
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2020 року Справа № 160/10169/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до директора Департаменту соціальної політики міської ради, Південного управління соціального захисту населення Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
26.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Директора Департаменту соціальної політики міської ради, Південного управління соціального захисту населення Дніпропетровської області, в якій просить:
- визнати дії Департаменту соціальної політики міської ради змісту за рішенням Конституційного Суду України № 3-р/2020, проте були свавільно відхилені (центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) управління соціального захисту управлінського рішення з приводу соціального забезпечення у силу абз. 1 ч. 4 ст. 245 КАС України та за необхідно обтяжити обов`язком відповідача адміністративним органом нарахувати суми щорічної одноразової допомоги 5 травня 2020 року спірну допомогу та виплачені кошти ОСОБА_1 у розмірі: ч. 4 статті 13 згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року № 367-ХІV інвалідам війни II групи - вісім мінімальних пенсій за віком такими у відповідність змістом рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 року, що суперечать Конституції України - неправомірними;
- зобов`язати Департамент соціальної політики міської ради зробити розрахунки та надати доручення Південному управлінню соціального захисту населення центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виконавчому органу у Дніпропетровській області нарахувати і виплатити до 5 травня 2020 року разової грошової допомоги у розмірі: ч. 4 статті 13 згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни ІІ групи - вісім мінімальних пенсій за віком від 25 грудня 1998 року № 367-ХІV на користь ОСОБА_1 у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у відповідність змістом рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 року, що суперечить Конституції України - невідповідними;
- зобов`язати відповідачів у подальшому нараховувати щорічну разову допомогу ОСОБА_1 до 5 травня у розмір інвалідам війни II групи - вісім мінімальних пенсій за віком у відповідність ч. 4 статті 13 згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальної захисту" від 25 грудня 1998 року № 367 (зі змінами та доповненнями) Конституції України за Рішенням Конституційного суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, справа № 1-247/2018 (3393/18).
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у період з 15 травня 1986 по 07 червня 1986. Відповідно до посвідчення (категорія 1) Серії А №034988 від 04.10.2019 є інвалідом 2 групи і має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян», які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. 11.08.2020 звернувся із заявою до начальника Департаменту соціальної політики міської ради, у якому просив відновити порушене право та провести перерахунок та виплату щорічної допомоги до 5 травня згідно ч.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та визнання Рішення Конституційного Суду України, що є обов`язковим до виконання на всій території України у розмірі за 2 групою інвалідності восьми мінімальних пенсій за віком. 19.08.20 за вих. №Щ-4173 Директором Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради, позивача було поінформовано про те, що в Дніпропетровській області Міністерство соціальної політики перераховує кошти на зазначені цілі, зокрема департаменту з питань соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Далі комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради відповідно до сформованих платіжних відомостей, перераховує кошти через відділення зв`язку або установи банків особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання). До повноважень департаменту соціальної політики та підпорядкованого йому управління соціального захисту населення не належить нарахування виплати грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Позивач вважаючи такі дії відповідачів протиправними, та такими, що порушують його права та інтереси, звернувся із даною позовною заявою до суду.
Ухвалою суду від 31.08.2020 було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.
21.09.2020 до суду від представника Південного управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради надійшов відзив, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд відмовити у їх задоволенні.
В обгрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив, що позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги за категорією «особа з інвалідністю внаслідок війни» ІІ групи інвалідності. У зв`язку з тим, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як отримувач пенсії, то згідно п. 2 Постанови №112 до переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, його було подано Пенсійним фондом України. Крім того, відповідно до п. 1 Постанови №112 центр, згідно сформованих платіжних відомостей, перераховує кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Стосовно отримувачів грошової допомоги до 5 травня, згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» працівники Департаменту та підпорядкованих йому управлінь соціального захисту населення (відповідачу та співвідповідачу) надані повноваження лише перегляду, без внесення змін (розмір допомоги, спосіб отримання).
До суду від Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволені позову, оскільки до повноважень департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради та підпорядкованого йому Південного управління соціального захисту населення функції нарахування та виплати грошової допомоги, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не належить. У відповіді від 19.08.2020 №Щ-4173 позивачу було роз`яснено, що функції з нарахування та здійснення виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня здійснюється Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
21.09.2020 до суду від позивача надійшли письмові заперечення на відзив, в якому позивач вказав, що на підставі прописки позивач має право звернення саме до Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради щодо виплати одноразової допомоги до 5 травня 2020 згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
02.10.2020 до суду від представника Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради надійшли письмові заперечення на відповідь на відзив з обґрунтуванням викладениму відзиві.
06.10.2020 до суду від позивача надійшла скарга на відповідь, в якій позивач вказав, що 11.08.2020 звернувся до начальника Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради щодо перерахування та виплати щорічної одноразової допомоги до 5 травня згідно з ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Також з відповідною заявою позивач 17.09.2020 звернувся до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради. 22.09.2020 №Ш-792/01/ НОМЕР_1 Комунальним закладом було повідомлено позивача було повідомлено про те, що у 2020 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як особі з інвалідністю ІІ групи відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нараховано в розмірі, передбаченому постановою КМУ від 19.02.2020 №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», а саме:
- в квітні 2020 року в розмірі 3640,00 грн.
Крім того, позивачу повідомлено, що КЗ «Центр здійснення соціальних виплат» ДОР здійснює підготовку відомостей на виплату (друк та направлення до банківських установ/центрів поштового зв`язку) на підставі розпоряджень органів соціального захисту населення - суб`єктів владних повноважень. Таким чином, заклад самостійно не призначає та не виплачує розміру жодного виду допомоги, зокрема щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Виходячи з положень частини 6 статті 162, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Відповідно до медичних документів позивач отримав захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв`язку із чим перебуває на обліку в УПСЗН в Кам`янській міській раді Дніпропетровської області як отримувач щорічної разової допомоги до 5 травня.
ОСОБА_1 у квітня 2020 року виплачено одноразову грошову допомогу до 5 травня в розмірі 3640 грн.
11.08.2020 позивач звернувся до начальника Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради із заявою, в якій просив відновити право та провести позивачу перерахунок та виплату щорічної допомоги до 5 травня згідно ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та визнання рішення Конституційного Суду України, що є обов`язковим до виконання на всій території України у розмірі за 2 групою інвалідності восьми мінімальних пенсій за віком.
Листом від 19.08.2020 Директором Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради №Щ-4173 було повідомлено позивача проте, що позивач згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, за категорією «особа з інвалідністю внаслідок війни» ІІ група інвалідності та користуєтесь пільгами при сплаті за житлово-комунальні послуги у розмірі 100% в межах соціальних норм.
Крім того, в листі вказано, що КМУ щорічно своєю постановою визначає розміри та порядок виплати разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни. Так постановою КМУ від 19.02.2020 №112 «деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, встановлений розмір разової грошової допомоги- 3640,00 грн.
У Дніпропетровській області Міністерство соціальної політики перераховує кошти на виплату разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни, зокрема, департаменту з питань соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Далі комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради відповідно до сформованих платіжних відомостей, перераховує кошти через відділення зв`язку або установи банків особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання».
У листі також зазначено, що до повноважень департаменту соціальної політики та підпорядкованих йому управління соціального захисту населення не належить нарахування та виплати грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
17.09.2020 позивач звернувся до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради із заявою про перерахування та виплату щорічної допомоги до 5 травня згідно ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
За наслідками вирішення порушеного заявником питання комунальний заклад листом від 22.09.2020 №Ш-792/01/2169/01-08 надав відповідь про відмову у нарахуванні допомоги у бажаному заявником розмірі. Така відповідь мотивована тим, що позивачу у квітні 2020 як особі з інвалідністю ІІ групи відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нараховано в розмірі передбаченому постановою КМУ №112, а саме в розмірі 3640,00 грн. КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради самостійно не призначає та не виплачує розмір жодного виду допомоги, зокрема щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, а по суті заклад здійснює підготовку відомостей на виплату (друк та направлення до банківських установ/центрів поштового зв`язку) на підставі розпоряджень органів соціального захисту населення - суб`єктів владних повноважень.
Позивач, не погоджуючись із такими діями відповідачів, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян унормовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Пільги особам з інвалідністю внаслідок війни встановлені статтею 13 вказаного Закону.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998р. статтю 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було доповнено частиною четвертою такого змісту: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
Пунктом 20 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» згадану вище норму права викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
У подальшому рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 визнано неконституційними, зокрема, положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, на момент звернення позивача із заявою в 2020 році діяли положення ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998р., яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю 2 групи - восьми мінімальних пенсій за віком.
Поряд із цим, унаслідок законотворчої діяльності Верховної Ради України було створено іншу норму права, що регламентує ті самі відносини - п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України.
Так, відповідно до п. 26 розділу VI Бюджетного кодексу України, було визначено, зокрема, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Ця норма діяла з 01.01.2015р.
На реалізацію приписів цієї норми закону Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 19.02.2020 р. №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", де, зокрема, передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4120,00 гривень; II групи - 3640,00 гривень; III групи - 3160,00 гривень.
27.02.2020 року рішенням Конституційного Суду України №3-р/2020 було визнано неконституційним окреме положення п.26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, починаючи з 27.02.2020 року ані положення п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України у частині дії ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ані приписи ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції п.20 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» не можуть застосовуватися при призначенні та виплаті допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Отже, починаючи з 27.02.2020 року позивач набув право на соціальне забезпечення у порядку редакції ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 року №367-ХІV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю 2 групи, внаслідок війни - восьми мінімальних пенсій за віком.
Щодо посилання відповідача на те, що Департамент соціальної політики Камянської міської ради та підпорядкований йому структурний підрозділ є не належним відповідачем по справі суд зазначає наступне.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім`ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Згідно із підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема,
-особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:II групи - 3640 гривень.
Пунктом 2 вказаної Постанови установлено забезпечити подання до 23 березня 2020 року районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Відповідно до п.п. 1.1 Положення про Департамент соціальної політики Кам`янської міської ради, затвердженого рішенням Кам`янської міської ради від 24.12.2019 №1715-39/VII, Департамент соціальної політики Кам`янської міської ради (далі - Департамент) є виконавчим органом Кам`янської міської ради, що утворюється Кам`янською міською радою.
Положеннями п.п. 1.2 Положення передбачено, що координацію діяльності і контроль за виконанням департаментом законодавства з питань реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення та надання організаційно-методичної допомоги щодо правильності застосування департаментом законодавства у цій сфері здійснює департамент соціального захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації. До головних завдань Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради належить, зокрема забезпечення на території міста реалізації державної та місцевої політики у сфері соціального захисту населення, соціальна підтримка населення міста, у тому числі сімей з дітьми, малозабезпечених сімей, ветеранів, осіб з інвалідністю, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасників АТО/ООС та інших категорій осіб, які згідно з законодавством України мають право на пільги, державну допомогу та компенсації, організовує в межах компетенції роботу щодо надання населенню субсидій для відшкодування виплат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива та скрапленого газу, пільг з оплати житлово-комунальних послуг, послуг зв`язку, пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу, інших пільг, відповідно до законодавства України.
Згідно з підпунктом 3.20.2 веде персоніфікований облік осіб, які мають право на пільги відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п. 3.20.4 вказаного Положення Департамент формує банк даних одержувачів соціальної допомоги за категоріями та видами допомог, здійснює перерахунок раніше призначених допомог.
Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що саме Департамент соціальної політики Кам`янської міської ради вчинив протиправні дії щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що право позивача на щорічну одноразову допомогу до 05 травня підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і що їх можна вважати "майном" у значені цього положення, отже, ненарахування та невиплата вказаної щорічної одноразової допомоги у визначеному положеннями ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.
Зазначена правова позиція, викладена в рішенні ЄСПЛ по справі "Сук проти України" від 10.03.2011 (за заявою №10972/05), згідно якої, якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинним Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.
Таким чином, суд вважає, що позивач мав "законні сподівання" на отримання щорічної одноразової допомоги у 2020 році у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Враховуючи викладене, суд виходить за межі позовних вимог в частині визнання протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Кам`янської міської ради під час проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю ІІ група, у розмірах менших ніж це передбачено ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов`язання Департамент соціального захисту населення Кам`янської міської ради перерахувати і виплатити недоплачену суму щорічної разової допомоги до 5 травня, згідно статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Департамент соціальної політики міської ради зробити розрахунки та надати доручення Південному управлінню соціального захисту населення центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виконавчому органу у Дніпропетровській області нарахувати і виплатити до 5 травня 2020 року разової грошової допомоги у розмірі: ч. 4 статті 13 згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни ІІ групи - вісім мінімальних пенсій за віком від 25 грудня 1998 року № 367-ХІV на користь ОСОБА_1 у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у відповідність змістом рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 року, що суперечить Конституції України - невідповідними, суд зазначає наступне.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Виходячи зі змісту положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, позивач, заявляючи позовну вимогу про зобов`язання Департамент соціальної політики міської ради зробити розрахунки та надати доручення Південному управлінню соціального захисту населення центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виконавчому органу у Дніпропетровській області нарахувати і виплатити до 5 травня 2020 року разової грошової допомоги у розмірі: ч. 4 статті 13 згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни ІІ групи - вісім мінімальних пенсій за віком від 25 грудня 1998 року № 367-ХІV на користь ОСОБА_1 у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у відповідність змістом рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 року, що суперечить Конституції України - невідповідними, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження відповідача.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідачів у подальшому нараховувати щорічну разову допомогу ОСОБА_1 до 5 травня у розмір інвалідам війни II групи - вісім мінімальних пенсій за віком у відповідність ч. 4 статті 13 згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальної захисту" від 25 грудня 1998 року № 367 (зі змінами та доповненнями) Конституції України за Рішенням Конституційного суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, справа № 1-247/2018 (3393/18), суд зазначає, що дана вимога є передчасною, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ймовірно будуть порушені у майбутньому.
Таким чином, з урахуванням вищевикладено позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог ст. 139 КАС України - відсутні.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до директора Департаменту соціальної політики міської ради (пр. Василя Стуса, 10/12, 51900, м. Кам`янське, код ЄДРПОУ 41490026), Південного управління соціального захисту населення Дніпропетровської області (51909, м. Кам`янське, вул. Затишна, буд. 3, код ЄДРПОУ 41490026) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Кам`янської міської ради під час проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю ІІ група, у розмірах менших ніж це передбачено ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Кам`янської міської ради перерахувати і виплатити недоплачену суму щорічної разової допомоги до 5 травня, згідно статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко