
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" квітня 2010 р.Справа № 9/33 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №9/33
за позовом: прокурора Устинівського району в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37
до відповідача: приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма "Сагайдацька", Кіровоградська область, Устинівський район, с. Докучаєве
про стягнення 1714,53 грн.
Представники сторін:
від позивача - Куца В.В., довіреність №04-8/1197 від 30.06.2009 р., завідувач сектора правового забезпечення юрисконсульт;
від відповідача - участі не брав;
у судовому засіданні брав участь прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури Кіровоградської області Кій А.О. (посвідчення №868).
Прокурором Устинівського району в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області подано позовну заяву №733вих-10 від 24.03.2010 року про стягнення з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма "Сагайдацька" збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного водокористування в розмірі 1714,53 грн.
В судовому засіданні 20.04.2010 року прокурор та представник позивача позов підтримали повністю.
Відповідач відзив на позов та інших витребуваних документів суду не подав, уповноваженого представника для участі в судовому засіданні не забезпечив, хоча належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 36).
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
За приписами ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (ст. 16 Конституції України).
Відповідно до ст.ст. 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Водним кодексом України передбачено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ екологічного розвитку і соціального добробуту.
Стаття 109 Водного кодексу України передбачає, що спори з питань використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів розглядаються державними органами охорони навколишнього природного середовища, водного господарства, геології, місцевими Радами, судом або третейським судом у порядку, встановленому законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають, зокрема, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).
Пунктами "б", "з" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях, зокрема, належить: державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки; подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
В силу вимог ст. 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України.
Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Кіровоградській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.02.2007 року №55 (а.с. 26-29).
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Як вбачається з матеріалів справи, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області у присутності заступника директора Бушуєва В.Ф. проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства приватно-орендним сільськогосподарським підприємством агрофірма "Сагайдацька".
В ході перевірки встановлено, що водозабезпечення господарства здійснюється з артезіанської свердловини, що перебуває на балансі останнього та розташована на території Докучаєвської сільської ради.
Проведеною перевіркою встановлено відсутність паспорту на артезіанську свердловину та дозволу на спеціальне водокористування.
Згідно довідки приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма "Сагайдацька" №180 від 27.10.2009 року останнім використано у 2009 році для виробничих потреб 352 куб.м води із артезіанської свердловини, в тому числі: 300 куб.м - до 24.08.2009 року, 52 куб.м - в період з 24.08.2009 по 27.10.2009 року (а.с. 16).
За результатами перевірки складено акт №615 від 27.10.2009 року (а.с. 12-13), з яким ознайомлений директор приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма "Сагайдацька" Агаян С.А. та отриманий останнім, про що свідчить відмітка на акті (а.с. 13 на звороті).
За результатами перевірки 27.10.2009 року винесено припис від 27.10.2009 року, п. 9 відповідача зобов'язано в термін до 27.12.2009 року оформити дозвіл на спеціальне водокористування (а.с. 14).
27.10.2007 року відносно директора приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма "Сагайдацька" Агаян С.А. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області Носань В.Г. складено протокол про адміністративне правопорушення №009047 за фактом використання підприємством води з артезіанської свердловини для господарських потреб без дозволу на водокористування, що є порушенням ст. 49, 110 Водного кодексу України (а.с. 18).
Постановою Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області на основі протоколу №009047 від 27.10.2009 року гр. Агаян С.А. визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн. (а.с. 17).
За повідомленням представника позивача зазначена вище постанова відповідно до ст.ст. 287-289 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідачем не оскаржувалась.
В силу вимог ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Стаття 49 Водного кодексу України передбачає поняття спеціального водокористування. Так, згідно частини 1 цієї статті спеціальним водокористуванням є забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Пунктом 9 частини 1 статті 44 Водного кодексу України передбачено обов'язок водокористувача здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Як визначено п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного господарства несуть особи, винні у: недотриманні умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно приписів статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001 року №290 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації (надалі - Методика).
На підставі матеріалів перевірки та Методики, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області відділу оперативного екологічного міжрайонного контролю здійснено розрахунок заподіяних відповідачем збитків в результаті самовільного водокористування. Згідно вказаного розрахунку розмір збитків становить 1714,53 грн.
25.11.2009 року Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області направлено відповідачу претензію №10-8/2000 від 25.11.2009 року про відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного використання підземної води на суму 1714,53 грн. (а.с. 20-21).
Претензія №10-8/2000 від 25.11.2009 року отримана відповідачем 01.12.2009 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового повідомлення (а.с. 22), однак залишена останнім без задоволення.
Доказів відшкодування завданих збитків відповідач суду не надав.
Відповідно до статті 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна порушенням природоохоронного законодавства підлягає стягненню та зарахуванню до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища.
З огляду на викладені обставини, господарський суд вважає позов прокурора обгрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма "Сагайдацька" (Кіровоградська область, Устинівський район, с. Докучаєве, ідентифікаційний код 00852476) на користь Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 34894892) в дохід Докучаївської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області на р/р 31515921700431, банк одержувача - ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 23093814, код бюджетної класифікації 24062100 - збитки у розмірі 1714,53 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма "Сагайдацька" (Кіровоградська область, Устинівський район, с. Докучаєве, ідентифікаційний код 00852476) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, р/р 31115095700002, код 24145329) - 102,00 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма "Сагайдацька" (Кіровоградська область, Устинівський район, с. Докучаєве, ідентифікаційний код 00852476) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, р/р 31218259700002, код 24145329) - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно ч. 3 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя О.Б. Шевчук
Дата підписання рішення - 21.04.2010 року.