
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2020 р. Справа№200/8630/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А.,
за участі:
секретаря судового засідання – Гуменної В.П.,
представниці позивача - Суворової О.О.,
представників відповідача – Унгуряна А.В., Ярочкіної Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції матеріали адміністративної справи за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 21.07.2020 ОКП «Донецьктеплокомуненерго» звернулося на адресу Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області з листом № 2179/12 щодо встановлення норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії. Однак, 18.08.2020 позивачем від відповідача було отримано відповідь № 2382/02-1.12 від 18.08.2020, відповідно до якої останній відмовив Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» у затвердженні норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії через відсутність у відповідача необхідних повноважень. Позивач не згоден з такою відмовою, з огляду на те, що відповідно до вимог Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»:
1) перелік повноважень військово-цивільних адміністрацій, встановлений Законом України «Про військово-цивільні адміністрації», не є вичерпним;
2) військово-цивільні адміністрації у своїй діяльності керуються не тільки одним Законом України «Про військово-цивільні адміністрації»;
3) Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» не містить жодних виключень стосовно повноважень, прав чи обов`язків військово-цивільної адміністрації щодо затвердження норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії.
Крім того, позивач наголошує, що військово-цивільна адміністрація населеного пункту (міста Торецьк Донецької області) повинна здійснювати повноваження міської ради.
Представник Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» зазначає, що повноваження щодо затвердження норм споживання теплової енергії є його власними (самоврядними), а не делегованими.
Позивач також вважає, що бездіяльність відповідача, яка полягає у не затвердженні позивачу норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії також порушує права громадян, установ, організацій міста Торецьк (всіх категорій споживачів).
З огляду на наведене, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області, яка не затверджує ОКП «Донецьктеплокомуненерго» норми споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії, а також зобов`язати відповідача виконати вимоги Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо затвердження позивачу норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву. Представник Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області не погоджується з позовними вимогами позивача, а саме зазначає наступне:
- перелік повноважень військово-цивільних адміністрацій населених пунктів визначений ч. 1, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та є вичерпним;
- військово-цивільні адміністрації у своїй діяльності керуються насамперед Законом України «Про військово-цивільні адміністрації».
Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» не містить власних повноважень виконавчих органів міських рад, а саме встановлення нормативів (норм) споживання комунальних послуг, що передбачено п.п. 21 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та є виключно власними повноваженнями виконавчих органів міських рад.
Відповідач наголошує, що Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» не надає військово-цивільним адміністраціям здійснення власних (самоврядних) повноважень, які визначені ст. 26 та п. «а» статей 27-38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Отже, враховуючи, що затвердження норм споживання теплової енергії відноситься до власних повноважень виконавчих органів рад, у військово-цивільних адміністрацій відсутні законні правові підстави для затвердження норм споживання теплової енергії.
На підставі вищевикладеного, на думку відповідача, повноваження щодо встановлення норм споживання теплової енергії не належать до повноважень тимчасового державного органу, визначених Законом України «Про військово-цивільні адміністрації». Отже, відповідач вважає, що відмова позивачу у затвердженні норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії здійснена у відповідності до діючого законодавства України, а тому у задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Ухвалою від 21.09.2020 Донецький окружний адміністративний суд прийняв до розгляду позовну заяву Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/8630/20-а. Розгляд адміністративної справи № 200/8630/20-а визначив здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначив підготовче засідання по справі на 21.10.2020 о 12 год. 00 хв.
21.10.2020 суд виніс ухвалу, якою відклав підготовче засідання по адміністративній справі до 12-30 год. 18.11.2020.
Ухвалою від 18.11.2020 суд закрив підготовче провадження по адміністративній справі та призначив судовий розгляд по суті на 14 год 00 хв 16.12.2020.
На судовому засіданні представниця позивача наполягала на задоволенні позову, а представники відповідача просили у його задоволенні відмовити у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ 03337119), зареєстроване в якості юридичної особи за адресою: 84307, Донецька обл., місто Краматорськ, провулок Земляний, будинок 2 та діє на підставі статуту (а.с.10-25).
21.07.2020 Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» звернулось на ім`я керівника Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області з листом № 2179/12 щодо встановлення норм споживання теплової енергії (а.с.27-28).
До вказаного листа позивачем було додано пояснювальну записку щодо розрахунків:
- норми споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії на опалення для бюджетних установ, організацій;
- норми споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії на опалення для релігійних організацій;
- норми споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії на опалення для інших споживачів;
- норми споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії на опалення для опалення житлових будинків населення;
- норми споживання теплової енергії на послугу з постачання гарячої води для населення (а.с.29-43).
Листом від 18.08.2020 вих. № 2382/02-1.12 відповідач повідомив, що затвердити норми споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії неможливо, через відсутність у останнього на це повноважень (а.с.44-45).
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 31.08.2017 в місті Торецьк Донецької області зареєстрована юридична особа - військово-цивільна адміністрація міста Торецьк Донецької області, яка утворена на підставі Указу Президента України від 12.05.2017 № 128/2017 «Про утворення військово-цивільної адміністрації», діє на підставі Закону України «Про військово-цивільні адміністрації».
Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» визначає організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.
Абзацом 4 частини першої статті 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» визначено, що військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження сільських, селищних, міських рад, районних у містах рад та голів та інші повноваження, визначені цим Законом.
Відповідно до пункту 1.1 «Положення про роботу військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області», затвердженого розпорядженням керівника військово- цивільної адміністрації від 31.08.2017 № 1р, військово-цивільна адміністрація міста Торецьк Донецької області - це тимчасовий державний орган, що здійснює на території Торецької міської ради повноваження Торецької міської ради та її виконавчих органів, та інші повноваження, які визначені Законом України «Про військово-цивільні адміністрації».
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне звернути увагу, що військово-цивільна адміністрація здійснює на території Торецької міської ради повноваження як Торецької міської ради та і її виконавчих органів.
Статтею 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» визначений вичерпний перелік повноважень військово-цивільної адміністрації.
Дійсно, аналізуючи вказану статтю, суд констатує, що повноваження щодо затвердження норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії безпосередньо в ній не зазначені.
Проте, суд наголошує, що приписами ч.2 ст.1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» визначено, що військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов`язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Отже, у своїй діяльності військово-цивільна адміністрація не обмежена повноваженнями, що визначені лише в ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», а може керуватись і іншими законами, що регламентують діяльність органів місцевого самоврядування.
Водночас, Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» не містить жодних виключень стосовно повноважень, прав чи обов`язків військово-цивільної адміністрації щодо затвердження норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії.
Так, відповідно до ст.4 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування належить затвердження норм споживання комунальних послуг.
Необхідність встановлення норм споживання комунальних послуг визначена Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та постановою Кабінету Міністрів України № 830 від 21 серпня 2019 року «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії». Відповідно до ст. 9 вищевказаного закону та п. 21 правил, у разі відсутності вузлів розподільного обліку обсяг споживання теплової енергії визначається за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування, що підлягають щомісячному коригуванню виконавцем послуги за фактичною кількістю годин постачання теплової енергії та фактичною середньомісячною температурою зовнішнього повітря.
Поряд з цим, суд наголошує, що відповідно до статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження, а саме встановлення нормативів (норм) споживання комунальних послуг у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, повноваження відповідача (як органу, який виконує повноваження/функції місцевого самоврядування) щодо затвердження норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії передбачені низкою законів, які зазначені вище. Тому відмова відповідача у затвердженні позивачу вказаних норм, є протиправною та необґрунтованою, такою, що суперечить діючому законодавству.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу, що на території м. Торецьк наразі не виконує власні функції ані Торецька міська рада, ані її виконавчий комітет. Отже, затвердити норми споживання теплової енергії на послугу постачання теплової енергії в інакший спосіб позивач не має жодної можливості.
Суд наголошує, що метою створення на території проведення антитерористичної операції військово-цивільних адміністрацій є нормалізація життєдіяльності населення.
В силу даного закону відповідач повинен вчиняти дії не лише з дотриманням Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», а й відповідно до інших законів, які є обов`язковими при вчиненні ним тих чи інших дій, що є гарантією належного виконання відповідачем своїх обов`язків і недопущення порушення прав позивача та споживачів послуг з постачання теплової енергії.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що Військово-цивільною адміністрацією міста Торецьк Донецької області допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не затвердженні Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» норми споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії.
А тому суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача вирішити питання щодо затвердження Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії, оскільки вказана вимога є похідною від визнання бездіяльності відповідача в цій частині протиправною.
З огляду на наведене, позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії підлягає задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходив з такого.
Позивачем при зверненні до суду з цим позовом було сплачено судовий збір у розмірі 2 102, 00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 2146 від 09.09.2020 (а.с.70).
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов задоволено в повному обсязі, суд дійшов висновку про необхідність стягнення суми судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго».
Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Керуючись ст.ст. 2, 5-14, 19-22, 72-78, 94, 132-143, 159-165, 241-247, 255, 295-297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ 03337119, Україна, 84307, Донецька обл., місто Краматорськ, провулок Земляний, будинок 2) до Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (код ЄДРПОУ 41552929, Україна, 85200, Донецька обл., місто Торецьк, вулиця Маяковського, будинок 24А) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області, яка полягає у не затвердженні Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» норми споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії.
Зобов`язати Військово-цивільну адміністрацію міста Торецьк Донецької області вирішити питання щодо затвердження Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» норм споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» судовий збір у розмірі 2 102, 00 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Повний текст рішення складено 17 грудня 2020 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Голуб