського господарства на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/2228/20 від 13.08.2020» відмовлено ОСОБА_1 у наданні в користування земельної ділянки загальною площею 11,4774 га, кадастровий номер 4423155100:42:012:0131, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області (арк. спр. 12).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 25 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97 ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон № 280/97 ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з частинами першою та другою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 Земельного кодексу України, зокрема:
надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) (частина перша);
відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (частина шоста);
рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (частина одинадцята);
відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина п`ятнадцята).
Частинами першою, десятою статті 59 Закону № 280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування» (далі - Закон № 280/97-ВР) передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до частини другої статті 59 Закон № 280/97-ВР рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Частиною третьою статті 59 Закон № 280/97-ВР зазначено, що рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Таким чином, вирішення питань, віднесених до компетенції селищної ради, здійснюється шляхом прийняття відповідних рішень.
З урахуванням приписів статті 123 ЗК України визначено два можливі варіанти рішень за наслідками розгляду відповідної заяви про передачу земельної ділянки у користування - задоволення заяви та надання земельної ділянки у користування або вмотивована відмова у наданні земельної ділянки з передбачених законом підстав.
Дослідженням рішення Новоайдарської селищної ради від 10 вересня 2020 року № 69/3 встановлено, що вказане рішення містить посилання як на єдину підставу відмови у наданні позивачу земельної ділянки у користування: «з метою захисту прав та інтересів жителів територіальної громади», проте не містить жодного обґрунтування вказаної підстави, з якої відмовлено позивачу у наданні земельних ділянок у користування, мотивів з яких виходив відповідач приймаючи рішення про відмову у наданні земельної ділянки у користування позивачу.
При цьому, з оскаржуваного рішення вбачається, що відповідачем прийнято рішення за результатами повторного розгляду заяви позивача від 29.09.2017 та на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/2228/20 від 13.08.2020.
Як вже було зазначено, рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/2228/20 від 13.08.2020 визнано протиправним та скасовано рішення шістдесятої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 31 січня 2020 року № 60/3 «Про повторний розгляд заяви від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею 11,4774 га у користування для ведення фермерського господарства на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/4730/19 від 22.01.2020» та зобов`язано Новоайдарську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 вересня 2017 року про надання земельної ділянки загальною площею 11,4774 га у користування для ведення фермерського господарства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (арк. спр. 17-31).
З рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/2228/20 від 13.08.2020, яке набрало законної сили 15.09.2020, вбачається, що судом надана правова оцінка усім підставам, з яких відповідач прийняв рішення про відмову у передачі в користування земельної ділянки за заявою ОСОБА_1 від 29 вересня 2017 року про надання земельної ділянки загальною площею 11,4774 га у користування для ведення фермерського господарства, в тому числі і такої підстави відмови як наявність протоколів громадських обговорень та необхідності захисту прав територіальної громади.
Отже, оскаржуване рішення за наслідками повторного розгляду заяви позивача від 29.09.2017 не містить врахування відповідачем усіх обставин, яким судом надана оцінка згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/2228/20 від 13.08.2020 та з яких виходив суд зобов`язуючи відповідача повторно розглянути заяву позивача від 29.09.2017.
Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд встановив, що оскаржуване рішення відповідача не відповідає критеріям правомірного рішення суб`єкта владних повноважень, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, тому підлягає скасуванню.
Мотивам, з яких виходив відповідач, відмовляючи позивачу у наданні земельної ділянки у користування, що зазначені відповідачем у відзиві на позов, суд не надає оцінки та відхиляє, оскільки, як вже вищевказано, оцінка рішенню суб`єкта владних повноважень на відповідність критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, надається судом виключно виходячи зі змісту такого рішення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що рішення Новоайдарської селищної ради «Про повторний розгляд заяви. від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею 11,4774 га у користування для ведення фермерського господарства на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/2228/20 від 13.08.2020» не вмотивоване, винесено необґрунтовано, без урахування усіх обставин, отже вимога позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення Новоайдарської селищної ради від 10 вересня 2020 року № 69/3 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Що стосується вимоги позивача про зобов`язання відповідача надати позивачу земельну ділянку у користування, суд зазначає таке.
Згідно з положеннями Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта.
На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
Відтак, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
У даному випадку, повноваження щодо надання земельної ділянки у користування чи відмови у його наданні, регламентовано статтею 123 ЗК України та покладається на суб`єкта владних повноважень.
Поряд із цим, умови, за яких орган відмовляє у наданні земельної ділянки у користування повинні ґрунтуватися на законі. Якщо такі умови відсутні, орган повинен надати земельну ділянку у користування. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - надати або не надати (відмовити).
З урахуванням вищевикладеного, суд погоджується з твердженнями відповідача, що прийняття рішень з питань надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування в межах населеного пункту смт. Новоайдар є дискреційними повноваженнями Новоайдарської селищної ради та суд не може підміняти відповідача, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції відповідача, оскільки такі дії виходять за межі визначених суду повноважень законодавцем.
Так, критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об`єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття, тощо.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно з частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, з огляду на положення пункту 2 частини другої статті 245 КАС України, зважаючи, що прийняття рішення про з питань надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування в межах населеного пункту смт. Новоайдар є дискреційними повноваженнями Новоайдарської селищної ради, а суд не повноважний перебирати на себе вирішення таких питань та давати вказівки, які б свідчили про вирішення судом питань, які належать до компетенції відповідача, замість останнього, суд вважає за необхідне зобов`язати Новоайдарську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 вересня 2017 року про надання земельної ділянки загальною площею 11,4774 га у користування для ведення фермерського господарства з урахуванням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.08.2020 у справі № 360/2228/20 та прийняти мотивоване рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, у задоволенні вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача надати позивачу земельну ділянку загальною площею 11,4774 га у користування для ведення фермерського господарства слід відмовити.
Відповідно, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 840,40 грн, що підтверджено квитанцією про сплату судового збору (арк. спр. 7).
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, а позов підлягає частковому задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача повну суму судового збору, сплачену позивачем при зверненні до суду з даним позовом.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце перебування: АДРЕСА_2 ) до Новоайдарської селищної ради (ідентифікаційний код 04335571, місцезнаходження: 93500, Луганська область, Новоайдарський район, смт. Новоайдар, вул. Дружби, буд. 1) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення шістдесят дев`ятої сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 10 вересня 2020 року № 69/3.
Зобов`язати Новоайдарську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 вересня 2017 року про надання земельної ділянки загальною площею 11,4774 га, кадастровий номер 4423155100:42:012:0131, у користування для ведення фермерського господарства з урахуванням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.08.2020 у справі № 360/2228/20 та прийняти мотивоване рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні вимоги про зобов`язання Новоайдарської селищної ради надати земельну ділянку площею 11,4774 га, кадастровий номер 4423155100:42:012:0131, у користування для ведення фермерського господарства відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоайдарської селищної ради (ідентифікаційний код 04335571, місцезнаходження: 93500, Луганська область, Новоайдарський район, смт. Новоайдар, вул. Дружби, буд. 1) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце перебування: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова