Рішення № 93702353, 22.12.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2020
Номер справи
240/16117/20
Номер документу
93702353
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/16117/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, що виразилась у ненаданні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 1 грудня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що фактично виплачені за порівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року;

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 1 грудня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що фактично виплачені за порівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року.

В обґрунтування позову зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу строк на подачу відзиву.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі була надіслана на адресу відповідача та отримана 22 жовтня 2020 року, що підтверджується витягом із сайту пошуку поштових відправлень "Укрпошта" (https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html) (відправлення вручено: за довіреністю 22 жовтня 2020 року (а.с.36).

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.

Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є пенсіонером ОВС та отримує пенсію відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII).

На виконання постанов судів першої та апеляційної інстанцій у справі №295/10910/17 Головним управлінням Пенсійного фонду в Житомирській області проведено перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №85/952 від 10 травня 2017 року, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області (а.с.11) та здійснено виплату перерахованої пенсії за минулий час.

У квітні 2018 року відповідно до пункту 3 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило перерахунок пенсії позивача.

Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років у пенсійній справі №2657516927 пенсія після перерахунку обчислена в основному розмірі 70% грошового забезпечення, яке складалось з таких сум:

посадовий оклад - 3100,00 грн;

оклад за військове (спеціальне звання) - 2200,00 грн;

процентна надбавка за стаж служби 35% - 1855,00 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 465,00 грн;

премія 10,79% - 822,20 грн.

Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України листом від 7 вересня 2020 року №О-15228/22, розглянувши звернення ОСОБА_1 щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.12-14), відмовив у виготовленні нової довідки з тих мотивів, що після визнання судами протиправними та нечинними положень постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" інших рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, Уряд не прийняв. Інформація про підстави для проведення перерахунку пенсій та списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до МВС не надходили (а.с.15-17).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини між сторонами у даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII, у редакції, що була чинна на день виникнення спору).

За приписами частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Алгоритм дій уповноважених осіб, в тому числі відповідача, щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), до яких відноситься позивач, врегульовано правовими нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 з послідуючими змінами та доповнення (далі - Порядок №45).

За змістом пунктів 2 та 3 цього Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Тобто, в розумінні вимог статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 той чи інший перерахунок пенсії для вказаної категорії пенсіонерів зумовлюється виключно прийняттям Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики.

Більше того, приписами пункту 5 Порядку №45 прямо зазначено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ №988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Так, абзац перший цього пункту передбачає, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Тобто, лише у разі зміни виключно цих трьох складових виникли б підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача, відмінного від перерахунку, проведеного станом на 1 січня 2016 року.

При цьому, як встановлено судом та визнається сторонами, відповідно до вказаних правових норм для перерахунку пенсії позивача станом на 1 січня 2016 року їй була видана довідка від 10 травня 2017 року №85/952 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії. У даній довідці прямо зазначено, що вона видана відповідно до вимог частини 3 статті 63 Закону №2262-XII, постанови КМ України від 11 листопада 2015 року №988 та наказу МВС від 6 квітня 2016 року №260 (а.с.11).

Після прийняття постанови КМ України від 11 листопада 2015 року №988 жодних рішень Кабінетом Міністрів України відповідно до положень статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) не приймалося.

Відповідно до вимог абзацу першого пункту 3 Порядку №45 лише на підставі відповідних списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25 лютого 2019 року "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій, з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

Згідно з пунктами 1, 3 та 4 Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 грудня 2015 року №1570 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України є самостійним структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ. Основним завданням Департаменту є, зокрема загальне методичне керівництво роботою з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг колишніми працівниками міліції, службовцями апарату МВС, територіальних закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС, звільненим зі служби, роботи, та членами їх сімей. Департамент відповідно до покладених на нього завдань, зокрема оформляє та подає до територіальних органів Пенсійного фонду України документи для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" службовцям апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС; спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС та Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України розв`язує питання визначення розмірів грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, зі змісту наведених положень слідує, що Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України делеговані Міністерством внутрішніх справ України владні повноваження здійснювати підготовку та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій, в тому числі виготовляти та направляти відповідні довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій.

Позивач звернулася до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24 травня 2018 року №440 Департамент є структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ України.

Однак, Міністерство внутрішніх справ України не є належним відповідачем у даній справі, оскільки воно делегувало владні повноваження щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Саме до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України позивач зверталася із заявою про отримання довідки, про що сама пише у позовній заяві (а.с. 3).

Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України не є самостійною юридичною особою.

Однак, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Отже, з наведеної норми вбачається, що суб`єкт владних повноважень не обов`язково має бути юридичною особою та мати код ЄДРПОУ. Визначальною ознакою для віднесення до суб`єктів владних повноважень є не наявність статусу юридичної особи, а наділення такого суб`єкта владними, управлінськими функціями на підставі законодавства.

Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України не має статусу окремої юридичної особи, а є структурним підрозділом апарату МВС України, однак як визначено нормами пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, є суб`єктом владних повноважень, оскільки налідений публічно-владними, управлінськими функціями щодо спірних правовідносин.

Таким чином, позовні вимоги до Міністерства внутрішніх справ України є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У силу вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на відмову у задоволенні позову у даній адміністративній справі, питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул.Академіка Богомольця, 10, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.М. Гурін