Рішення № 93663337, 21.12.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2020
Номер справи
360/4456/20
Номер документу
93663337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

21 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4456/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О. В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом представника позивача Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення винагороди за безпосередню участь в АТО,

ВСТАНОВИВ:

17 листопада 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява представника позивача Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо не донарахування та невиплати ОСОБА_1 винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по жовтень 2015 року у розмірі 13090,26 грн.

- стягнути з Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по жовтень 2015 року у розмірі 13090,26 грн., з відрахуванням установлених законом податків, зборів та інших обов`язкових платежів.

- визнати протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій Луганській області щодо не донарахування та невиплати позивачу винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з жовтня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 26292,01 грн.

- стягнути з Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з жовтня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 26292,01 грн., з відрахуванням установлених законом податків, зборів та інших обов`язкових платежів.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач посилається на те, що ОСОБА_1 , проходив службу у ДСНС України, в тому числі у відповідача 1 та відповідача 2, на момент звільнення саме у відповідача 1 та згідно наказу №76 від 06 березня 2019 року позивача було звільнено зі служби цивільного захисту "У ЗАПАС" (з постановкою на військовий облік) за пунктом 173, 176 підпунктом 3 (за станом здоров`я). В період проходження служби цивільного захисту в підрозділах ГУ ДСНС України у Луганській області, позивач, на підставі наказів залучався та брав безпосередню участь у Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з метою виконання службових задач у відповідні періоди 2015-2018 років. Відповідно до наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) та наказів відповідачів, позивач залучався та брав безпосередню участь у АТО на території Луганської області для забезпечення її проведення з метою виконання службових (бойових) задач у відповідні періоди 2015-2018, що підтверджується наказами № 220 від 08.08.2015, № 301 від 28.10.2015, № 301 від 28.10.2015, № 63 від 03.03.2016, № 104 від 13.04.2016, № 63 від 03.03.2016, № 120 від 29.04.2016, № 249 дск від 05.09.2016, № 249 дск від 05.09.2016, № 281 дск від 07.10.2016 р., № 281 від 07.10.2016, № 341 дск від 05.12.2016, № 5 дск від 05.01.2017, № 38 дск від 07.02.2017, № 333-НО від 15.11.2017, № 96 дск від 05.04.2017, № 335-НО від 20.11.2017, № 83-НО від 20.03.2018, № 71-НО від 04.05.2018, № 118дск від 28.04.2018, № 128 св від 21.07.2015, № 08-н від 20.01.2016, № 23-н від 19.02.2016, № 33 с/в від 19.02.2016, № 28-н від 04.03.2016, № 86-н від 12.09.2016, № 90-н від 21.09.2016, № 109-н від 21.11.2016, № 124-н від 19.12.2016, № 15-н від 20.02.2017, № 120-н від 20.10.2017, № 33 від 19.02.2018, та довідками відповідача.

Отже, до 21.01.2016 винагорода за безпосередню участь у АТО на території Луганської області позивачу повинна бути нарахована та виплачена за весь період залучення до безпосередньої участі у АТО на території Луганської області.

Винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір до 20.01.2016 не повинен бути меншим ніж 3000,00 грн., а з 21.01.2016р. (з дня набрання чинності Наказом МВС України №385) повинен становити у розмірі із розрахунку на місяць: у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) 4200,00 гривень; в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200,00 гривень.

Оскільки позивач не брав безпосередньої участі в АТО у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення), а лише і в інших районах (місцях) проведення АТО, тому з 21.01.2016 обчислення винагороди за участь в АТО повинно розраховуватись з розрахунку 1200,00 грн. на місяць (за зазначені відповідні періоди).

Сума невиплаченої винагороди за участь в АТО по ГУ ДСНС України у Луганській області становить: 13090,26 грн. Сума невиплаченої винагороди за участь в АТО по АРЗ СП ГУ ДСНС України у Луганській області становить: 40710,59 -14418,58 = 26292,01 грн.

У зв`язку із вищевказаним, вважає, що відповідач зобов`язаний сплатити позивачу, заборгованість по винагороді за безпосередню участь в АТО в загальному розмірі 39382, 27 грн.

Ухвалою суду від 20.11.2020 відкрито провадження в справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

07.12.2020 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (а. с. 69-75), в обґрунтування якого останній послався на таке. Винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції виплачується тільки за час фактичної участі у відповідних заходах, які зазначені у п.1 додатку № 1 постанови КМУ від 31.01.2015 № 24.

Відповідно до п. 5 розділу ІІ Порядку від 02.02.2015 № 49 військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, у разі одночасного дотримання таких умов: залучені до проведення антитерористичної операції; перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу антитерористичної операції (крім військовослужбовців військових прокуратур та розвідувальних органів України); перебувають у районі проведення антитерористичної операції.

Відповідно до наказів Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) позивач дійсно брав участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з липня 2015 року по квітень 2018 року. За спірний період позивачу нараховано та сплачено грошове забезпечення, що підтверджується довідкою Управління фінансового забезпечення Головного управління.

Накази першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) підтверджують включення позивача до сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей. Військовослужбовці з числа включених до таких сил та засобів у подальшому можуть залучатися до проведення Антитерористичної операції. Посилання позивача на те, що він брав безпосередню участь в АТО з липня 2015 року по квітень 2018 року відповідач вважає безпідставними, оскільки вказаний період часу є загальним періодом, що визначає участь позивача в проведенні антитерористичної операції.

Однією з обов`язкових умов для визнання військовослужбовця таким, що бере безпосередню фактичну участь у відповідних заходах в АТО є перебування такої особи у підпорядкуванні (виконання завдань) керівництва штабу АТО. Така фактична участь осіб в Антитерористичній операції має бути підтверджена наказом командира штабу АТО. Проте, позивачем не підтверджено свого перебування у підпорядкуванні (виконання завдань) керівництва штабу АТО у період з липня 2015 року по квітень 2018 року.

За такого правового регулювання та обставин справи відповідач наголошує про відсутність підстав для задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а. с. 5-7), має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого ДСНС України 17.06.2016 (а. с. 8).

Відповідно до витягу з наказу від 06.03.2019 № 76 ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту у Відставку (із зняттям із військового обліку) за пунктом 176 підпунктом 3 Положення (за станом здоров`я) (а. с. 9).

Згідно із довідкою ГУ ДСНС у Луганській області вих. № 304 від 30.11.2020 ОСОБА_1 в період з 22.07.2015 по 30.09.2015, 01.10.2015 по 08.10.2015, з 09.10.2015 по 31.10.2015, з 01.11.2015 по 30.11.2015, з 01.12.2015 по 31.01.2016, з 19.02.2016 по 29.02.2016, з 01.03.2016 по 09.03.2016, 05.04.2016 по 31.07.216, з 01.08.2016 по 04.08.2016, з 05.08.2016 по 31.08.2016, з 01.09.2016 по 10.09.2016, з 21.09.2016 по 31.10.2016, з 01.11.2016 по 25.11.2016, з 10.12.2016 по 31.12.2016, з 01.01.2017 по 09.01.2017, з 17.03.217 по 31.10.2017, з 01.11.2017 по 05.11.2017, з 20.11.2017 по 28.02.2018, з 01.03.2018 по 17.03.2018, з 18.04.2018 по 27.0.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в Луганській області (а. с. 117-119). Залучався до безпосередньої участі в АТО наказами першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 08.08.2015 № 220, від 28.10.2015 № 301, від 03.03.2016 № 63, від 29.04.2016 № 120, від 05.09.2016 №249дск, від 07.10.2016 №281дск, від 05.01.2017 № 5дск, від 05.04.2017 № 96дск, (а. с. 78, 80, 82, 84, 86, 88, 90, 92), Наказами начальника Головного управління ДСНС України в Луганській області від 20.11.2017 № 335-НО, від 04.05.2018 № 171-НО «Про залучення та вилучення співробітників структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління до виконання завдань за призначенням у зоні проведення АТО на території Луганської області» (а. с. 94, 96).

З довідки ГУ ДСНС у Луганській області від 02.12.2020 № 300 про грошове забезпечення з липня 2015 року по жовтень 2015 року нараховано грошове забезпечення:

- за липень 2015 року в сумі 4 928,57 грн;

- за серпень 2015 року в сумі 5207,57 грн;

- за вересень 2015 року в сумі 5 207,57 грн;

- за жовтень 2015 року - 3 783,12 грн (а. с. 129).

Також за даними вказаної довідки встановлено, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції за спірний період позивачу не нараховувалась.

З довідки аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 27.11.2020 № 299 про грошове забезпечення позивача за період з жовтня 2015 по травень 2018 року, позивачу нараховано винагороду за участь в АТО у липні 2016 року - 834,26 грн, у серпні 2016 року - 720,00 грн, у вересня 2016 року - 1535,48 грн, у жовтні 2016 року - 1587,09 грн, у лютому 2017 року - 1812,91 грн, у березні 2017 року - 696,77 грн, у квітні 2017 року - 481,11 грн, у травні 2017 року - 560,00 грн, у липня 2017 року - 619,35 грн, у серпні 2017 року - 640,00 грн, у вересні 2017 року - 619,35 грн, у жовтні 2017 року - 541,94 грн, у грудні 2017 року - 1499,35 грн, у лютому 2018 року - 1161,29 грн, у березні 2018 року - 600,00 грн, у квітні 2018 року - 309,68 грн, у травні 2018 року - 200,00 грн (а. с. 123-127).

Позивачем здійснено власний розрахунок невиплаченої винагороди, згідно із яким за період з липня 2015 року по жовтень 2015 року відповідач повинен був виплатити винагороду за безпосередню участь в АТО в розмірі 13090,26 грн, з жовтня 2015 року по квітень 2018 року - 26 292,01 грн.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України від 20 березня 2003 року № 638-VІ «Про боротьбу з тероризмом» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 638-VІ) встановлено, що антитерористична операція - комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності.

Згідно з частиною другою статті 5 Закону № 638-VІ Міністерство внутрішніх справ України здійснює боротьбу з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення злочинів, вчинених з терористичною метою, розслідування яких віднесене законодавством України до компетенції органів внутрішніх справ; надає Антитерористичному центру при Службі безпеки України необхідні сили і засоби; забезпечує їх ефективне використання під час проведення антитерористичних операцій.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 158 від 04 червня 2014 року «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» (що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об`єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 01 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

У відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 31 січня 2015 року № 24 (далі - Постанова №24), в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.

Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць.

У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень. Винагорода військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).

Згідно з пунктом 2 Постанови № 24 військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам виплачуються додаткові винагороди за виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Пунктом 3 Постанови № 24 затверджено розмір винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду згідно з додатком 1, розмір додаткових винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам за виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду згідно з додатком 2.

Відповідно до пункту 6 Постанови № 24 визнано таким, що втратив чинність, пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 4 червня 2014 року № 158 (Офіційний вісник України, 2014 року, № 46, стаття 1211) у частині виплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу винагороди в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш як 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Наказом Міністерства оборони України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 02 лютого 2015 року № 49, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2015 року за №135/26580, затверджено Порядок та умови виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Порядок № 49).

Пунктом 4 розділу І Порядку № 49 встановлено, що виплата винагород та додаткових винагород здійснюється військовослужбовцям за місцем проходження служби на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій), керівництва військових формувань та органів державної влади. Командирам (начальникам) військових частин (закладів, установ, організацій) - наказами вищих командирів (начальників, керівників).

Згідно з пунктом 6 розділу 1 Порядку № 49 виплата винагород військовослужбовцям здійснюється за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, визначених додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 31 січня 2015 року № 24.

Пунктами 1, 2, 3, 7 розділу II Порядку № 49 передбачено, що військовослужбовцям (крім резервістів) у період мобілізації (у тому числі часткової) або з моменту введення воєнного стану та до дати завершення демобілізації або закінчення (скасування) воєнного стану, у період проведення АТО за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення. Розмір винагороди визначається, виходячи з розміру посадового окладу (у тому числі посадового окладу за посадою, до тимчасового виконання обов`язків (завдань) за якою допущено військовослужбовця), окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії, та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень. Винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у п. 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).

Безпосередня участь у відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою підтверджується журналом бойових дій (журналом ведення оперативної обстановки), бойовим донесенням (підсумковим, терміновим та позатерміновим), рапортом керівника підрозділу, який виконував завдання. Крім того, підтвердними документами є бойовий наказ командира військової частини для виконання поставлених завдань охорони об`єктів (несення служби на блокпостах, звільнення об`єктів, які захоплені, тощо), письмовий наказ командира військової частини, який виконував завдання, запис у книзі прикордонної служби підрозділу охорони державного кордону про виконання завдань прикордонними нарядами щодо відбиття збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, постова відомість під час охорони об`єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку тощо), де визначені особовий склад, який залучається до охорони, час, місце, порядок виконання завдань, книга служби нарядів та подій, що відбувалися.

Проаналізувавши вищенаведені правові норми, суд зазначає, що винагорода за безпосередню участь в АТО виплачується не за весь час залучення особи до складу сил та засобів АТО, а тільки за час фактичної участі цієї особи у відповідних заходах. Так, зарахування особи до списку осіб, що безпосередньо беруть участь у проведенні антитерористичних операцій, здійснюється на підставі відповідних наказів командирів (штабу АТО), в яких зазначається про дату початку такої участі та дату фактичного завершення такої участі. В подальшому, на підставі вмотивованого рапорту керівника структурного підрозділу, де проходить службу особа, Головним управлінням ДСНС України в області видається відповідний наказ, який, в свою чергу, є підставою для нарахування грошової винагороди особам рядового і начальницького складу органів цивільного захисту, призначеної за безпосередню участь у проведенні АТО.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказів Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) позивач дійсно брав участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з липня 2015 року по квітень 2018 року.

За спірний період позивачу нараховано та сплачено грошове забезпечення, що підтверджується довідкою ГУ ДСНС у Луганській області від 02.12.2020 № 300 та від 27.11.2020 №299.

Накази першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) підтверджують включення позивача до сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей. Військовослужбовці з числа включених до таких сил та засобів у подальшому можуть залучатися до проведення Антитерористичної операції.

Посилання позивача на те, що він брав безпосередню участь в АТО з липня 2015 року по квітень 2018 року суд вважає безпідставними, оскільки вказаний період часу є загальним періодом, що визначає участь позивача в проведенні антитерористичної операції.

Як вже зазначалось, однією з обов`язкових умов для визнання військовослужбовця таким, що бере безпосередню фактичну участь у відповідних заходах в АТО є перебування такої особи у підпорядкуванні (виконання завдань) керівництва штабу АТО.

Така фактична участь осіб в Антитерористичній операції має бути підтверджена наказом командира штабу АТО.

Аналогічна правова позиція була викладена у постановах Верховного Суду від 01.08.2018 № 820/4770/16, від 20.12.2019 № 360/3453/16, від 24.01.2020 № 812/1487/17, від 24.04.2020 № 812/1511/17, від 24.09.2020 № 812/1060/18.

Судом встановлено що позивачем до матеріалів справи не надано доказів, які б свідчили про його фактичну участь у проведенні антитерористичної операції у періоді з липня 2015 року по квітень 2018 року.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України Про судовий збір.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову представника позивача Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення винагороди за безпосередню участь в АТО відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Ірметова