
Справа № 420/11119/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправним дій та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Адміністрація Державної прикордонної служби України в Одеській області, у якій позивач просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеський області протиправними щодо зменшення розміру пенсії з 89 до 70 процентів, щодо не зарахування усіх додаткових видів грошового забезпечення, щодо обмежень (відстрочки) по виплатам пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеський області перерахувати з 01 травня 2018 року, виплатити перераховане та виплачувати надалі пенсію, ОСОБА_1 , у розмірі 89 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, без встановлення відстрочки передбаченої ст. 2 постанові КМУ №103 від 21 лютого 2018 року з обов`язковим урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, з яких:
Посадовий оклад - 7470,00 грн
Оклад за військове звання полковник - 1480,00 грн
Надбавка за вислугу років 50% - 4475,00 грн
Надбавка за особливості проходження служби 15% - 2013,75 грн
Надбавка за 1 клас кваліфікації 5% - 373,50 грн.
Премія від (ПО) 10% - 747,00 грн.
Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% - 1120,50 грн
Усього: 17 676, 75 грн;
- встановити пенсійне забезпечення відповідно до наданої інформації (у розмірі 89 відсотків): 15 732,30 грн (п`ятнадцять тисяч сімсот тридцять дві гривні 30 коп.).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання постанови КМУ №103, ГУ ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії та здійснено її виплату, починаючи з 01 січня 2018 року. Однак, при здійсненні даного перерахунку відповідачем протиправно зменшено основний розмір пенсії позивача з 90% до 70% грошового забезпечення та без врахування додаткових видів грошового забезпечення, що порушує права позивача.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та незаконними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 26.10.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
10.11.2020 року за вх. № 47500/20 від Адміністрації Державної прикордонної служби України надійшли пояснення по справі, в яких зазначено, що в Головного управління Пенсійного фонду Одеській області наявна вся інформація стосовно: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, а також розмірів відсотків (%) додаткових видів грошового забезпечення позивача, які обраховуються виходячи саме з розміру посадового окладу. При цьому, зазначено, що саме на органи Пенсійного фонду України законодавством покладено обов`язок щодо призначення, виплати, а також перерахунку раніше призначених пенсій.
17.11.2020 року за вх. № ЕП/21311/20 від Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги вважає не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
19.11.2020 року за вх. № 49268/20 від ГУ ПФУ в Одеській області, на виконання ухвали суду від 26.10.2020 року, надійшла копія пенсійної справи позивача.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером Державної прикордонної служби України та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Як вбачається із протоколу за пенсійною справою №1510002462 від 03.04.2008 р., основний розмір пенсії позивача складав 89% грошового забезпечення та складався з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років 40% та додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби, надбавка за 1 клас кваліфікації, премія, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», позивачу з 01.01.2018 року перераховано пенсію, розмір якої обчислюється з розміру грошового забезпечення, яке становить 70 % відповідної суми грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років 50%.
10.05.2020 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 89 % відповідних сум грошового забезпечення, без встановлення відстрочки передбаченої ст. 2 постанові КМУ №103 від 21 лютого 2018 року з обов`язковим урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення.
Листом від 04.06.2020 року № 4507-4404/Ф-02/8-1500/20 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило представника позивача, що умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01.01.2018 року колишнім військовослужбовцям передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» зазначені пункти виключено. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Враховуючи викладене, а також те, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, з метою збереження соціального захисту військовослужбовців, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склались на день набрання законної сили судовим рішенням. Таким чином, пенсія позивачу за вислугу років перерахована з 01.01.2018 року з урахуванням розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Також, відповідно до Порядку № 45 ГУ ПФУ в Одеській області, на підставі повідомлення Мінсоцполітики, готують списки та подають їх органам, які видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Оскільки такого повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії не надходило, тому для його здійснення підставі відсутні.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно ч.4 ст. 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України") (далі Закон №1774-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частинами 2, 3 ст. 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений Порядком №45.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, п.1 якої зобов`язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.
Відповідно п.7 Постанови №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного Фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.
Також Постановою №103 було внесено ряд змін до Порядку №45, зокрема:
- п.5 викладено в новій редакції;
- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно п.п.1 - 5 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою №103, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний Фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч.2, 3 ст. 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, вищенаведеними нормами права передбачений чіткий алгоритм щодо проведення перерахунку призначених пенсій за вислугу років, який має бути проведений на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Як вбачається з матеріалів справи, Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано ОСОБА_1 довідку №11/10755 від 31 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України про те, що відповідно до Постанови №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, а нормами чинними на 01 березня 2018 року, за посадою заступника начальника відділу міжнародного співробітництва та прикордонно-представницької роботи Південного регіонального управління ДПС України, становить: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (50%).
Суд зазначає, що як Порядок №3-1 так і Порядок №45 (в редакції до внесення змін Постановою №103) передбачали, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. ГУ ПФ України здійснювали призначення/перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органі, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого призначення/перерахунку. При цьому розрахунок вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до компетенції пенсійного органу.
Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у зразковій справі №240/6263/18 та в силу приписів ч.3 ст. 291 КАС України повинна бути врахована при ухваленні рішення в даній адміністративній справі.
Беручи до уваги наведене, враховуючи встановлені обставини у їх сукупності, суд зазначає, що відсутні підстави для задоволення позову в частині позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Одеський області перерахувати з 01 травня 2018 року, виплатити перераховане та виплачувати надалі пенсію, ОСОБА_1 , у розмірі 89 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, без встановлення відстрочки передбаченої ст. 2 постанові КМУ №103 від 21 лютого 2018 року з обов`язковим урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, з котрих: посадовий оклад - 7470,00 грн.; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 4475,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 15% - 2013,75 грн.; надбавка за класну кваліфікацію 1 клас, 5% - 373,50 грн.; премія від (ПО) 10% - 747,00 грн.; Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% - 1120,50 грн., всього: 17676,75 грн., та встановити пенсійне забезпечення (у розмірі 89 відсотків): 15732,30 грн. (п`ятнадцять тисяч сімсот тридцять дві гривні 30 коп.), в зв`язку з чим суд відмовляє в їх задоволенні.
Окремо суд зазначає, що встановлення пенсійного забезпечення в розмірі 15732,30 грн не підлягає задоволенню, оскільки судом не може встановлюватись конкретна сума пенсії, яка повинна виплачуватись кожний місяць, оскільки втручання в дискреційні повноваження суб`єкта влади буде виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Одеській області при проведені перерахунку пенсії (на виконання постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 р.) щодо дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеської області протиправними щодо зменшення розміру пенсії з 89% до 70%, щодо не зарахування усіх додаткових видів грошового забезпечення, щодо обмежень (відстрочки) по виплатам пенсії ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції із змінами, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1 , максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 77 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому, редакція частини другої зазначеної статті Закону № 2262-ХІІ змінювалась, зокрема, розмір процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Так, пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668- VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни та цифра "90" замінено цифрою " 80 ".
Згідно пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, внесено зміни та цифра "80" замінено цифрою "70".
Таким чином, з 1 травня 2014 року положення частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо визначення максимального розміру пенсії за вислугу років 80% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв`язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 1166-VII.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
При цьому, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 р. по справі № 240/5401/18.
Це рішення є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям постанови КМУ від 30 серпня 2018р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до ст. 63 Закону України на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018р.
Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій.
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що при перерахунку розміру пенсії на підставі Закону № 2262-ХІІ максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2018 року, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 89 % грошового забезпечення згідно Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ.
У березні 2018 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2018р., проте, обчисленої з розрахунку 70 % від розміру грошового забезпечення.
З урахуванням наведеного, наявні підстави для визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 89% на 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі Постанови № 103; зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення із врахуванням раніше виплачених сум.
Крім того суд зазначає, що вимога позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Одеський області перерахувати, виплатити перераховане та виплачувати надалі пенсію ОСОБА_1 без встановлення відстрочки передбаченої ст. 2 постанові КМУ №103 від 21 лютого 2018 року, є передчасною, оскільки відсутні підстави вважати, що відповідач при здійсненні перерахунку, порушить права позивача в цій частині
Щодо виплати з 01 січня 2018 року пенсії позивачу в розмірі 50% та 75% суми підвищення пенсії та зобов`язання відповідача виплачувати ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року пенсію в 100% суми підвищення пенсії, суд зазначає наступне.
Поетапність виплат підвищення перерахованої пенсії було передбачено п.2 Постанови №103, відповідно до якого виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 01 січня 2018 року у таких розмірах:
з 01 січня 2018 року 50%;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 75%;
з 01 січня 2020 року 100% суми підвищення пенсії.
Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.
Залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі №826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2019 року, серед іншого вказав на те, що зміст ст.ст. 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Таким чином, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 05 березня 2019 року.
У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Разом з тим, така підстава знов виникла 04.09.2019 - з моменту набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" №804 від 14.08.2019, якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 по справі №640/19133/19 визнано постанову Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" протиправною та нечинною повністю. Рішення набрало законної сили 31.03.2020.
Таким чином відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу до 31.03.2020 року не мав правових підстав не враховувати та не застосувати до спірних правовідносин положення Постанови КМУ №804 від 14.08.2019, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
Разом з тим, з 01.01.2020 року Пенсійним фондом України пенсія виплачується у 100 відсотковому розмірі суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що наявні підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 неотриманих сум підвищення пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 року по 04.09.2019 року.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області щодо зменшення розміру пенсії з 89 до 70 процентів; зобов`язаня Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 89% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум; визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 75% суми підвищення пенсії з 05 березня 2019 року по 04.09.2019 року; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 04.09.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на зазначене та згідно із ст.139 КАС України судові витрати ОСОБА_1 в загальній сумі 840,80 грн., сплачені згідно квитанції № 54994 від 29.07.2020 року підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в Одеській області.
Керуючись статтями 9, 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання протиправним дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеський області протиправними щодо зменшення розміру пенсії з 89 до 70 процентів.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 89% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 75% суми підвищення пенсії з 05 березня 2019 року по 04.09.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 по 04.09.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум).
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок гривень) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385)
Третя особа: Адміністрації Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 00034039, адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26)
Суддя П.П. Марин
.