Ухвала суду № 93702677, 21.12.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2020
Номер справи
260/823/19
Номер документу
93702677
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

21 грудня 2020 рокум. Ужгород№ 260/823/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Гаврилка С.Є.,

з участю секретаря судового засідання – Марущак Г.Д.

учасники справи:

старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) – Федорчак Микола Богданович;

позивач – ОСОБА_1 ;

за участі представника позивача – Коцура Юрія Івановича;

відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області – представник – представник – не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про зміну способу і порядку виконання рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 червня 2019 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), яким просить суд: "1. Визнати протиправними дії Ужгородського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_1 зарахувати до спеціального стажу строк роботи на посаді фельдшера медичного пункту в органах внутрішніх справ за період роботи з 02.07.1983 по 04.08.1987 та зобов`язати Ужгородське об`єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 період роботи з 02.07.1983 по 04.08.1987 на посаді фельдшера медичного пункту в органах внутрішніх справ та виплатити йому одноразову грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсій особи на день її призначення".

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2019 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до спеціального стажу період роботи на посаді фельдшера медичного пункту в органах внутрішніх справ з 02 липня 1983 року по 04 серпня 1987 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу період роботи з 02 липня 1983 року по 04 серпня 1987 року на посаді фельдшера медичного пункту в органах внутрішніх справ та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області судові витрати у розмірі 768,40 грн (а.с.а.с. 105-113).

26 листопада 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/823/19 від 05 листопада 2019 року шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 нарахованої, але не виплаченої суми у розмірі 72324,20 грн. Заява мотивована тим, що у відділі примусового виконання рішення на виконанні перебуває виконавчий лист № 260/832/19 Закарпатського окружного адміністративного суду про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу період роботи з 02 липня 1983 року по 04 серпня 1987 року на посаді фельдшера медичного пункту в органах внутрішніх справ та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Боржником надано лист про виконання рішення суду згідно якого, на виконання вказаного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області було нараховано та обліковано грошову допомогу ОСОБА_1 за період з 02 липня 1983 року по 04 серпня 1987 року в загальній сумі 72324,20 грн, але таку буде виплачено після надходження коштів з Державного бюджету України, а тому рішення суду виконане не повністю. Заявник вказує, що зазначені грошові кошти стягувачеві не виплачені, у зв`язку з чим є необхідність змінити спосіб і порядок виконання рішення суду (а.с.а.с. 153-155).

01 грудня 2020 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшли пояснення Головного управління Пенсійного фондуй України в Закарпатській області щодо заяви про зміну порядку і способу виконання рішення суду, відповідно до яких представник просив заяву про зміну порядку і способу виконання рішення суду залишити без задоволення.

В судовому засіданні державний виконавець підтримав заяву про зміну порядку і способу виконання рішення суду, просив задовольнити з підстав наведений в ній.

Позивач та його представник в судовому засіданні заперечували щодо задоволення заяви про зміну порядку і способу виконання рішення суду, просили суду відмовити в повну обсязі.

Відповідач у судове засідання не з`явився, хоча судом вживалися заходи щодо його виклику, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України.

Відповідно до статті 378 частини 2 КАС України, заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд, враховуючи наявність достатньої кількості доказів у справі, відсутність необхідності заслуховування учасників, а також скорочені строки розгляду вказаної заяви судом вирішено проводити розгляд справи у відсутності відповідача.

Відповідно до статті 4 КАС України письмове провадження – розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Вирішуючи питання про зміну способу або порядку виконання рішення, суд виходить з наступного.

Встановлено, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2019 року, зокрема зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу період роботи з 02 липня 1983 року по 04 серпня 1987 року на посаді фельдшера медичного пункту в органах внутрішніх справ та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зазначене рішення набрало законної сили 27 січня 2020 року.

З матеріалів справи вбачається, що 02 квітня 2020 року Закарпатським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 260/823/19/2020, зокрема щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу період роботи з 02 липня 1983 року по 04 серпня 1987 року на посаді фельдшера медичного пункту в органах внутрішніх справ та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с.а.с. 168, 169).

Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 04 серпня 2020 року відкрито виконавче провадження № 62713034 з примусового виконання вказаного вище виконавчого листа № 260/823/19/2020, виданого Закарпатським окружним адміністративним судом 02 квітня 2020 року (а.с.а.с. 171, 172).

На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження листом від 13 серпня 2020 року № 0700-0335-5/28703 ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомили про те, що виконавчий лист № 260/823/19/2020 виконано 27 лютого 2020 року в добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження було проведено перерахунок пенсії з зарахуванням періоду роботи з 02 липня 1983 року по 04 серпня 1987 року на посаді фельдшера медичного пункту в органах внутрішніх справ та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Грошова допомогу ОСОБА_1 за період з 02 липня 1983 року по 04 серпня 1987 року в загальній сумі 72324,20 грн, облікована та буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України (а.с.а.с. 159-162).

У зв`язку з цим повідомленням боржника, державний виконавець звернувся до суду із заявою щодо зміни способу і порядку виконання рішення суду.

Відповідно до статті 33 частини 3 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Згідно із статтею 378 частинами 1, 3 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом. При цьому, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Так, саме поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Водночас, суд дійшов висновку, що резолютивна частина рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2019 року у даній адміністративній справі є чіткою, зрозумілою за змістом, не припускає різного тлумачення, не вбачається недотримання вимоги ясності, визначеності судового рішення, що свідчить про те, що судове рішення не може містити положень, що викликають суперечки під час його виконання.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу заявника на те, що судове рішення, що набрало законної сили, стає незмінним (неспростовним). Тобто воно не може бути скасоване (змінене) судом, що його прийняв. Основні і додаткові судження (висновки) суду по суті справи стають остаточними. Отже, суд, який прийняв рішення, може внести до нього виправлення, які не торкаються суті відомостей, що викладені у рішенні.

Подаючи до суду заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду, шляхом стягнення з боржника на користь стягувача коштів в сумі 72324,20 грн, заявник фактично просить суд змінити та розширити резолютивну частину свого рішення, змінити рішення суду по суті та спосіб захисту, що є неможливим, оскільки таке судове рішення є незмінним.

При цьому, невиконання відповідачем судового зобов`язання в частині виплати коштів через відсутність у нього відповідних бюджетних призначень в розумінні статті 378 частини 3 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.

Аналогічна правова позиція при вирішенні спорів цієї категорії була неодноразово висловлена і Верховним Судом у постановах від 27 червня 2018 року (справа № 713/1062/17), від 10 липня 2018 року (справа № 490/9519/16-а).

Необхідно також зазначити, що позивач особисто обрав такий спосіб захисту своїх порушених прав, свобод ба інтересів як зобов`язання вчинити певні дії.

Відтак, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення у даній справі.

Керуючись статтями 248, 256, 293-295, 378 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні заяви старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про зміну способу і порядку виконання рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України, а у разі її апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 21 грудня 2020 року було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвалу у повному обсязі було складено протягом 21 грудня 2020 року.

Суддя С.Є. Гаврилко