
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2020 р. Справа № 400/4793/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина», вул. Миру, 40, с. Новофедорівка, Казанківський район, Миколаївська область, 56032 до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001 про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.05.2019 р. № 00033631406,ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» (далі – позивач, ТОВ «Батьківщина») звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі – ГУ ДФС) від 13.05.2019 року № 00033631406.
Ухвалою від 28.12.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 30.01.2020 року суд замінив відповідача у справі № 400/4793/19 – Головне управління ДФС у Миколаївській області – його правонаступником – Головним управлінням ДПС у Миколаївській області (далі – відповідач, ГУ ДПС).
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона надійшла до каси підприємств у вихідні та святкові дні та здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт касі, до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку та підприємства або видана для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного робочого дня, на потреби, пов`язані з діяльністю підприємства.
Під час проведення перевірки службовими особами податкового органу не було взято до уваги ті обставини та документи, які підтверджують, що готівка яка надійшла до каси підприємства була видана наступного дня на потреби, пов`язані з діяльністю підприємства. А отже, відсутні підстави для ствердження, що позивачем допущено порушення вимог п. 15 Положення № 148 та застосування штрафних санкцій.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому в задоволенні позовних вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову відповідач вказав на те, що залишок готівки в касі ТОВ «Батьківщина» за результатами перевірки вважається нульовим. Перевищення встановленого ліміту каси становить 737989,12 грн., що є порушенням вимог п. 15 Положення № 148. Крім того, перевіркою встановлено, що протягом ТОВ «Батьківщина» встановлені випадки проведення готівкових розрахунків без подання одержувачами коштів платіжних документів, які б підтверджували сплату покупцем готівкових коштів, що додаються до звітів про використання коштів, як на відрядження, так і на інші потреби. Контролюючим органом при реалізації своїх функцій застосовано ту норму права, яка була чинною на момент прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.
25.05.2020 року суд своєю ухвалою закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
ФГ «Джерело» зареєстровано як юридична особа 05.07.2001 року. Види економічної діяльності згідно КВЕД: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.42 Розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів; 01.46 Розведення свиней; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів; 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
У період з 25.03.2019 року по 03.04.2019 посадовими особами ГУ ДФС здійснено фактичну перевірку ТОВ «Батьківщина» щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, виробництва та обігу підакцизних товарів за період з 01.10.2016 року по 03.04.2019 року, за результатами якої складено Акт № 0078/14/29/14/03764809 від 04.04.2019 року (далі – Акт перевірки).
Перевіркою виявлено, та висновками Акту перевірки зафіксовано, порушення позивачем, зокрема, п. 15 розділу ІІ п. 23, 24 розділу ІІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 29.12.2017 року № 148 (далі та раніше за текстом – Положення № 148), а саме:
- проведення готівкових розрахунків без подання одержувачами коштів платіжних документів, які би підтверджували сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 9806,89 грн.;
- перевищення встановленого ліміту залишку готівки по касі на загальну суму 737989,12 грн.
13.05.2019 року ГУ ДФС винесено податкове повідомлення-рішення № 00033631406, яким до ТОВ «Батьківщина» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1485785,13 грн.
Не погоджуючись з рішенням ГУ ДФС, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Згідно п. 1 Положення № 148 це Положення розроблено відповідно до Закону України «Про Національний банк України» і визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності, фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність, фізичними особами.
У відповідності до пп. 3 п. 58 Положення № 148, контролюючий орган під час проведення перевірки визначає наявність самостійно встановленого ліміту каси та його відповідність самостійно здійсненим розрахункам. Сума готівки за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 27 розділу III цього Положення), додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.
Згідно п. 15 Положення № 148, установи/підприємства мають право тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують самостійно встановлений ними ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує самостійно встановлений ліміт каси, здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи установ/підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або банку чи небанківської фінансової установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб.
Відповідно до п. 53 Положення № 148, ліміт каси вважається нульовим, якщо установою/підприємством його не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення). Уся готівка, що перебуває в касі установи/підприємства на кінець робочого дня і не здана нею/ним відповідно до вимог цього Положення, уважається понадлімітною, якщо установою/підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення).
Відповідно до постанови правління Національного банку України від 24.05.2018 року № 54 до постанови, якою затведжено Положення № 148, внесено зміни та доповнено її, зокрема п. 1-2.
Так, відповідно до п. 1-2 Порядку № 148, суб`єктам господарювання до 30 червня 2018 року (включно):
1) розробити та затвердити порядок оприбуткування готівки в касі та порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням норм Положення про ведення касових операцій;
2) користуватися лімітами каси, установленими та затвердженими до набрання чинності цією постановою.
У період, що перевірявся, по ТОВ «Батьківщина» діяли накази: № 1 від 03.01.2016 року, яким затверджений ліміт залишку готівки по касі в розмірі 20548,00 грн.; № 1/1 від 25.06.2018 року, яким затверджений ліміт залишку готівки по касі в розмірі 18000,00 грн.; № 2 від 02.01.2019 року, яким затверджений ліміт залишку готівки по касі в розмірі 132429,89 грн.; № 3 від 02.02.2019 року, яким затверджений ліміт залишку готівки по касі в розмірі 16300,00 грн.
Вказані накази видані у відповідності до Положення № 148, з урахуванням усіх змін та доповнень.
З матеріалів справи також вбачається, що до кожного з наказів, якими затверджено ліміт залишків готівки по касі, товариством розроблено Порядок розрахунку ліміту залишків готівки в касі ТОВ «Батьківщина» та Порядок перегляду ліміту каси та строків здавання готівки.
Зазначені накази та порядки надсилались до ГУ ДФС, але не були прийняті у зв`язку з тим, що були надіслані без супровідного листа, що підтверджується актом прийому-передачі № 100 від 05.04.2019 року.
Крім того, відповідно до положень п. 54 Порядку № 148, готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона надійшла до кас підприємств у вихідні та святкові дні та здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку та підприємства або видана для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного робочого дня на потреби, пов`язані з діяльністю підприємства.
В ході проведення перевірки посадовими особами ГУ ДФС не взято до уваги ті обставини, що готівка, яка надійшла до каси товариства була видана наступного дня на потреби, пов`язані з діяльністю товариства, а саме: видаткові касові ордера за весь перевіряємий період.
Щодо проведення позивачем готівкових розрахунків без подання одержувачами коштів платіжних документів, які би підтверджували сплату покупцем готівкових коштів, суд зазначає наступне:
Відповідно до п. 23 Положення № 148 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, електронними розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівки.
Розрахункові операції, що проводяться відповідно до Закону про застосування реєстраторів, оформляються згідно з вимогами цього Закону (п. 24 Положення № 148).
Згідно Акту перевірки, протягом періоду з 05.01.2018 року по 03.04.2019 року по ТОВ «Батьківщина» встановлені випадки проведення готівкових розрахунків без подання одержувачами коштів платіжних документів, які б підтверджували сплату покупцем готівкових коштів, що додаються до звітів про використання коштів, як на відрядження, так і на інші потреби.
До звернення до суду з даним позовом позивачем були надані до ГУ ДФС заперечення на Акт перевірки, при розгляді яких зменшено суму порушення на суму наданого до заперечень товарного чеку № 1 від 13.01.2019 року на суму 4000,0 0 грн. Сума проведення готівкових розрахунків протягом періоду з 05.01.2018 року по 03.04.2019 року без подання одержувачами коштів платіжних документів, які б підтверджували сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму з урахуванням наданих документів на момент розгляду справи становить 9806,89 грн.
В свою чергу, суд зазначає, що випадки проведення готівкових розрахунків без подання одержувачами коштів платіжних документів, які б підтверджували сплату покупцем готівкових коштів за період з 05.01.2018 року по 03.04.2019 року на загальну суму 13806,89 грн. згруповані у відповідний реєстр, який був доданий до Акту перевірки.
Щодо тверджень позивача про втрату чинності Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (далі – Указ № 436/95), на підставі яких відповідачем застосовано суми штрафу, суд зазначає наступне:
Указом Президента України від 20.06.2019 року № 418/2019 було скасовано низку указів Президента, зокрема й Указ № 436/95.
Зазначений Указ від 20.06.2019 року № 418/2019 набув законної сили з 23.06.2019 року. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 00033631406, яким до позивача застосовано штрафні санкції, прийнято відповідачем 13.05.2019 року.
Тобто, на момент винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення Указ № 436/95 ще діяв, у зв`язку з чим суд не приймає доводи позивача про втрату чинності даного указу.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Батіківщина» (вул. Миру, 40, с. Новофедорівка, Казанківський район, Миколаївська область, 56032, код ЄДРПОУ 03764809) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 43144729) – задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 13.05.2019 року № 00033631406.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 43144729) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Батіківщина» (вул. Миру, 40, с. Новофедорівка, Казанківський район, Миколаївська область, 56032, код ЄДРПОУ 03764809) судові витрати у сумі 19210,00 грн. (дев`ятнадцять тисяч двісті десять гривень 00 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 17.12.2019 року.
Суддя О.В. Малих