Рішення № 93589892, 21.09.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
200/5264/20-а
Номер документу
93589892
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2020 р. Справа№200/5264/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

за участю

секретаря судового засідання Горічевої С.В.,

представника позивача Коростильова С.В.,

розглянув в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій протиправними та скасування рішення,

встановив:

02 червня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі – відповідач, Управління ПСЗН), надісланий на адресу суду 29 травня 2020 року, в якому позивач просила:

- визнати протиправними дії Управління ПСЗН щодо направлення Повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії на особові рахунки та у готівковій формі від 05 травня 2020 року № 334;

- скасувати рішення Управління ПСЗН, оформлене у вигляді Повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії на особові рахунки та у готівковій формі від 05 травня 2020 року № 334.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

09 червня 2020 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки позовної заяви позивач усунула у строк та у спосіб, встановлені судом.

22 червня 2020 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/5264/20-а; вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

27 липня 2020 року суд постановив ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 21 серпня 2020 року.

21 серпня 2020 року суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 10 вересня 2020 року.

В судовому засіданні 10 вересня 2020 року оголошена перерва до 21 вересня 2020 року для отримання від відповідача додаткових доказів.

Про дату, час і місце проведення судового засідання учасники справи повідомлені з дотриманням вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив.

Враховуючи, що участь у судовому засіданні є правом учасника справи, передбаченим п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС України, а не його обов`язком, а також те, що відповідно до ч. 3 ст. 194 цього Кодексу учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності, справа розглянута за відсутності відповідача.

На підставі ч. 1 ст. 229 КАС України під час розгляду справи здійснювалося повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що вона зареєстрована і проживає у приватному житловому буднику за адресою: АДРЕСА_1 разом зі своїми неповнолітніми синами.

За адресою: АДРЕСА_1 зареєстроване місце проживання трьох осіб: позивача з 21 квітня 2015 року та її синів ОСОБА_2 з 21 квітня 2015 року і ОСОБА_1 з 16 листопада 2017 року.

З 16 липня 2011 року позивач перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 .

В 2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення житлової субсидії. У декларації позивач не вказала інформацію про свого чоловіка, який зареєстрований та проживає за іншою адресою.

З 2016 року позивачу призначена житлова субсидія. За весь період її надання позивач не отримувала від відповідача жодних повідомлень про виклик або про надання пояснень.

Позивач отримала повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії на особові рахунки та у готівковій формі від 05 травня 2020 року № 334. У якості підстави для повернення надмірно виплачених коштів у вигляді субсидії Управління ПСЗН зазначило, що позивач своєчасно не повідомила про члена сім`ї зі складу домогосподарства.

Позивач вважала такі дії відповідача протиправними.

Стверджувала, що вимог п. 90 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі – Положення № 848), не порушувала, оскільки з часу звернення за призначенням субсидії жодних змін у складі її сім`ї не відбулося, перебуває у шлюбі з 2011 року і відповідач мав доступ до цих відомостей.

Зауважувала, якщо відповідач вважав, що підстави для призначення житлової субсидії відсутні, він не повинен був її призначати на 2018-2019 роки.

Вважала, що є добросовісним набувачем коштів у вигляді житлової субсидії, оскільки надмірне перерахування (виплата) субсидії є наслідком неналежного виконання посадовими особами Управління ПСЗН обов`язку щодо перевірки наданих позивачем відомостей.

На цих підставах позивач просила задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Відповідач доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначав, що рішенням Управління ПСЗН від 19 грудня 2017 року ОСОБА_1 призначена житлова субсидія з грудня 2017 року по квітень 2018 року включно з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб – 3 особи, визначені на початок місяця, в якому надійшло звернення.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022» з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, члені сім`ї, яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Відповідач вказував на те, що позивач отримувала житлову субсидію в неопалювальний сезон 2017-2018 років та не надала нові заяву та декларацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 2018 року № 329 станом на 01 травня 2018 року. Житлову субсидію з травня 2018 року по квітень 2019 року та з травня 2019 року по квітень 2020 року ОСОБА_1 призначено автоматично лише на зареєстрованих осіб, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Наголошував на тому, що отримання інформації про членів сім`ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства при автоматичному призначенні житлової субсидії діючим законодавством не передбачено.

Під час вибіркової перевірки особової справи позивача по призначенню субсидії встановлено, що ОСОБА_1 станом на 01 травня 2018 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 , однак у травні 2018 року не повідомила про це Управління ПСЗН і не надала у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 нові заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням субсидії, оскільки ОСОБА_3 зареєстрований за іншою адресою.

За твердженням відповідача, наявність змін у складі сім`ї члена домогосподарства ОСОБА_4 , а саме чоловіка ОСОБА_3 , є обставиною, яка вплинула або могла вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Покликаючись на п. п. 119, 121, 125 Положення № 848, відповідач стверджував, що правомірно прийняв рішення про припинення ОСОБА_1 виплати субсидії з 01 травня 2018 року та про повернення надмірно перерахованої (виплаченої) їй субсидії в сумі 29 739,69 грн.

На цих підставах відповідач просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого УМВМ Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області 14 вересня 2011 року; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 16 липня 2011 року позивач перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області 16 липня 2011 року.

В паспорті позивача проставлена відмітка про укладання шлюбу з ОСОБА_3 .

Як свідчать штампи про реєстрацію місця проживання, проставлені у паспорті позивача, за адресою: АДРЕСА_1 вона була зареєстрована з 21 квітня 2015 року по 18 червня 2019 року та з 25 червня 2019 року по теперішній час (вересень 2020 року).

Згідно із записами домової книги на домоволодіння АДРЕСА_1 , крім позивача, за цією адресою зареєстроване місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 21 квітня 2015 року по 18 червня 2019 року та з 25 червня 2019 року по теперішній час (вересень 2020 року), а також ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 16 листопада 2017 року по 18 червня 2019 року та з 25 червня 2019 року по теперішній час (вересень 2020 року).

Докази реєстрації місця проживання, рівно як і докази фактичного проживання, за вказаною адресою інших осіб суду не надані.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Красноторської селищної ради від 28 травня 2020 року № 987/0242, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані ОСОБА_5 , ОСОБА_2 та ОСОБА_5 .

Відповідач – Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ідентифікаційний код: 25953617, місцезнаходження: ) зареєстроване як юридична особа 26 січня 2001 року.

04 грудня 2017 року ОСОБА_5 звернулася до Управління ПСЗН з заявою про призначення житлової субсидії № 73994, просила призначити субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Позивач прийняла на себе зобов`язання у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), переліку житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Разом з заявою про призначення субсидії ОСОБА_5 подала Управлінню ПСЗН декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії.

В рядку 3. «Особи, які зареєстровані (для орендарів – особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку» розділу І «Загальні відомості» декларації позивач навела інформацію про себе та своїх дітей – ОСОБА_2 і ОСОБА_5 .

В розділі ІІ «Всі види доходів осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні/будинку, та зареєстровані (не зареєстровані – для орендарів), за період з 01 квітня 2017 року до 01 жовтня 2017 року» декларації позивач зазначила лише дохід, який отримує від Управління ПСЗН у вигляді допомоги по догляду за дитиною до 3 років.

ОСОБА_5 засвідчила власним підписом те, що усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їхні доходи і витрати їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі вона зобов`язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

19 грудня 2017 року Управління ПСЗН прийняло рішення про призначення субсидії.

Цим рішенням ОСОБА_5 призначена житлова субсидія з грудня 2017 року по квітень 2018 року включно (субсидія розрахована на 4 місяці з грудня 2017 року по березень 2018 року включно щомісячно в сумі 3 397,67 грн).

В подальшому Управління ПСЗН в автоматичному порядку призначало позивачу житлову субсидію на наступні періоди.

Так, рішенням від 02 серпня 2018 року субсидія призначена на період з травня 2018 року по вересень 2018 року включно; субсидія розрахована з травня 2018 року по вересень 2018 року в сумі 551,40 грн щомісячно.

Суд зауважує, що рішення від 02 серпня 2018 року містить відмітку посадової особи відповідача, датовану 02 серпня 2018 року, що повідомлення про необхідність задекларувати чоловіка (якщо він є і зареєстрований за іншою адресою) надіслано поштою разом з повідомлення про субсидію з травня 2018 року.

Рішенням від 17 вересня 2018 року за перерахунком субсидія призначена на період з травня 2018 року по квітень 2019 року включно; субсидія розрахована з липня 2018 року по вересень 2018 року у сумі 568,55 грн щомісячно.

Рішенням від 11 грудня 2018 року субсидія призначена на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно; субсидія розрахована на жовтень 2018 року в сумі 1 971,62 грн.

Рішенням від 19 грудня 2018 року за перерахунком субсидія призначена на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно; субсидія розрахована з листопада 2018 року по грудень 2018 року в сумі 3 949,99 грн щомісячно.

Рішенням від 25 січня 2019 року за перерахунком субсидія призначена на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно; субсидія розрахована на січень 2019 року в сумі 3 949,99 грн.

Рішенням від 14 лютого 2019 року за перерахунком субсидія призначена на період з жовтня 2018 року по березень 2019 року включно; субсидія розрахована з лютого 2019 року по березень 2019 року в сумі 3 953,27 грн щомісячно.

Рішенням від 16 квітня 2019 року за перерахунком субсидія призначена на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно; субсидія розрахована на квітень 2019 року в сумі 2 304,99 грн.

Рішенням від 15 серпня 2019 року субсидія призначена з травня 2019 року по квітень 2020 року включно; субсидія розрахована на червень 2019 року в сумі 626,49 грн.

Рішенням від 15 серпня 2019 року субсидія призначена з травня 2019 року по квітень 2020 року включно; субсидія розрахована з травня 2019 року по вересень 2019 року в сумі 643,39 грн щомісячно;

Суд зауважує, що рішення від 15 серпня 2019 року містить відмітку посадової особи відповідача про рекомендацію перевірити ОСОБА_5 за сімейним станом.

Рішенням від 15 серпня 2019 року субсидія призначена з травня 2019 року по квітень 2020 року включно; субсидія розрахована на липень 2019 року в сумі 601,38 грн.

Рішенням від 21 серпня 2019 року за перерахунком субсидія призначена з травня 2019 року по квітень 2020 року включно; субсидія розрахована на серпень 2019 року в сумі 591,61 грн.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що здійснив вибіркову перевірку особової справи позивача.

Так, 23 вересня 2019 року державний соціальний інспектор ОСОБА_6 провела перевірку достовірності та повноти інформації про сімейний стан, наданої заявником для призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, про що склала проміжний акт № 1345-19ПР.

В акті зазначено, що під час перевірки ОСОБА_5 викликали на прийом для з`ясування питань сімейного стану (лист від 18 вересня 2019 року № 07-20/648); звернулися до Краматорського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області із запитом від 17 вересня 2019 року № 07-20/594.

На наслідками перевірки рекомендовано припинити надання субсидії до остаточного з`ясування цивільного стану заявника.

Відповідач надав суду повідомлення від 18 вересня 2019 року № 07-20/648 про виклик ОСОБА_5 до відділу державних соціальних інспекторів Управління ПСЗН.

Однак докази надіслання цього повідомлення на адресу позивача засобами поштового зв`язку, вручення його під особистий підпис чи повідомлення позивача про необхідність прибуття до Управління ПСЗН у будь-який інший спосіб суду не надані.

За наслідками проведеної перевірки структурний підрозділ соціального захисту населення на розгляд міської комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням житлових субсидій, пільг особам, які мають право на пільги, за адресою фактичного місця проживання та листів управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг щодо припинення житлових субсидій, вніс подання з пропозицією припинити дію субсидії на ОСОБА_5 з 01 вересня 2019 року на підставі п. 22 Положення № 848 та акта ВДСІ № 1345-19ПР від 23 квітня 2019 року.

27 вересня 2019 року комісія прийняла рішення припинити надання субсидії ОСОБА_5 з 01 вересня 2019 року до з`ясування сімейного стану заявниці (витяг з протоколу № 72 від 27 вересня 2019 року).

16 жовтня 2019 року Управління ПСЗН прийняло рішення, яким достроково відмінило призначену ОСОБА_5 на період з 01 вересня 2019 року по 30 квітня 2020 року субсидію з вересня 2019 року з інших причин (рішення комісії від 27 вересня 2019 року № 72).

22 квітня 2020 року державний соціальний інспектор ОСОБА_6 провела перевірку достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, за наслідками якої склала акт № 1345-19.

В акті зазначено, що для перевірки ОСОБА_5 надіслані запити до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Донецькій області (від 17 вересня 2019 року № 07-20/594, від 03 березня 2020 року № 29-07-20); а також письмовий виклик заявника від 18 вересня 2019 року № 07-20/648.

Перевіркою встановлено, що до складу сім`ї заявника входять члени родини не зареєстровані за адресою зазначеного домогосподарства, а саме чоловік – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; актовий запис про шлюб № 373 від 16 липня 2011 року.

З 01 травня 2018 року нові заяву та декларацію для призначення субсидії відповідно до змін, затверджених п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329, заявник не надала, що є порушенням.

05 травня 2020 року Управління ПСЗН провело перевірку правильності та повноти інформації, наданої для призначення житлових субсидій ОСОБА_5 .

За результатами перевірки (акт ВДСІ від 22 квітня 2020 року № 1345-19) зроблений висновок, що ОСОБА_5 своєчасно не повідомлено про члена сім`ї зі складу домогосподарства; тобто особи, зареєстровані на зазначеній житловій площі, надали невірну інформацію про склад домогосподарства, внаслідок цього надмірно виплачені кошти в сумі 29 739,69 грн і впродовж періоду з 01 травня 2018 року по 30 вересня 2019 року включно заявник не проводила оплату належної частини житлово-комунальних послуг у повному обсязі.

Як наслідок, необхідно стягнути з заявника переплачену суму 29 739,69 грн (16 479,88 грн за період з 01 травня 2018 року по 31 січня 2019 року, 13 259,81 грн за період з 01 лютого 2019 року по 30 вересня 2019 року); припинити виплату субсидії з 01 травня 2018 року.

Згідно з наданим відповідачем розрахунком, сума, що підлягає поверненню складається з субсидії за травень-червень 2018 року – по 551,40 грн; за липень-серпень 2018 року – по 568,55 грн; за вересень 2018 року – 568,55 грн, за жовтень 2018 року – 1 971,62 грн, за листопад 2018 року – 3 949,99 грн, за грудень 2018 року – 3 949,99 грн, за січень 2019 року – 3 949,99 грн, за лютий 2019 року – 3 953,27 грн, за березень 2019 року – 3 953,27 грн, за квітень 2019 року – 2 304,99 грн, за травень 2019 року – 643,39 грн, за червень 2019 року – 626,49 грн, за липень 2019 року – 601,38 грн, за серпень 2019 року – 591,61 грн, за вересень 2019 року – 585,41 грн.

Враховуючи викладені вище обставини, 05 травня 2020 року Управління ПСЗН прийняло рішення.

Так, відповідно до п. п. 119, 120, 125 та 94 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 та на підставі акта від 05 травня 2020 року № 334 відповідач вирішив: стягнути з ОСОБА_5 надмірно виплачену житлову субсидію в сумі 29 739,89 грн за період з 01 травня 2018 року по 30 вересня 2019 року та припинити виплату субсидії з 01 травня 2018 року.

05 травня 2020 року Управління ПСЗН надіслало ОСОБА_5 повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії на особові рахунки та у готівковій формі за № 334.

Матеріали особової справи ОСОБА_5 містять довідки виконавчого комітету Красноторської селищної ради від 07 грудня 2017 року № 2757/02-40, від 03 лютого 2018 року № 609/02-40, від 23 жовтня 2018 року № 2753/02-40, від 02 травня 2019 року № 527 про те, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована ОСОБА_5 разом з ОСОБА_2 і ОСОБА_5 .

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування. Норми права, на які посилалися сторони, які не застосував суд, мотиви їх незастосування. Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон № 2189).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону № 2189 встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі, належить до повноважень Кабінету Міністрів.

Отже, єдиним органом, який може визначати умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій, є Кабінет Міністрів України.

На час звернення позивача до Управління ПСЗН з заявою про призначення житлової субсидії, тобто станом на 04 грудня 2017 року, умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг визначало Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050) (далі – Положення № 848), яке діяло в редакції від 03 жовтня 2017 року.

Відповідно до абз. 1 п. 2 Положення № 848 в реакції від 03 жовтня 2017 року право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (далі - субсидія) поширювалося на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Абз. 1 п. 3 Положення № 848 в редакції від 03 жовтня 2017 року було визначено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Згідно з абз. 1 п. 6 Положення № 848 в редакції від 03 жовтня 2017 року за загальним правилом субсидія призначалася одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія не могла призначатися одночасно за місцем реєстрації особи та місцем її фактичного проживання.

За правилами, наведеними у п. 7 Положення № 848 в редакції від 03 жовтня 2017 року, субсидія розраховувалася виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Кількість зазначених осіб визначалася на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Відповідно до п. 8 Положення № 848 в редакції від 03 жовтня 2017 року для призначення субсидії сукупний дохід обчислювався виходячи з доходів, нарахованих особам, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи.

Згідно з п. 12 Положення № 848 в редакції від 03 жовтня 2017 року субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначалася виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у п. 7 цього Положення, за два квартали, що передують місяцю, що передує місяцю, з якого призначається субсидія.

Відповідно до п. 13 Положення № 848 в редакції від 03 жовтня 2017 року для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, мав подати структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання) заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.

У певних випадках, визначених п. 13 Положення № 848, необхідно було подати довідки про доходи та договір найму (оренди) житла (за наявності).

Вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням, було заборонено.

П. 13 Положення № 848 в редакції від 03 жовтня 2017 року передбачав, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

На час звернення ОСОБА_5 до Управління ПСЗН за призначенням субсидії форми бланків заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, були затверджені п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2015 року № 106 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 475).

Бланк заяви про призначення житлової субсидії, серед іншого, передбачав:

- необхідність наведення відомостей про житлово-комунальні послуги, якими користуються особи, зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні;

- згоду заявника та осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, на обробку персональних даних про сім`ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення;

- зобов`язання заявника у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), протягом місяця повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

В свою чергу бланк декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, серед іншого, передбачав:

- необхідність наведення відомостей про осіб, які зареєстровані (для орендарів – осіб, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку; відомостей про всі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні/будинку осіб, які зареєстровані (не зареєстровані – для орендарів);

- власне письмове підтвердження заявника про те, що він усвідомлює, що в разі подання ним у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі особа зобов`язувалася повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Відповідно до п. 13 Положення № 848 в редакції від 03 жовтня 2017 року рішення про призначення (непризначення) субсидії приймалося протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абз. абз. 9-13 цього пункту.

Згідно з п. 14 Положення № 848 в редакції від 03 жовтня 2017 року субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначалася з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців.

27 квітня 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» (далі – Постанова КМУ № 329).

На підставі п. 1 Постанови КМУ № 329 Положення № 848 викладено у новій редакції.

П. 2 Постанови КМУ № 329 установлено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є:

особи, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій;

внутрішньо переміщені особи;

особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства;

особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);

особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

Постанова КМУ № 329 набрала чинності 01 травня 2018 року.

П. 1 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року було визначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Відповідно до абз. 1 п. 2 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (абз. 1 п. 3 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року).

Відповідно до абз. 1 п. 4 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абз. 1 п. 8 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

Приписами п. 9 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року визначено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у п. 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи (п. 10 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року).

П. 13 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; а у випадках, визначених Положенням № 848, ще й довідки про доходи та договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Відповідно до п. 14 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:

склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;

забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

У разі коли документи, передбачені п. 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про:

призначення житлової субсидії;

відмову в призначенні житлової субсидії;

подання документів на розгляд комісії.

У разі прийняття рішення про призначення житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття.

Відповідно до п. 15 Порядку № 848 в редакції від 01 травня 2018 року житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону.

Згідно з п. 16 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п. 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Рішення про припинення виплати субсидії з 01 травня 2018 року та про повернення надмірно виплаченої субсидії Управління ПСЗН прийняло 05 травня 2020 року.

На час прийняття цього рішення Положення № 848 діяло в редакції від 05 травня 2020 року.

Підстави припинення надання субсидії визначені п. 119 Положення № 848.

Згідно з п. 119 Положення № 848 в редакції від 05 травня 2020 року за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:

- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;

- громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у п. 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- виникнення обставин, зазначених у п. 18 цього Положення.

В свою чергу, п. 90 Положення № 848 в редакції від 05 травня 2020 року визначено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абз. абз. 3, 4 і 6 п. 78 цього Положення; зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства; зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання; настання умов, зазначених у пп. пп. 2 і 4 п. 14 цього Положення.

П. 91 Положення № 848 в редакції від 05 травня 2020 року установлено, що у разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація.

Відповідно до п. 121 Положення № 848 в редакції від 05 травня 2020 року надання житлової субсидії у випадках, зазначених у п. п. 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Згідно з п. 125 Положення № 848 в редакції від 05 травня 2020 року у випадках, зазначених в абз. абз. 4-7 п. 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України визначає, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Висновки по суті позовних вимог.

Позивач звернулася до суду з вимогами про визнання протиправними дій Управління ПСЗН, які полягали у направленні їй повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії на особові рахунки та у готівковій формі від 05 травня 2020 року № 334, та про скасування рішення відповідача у вигляді повідомлення.

Суд встановив, що 05 травня 2020 року Управління ПСЗН прийняло рішення, згідно з яким відповідно до п. п. 119, 120, 125 та 94 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 та на підставі акта від 05 травня 2020 року № 334 відповідач вирішив стягнути з ОСОБА_5 надмірно виплачену житлову субсидію в сумі 29 739,89 грн за період з 01 травня 2018 року по 30 вересня 2019 року та припинити виплату субсидії з 01 травня 2018 року.

Суд зазначає, що правові наслідки для позивача має саме рішення Управління ПСЗН від 05 травня 2020 року, а не подальші дії відповідача, які полягали у направленні повідомлення від 05 травня 2020 року № 334.

Таким чином, саме рішення Управління ПСЗН від 05 травня 2020 року потребує оцінки суду на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Суд встановив, що під час звернення за призначенням житлової субсидії, що мало місце 04 грудня 2017 року, ОСОБА_5 виконала всі вимоги, передбачені Положенням № 848 у чинній на той час редакції.

Зокрема, позивач подала заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.

Дійсно в заяві та декларації ОСОБА_5 не навела інформацію про свого чоловіка ОСОБА_3 , з яким перебуває у зареєстрованому шлюбі з 2011 року.

Водночас на час звернення позивача за призначенням субсидії вона розраховувалася виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають); субсидія призначалася виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають) (п. п. 7, 12 Положення № 848 в редакції, чинній на час звернення позивача за призначенням субсидії).

Суд зауважує, що станом на грудень 2017 року при визначенні середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), не передбачалося врахування доходів членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.

Чинні на той час форми бланків заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, передбачали наведення заявником відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), про їх доходи і витрати.

Таким чином, оскільки ОСОБА_3 не був зареєстрований та фактично не проживав за адресою: АДРЕСА_1 , позивач правомірно не включила відомості про нього до заяви та декларації, поданих 04 грудня 2017 року.

Суд встановив, що первісно Управління ПСЗН призначило ОСОБА_5 субсидію на період з грудня 2017 року по квітень 2018 року включно.

З 01 травня 2018 року Кабінет Міністрів України змінив правове регулювання порядку та умов надання житлових субсидій.

П. 2 Постанови КМУ № 329 було встановлено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, які відповідають вимогам, визначеним в абз. абз. 2-4 пп. 3 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій; внутрішньо переміщені особи; особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства; особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків); особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

З 01 травня 2018 року нові заяву та декларацію до Управління ПСЗН ОСОБА_5 не подавала, що визнається сторонами. Незважаючи на це, Управління ПСЗН продовжило призначати ОСОБА_5 субсидію в автоматичному порядку.

Зокрема, рішенням від 02 серпня 2018 року житлова субсидія позивачу призначена з травня 2018 року по вересень 2018 року включно.

При цьому рішення від 02 серпня 2018 року містить відмітку посадової особи відповідача про те, що разом з повідомленням про субсидію ОСОБА_5 надіслане повідомлення про необхідність задекларувати чоловіка (якщо він є і зареєстрований за іншою адресою).

Докази направлення позивачу такого повідомлення Управління ПСЗН не надало, натомість відповідач надав повідомлення від 18 вересня 2019 року, яким ОСОБА_5 запропоновано прибути до управління для з`ясування її сімейного стану (за відсутності доказів його направлення або вручення позивачу).

Положення № 848 прямо не передбачає обов`язку структурного підрозділу з питань соціального захисту населення під час розрахунку житлової субсидії на наступний сезон збирати інформацію про членів сім`ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства. Однак це не завадило Управлінню ПСЗН звернутися із запитом про наявність актового запису про шлюб ОСОБА_5 до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.

Суд зауважує, що зміни в правовому регулюванні порядку та умов призначення житлових субсидій мали місце з 01 травня 2018 року, а з запитами до органу державної реєстрації актів цивільного стану відповідач звернувся лише у вересні 2019 року і повторно - у березні 2020 року.

При цьому, незважаючи на те, що нових заяв і декларацій ОСОБА_5 не подавала, до Управління ПСЗН не з`являлася, що орган державної реєстрації актів цивільного стану відповідей не надав, відповідач продовжував в автоматичному порядку призначати позивачу житлову субсидію на наступний сезон.

Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування».

У разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року).

На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року).

Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), п. 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, п. 58).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року).

Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року та «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).

Оцінивши дії та рішення Управління ПСЗН в світлі принципу «належного урядування», суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах поведінка відповідача не відповідала критеріям розумності, добросовісності і розсудливості.

Так, правове регулювання порядку і умов призначення житлових субсидій змінилося з 01 травня 2018 року, однак це не завадило відповідачу в автоматичному порядку призначати ОСОБА_5 субсидію на наступні сезони.

05 травня 2020 року, тобто через два роки, відповідач приймає рішення про припинення надання ОСОБА_5 субсидії з 01 травня 2018 року і про стягнення з позивача грошових коштів.

Управління ПСЗН прийняло рішення про припинення виплати субсидії і стягнення надміру виплачених коштів, покликаючись на п. п. 119, 120, 125 і 94 Положення № 848 та акт від 05 травня 2020 № 334.

Суд зауважує, що відповідач не довів належними і допустимими доказами наявність жодної з передбачених п. 119 Положення № 848 підстав для припинення виплати ОСОБА_5 субсидії.

Суд вважає помилковим відображений в акті від 05 травня 2020 року № 334 висновок відповідача про те, що ОСОБА_5 «надала невірну інформацію про склад домогосподарства», оскільки позивач перебуває у шлюбі з 2011 року, з часу її звернення за призначенням субсидії, в тому числі станом на 01 травня 2018 року, змін у складі її сім`ї не відбулось, а тому у неї не виникло обов`язку повідомити Управління ПСЗН про такі обставини.

В постанові від 25 червня 2020 року у справі № 520/3363/19 Верховний Суд навів такі висновки:

«44. Колегія суддів зазначає, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням № 848. В свою чергу, на громадян, яким призначено субсидію, покладає обов`язки, визначені Положенням № 848, зокрема, повідомляти про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства. Наслідком невиконання цього обов`язку, визначеного пунктом 16 Положення № 848, є припинення надання раніше призначеної субсидії (п. 43).

45. Оскільки, з 01.05.2018 змінилися умови надання житлової субсидії щодо умов її призначення лише після подання нової заяви і декларації, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про те, що позивачка зобов`язана була повідомити про свого чоловіка, який не зареєстрований за адресою домогосподарства: .., проте при вирішенні питання про призначення житлової субсидії мають враховуватися його доходи, як члена сім`ї.

46. З огляду на зазначене, у відповідача були відсутні підстави для прийняття рішення про надання житлової субсидії позивачу з травня 2018 року, що підтверджує правомірність висновків судів попередніх інстанцій про дію відповідача в межах повноважень, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для не призначення субсидії позивачу».

Застосовуючи висновки Верховного Суду, суд враховує відмінність поведінки суб`єкта владних повноважень – відповідача у справі № 520/3363/19 від поведінки Управління ПСЗН.

Верховний Суд зазначив:

«41. Як вбачається з матеріалів справи та судами попередніх інстанцій встановлено, 26.06.2018 позивачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради з проханням документально підтвердити отриману інформацію про заборгованість, на яку вказувалось в повідомленні від 04.06.2018, як на підставу для прийняття рішення про припинення нарахування субсидії.

42. У відповідь на запит від 28.06.2018 Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради направлено лист від 10.07.2018 №Д-01-49/257/5/18, яким повідомлялося про дійсну причину припинення нарахувань, зокрема, що при призначенні субсидії з 01.05.2018 враховуються доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (чоловіка, дітей).

43. Оскільки, в заяві про призначення субсидії від 27.02.2015 ОСОБА_1 було зазначено що вона перебуває у шлюбі, позивачці було запропоновано надати необхідну інформацію стосовно чоловіка (заповнити декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за формою, затвердженою наказом Мінсоцполітики України від 02.05.2018 № 604)».

Таким чином, на відміну від Управління ПСЗН, після зміни умов призначення субсидії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради в автоматичному порядку не призначало позивачці субсидію на новий сезон, а припинило нарахування субсидії з 01 травня 2018 року, про що повідомило заявницю в червні 2018 року, запропонувавши їй подати необхідну інформацію про чоловіка, заповнивши декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення Управління ПСЗН від 05 травня 2020 року не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 1, 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС України, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.

Для повного та ефективного захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним рішення Управління ПСЗН від 05 травня 2020 року і скасувати його.

Повідомлення від 05 травня 2020 року № 334 як таке, а також дії відповідача щодо його направлення позивачу, правових наслідків для ОСОБА_5 не створюють (як вже було зазначено, до правових наслідків призводить відповідне рішення Управління ПСЗН), а тому вимоги позивача про визнання протиправними дій і скасування повідомлення задоволенню не підлягають.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (квитанція № 1-2891К від 15 червня 2020 року).

Позов ОСОБА_5 містив вимоги немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, а тому розмір компенсації судових витрат суд визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.

Таким чином, поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень підлягає сума у розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ідентифікаційний код: 25953617, місцезнаходження: 84333, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23) про визнання дій протиправними та скасування рішення – задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 05 травня 2020 року наступного змісту:

«Відповідно до п. п. 119, 120, 125 та 94 Постанови КМУ № 848 від 21.10.1995 (зі змінами) та на підставі акту № 334 від 05.05.2020

5. стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачену житлову субсидію в сумі 29 739,69 гривень (двадцять дев`ять тисяч сімсот тридцять дев`ять гривень 69 копійок) за період з 01.05.2018 р. по 30.09.2019 р.;

6. припинити виплату субсидії з 01.05.2018 р».

3. В іншій частині позовних вимог – відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 30 вересня 2020 року.

Суддя Т.О. Кравченко