Рішення № 93662128, 07.09.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
160/7323/20
Номер документу
93662128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 року Справа № 160/7323/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

03.07.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в перерахунку пенсії, викладеного у формі листа від 20.08.2019 року № 217/03.22-19;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних умовах до страхового стажу на пільгових умовах та у пільгових розмірах відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та статті 24 закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позовної заяви зазначається, що 08 червня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області) з заявою про перерахунок пенсії із застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», проте листом від 08.08.2018 року №М10698-18 відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у здійсненні такого перерахунку пенсії, пославшись на відсутність у останнього 15 років стажу на підземних роботах через неможливість зарахування до цього пільгового стажу додатково по одому року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, хоча це прямо передбачено ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Не погодившись з такою відмовою ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 оскаржив її у судовому порядку. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 року у справі №160/8529/18, яке набрало законної сили 10 квітня 2020 року, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача від 08.06.2018 року і прийняти рішення відповідно до норм чинного законодавства України. При цьому, вказаним судовим рішенням встановлено, що загальний стаж роботи позивача на підземних роботах за Списком №1 становить 18 років, оскільки ОСОБА_1 має право на додаткове зарахування до пільгового стажу по одому року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах. Відповідно це надає позивачеві право на отримання пенсії відповідно до умов ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», якою передбачено право на отримання пенсії у розмірі 80% від середньої заробітної плати шахтарям. Однак, відповідач, повторно розглянувши на виконання вищевказаного судового рішення заяву ОСОБА_1 від 08.06.2018 року, листом від 20.08.2019р. за №217/03.22-19 знову протиправно відмовив позивачеві у перерахунку пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», при цьому, на думку позивача, останній взагалі не врахував висновків суду, викладених в рішенні від 21 січня 2019 року у справі №160/8529/18, та не вмотивував своє рішення щодо неможливості зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 додатково по одому року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах жодним чином. Позивач стверджує, що вказана відмова відповідача є протиправною та такою, що порушує його право на отримання належної пенсії, а тому має бути скасована, а позовні вимоги – задоволені.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до адміністративного суду задоволено, визнано поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду та поновлено йому строк звернення з цим позовом до адміністративного суду; прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/7323/20 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) з 24.07.2020 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Також вказаною ухвалою суду витребувано у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).

31 липня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що приписами ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачена можливість додаткового зарахування за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах по одному року виключно до страхового стажу особи, а не до її пільгового стажу, що також підтверджується приписами ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими зарахування за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах додатково до страхового стажу зараховується по одному року саме в частині визначення коефіцієнту страхового стажу, який розраховується та застосовується для визначення розміру пенсії за віком, тобто зараховується до загального страхового стажу роботи. Пенсія позивачеві розрахована виходячи із загального стажу роботи 27 років 4 місяці 20 днів (з урахуванням 6 років роботи на підземних умовах та 6 років перебування на інвалідності від нещасного випадку на виробництві, які враховані у пільговому обчисленні) та додаткового стажу роботи відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 12 років (додатково 6 років за роботу на підземних умовах та 6 років перебування на інвалідності від нещасного випадку на виробництві). Таким чином, загальний стаж роботи ОСОБА_1 для розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах склав 33 років 4 місяці 20 днів (21 років 4 місяці 20 днів + 12 років за ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»). Враховуючи вище викладене, чинним пенсійним законодавством не передбачено зарахування до пільгового стажу роботи у подвійному розмірі періоду роботи у важких і шкідливих умовах праці, тому стаж роботи позивача на пільгових умовах відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» складає лише 12 років 6 місяців, що є значно меншим за необхідні 15 років раці на підземних роботах для застосування умов цієї статті для обрахунку розміру пенсії.

Крім того, 31.07.2020р. на виконання вимог ухвали суду від 08.07.2020р. відповідачем надано копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

05 серпня 2020 року до канцелярії суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній висловив позицію аналогічну зазначеній в позовній заяві.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 243, 250, 257, 258, 263 КАС України, а також з урахуванням того, що з 03.08.2020р. по 04.09.2020р., включно, суддя Турова О.М. перебувала у відпустці, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, а повне судове рішення складено першого робочого дня.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з 15.06.2006 року та до 04.04.2013 року отримував пенсію по інвалідності від загального захворювання 3-ї групи згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

З 07.06.2011 року згідно з довідкою до акта медико-соціальної експертної комісії №994193, якою ОСОБА_1 при повторному огляді встановлено третю групу інвалідності, в зв`язку із трудовим каліцтвом, позивача переведено на пенсію внаслідок трудового каліцтва 3-ї групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до розпорядження №172823 від 17.04.2013 року ОСОБА_1 з 04.04.2013 року переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка розрахована виходячи з загального страхового стажу – 26 років 4 місяці 7 днів (09.05.2011), з них: військова служба 1 рік 7 місяців 4 дні; список 1 – шахтарі 6 років 1 місяць 0 днів; знах. на інв.н/в-шахтарі 1 рік 10 місяців 24 дні; загальний стаж (після 2004 року) 6 років 3 місяці 26 днів; стаж на підз.роботах (авто) 7 років 11 місяці 24 днів.

08.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок розміру його пенсії із застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 08.08.2018 року за №М10698-18 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку його пенсії із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки останній не має 15 років стажу на підземних роботах.

Не погодившись з відмовою ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області, викладеній в листі від 08.08.2018 року за №М10698-18, ОСОБА_1 оскаржив її у судовому порядку.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 року у справі №160/8529/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» протиправними та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.06.2018 року та прийняти рішення відповідно до норм чинного законодавства України, а у задоволені іншої частини позовних вимог – відмовлено.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2019 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 року по справі №160/8529/18 повернуто заявнику.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у задоволенні клопотання про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги відмовлено та апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2019р. у справі №160/8529/18 повернуто заявнику.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2019 року визнано неповажними підстави пропуску строку на апеляційне оскарження рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 року в адміністративній справі №160/8529/18, наведені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в поданому клопотанні, та відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 року в адміністративній справі №160/8529/18.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 року в адміністративній справі №160/8529/18 набрало законної сили 10 квітня 2019 року.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 року в адміністративній справі №160/8529/18, яке набрало законної сили, встановлено, що стаж роботи позивача на підземних роботах за Списком №1 становить 6 років 1 місяць, перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва – 6 років 5 місяців. З урахуванням положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» стаж роботи позивача на підземних роботах за Списком №1 становить 6 років + 6 років (додаткове зарахування по одному року) + 6 років перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва. Тобто загальний стаж роботи позивача на підземних роботах за Списком №1 становить 18 років.

Судом встановлено, що на виконання вищевказаного рішення суду від 21 січня 2019 року у справі №160/8529/18 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснило повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 08.06.2018 року про перерахунок пенсії із застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», однак, листом від 20.08.2019 року №217/03.22-19 ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області за результатами такого розгляду вдруге відмовило позивачеві в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно з документами, які наявні в пенсійній справі ОСОБА_1 , його страховий стаж складає 21 рік 4 місяці 20 днів, в тому числі стаж роботи на підземних роботах 6 років, знаходження на інвалідності 6 років. Отже, 21 рік 4 місяці + 6 років робота на підземних умовах + 6 років знаходження на інвалідності = 33 роки, 4 місяці. Коефіцієнт стажу 0,33333, а стаж роботи на пільгових умовах складає 12 років 6 місяців, тому підстави для перерахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відсутні.

Не погоджуючись з повторною відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії із застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та вважаючи, що наявність у нього необхідного пільгового стажу для такого перерахунку пенсії встановлена рішенням суду, що набрало законної сили, ОСОБА_1 звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до статті 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Згідно з пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначені умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників, відповідно до яких право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Так, відповідно до частини 4 статті 9 Закону України «Про охорону праці» час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

За приписами пункту 4 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

16.09.2008 року набрав чинності Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345 (далі – Закон №345) (тобто до призначення пенсії позивачеві), спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Дія цього Закону, відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Відповідно до статті 8 Закону №345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

До кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені цим законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день та працівники державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністром України, та членів їх сімей.

Судом встановлено, що відповідно до Перерахунку пенсії. Версія:1.6.29.1 від 20.07.2018 р. загальний страховий стаж позивача складає 39 років 4 місяці 20 днів, з яких страховий стаж до 2004 року - 18 років 1 місяць 17 днів; страховий стаж після 2004 року - 9 років 3 місяці 3 дні; додаткові роки за Списком №1 - 12 років 6 місяців 0 днів.

Як свідчать матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , розрахований пенсійним органом страховий стаж роботи позивача із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах за Списком №1, у кількості 12 років 6 місяців 0 днів складається зі стажу безпосередньої роботи позивача на підземних роботах за Списком №1 у кількості 6 років 1 місяць та з часу перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва – 6 років 5 місяців, що зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Наведене також підтверджується листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 20.08.2019 року №217/03.22-19, в якому зазначено, що страховий стаж ОСОБА_1 складає: 21 рік 4 місяці 20 днів, стаж роботи на підземних роботах 6 років, знаходження на інвалідності 6 років (21 рік 4 місяці + 6 років робота на підземних умовах + 6 років знаходження на інвалідності = 33 роки 4 місяці); коефіцієнт стажу 0,33333, а стаж роботи на пільгових умовах -12 років 6 місяців.

Таким чином, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що робота позивача за на підземних роботах за Списком №1 (шахтарі) зарахована відповідачем до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах за Списком №1, в одинарному розмірі - 6 років 1 місяць.

Водночас, рішенням суду від 21 січня 2019 року у справі №160/8529/19, яке набрало законної сили 10 квітня 2020 року, встановлено, що стаж роботи ОСОБА_1 на підземних роботах за Списком №1 становить 6 років 1 місяць, перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва – 6 років 5 місяців, з урахуванням положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» стаж роботи позивача на підземних роботах за Списком №1 становить 6 років + 6 років (додаткове зарахування по одному року) + 6 років перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва, тобто загальний стаж роботи позивача на підземних роботах за Списком №1 становить 18 років.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з частиною другою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

За наведених обставин, відмова ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, оформлена листом від 20.08.2019 року №217/03.22-19, у перерахунку пенсії позивача відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з посиланням на те, що стаж роботи ОСОБА_1 на пільгових умовах складає лише 12 років 6 місяців, а тому підстави для такого перерахунку пенсії відсутні, є протиправною, необґрунтованою та прийнятою без урахування висновків суду, викладених у рішенні суду від 21 січня 2019 року у справі №160/8529/19, яке набрало законної сили, та на виконання якого вона приймалася, а, отже, підлягає скасуванню, а позовні вимоги у цій частині – задоволенню.

При цьому, суд зауважує, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважає й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, а також зважаючи на обставини, встановлені рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі №160/8529/19, що набрало законної сили, які згідно з приписами ч.4 ст.78 КАС України є преюдиційними для цієї справи та не доказуються при її розгляді, суд вважає, що ефективним та достатнім способом захисту та відновлення порушеного у спірних правовідносинах права позивача є саме зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах за Списком №1, додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах за Списком №1 відповідно до положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, зважаючи, що відповідач не довів правомірність прийнятого ним рішення, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ), оформлене листом від 20.08.2019 року №217/03.22-19.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах за Списком №1, додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах за Списком №1 відповідно до положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.24 закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 07.09.2020 року.

Суддя О.М. Турова