
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2020 р. Справа№200/8527/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
11 вересня 2020 року (згідно з відбитком поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про зобов`язання відповідача сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві подання про повернення позивачеві збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 25 360,33 грн, сплаченого згідно з квитанцією № 26885136 від 04 червня 2020 року.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що відповідач протиправно відмовив у поверненні сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оскільки збір сплачено помилково - за приписами закону збір не сплачується при придбанні житла вперше.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
15 жовтня 2020 року від представника Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві надійшли пояснення, що повернення помилково сплаченого збору здійснюється за поданням органів, які контролюють справляння надходжень бюджету. У межах цієї справи таким органом є Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві. Крім того, третя особа зазначає, що відповідач не має відкритих рахунків в управлінні казначейства, що у подальшому унеможливить виконання судового рішення в частині стягнення судового збору з відповідача.
19 жовтня 2020 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в позові з огляду на те, що до функцій та повноважень управління не віднесено збір та перевірка інформації про факт придбання житла вперше. Крім того, вказує, що з огляду на відсутність механізму перевірки інформації про факт придбання майна вперше відсутня протиправність дій управління. Вважає, що повернення спірної суми збору повинно здійснюватись за судовим рішення про стягнення з Державного бюджету України на підставі пункту 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року витребувано докази у справі.
25 листопада 2020 року надійшли пояснення від нотаріуса щодо підстав сплати ОСОБА_1 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, в яких вказано на відсутність механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше і обов`язку держави в особі уповноваженого органу доводити факт придбання житла вперше.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
04 червня 2020 року між позивачем та публічним акціонерним товариством «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Істейд»» укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, згідно з яким позивач придбала квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .
При нотаріальному посвідченні цього договору ОСОБА_1 сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від його вартості - 25 360,30 грн, що підтверджується квитанцією № 26885136 від 04 червня 2020 року.
За інформацією Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві кошти зараховано до бюджету на рахунок, відкритий за кодом класифікації доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна.
На звернення ОСОБА_1 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві в листі від 08 вересня 2020 року № 2600-0502-8/125706 рекомендувало позивачеві звернутися до суду для встановлення правових підстав для повернення коштів сплаченого збору.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі – Закон № 400/97-ВР).
Згідно з абзацом 1 пункту 9 частини першої статті 1 Закону № 400/97-ВР платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком […] громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України (абзац 2 пункту 9 частини першої статті 1 Закону № 400/97-ВР).
Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (абзац 3 пункту 9 частини першої статті 1 Закону № 400/97-ВР).
Абзацом 2 пункту 15-3 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 (далі – Порядок № 1740), конкретизовано, що документом, що підтверджує сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.
Судом встановлено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта ОСОБА_1 є власником лише однієї квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Абзацом 2 пункту 18 Порядку № 1740 встановлено, що повернення помилково або надміру сплачених сум збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій здійснюється у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, щодо повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок № 787).
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Контроль за справлянням надходжень до бюджету, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, здійснюється органами, визначеними у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106.
Відповідно до цього додатку органом, який контролює справляння надходжень бюджету за кодом бюджетної кваліфікації 24140500, на рахунок якого зараховано сплачений позивачем збір, є Пенсійний фонд України.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів […] подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абзац 2 пункту 5 Порядку № 787).
Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (абзац 5 пункту 5 Порядку № 787).
Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є управління Пенсійного фонду України, то саме на відповідача покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, матеріали справи не містять.
Крім того, суд звертає увагу на те, що в Україні відсутній механізми перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість.
За відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб`єкта владних повноважень зобов`язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов`язана сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійний фонд України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.
Оскільки саме держава не виконала свій обов`язок запровадити внутрішню процедуру встановлення факту придбання нерухомого майна вперше, що сприяло б юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси особи, то негативні наслідки вказаної бездіяльності мають покладатися саме на державу.
Таким чином, посилання відповідача у листі № 2600-0502-8/125706 від 08 вересня 2020 року на неможливість перевірки інформації щодо придбання квартири конкретною особою вперше як на підставу для відмови позивачеві в поверненні помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна є необґрунтованими.
Доводи відповідача щодо повернення спірної суми збору на підставі пункту 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845, не приймають судом до уваги з огляду на наявність спеціального законодавчого акта щодо повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов`язання відповідача сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві подання про повернення позивачеві збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 25 360,33 грн, сплаченого згідно з квитанцією № 26885136 від 04 червня 2020 року, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у сумі 840, 80 грн.
З огляду на задоволення позову у повному обсязі судові витрати, які складаються з судового збору у розмірі 840, 80 грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві користь ОСОБА_1 .
Суд звертає увагу, що розподілу судового збору здійснюється відповідно до статті 139 КАС України, а тому суд не має правових підстав змінювати встановлену процедуру розподілу.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (ЕДРПОУ: 42098368, місцезнаходження: вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053) сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві подання про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 25 360,33 грн, сплаченого згідно з квитанцією № 26885136 від 04 червня 2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (ЕДРПОУ: 42098368, місцезнаходження: вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 17 грудня 2020 року.
Суддя Ю.М. Льговська