Рішення № 93561834, 16.12.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2020
Номер справи
600/1488/20-а
Номер документу
93561834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2020 р. м. Чернівці cправа № 600/1488/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці 2004" до Конкурсного комітету з визначення перевізника пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в виконавчому комітету Чернівецької міської ради, Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору товариство з обмеженою відповідальністю "Денисівка-1" про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівці 2004" (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, у якому просило :

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету з визначення перевізника пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Чернівцях, оформлене протоколом засідання конкурсного комітету від 09.07.2020 р. в частині недопущення товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці 2004" до участі в конкурсі, що відбувся 09.07.2020 р. за наступними об`єктами:

- об`єкт №5 (маршрут №4 "вул. Садова-Цецино", маршрут №5 "Університет-вул.Ентузіастів", маршрут №5-А "Університет - вул. Південно-Кільцева", маршрут №27 "вул. Садова-вул. Я.Степового");

- об`єкт №8 (маршрут №11 "Кінотеатр Чернівці - вул. Південно-Кільцева" через вул. Комарова, маршрут №6 "вул. Садова - вул. Заставнянська");

- об`єкт №10 (маршрут №12 "Кінотеатр Чернівці - вул. Південно-Кільцева" через вул. Південно-Кільцева, маршрут №42 "вул. Таджицька - вул. Сторожинецька");

- об`єкт №12 (маршрут №23 "Садгора - вул. Південно-Кільцева" через вул. Заводську, маршрут №34 "Завод Гравітон - гіпермаркет Ашан");

- об`єкт №21 (маршрут №29 "Автовокзал - вул. М.Рибалки");

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету з визначення перевізника пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Чернівцях, оформлене протоколом засідання конкурсного комітету від 09.07.2020 р. в частині визначення Тзов "Денисівка-1" переможцем конкурсу, що відбувся 09.07.2020 р. за наступними об`єктами:

- об`єкт №5 (маршрут №4 "вул. Садова-Цецино", маршрут №5 "Університет-вул.Ентузіастів", маршрут №5-А "Університет - вул. Південно-Кільцева", маршрут №27 "вул. Садова-вул. Я.Степового");

- об`єкт №8 (маршрут №11 "Кінотеатр Чернівці - вул. Південно-Кільцева" через вул. Комарова, маршрут №6 "вул. Садова - вул. Заставнянська");

- об`єкт №10 (маршрут №12 "Кінотеатр Чернівці - вул. Південно-Кільцева" через вул. Південно-Кільцева, маршрут №42 "вул. Таджицька - вул. Сторожинецька");

- об`єкт №12 (маршрут №23 "Садгора - вул. Південно-Кільцева" через вул. Заводську, маршрут №34 "Завод Гравітон - гіпермаркет Ашан");

- об`єкт №21 (маршрут №29 "Автовокзал - вул. М.Рибалки");

- зобов`язати виконавчий комітет Чернівецької міської ради призначити новий конкурс з визначення перевізника пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Чернівцях за наступними об`єктами:

- об`єкт №5 (маршрут №4 "вул. Садова-Цецино", маршрут №5 "Університет-вул.Ентузіастів", маршрут №5-А "Університет - вул. Південно-Кільцева", маршрут №27 "вул. Садова-вул. Я.Степового");

- об`єкт №8 (маршрут №11 "Кінотеатр Чернівці - вул. Південно-Кільцева" через вул. Комарова, маршрут №6 "вул. Садова - вул. Заставнянська");

- об`єкт №10 (маршрут №12 "Кінотеатр Чернівці - вул. Південно-Кільцева" через вул. Південно-Кільцева, маршрут №42 "вул. Таджицька - вул. Сторожинецька");

- об`єкт №12 (маршрут №23 "Садгора - вул. Південно-Кільцева" через вул. Заводську, маршрут №34 "Завод Гравітон - гіпермаркет Ашан");

- об`єкт №21 (маршрут №29 "Автовокзал - вул. М.Рибалки").

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що рішення конкурсного комітету від 09.07.2020 р., яке затверджене протоколом конкурсного комітету з визначення перевізника пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м.Чернівцях за лотами №5, 8, 10, 12, 21 винесено з порушеннями норм чинного законодавства. Вказували, що виключення перевізника з числа претендентів під час проведення конкурсу та розгляду конкурсних пропозицій є порушенням п. 37 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Зважаючи на те що конкурс було розпочато, на перших засіданнях конкурсного комітету не обговорювалося і не приймалося рішення про не допуск перевізника ТОВ "Чернівці 2004" до участі в конкурсі, тому рішення конкурсного комітету є незаконним.

Також позивач зауважував, що рішення про допущення учасника – претендента до участі в конкурсі приймає організатор конкурсу, яким являється Виконавчий комітет Чернівецької міської ради. А тому, конкурсний комітет в даному випадку вийшов за межі своїх повноважень.

21.09.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №600/1488/20-а відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, ухвалено призначити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 09:30 год. 19.10.2020 р.

12.10.2020 р. конкурсний комітет з визначення перевізника пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Чернівецької міської ради (далі – відповідач 1) не погоджуючись із поданим позовом подав до суду відзив, в якому вказував, що згідно з протоколом засідання конкурсного комітету від 09.07.2020 р. рішення про недопущення позивача до конкурсу прийняте у зв`язку з тим, що ТОВ "Чернівці 2004" подало на конкурс документи не в повному обсязі (відсутній інвестиційний проект - зобов`язання щодо оновлення парку автобусів), його конкурсна пропозиція не відповідала обов`язковим умовам конкурсу та ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Рішення про недопущення позивача до конкурсу та визначення переможця конкурсу прийнято більшістю голосів членів комітету.

Також відповідач зазначав, що допуск позивача до участі в конкурсі та врахування його пропозиції під час підрахунку балів, не змінили б рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, оскільки він не набрав більшу ніж ТОВ "Денисівка-1" кількість балів. Таким чином, рішення конкурсного комітету від 09.07.2020 р. про визначення переможця конкурсу є правомірне та прийняте відповідно до вимог чинного законодавства.

12.10.2020 р. Виконавчий комітет Чернівецької міської ради (далі – відповідач 2) не погоджуючись із поданим позовом подав до суду відзив, в якому вказував, що 10.01.2020 р. ним оголошено відкритий конкурс з визначення перевізників пасажирів на окремих міських автобусних маршрутах.

На засіданні конкурсного комітету з визначення перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Чернівецької міської ради 09.07.2020 р. за результатами обговорення пропозицій ТОВ "Денисівка-1" конкурсний комітет шляхом голосування вирішив надати цьому товариству для обслуговування маршрути №4, 5, 5-А, 6, 11, 12, 23, 27, 29, 34, 42, оскільки вказане товариство набрало сумарно найбільшу кількість балів та визначено переможцем конкурсу.

Крім того відповідач -2, не приймав рішень та не вчиняв дій, які б порушували права, свободи або законні інтереси позивача, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

06.10.2020 р. товариство з обмеженою відповідальністю "Денисівка-1" (далі – третя особа, ТОВ "Денисівка-1") надало до суду пояснення, в якому просило відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ "Чернівці 2004" у зв`язку із їх безпідставністю та необґрунтованістю. Вказувало, що позивач не надав суду належних та допустимих доказів, що підтверджують обставини, невідповідності вимогам ст. 45 і 46 Закону України "Про автомобільний транспорт" перевізника – претендента ТОВ "Денисівка-1" та наявності підстав для недопущення його до конкурсу визначених п. 12 Порядку №1081, а відтак позовна вимога позивача є безпідставною та необгрунтовною.

Окрім того, ними не заперечувалося, що його транспортні засоби не відповідали умовам конкурсу, однак Товариство на відміну від позивача скористався своїм правом і надав інвестиційний проект - зобов`язання щодо оновлення парку автобусів.

19.10.2020 р. відкладено судовий розгляд справи на 14:00 год. 27.10.2020 р.

27.10.2020 р. відкладено судовий розгляд справи на 10:00 год. 18.11.2020 р.

18.11.2020 р. відкладено судовий розгляд справи на 15:00 год. 30.11.2020 р.

30.11.2020 р. представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, за його відсутності. Вказував, що позовні вимоги підтримує повністю.

Представники відповідачів та третьої особи також подали до суду заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, за їхньої відсутності. Вказували, що проти позовних вимог заперечують повністю.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи приписи ст. 194 КАС України та подання учасниками справи заяв про розгляд справи у порядку письмового провадження без їх участі, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівці-2004" (58023, м. Чернівці, вулиця Василя Лесина, будинок 1, ідентифікаційний код 33337001) (а.с. 9). Вид господарської діяльності: надання послуг з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним транспортом.

10.02.2020 р. виконавчим комітетом Чернівецької міської ради в газеті "Чернівці" від 10.01.2020 р. № 1-2 (1521 -1522) розміщено оголошення про відкритий конкурс з визначення перевізників пасажирів на окремих міських автобусних маршрутах. Проведення конкурсу призначено на 24.02.2020 р. та запропоновано до конкурсу 29 об`єктів та зокрема об`єктів: об`єкт №5 (маршрут №4 "вул. Садова-Цецино", маршрут №5 "Університет-вул.Ентузіастів", маршрут №5-А "Університет - вул. Південно-Кільцева", маршрут №27 "вул. Садова-вул. Я.Степового"); об`єкт №8 (маршрут №11 "Кінотеатр Чернівці - вул. Південно-Кільцева" через вул. Комарова, маршрут №6 "вул. Садова - вул. Заставнянська"); об`єкт №10 (маршрут №12 "Кінотеатр Чернівці - вул. Південно-Кільцева" через вул. Південно-Кільцева, маршрут №42 "вул. Таджицька - вул. Сторожинецька"); об`єкт №12 (маршрут №23 "Садгора - вул. Південно-Кільцева" через вул. Заводську, маршрут №34 "Завод Гравітон - гіпермаркет Ашан"); об`єкт №21 (маршрут №29 "Автовокзал - вул. М.Рибалки") (а.с. 22 – 25).

24.02.2020 р. та 05.03.2020 р. відбулися засідання конкурсного комітету, які переносилися у зв`язку з необхідністю внесення змін до складу конкурсного комітету, який затверджений рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 16.06.2017 р. №324/12, із змінами від 13.02.2018 р. №64/3 (а.с. 80 – 108, 109 – 110).

14.04.2020 р. рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради №177/8 внесено зміни до складу конкурсного комітету, а 03.07.2020 р. під час засідання в новому складі відкрито конверти №2, які подані учасниками конкурсу (а.с. 111 – 112).

За результатами даного засідання конкурсного комітету прийнято рішення приступити до розгляду конкурсних пропозицій учасників з одним претендентом на об`єкт конкурсу, після чого для вивчення пропозицій учасників, на які нараховуються бали, оголошено перерву та вирішено продовжити засідання конкурсного комітету 09.07.2020 р. на 14:00 год.

Перед початком засідання конкурсного комітету 09.07.2020 р. позивачем було подано інвестиційний план розвитку підприємства, який не був прийнятий до розгляду конкурсною комісією.

Під час засідання конкурсного комітету з визначення перевізника пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Чернівцях 09.07.2020 р. вирішено не допустити перевізника ТОВ "Чернівці 2004" до участі у конкурсі, оскільки претендент подав конкурсні пропозиції, які не відповідають основним умовам конкурсу, зокрема, середній вік транспортних засобів є старше 8 років станом на дату оголошення конкурсу і відсутній інвестиційний проект - зобов`язання щодо оновлення парку автобусів на визначений період до 3-х років з розбивкою по роках (п.п. 7.4.1 рішення виконавчого комітету міської ради від 16.06.2017 р. №324/12 з внесеними змінами).

Також на цьому ж засіданні, за результатами обговорення пропозицій ТОВ "Денисівка-1", конкурсний комітет шляхом голосування (більшістю голосів) вирішив надати вказаному підприємству для обслуговування маршрути №4, №5, №5А, №6, №11, №12, №13, №23, №26, №26А, №27, №29, №33, №33А,№34, №39, №42.

13.07.2020 р. позивач звернувся до виконавчого комітету Чернівецької міської ради, міського голови Каспрука О.П. із заявою в якій просив скасувати результати конкурсу щодо визначення 09.07.2020 р. переможців на наступних маршрутах №4, №5, №5А, №6, №11, №12, №13, №23, №26, №26А, №27, №29, №33, №33А,№34, №39, №42, не підписувати з ними договори на перевезення та оголосити в найкоротші строки про проведення нового конкурсу з перевезень пасажирів на вказаних вище об`єктах (а.с. 17 – 18).

Також позивач подав до виконавчого комітету Чернівецької міської ради та голови виконавчого комітету Чернівецької міської ради скарги, в яких просив скасувати в цілому рішення конкурсного комітету щодо результатів конкурсу з визначення перевізників пасажирів на окремих міських автобусних маршрутах (а.с. 19, 20).

Не погоджуючись із прийнятим відповідачем рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" (далі-Закон № 2344-ІІІ).

Відповідно до ч.1, ч. 5 ст. 5 Закону № 2344-ІІІ основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування, стандартизації та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах.

Згідно ст. 7 Закону № 2344-ІІІ забезпечення організації пасажирських перевезень, зокрема, на міських автобусних маршрутах загального користування - на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону № 2344-ІІІ відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньо обласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов`язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під`їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

Згідно ст. 35 Закону № 2344-ІІІ послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.

Послуги з перевезення пасажирів автобусами можуть надаватися за видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні.

Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно ч. 1 ст. 42 Закону № 2344-ІІІ договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньо обласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.

Згідно ст. 43 Закону № 2344-ІІІ визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Об`єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.

Відповідно ст.44 Закону № 2344-ІІІ організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

До обов`язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначена Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 р. (далі - Порядок №1081), який є обов`язковим до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Пунктом 10 Порядку №1081 встановлено, що організатор перевезень затверджує умови конкурсу, в тому числі обов`язкові, відповідно до статті 44 Закону України Про автомобільний транспорт. Крім обов`язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об`єкті конкурсу, який включає міські та приміські внутрішньообласні автобусні маршрути загального користування, транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в кількості до 35 відсотків загальної кількості автобусів до 31 грудня 2019 р. та до 50 відсотків - з 1 січня 2020 року.

Згідно п. 8 Порядку № 1081, переможця чи переможців конкурсу визначає організатор перевезень на підставі рішення конкурсного комітету окремо щодо кожного об`єкта конкурсу.

У разі коли щодо одного чи кількох об`єктів конкурсу встановлено, що рішення конкурсного комітету прийнято з порушенням законодавства, організатор перевезень приймає рішення про скасування такого рішення конкурсного комітету щодо цих об`єктів та виносить його для повторного розгляду на наступному засіданні конкурсного комітету.

Згідно п. 12 Порядку №1081, організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який:

1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;

2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;

3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";

4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов`язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень;

5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);

6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов`язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт";

7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу.

Пунктом 19 Порядку №1081 передбачено, що переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.

Пунктом 46 Порядку №1081 визначено, що організатор перевезень визнає переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом. Організатор перевезень визнає перевізником-претендентом на конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, який посів друге місце, того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом, без урахування показника переможця конкурсу. Перевізника-претендента, визнаного переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, може бути визнано таким, лише у разі, коли набрана ним за окремим об`єктом конкурсу кількість балів вища ніж нуль.

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що законодавцем наділено конкурсний комітет повноваженнями щодо прийняття рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, однією з підстав якого є подання неналежним чином оформлених документів чи не в повному обсязі, а також таких, що містять недостовірну інформацію.

Як встановлено судом, відповідачем проведено конкурс на право перевезення пасажирів на наступних маршрутах: об`єкт №5 (маршрут №4 "вул. Садова-Цецино", маршрут №5 "Університет-вул.Ентузіастів", маршрут №5-А "Університет - вул. Південно-Кільцева", маршрут №27 "вул. Садова-вул. Я.Степового"); об`єкт №8 (маршрут №11 "Кінотеатр Чернівці - вул. Південно-Кільцева" через вул. Комарова, маршрут №6 "вул. Садова - вул. Заставнянська"); об`єкт №10 (маршрут №12 "Кінотеатр Чернівці - вул. Південно-Кільцева" через вул. Південно-Кільцева, маршрут №42 "вул. Таджицька - вул. Сторожинецька"); об`єкт №12 (маршрут №23 "Садгора - вул. Південно-Кільцева" через вул. Заводську, маршрут №34 "Завод Гравітон - гіпермаркет Ашан"); об`єкт №21 (маршрут №29 "Автовокзал - вул. М.Рибалки").

Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради визначено умови для учасників конкурсу, а саме зазначено, що у конкурсі з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь претенденти, які на законних підставах використовують у достатній кількості транспортні засоби відповідного класу та мають власну або використовують на законних підставах виробничо-технічну базу, що відповідає встановленим технічним нормативам і вимогам.

Транспортні засоби, які претендент пропонує залучити до перевезень в м. Чернівці повинні за технічними та екологічними показниками, показниками безпеки відповідати вимогам чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту, мати відповідний сертифікат, наданий органом із сертифікації дорожніх транспортних засобів, акредитованим в системі УкрСЕПРО або протокол випробувань лабораторії, акредитованої в системі УкрСЕПРО, про повну відповідність транспортного засобу державним стандартам як транспортного засобу загального користування, конструкція якого за час експлуатації зазнала змін, бути зареєстрованими та мати державні номерні знаки транспортних засобів загального користування відповідно до чинного законодавства (на жовтому фоні), перебувати в належному технічному і санітарному стані, бути укомплектованими відповідно до вимог Правил дорожнього руху та мати вік не більше восьми років.

Також зазначено, що у разі відсутності в перевізників-претендентів автобусів, що відповідають умовам конкурсу, вони мають право подати до конкурсного комітету заяву на участь у конкурсі та документи, що містять характеристику наявних автобусів, які перевізник-претендент пропонує використовувати на даному маршруті, а також в обов`язковому порядку інвестиційний проект - зобов`язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до 3-х років з розбивкою по роках. У разі відсутності перевізників – претендентів, які мають автобуси, що відповідають умовам конкурсу, конкурс проводиться серед претендентів, які пропонують використовувати на даному маршруті автобуси, що відповідають вимогам безпеки, але не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметри комфортності, з урахуванням поданих інвестиційних проектів – зобов`язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам у термін до трьох років.

Відповідно до ч. 4 ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі відсутності в перевізників-претендентів автобусів, що відповідають умовам конкурсу, вони мають право подавати до конкурсного комітету заяву на участь у конкурсі та документи, що містять характеристику наявних автобусів, які перевізників-претендентів пропонує використовувати на даному маршруті, а також інвестиційний проект-зобов`язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до п`яти років.

У разі відсутності перевізників-претендентів, які мають автобуси, що відповідають умовам конкурсу, конкурс проводиться серед претендентів, які пропонують використовувати на даному маршруті автобуси, що відповідають вимогам безпеки, але не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметрами комфортності, з урахуванням поданих інвестиційних проектів-зобов`язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п`яти років, (ч. 4 ст. 44 Закон України "Про автомобільний транспорт").

З наведеного слідує, що врахування інвестиційних проектів-зобов`язань можливе лише за іншими параметрами, крім показників безпеки, в тому числі екологічної та квоти автобусів пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, що вимагає наявності у претендента автобусів, які відповідають вимогам ЄВРО-3 та квоті автобусів, пристосованих для перевезення у тому числі осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Судом встановлено, що позивачем запропоновано залучити до перевезень в м. Чернівці транспортні засоби, середній вік яких є старше 8 років.

Також судом встановлено, що перед початком засідання конкурсного комітету 09.07.2020 р. директор позивача подав інвестиційний план розвитку підприємства.

Відповідно до п. 33 Порядку №1081 документи, які надійшли до організатора після встановленого строку, не розглядаються.

Таким чином, враховуючи п. 33 Порядку №1081 відповідач правомірно не прийняв до розгляду інвестиційний план розвитку підприємства позивача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ТОВ "Чернівці 2004" подав конкурсні пропозиції, які не відповідають основним умовам конкурсу, зокрема середній вік транспортних засобів є старше 8 років станом на дату оголошення конкурсу, а інвестиційний проект – зобов`язання був поданий з порушенням визначеного законодавством строку.

Слід зазначити, що конкурс з перевезення пасажирів на автобусному сполученні загального користування з огляду на мету його проведення, повинен забезпечити надання пасажирам найбільш якісних послуг з автобусного перевезення. Однією з необхідних для цього умов є забезпечення маршрутів загального користування достатньою кількістю автобусів, які відповідатимуть (повністю або за більшістю показників) визначеним органами місцевого самоврядування умовам конкурсу щодо пасажиромісткості та класу, а також щодо технічних та екологічних показників.

Таким чином, на думку суду, відповідачем правомірно не допущено позивача до участі у конкурсу, а тому рішення конкурсного комітету з визначення перевізника пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Чернівцях, оформлене протоколом засідання конкурсного комітету від 09.07.2020 р. в частині недопущення ТОВ "Чернівці 2004" до участі в конкурсі, що відбувся 09.07.2020 р. за наступними об`єктами: об`єкт №5, об`єкт №8, об`єкт №10, об`єкт №12, об`єкт №21 було прийнято у відповідності до положень діючого законодавства, зворотного судом встановлено не було.

Твердження позивача про те, що Конкурсний комітет приймаючи рішення про недопущення ТОВ "Чернівці 2004" до участі в конкурсі вийшов за рамки своїх повноважень, не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки, для участі в конкурсі до претендента пред`являються конкретні вимоги в тому числі наявність певного транспорту, технічно справного та готового до використання. Враховуючі, що до початку конкурсу було встановлено що у позивача не було в наявності конкретної кількості транспортну, який не обмежено діючими договорами, необхідного для забезпечення функціонування маршрутної лінії, саме тому останнього не було допущено до участі в конкурсі.

Враховуючи, що вимоги позивача про визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на міському автобусному маршруті загального користування від 09.07.2020 р. в частині винесенні рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника - ТОВ "Чернівці 2004" не знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, то й інші вимоги, задоволенню не підлягають, оскільки є похідними від вимоги про скасування рішення Конкурсного комітету.

Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст.ст. 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, не встановивши в судовому засіданні факту порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, суд не вбачає правових підстав для задоволення заявленого адміністративного позову.

Стосовно розподілу судових витрат.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат в частині стягнення з суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівці 2004" (вул. Лесина, 1, м.Чернівці, 58000, Код ЄДРПОУ 33337001)

Відповідач - Конкурсний комітет з визначення перевізника пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в виконавчому комітету Чернівецької міської ради (площа Центральна, 1, м. Чернівці, 58002)

Виконавчий комітет Чернівецької міської ради (площа Центральна, 1, м.Чернівці, 58002, Код ЄДРПОУ 04062216)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог товариство з обмеженою відповідальністю "Денисівка-1" (вул. Ярослава Мудрого, 64-Б, м. Чернівці, 58007, Код ЄДРПОУ 31742567)

Суддя І.В. Маренич