Постанова № 9369413, 09.04.2010, Юзівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Ворошиловський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
09.04.2010
Номер справи
2а-1642/10
Номер документу
9369413
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№ 2а-1642/10

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2010 року суддя Ворошиловського районного суду міста Донецька Мірута О.А.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про визнання неправомірними дії УПСЗН Ворошиловської районної в м. Донецьку ради щодо невиплати допомоги на оздоровлення за 2009 рік, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про визнання неправомірними дії відповідача щодо невиплати допомоги на оздоровлення за 2009 рік, стягнення допомоги на оздоровлення за 2009 рік в сумі 2976 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилався на ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої він має право на щорічну компенсаційну виплату за шкоду, заподіяну здоровю, в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Позивач зазначив, що він має статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, у звязку з чим відповідач виплачував йому компенсацію на оздоровлення, але у сумі, меншій, ніж встановлена законодавством. 14.10.2009 р. він звернувся до відповідача з заявою про виплату вищезазначеної допомоги з урахуванням змін в діючому законодавстві . 26.10.2009 р. йому було відмовлено у виплаті з посиланням на арешт розрахункового рахунку, а також нарахуванням зазначеної допомоги згідно постанови КМУ № 562 від 12.07.2005 р., а не Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає дії відповідача неправомірними з наступних підстав. Згідно ч.7 ст.48 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 р. розмір мінімальної зарплати визначається на момент виплати. До теперішнього часу щорічна допомога на оздоровлення позивачу не виплачена. Згідно ст.55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 р.» мінімальна заробітна плата з 01.11.2009 р. складає 744 грн. В місяць. Таким чином, заборгованість по виплаті щорічної допомоги на оздоровлення складає 2976 грн. (з розрахунку 744 *4).

Тому позивач звернувся до суду з даним позовом, просив визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради по невиплаті допомоги на оздоровлення відповідно з діючим законодавством України протиправними; стягнути з відповідача невиплачену допомогу на оздоровлення за 2009 р. в розмірі 2976 грн.

В судове засідання позивач не зявився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, а також заперечення, в яких зазначила, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», витрати, повязані з реалізацією цього закону фінансуються за рахунок державного бюджету. Виходячи з фінансових можливостей, держава гарантує виплату допомоги на оздоровлення в розмірах, передбачених постановами Кабінету міністрів України № 836 від 26.07.1996 року та № 562 від 12.07. 2005 року. Відповідно до Постанови КМУ № 562 від 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу у вересні 2009 р. нарахована допомога на оздоровлення за 2009 в розмірі 90 грн., але не виплачено у звязку з арештом рахунку УПСЗН.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.

ОСОБА_1 має статус постраждалого громадянина внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, що підтверджено посвідченням НОМЕР_1 (а.с.5).

Позивач як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії щорічно отримує від Управління праці та соціального захисту населення компенсацію на оздоровлення, право на отримання якої встановлено ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як вбачається з відповіді Управління праці та соціального захисту населення від 26.10.2009 року за № 01/1-22-1181, у 2009 р. у вересні 2009 р. позивачу нарахована допомога на оздоровлення за 2009 р. в розмірі 90 грн., згідно до постанови КМУ № 562 від 12.07.2005 року, але не виплачена йому у звязку з арештом рахунку УПСЗН.

Право на щорічну допомогу (соціальну виплату), а також її розмір встановлено ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Встановлений законом розмір допомоги (чотири мінімальні заробітні плати для інвалідів ІІІ групи) не повинен зменшуватись ніякими іншими нормативно-правовими актами (ні законами, ні підзаконними актами Кабінету Міністрів України та інших органів влади), оскільки ст. 22 Конституції України прямо це забороняє.

Відповідач, керуючись постановами Кабінету Міністрів України, які фактично зменшили розмір допомоги, порушив ст. 113 ч.3 Конституції України. Таким чином, відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо відповідної категорії громадян, а саме звуження обсягу права позивача на спірну допомогу.

Згідно ст.9 КАСУ в разі невідповідності будь-якого нормативно-правового акту Конституції або закону України, суд повинен застосувати правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, відповідно до положень статті 48 Закону № 796-ХII від 28.02.1991 року щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІІІ групи виплачується у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Таким чином, право ОСОБА_1 на спірну виплату прямо встановлено Конституцією України та Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, вказане право гарантовано ст.17 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а також гарантований і розмір спірної соціальної допомоги. До цього ж, в ч.1 ст.17 закону зазначено, що соціальні гарантії встановлюються тільки законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Тобто при виплаті спірної допомоги за 2009 рік Управління праці та соціального захисту населення повинно було керуватися ст. 48 спеціального закону, а саме Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України» мінімальний розмір заробітної плати встановлений з 01.11.2009 р. 744 грн.

Встановлено, що не дотриманий розмір допомоги на оздоровлення позивача за 2009 р. складає 744 грн. * 4 = 2976 гривень.

Окрім того, суд, на підставі ст. 88 КАС України, у зв'язку з тим, що відповідач є державною та неприбутковою установою, фінансування якої здійснюється з Державного бюджету, враховуючи майновий стан сторін, звільняє сторони від оплати судових витрат повністю.

Керуючись ст.ст.17-20, 69-72, 86, 88, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради щодо нарахування ОСОБА_1 грошової компенсації на оздоровлення за 2009 рік у розмірі, що є меншим, ніж передбачено ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» і невиплати допомоги на оздоровлення за 2009 р.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради на користь ОСОБА_1 невиплачену і недораховану суму грошової компенсації на оздоровлення за 2009 рік у розмірі 2976 гривень (дві тисячі девятсот сімдесят шість гривень) (бюджетна програма «Компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, та допомоги на оздоровлення, у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», код програмної класифікації видатків 2501250, рахунок 35215039001469 у ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25987214, код економічної класифікації видатків 1341).

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, з подальшою подачею протягом 20 днів апеляційної скарги.

Суддя О.А. Мірута