справа № 2а-8790/09/0670
категорія 2.11.6
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
при секретарі - Снігірьовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Коростенський кар'єр" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Коростенський кар'єр" звернулось до адміністративного суду з вказаним позовом. Зазначає, що за результатами планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року державними податковими інспекторами був складений акт №327/23-01/00292422 від 03.08.2009 року. На підставі вказаного акту видано податкове повідомлення-рішення №0000551702/1 від 23.10.2009 року, яким підприємству визначено суму податкового зобов'язання по податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 183975,00 грн., в тому числі основний платіж - 122650,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 61325,00 грн.
Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням №0000551702/1 від 23.10.2009 року та просить його скасувати, так як відповідач грубо порушив вимоги Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА від 10.08.2005 року № 327 "Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства". Зазначає, що в акті перевірки відсутнє будь-яке викладення порушень з питань правильності нарахування та сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, посилання на конкретні первинні документи, що унеможливлює визначити, яким чином встановлено заниження податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на загальну суму 122650,00 грн., в тому числі за 2008 рік - 61325,00 грн., за 2009 рік - 61325,00 грн. В зв'язку з неправомірними діями податкового органу, під час складання акту перевірки, позивач був позбавлений права на захист свої прав і інтересів, а саме на подачу пояснень і зауважень до акту перевірки зі спірного питання.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав зазначених в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали. Надали суду заперечення щодо позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд встановив: працівниками Коростенської ОДПІ проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року, про що складено акт №327/23-01/00292422 від 03.08.2009 року.
На підставі вказаного акту Коростенською ОДПІ видано податкове повідомлення-рішення №0000551702/0 від 14.08.2009 року, яким підприємству визначено податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 122650,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 61325,00грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалось позивачем до Коростенської ОДПІ, однак, скарга підприємства залишена без задоволення. За результатом розгляду скарги видано нове податкове повідомлення-рішення за №0000551702/1 від 23.10.2009 року, яким підприємству визначено податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 122650,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 61325,00грн.
Суд не погоджується з висновком податкового органу з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 КАС України визначено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо.
Згідно п.1.3 Наказу Державної податкової адміністрації № 327 від 10.08.2005 року "Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства" за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансового-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.
Акт - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання.
Складовими частинами зведеного акта планової виїзної перевірки можуть бути довідки з окремих питань, які за необхідності складаються посадовими особами податкового органу як з окремого питання плану перевірки, так і з декількох питань плану перевірки (п.1.4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства).
Відповідно до пунктів 1.5, 1.6, 1.7 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства акт невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок повинен містити систематизований виклад виявлених у ході перевірки фактів порушень норм податкового, валютного та іншого законодавства. За результатами невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок в акті викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання, які мають відношення до фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства. Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Пунктом 1.8 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства встановлено, що акт невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок повинен бути складений на паперовому носії і в електронному вигляді державною мовою і мати наскрізну нумерацію сторінок.
В акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок, розрахунках та інших матеріалах не допускаються різного роду виправлення цифрових показників, дат та інших даних.
Згідно з підпункту 2.3.2 пункту 2.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення податкового законодавства необхідно:
- висвітлити показники, які відображаються суб'єктом господарювання у податковій та іншій звітності, та фактичні показники, виявлені у ході перевірки на підставі первинних документів податкового та бухгалтерського обліку суб'єкта господарювання у розрізі періодів у грошових одиницях, передбачених звітністю;
- у разі виявлення розбіжностей чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті нормативно-правових актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків, в якому дане порушення здійснено, при цьому додати до акта письмові пояснення посадових осіб суб'єкта господарювання щодо встановлених порушень;
- зазначити первинний документ, на підставі якого вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку (навести кореспонденцію рахунків операцій), та інші докази, що достовірно підтверджують наявність факту порушення;
- у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити перелік цих документів. При цьому до акта перевірки додаються пояснення посадових осіб або інших працівників суб'єкта господарювання (у межах їх компетенції), що перевіряється, щодо відсутності первинних та інших документів;
- у разі відмови посадових осіб суб'єкта господарювання надати перевіряючим письмові пояснення щодо встановлених порушень та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, факти відмови відобразити в акті.
Згідно з п.4.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства підписання акта виїзної планової чи позапланової перевірок посадовими особами суб'єкта господарювання та посадовими особами органу державної податкової служби, які здійснювали перевірку, здійснюється за місцезнаходженням платника податків, а у разі здійснення невиїзних документальних перевірок - у приміщенні органу державної податкової служби, куди посадові особи суб'єкта господарювання письмово запрошуються для підписання акта до закінчення строку, передбаченого у пункті 4.2 цього розділу.
Пунктом 4.1 вказаного Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства встановлено, що до підписання акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок враховуються пояснення та зауваження, надані посадовими особами в ході перевірки.
При виникненні спірних питань та зауважень щодо встановлених порушень під час здійснення перевірки такі питання та заперечення виносяться на розгляд постійних комісій при обласних державних податкових адміністраціях (державних податкових інспекціях, спеціалізованих державних податкових інспекціях по роботі з великими платниками податків).
Відповідно до ч.1, ч.2, ч.3 п.4.4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства у разі незгоди посадових осіб із висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті перевірки, суб'єкт господарювання має право протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем отримання примірника акта перевірки подати до органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки. При цьому у разі незгоди із висновками акта перевірки, суб'єкт господарювання в акті перевірки при його підписанні (чи відмові від підпису) робить відповідну відмітку. Органи державної податкової служби розглядають заперечення протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем їх надходження та про результати розгляду письмово повідомляють суб'єкта господарювання.
Пунктом 4.6 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства встановлено, що після реєстрації акта перевірки (у той же день) один його примірник (з відповідними додатками) передається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, про що на останній сторінці обох примірників акта робиться відповідна відмітка за підписом особи, яка одержала акт, із зазначенням посади, прізвища та ініціалів, а також дати одержання акта.
Встановлено, що акт перевірки №327/23-01/00292422 від 03.08.2009 року складено податковим органом та підписано посадовими особами органу державної податкової служби, які здійснювали перевірку та має наскрізну нумерацію сторінок.
В описовій частині акта перевірки відсутній розділ чи будь-яке згадування про дослідження питання щодо нарахування та сплати позивачем податку з власників транспортних засобів, хоча у висновку акта вказано, що перевіркою встановлено порушення ст.ст.2,3,5,6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", в результаті чого встановлено заниження податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на загальну суму 122650,00 грн., в тому числі: за 2008 рік - 61325,00 грн., за 2009 рік - 61325,00 грн.
На адресу позивача 11.08.2009 року Коростенською ОДПІ направлено лист №11295/23-01 в якому зазначено, що в зв'язку з виниклими технічними неполадками під час роздрукування акту перевірки не роздрукувався розділ 3.5 "Правильність нарахування та сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", в зв'язку з чим направлено роздруківку розділу 3.5, яка є складовою частиною акту перевірки. Також, в листі зазначено про зміну нумерації розділів акта перевірки та викладено нову редакцію п.2 розділу 4 "Висновки" (а.с.47).
Однак, згідно акту перевірки, на сторінці 46-47, вже міститься розділ 3.5. під назвою "Перевірка правильності оподаткування доходів самозайнятих осіб".
14 серпня 2009 року Коростенською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000551702/0, яким підприємству визначено суму податкового зобов'язання з податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 183975,00 грн., в т.ч. основний платіж - 122650,00 грн. та 61325,00 грн. - штрафної санкції.
Отже, як встановлено в судовому засіданні, акт перевірки не містить чіткого, об'єктивного, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, систематизованого викладу виявлених у ході перевірки фактів порушень норм Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", а отже у податкового органу відсутні правові підстави для визначення позивачу податкових зобов'язань по податку з юридичних осіб власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Посилання відповідача на те, що нарахування проведені на підставі направленого поштою роздрукованого розділу акту перевірки 3.5 "Правильність нарахування та сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" судом визнається необґрунтованим, так як діючим законодавством не передбачено можливості після підписання акту перевірки донаправляти його частини. Розділ акту перевірки 3.5 "Правильність нарахування та сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" не погоджений з посадовими особами позивача, не пронумерований та не підписаний посадовими особами податкового органу. Вказаний розділ не являється складовою частиною акту перевірки №327/23-01/00292422 від 03.08.2009 року в розумінні Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства. Оформлення акту перевірки подібним чином позбавило позивачів можливості захистити свої законні права і інтереси. Відповідачем не надано доказів того, що під час роздрукування акту перевірки в податковій інспекції виникли технічні несправності оргтехніки, які могли вплинути на роздрукування документу не в повному обсязі із зміною нумерації сторінок та назв розділів. Акт перевірки від 03.08.2009 року за №327/23-01/00292422 в частині порушень позивачем вимог Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" складений всупереч вимогам Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства.
Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000551702 прийнято не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, суми нарахованих податкових зобов'язань не обґрунтовані належними і допустимими доказами, а тому підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, відповідно до Конституції України, Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА від 10.08.2005 року № 327 "Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства" та керуючись ст.ст. 2, 11, 86, 158-163, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції від 23.10.2009 року № 0000551702/1.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 19 квітня 2010 р.