
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
08 грудня 2020 року м. Рівне №460/6737/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М. Недашківської, за участю: секретаря судового засідання Т.А. Самкової; представників позивача – В.Б. Цицюри та Р.Ю. Дриги; представника відповідача – адвоката І.В. Поляк; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області до Приватного акціонерного товариства «Рівнеазот» про застосування заходів реагування.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (далі – позивач) до Приватного акціонерного товариства «Рівнеазот» (далі – відповідач), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи приміщень складів аміачної селітри за адресою: м. Рівне, Рівне-17, шляхом опечатування вхідних дверей будівель та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що за результатами проведеного позапланового заходу контролю Приватного акціонерного товариства «Рівнеазот», контролюючим органом складений Акт «За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки» від 31.08.2020 №77. Даним актом зафіксовані порушення з боку відповідача: (1) «Об`єкт не обладнаний системою раннього виявлення загрози надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення»; (2) «Не забезпечено проходження навчань в навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності категорій осіб керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту»; (3) «Автоматична установка пожежогасіння в приміщенні складу аміачної селітри перебуває в аварійному стані»; (4) «Приміщення 3 відсіку складу аміачної селітри не обладнане автоматичною пожежною сигналізацією»; (5) «Автоматична пожежна сигналізація в 1-2 відсіку складу аміачної селітри перебуває в несправному стані». Позивач вказує, що виявлені під час контрольного заходу порушення становлять реальну загрозу життю та здоров`ю людей, що відповідно до норм Кодексу цивільного захисту України є підставою для повного зупинення роботи приміщень складів аміачної селітри за адресою: м. Рівне, Рівне-17, шляхом опечатування вхідних дверей будівель та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що порушення, зазначені в Акті «За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки» від 31.08.2020 №77 під номерами (4) «Приміщення 3 відсіку складу аміачної селітри не обладнане автоматичною пожежною сигналізацією» та (5) «Автоматична пожежна сигналізація в 1-2 відсіку складу аміачної селітри перебуває в несправному стані» усунуті суб`єктом господарювання повністю, а тому не можуть слугувати підставою для вжиття заходів реагування. Щодо інших пунктів відповідач вказує, що описані порушення не відповідають дійсності, оскільки невиконання вимог чинного законодавства він не допускав. Також вказує, що позивачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів наявності таких порушень.
Ухвалою суду від 16.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) осіб.
Ухвалою суду від 30.10.2020 клопотання Приватного акціонерного товариства «Рівнеазот» про розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративної справи за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області до Приватного акціонерного товариства «Рівнеазот» про застосування заходів реагування – задоволено; постановлено провадити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у відкритому судовому засіданні на 19.11.2020.
Ухвалою суду від 19.11.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, судове засідання відкладене на 08.12.2020 за клопотанням позивача.
У судове засідання 08.12.2020 прибули представники позивача, підтримали заявлені позовні вимоги та просили суд задовольнити позов повністю.
До суду також прибув представник відповідача, заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
На підставі статей 243, 250 КАС України, вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 08.12.2020.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
На підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області від 13.08.2020 №161 «Про організацію проведення позапланових перевірок» (а.с. 9, 10) та Посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 17.08.2020 №92 (а.с. 11), посадовими особами органу державного нагляді - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області проведено позапланову перевірку Приватного акціонерного товариства «Рівнеазот», за результатами якої складаний Акт «За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки» від 31.08.2020 №77 (далі – Акт перевірки №77) (а.с. 12).
Актом перевірки встановлені наступні порушення з боку Приватного акціонерного товариства «Рівнеазот»:
(1) Об`єкт не обладнано системою раннього виявлення загрози надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення (стаття 53 Кодексу цивільного захисту України), що унеможливлює виявлення пожежі (надзвичайної ситуації) на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організації евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби;
(2) Не забезпечено проходження навчань в навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності категорій осіб керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту (пункт 10 Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 23.10.2013 № 819), що може спричинити незнання персоналом правил безпечної поведінки, обов`язків та порядку дій на початковій стадії виникнення або загрози виникнення надзвичайної ситуації;
(3) Автоматична установка пожежогасіння в приміщенні складу аміачної селітри перебуває в несправному стані (пункт 22 Розділу II, пункт 1.1 Розділу V Правил пожежної безпеки, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697), що унеможливлює виявлення пожежі на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організації евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби;
(4) Приміщення категорії В 3-го відсіку складу аміачної селітри не обладнане автоматичною пожежною сигналізацією (пункт 22 Розділу II, пункт 1.2 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697), що унеможливлює виявлення пожежі на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організації евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби;
(5) Автоматична пожежна сигналізація в 1-2 відсіку складу аміачної селітри перебуває в несправному стані (пункт 22 Розділу II, пункт 1.1 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697), що унеможливлює виявлення пожежі на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організації евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон України №877-V).
Відповідно до статті 1 Закону України №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Пунктами 1 та 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), визначено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, що утворюється для забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, та який здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 №33 «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», територіальним органом ДСНС на території Рівненської області є Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області.
Підпунктами 39 та 42 пункту 4 Положення №1052 визначено, що ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання, та зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за: вжиттям інженерно-технічних заходів цивільного захисту відповідно до закону; діяльністю аварійно-рятувальних служб, станом їх готовності до реагування на аварії та надзвичайні ситуації, а також вживає заходів до зупинення діяльності неатестованих аварійно-рятувальних служб у порядку, визначеному законодавством; дотриманням періодичності навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту, та вживає заходів для усунення виявлених недоліків.
В свою чергу, відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, регулюється Кодексом цивільного захисту України.
В силу вимог статей 64, 65, 66 Кодексу цивільного захисту України, Головне управління ДСНС України у Рівненській області здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Підпунктом 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
В силу вимог частини першої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Отже, підставою для повного або часткового зупинення діяльності підприємства є встановлення органом державного нагляду (контролю) на підставі акта, складеного за результатами перевірки, факту створення підприємством реальної загрози життю та здоров`ю людей у зв`язку з експлуатацією об`єкта з порушеннями вимог законодавства.
Обов`язковою передумовою для застосування судом заходів реагування шляхом повного або часткового зупинення експлуатації приміщення є існування таких порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об`єкті, які створюють загрозу здоров`ю та життю людей.
У судовому засіданні представники позивача вказали, що з боку Приватного акціонерного товариства «Рівнеазот» усунуто порушення, які вказані в Акті перевірки під номерами:
(4) Приміщення категорії В 3-го відсіку складу аміачної селітри не обладнане автоматичною пожежною сигналізацією (пункт 22 Розділу II, пункт 1.2 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697), що унеможливлює виявлення пожежі на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організації евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби;
(5) Автоматична пожежна сигналізація в 1-2 відсіку складу аміачної селітри перебуває в несправному стані (пункт 22 Розділу II, пункт 1.1 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697), що унеможливлює виявлення пожежі на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організації евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби.
Позивач вказує, що не усунуто з боку відповідача порушення, описані в Акті перевірки під номерами:
(1) Об`єкт не обладнано системою раннього виявлення загрози надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення (стаття 53 Кодексу цивільного захисту України), що унеможливлює виявлення пожежі (надзвичайної ситуації) на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організації евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби;
(3) Автоматична установка пожежогасіння в приміщенні складу аміачної селітри перебуває в несправному стані (пункт 22 Розділу II, пункт 1.1 Розділу V Правил пожежної безпеки, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697), що унеможливлює виявлення пожежі на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організації евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби;
та частково усунуте порушення під номером (2) Не забезпечено проходження навчань в навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності категорій осіб керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту (пункт 10 Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 23.10.2013 № 819), що може спричинити незнання персоналом правил безпечної поведінки, обов`язків та порядку дій на початковій стадії виникнення або загрози виникнення надзвичайної ситуації.
Щодо такого порушення, як «Об`єкт не обладнано системою раннього виявлення загрози надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення (стаття 53 Кодексу цивільного захисту України), що унеможливлює виявлення пожежі (надзвичайної ситуації) на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організації евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби», судом встановлено наступне.
Згідно Акта перевірки №77 об`єктом перевірки був склад аміачної селітри ПрАТ «Рівнеазот». Тобто, на думку, контролюючого органу, склад аміачної селітри повинен бути обладнаний елементами системи раннього виявлення загрози надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення.
Згідно частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України, на об`єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
При проектуванні та монтуванні автоматизованих систем на об`єктах підвищеної небезпеки мають застосовуватися вимоги ДБН В.2.5-76:2014.
Відповідно до пункту 5.2.3. ДБН В.2.5-76:2014, первинною (вихідною) інформацією для виявлення СРВНСО ознак загрози виникнення НС та визначення можливих сценаріїв її розвитку на хімічно небезпечних об`єктах є дані щодо: концентрації у повітрі газоподібних небезпечних хімічних речовин (хлор, аміак): метеорологічних умов: напрямок та швидкість вітру, температура повітря, стан атмосфери (конвекція, інверсія, ізотермія); рівня (кількості) небезпечних хімічних речовин у резервуарах, ємкостях, апаратах; наявності витоку небезпечних хімічних речовин; тиску небезпечних хімічних речовин і газоподібних сумішей у трубопроводах, резервуарах, ємкостях, апаратах; температури небезпечних хімічних речовин та газоподібних сумішей у трубопроводах, резервуарах, ємкостях, апаратах.
До складу СРВНСО повинні входити: джерела первинної інформації (п. 5.7.1. ДБН В.2.5-76:2014).
Згідно сертифіката якості №Ж11-6249 від 23.10.2020, аміачна селітра не міститись аміаку та хлору, та включає в себе сумарну масову частку нітратного і амонійного азоту на азот в сухій речовині, масова частка води, рН 10%-ного водного розчину, гранулометричний склад, статичні міцні гранули, розсипчастість, кондиціонуючи добавки (а.с. 85).
Заключення ЦВТК: відповідає вимогам ДСТУ 7370:2013 марка Б.
Тобто, згідно п. 5.2.3., та п. 5.2.4. ДБН В.2.5-76:2014 продукт аміачна селітра не містить елементів первинної (вихідної) інформацією для виявлення СРВНСО ознак загрози виникнення НС та визначення можливих сценаріїв її розвитку на хімічно небезпечних об`єктах, оскільки не містить та не виділяє газоподібних небезпечних хімічних речовин (хлор, аміак) та інших даних передбачених ЯБН В.2.5-76:2014, і не виділяє у повітрі вибухонебезпечних речовин та сумішей на які реагує система раннього виявлення.
Згідно пункту 6.2. ДСТУ 7370:2013 нітрат амонію марки Б не виявляє вибухових властивостей.
Таким чином, аміачна селітра не виділяє в повітря жодних небезпечних хімічних речовин, які б створювали концентрацію у повітрі небезпечних речовин, що в подальшому могла б призвести до спрацювання системи раннього виявлення. Отже, наявність елементів системи раннього виявлення в складі аміачної селітри є необґрунтованим. Склад аміачної селітри не є джерелом підвищеної небезпеки. Твердження позивача про наявність порушення та про необхідність створення в складі системи раннього виявлення не ґрунтується на законі.
При цьому, судом встановлено, що позивач уже проводив перевірку ПрАТ «Рівнеазот» з питань, зокрема, обладнання складу аміачної селітри ПрАТ «Рівнеазот» системою раннього виявлення загрози надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02.04.2019 у справі №460/2905/18 у задоволені позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області до Приватного акціонерного товариства «Рівнеазот» про застосування заходів реагування – відмовлено повністю (а.с. 63).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019, апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області залишено без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02.04.2019 у справі №460/2905/18 – без змін (а.с. 74).
За правилами частини першої статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (частина друга статті 370 КАС України).
Відповідно до частини другої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIII від 02.06.2016, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
За правилами частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02.04.2019 у справі №460/2905/18 встановлено:
«Стосовно посилань позивача на порушення відповідачем вимог статті 53 Кодексу цивільного захисту України, суд зазначає, що з наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що на ПрАТ «РІВНЕАЗОТ» впроваджена та діє локальна система оповіщення, яка дає можливість оповістити виробничий персонал та населенні пункти про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації. На підприємстві цілодобово діє штатна диспетчерська служба, яка здійснює моніторинг всіх технологічних процесів, впроваджена автоматизована система прогнозування можливих наслідків виникнення надзвичайних ситуацій, пов`язаних з викидом (виливом) небезпечних хімічних речовин. Встановлений прямий телефонний зв`язок чергового диспетчера підприємства з оперативним черговим УМВС. Локальна система оповіщення підприємства сполучена з автоматизованою системою централізованого оповіщення Рівненської області, що дає можливість довести необхідну інформацію до населення в разі виникнення надзвичайної ситуації. На випадок настання надзвичайних ситуацій наказом ПрАТ «РІВНЕАЗОТ» №564 від 21.08.2018 «Про створення штабів з ліквідації надзвичайних ситуацій при виникненні виробничої аварії з виливом небезпечних хімічних речовин на ПрАТ «РІВНЕАЗОТ»» затверджено порядок створення штабів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, залежно від масштабу розвитку аварій (наявний в матеріалах справи)»;
«Крім того, суд зазначає, що вимоги щодо впровадження автоматизованої системи раннього виявлення загрози надзвичайних ситуацій введені Кодексом цивільного захисту лише у 2014 році, разом з тим підприємство функціонує з 1965 року і завжди користувалося локальною системою оповіщення та диспетчеризації, яка й зараз діє на підприємстві. За період функціонування надзвичайних ситуацій на підприємстві не було. При цьому, ПрАТ «РІВНЕАЗОТ» 16.11.2018 затверджене завдання на проектування з «Розробкою робочого проекту «Автоматизована система раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення», на даний час проводяться тендерні процедури щодо визначення проектної організації для виконання даного об`єму робіт»;
«На підприємстві цілодобово діє штатна диспетчерська служба, яка здійснює моніторинг всіх технологічних процесів, впроваджена автоматизована система прогнозування можливих наслідків виникнення надзвичайних ситуацій, пов`язаних з викидом (виливом) небезпечних хімічних речовин. Встановлений прямий телефонний зв`язок чергового диспетчера підприємства з оперативним черговим УМВС. Локальна система оповіщення підприємства сполучена з автоматизованою системою централізованого оповіщення Рівненської області, що дає можливість довести необхідну інформацію до населення в разі виникнення надзвичайної ситуації. На випадок настання надзвичайних ситуацій наказом ПрАТ «РІВНЕАЗОТ» №564 від 21.08.2018 «Про створення штабів з ліквідації надзвичайних ситуацій при виникненні виробничої аварії з впливом небезпечних хімічних речовин на ПрАТ «РІВНЕАЗОТ» затверджено порядок створення штабів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, залежно від масштабу розвитку аварій. Зазначені порушення виявлялися і в акті №43 від 22.07.2016, та приписі №43 від 28.07.2016, що свідчить про те, що зазначене порушення не є таким, що загрожує техногенній безпеці».
Встановлені рішенням суду, яке набрало законної сили, обставини є такими, що не потребують доказуванню, оскільки не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.
Щодо такого порушення, як «Автоматична установка пожежогасіння в приміщенні складу аміачної селітри перебуває в несправному стані (пункт 22 Розділу II, пункт 1.1 Розділу V Правил пожежної безпеки, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697), що унеможливлює виявлення пожежі на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організації евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби», суд зазначає наступне.
В Акті перевірки та у позовній заяві контролюючий орган зазначає, що ПрАТ «Рівнеазот» порушено вимоги пункту 22 Розділу II, пункту 1.1. Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі – Правила №1417).
Згідно пункту 22 Розділу II Правил №1417, під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта.
Усі системи протипожежного захисту (далі – СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах (Розділ V, п. 1.1. Правил №1417).
Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 22.08.2005 №161, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.09.2005 за №990/11270, затверджено Перелік однотипних за призначенням об`єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації (далі – Перелік).
Згідно пункту 36 таблиці 3 розділу 2.3. Переліку, складські приміщення для зберігання аміачної селітри і горючих пестицидів 200м і більше підлягають обладнанню автоматичною установкою пожежної сигналізації (АУПС).
Як встановлено судом, Автоматична пожежна сигналізація в К-534 була введена в експлуатацію Актом комплексного випробування від 10.10.2008 (а.с. 92) та Актом приймання в експлуатацію 10.10.2008 (а.с. 93), згідно наказу ВАТ «Рівнеазот» №465 від 03.07.2007.
Державне підприємство «Інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» Рівненська філія в листі №70 від 30.10.2008 зазначило, що існуюча дренчерна система пожежогасіння К-534 може бути виведена з експлуатації, як така що не передбачається діючим нормативними документами (а.с. 94).
Відповідно до вимог пункту 36 таблиці 3 Розділу 2.3. Переліку та враховуючи рекомендації Рівненської філії Державного підприємства «Інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу», ВАТ «Рівнеазот» видано розпорядження №156 від 10.11.2008, згідно якого виведено з експлуатації дренчерну установку пожежогасіння К-534 виробництва аміачної селітри (а.с. 95).
Таким чином, для складів аміачної селітри не є обов`язковою наявність автоматичної установки пожежогасіння.
В свою чергу, Правила №1417 були прийнятті у 2014 році, тобто після виведення автоматичної установки пожежогасіння К-534, а тому ПрАТ «РІВНЕАЗОТ» не знижувало рівень пожежної безпеки, що свідчить про відсутність порушення вимог пункту 22 Розділу II та пункту 1.1. Розділу V Правил №1417.
Щодо усунення порушень згідно пунктів 4 та 5 Розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» Акта перевірки, то ПрАТ «Рівнеазот» направило на адресу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області листа щодо виконання акту, в якому зазначено, що в період 01.09.2020 по 03.09.2020 в цеху Аміачної селітри К-534 (І-ІІІ відсіки) здійснено технічне обслуговування та приведено в робочий стан з виведення сигналу про спрацювання сповіщувачів автоматичної пожежної сигналізації на пульт спостереження АРЗ ПрАТ «РІВНЕАЗОТ» К-124.
Дана обставина підтверджується Актом технічного обстеження автоматичної пожежної сигналізації від 10.09.2020 (а.с. 96).
Отже, на момент розгляду справи порушення зазначенні в пунктах 4 та 5 Акта перевірки усуненні, а тому не можуть бути підставою для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи приміщення складів аміачної селітри.
Щодо такого порушення, як «Не забезпечено проходження навчань в навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності категорій осіб керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту (пункт 10 Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 23.10.2013 № 819), що може спричинити незнання персоналом правил безпечної поведінки, обов`язків та порядку дій на початковій стадії виникнення або загрози виникнення надзвичайної ситуації», яке за доводами позивача усунуте відповідачем лише частково, суд зазначає наступне.
Між ПрАТ «Рівнеазот» та Навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області (далі – НМЦ) укладено Договір №30 від 31.01.2020 про проведення функціонального навчання у сфері цивільного захистку (а.с. 86).
Згідно пункту 8.2 Договору №30, навчання проводиться: по програмі Особи, які залучаються до організації та проведення робіт з дозиметричного контролю та РХР початок занять 28.05.2020, кінець 19.05.2020; по програмі Працівники чергово-диспетчерських служб СГ початок занять 10.06.2020, кінець 11.06.2020.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 215 від 16.03.2020, № 239 від 25.03.2020, № 241 від 29.03.2020, № 242 від 20.03.2020, № 255 від 02.04.2020, № 262 від 08.04.2020), відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року постановлено установити з 12 березня 2020 року на всій території України карантин.
У зв`язку з пандемією COVID-19 навчання згідно Договору №30 від 31.01.2020 не проводилися.
Між ПрАТ «Рівнеазот» та НМЦ укладено Договір №443 про проведення функціонального навчання у сфері цивільного захисту від 20.09.2020, згідно пункту 8.2. якого початок занять 03.11.2020, кінець 06.11.2020 (а.с. 87).
Отже, ПрАТ «Рівнеазот» організовує проходження навчань в Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності категорій осіб керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, однак з незалежних від ПрАТ «Рівнеазот» причин навчання в травні - червні 2020 року не відбулося.
Згідно пункту 10 Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №819, особи керівного складу та фахівці органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, у перший рік призначення на посаду і періодично один раз на три - п`ять років зобов`язані проходити функціональне навчання.
Перелік категорій осіб керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту та періодичність проходження функціонального навчання закріплений у Додатку №1 Порядку №819, відповідно до якого такими особами є: Керівники суб`єктів господарювання незалежно від форми власності та їх заступники, функціональні обов`язки яких пов`язані із забезпеченням цивільного захисту; особи, які очолюють спеціалізовані служби цивільного захисту, утворені суб`єктами господарювання незалежно від форми власності; особи, які очолюють об`єктові формування цивільного захисту (крім осіб, які очолюють структурні підрозділи територіальних формувань цивільного захисту); працівники чергово-диспетчерських служб центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування і диспетчерських служб суб`єктів господарювання, у власності або у користуванні яких є хоча б один об`єкт підвищеної небезпеки; особи, які входять до складу спеціалізованих служб та формувань цивільного захисту і які залучаються до організації та проведення робіт з дегазації, дезактивації територій і об`єктів, інших видів спеціальної обробки, дозиметричного контролю та радіаційно-хімічної розвідки; інженерно-технічні працівники, які очолюють ланки, групи тощо з обслуговування захисних споруд цивільного захисту; посадові особи, на яких покладені обов`язки з питань цивільного захисту (за відсутності окремої штатної одиниці) у центральних та місцевих органах виконавчої влади, органах виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування та суб`єктах господарювання незалежно від форми власності.
Особам, які пройшли функціональне навчання, видається посвідчення встановленого зразка (додаток 2) (п. 16 Порядку).
Згідно заявки підприємства у 2019 році пройшли навчання начальник АРЗ, Начальник цеху зв`язку та оповіщення, заступник начальника служби цивільного захисту, що підтверджується відповідними посвідченнями (а.с. 88-91).
У 2020 році відповідні працівники пройшли навчання, що підтверджується відповідними посвідченнями (а.с. 123-125).
Таким чином, ПрАТ «Рівнеазот» постійно організовує навчання своїх працівників, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, а тому відсутні підстави стверджувати про порушення відповідачем пункту 10 Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №819.
Суд зазначає, що ані з позовної заяви, ані з Акта перевірки неможливо встановити, кого саме мали на увазі перевіряючі, зазначаючи про таке порушення, та чи повинна та особа, яку вони мали на увазі проходити навчання. Також, позивачем не надано суду підтвердження того, що таке порушення усунуте відповідачем лише частково.
Як зазначалося вище, відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Тобто, єдиною підставою, яка дає можливість контролюючому органу звернутися до адміністративного суду з позовом про повне чи часткове зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, є саме складений за результатами здійснення контрольного заходу Акт перевірки.
Суд констатує, що Акт перевірки від 31.08.2020 №77 не може слугувати підставою для повного зупинення роботи приміщень складів аміачної селітри за адресою: м. Рівне, Рівне-17, шляхом опечатування вхідних дверей будівель та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, з огляду на наступне.
Форма Акта перевірки містить обов`язковий для заповнення Розділ «Опис виявлених порушень вимог законодавства».
Як зазначалося вище, такий розділ Акта перевірки містить посилання на порушення відповідачем норм законодавства по 5 (п`яти) пунктах.
В свою чергу, форма Розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» Акта перевірки містить колонку, де зазначається «Опис фактичних обставин та відповідних доказів (письмових, речових, електронних або інших), що підтверджують наявність порушення вимог законодавства».
У даній колонці Розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» Акта перевірки №77 відповідачем зазначені лише загальні посилання на порушення: (1) «Об`єкт не обладнаний системою раннього виявлення загрози надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення»; (2) «Не забезпечено проходження навчань в навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності категорій осіб керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту»; (3) «Автоматична установка пожежогасіння в приміщенні складу аміачної селітри перебуває в аварійному стані»; (4) «Приміщення 3 відсіку складу аміачної селітри не обладнане автоматичною пожежною сигналізацією»; (5) «Автоматична пожежна сигналізація в 1-2 відсіку складу аміачної селітри перебуває в несправному стані».
Тобто, Акт перевірки №77 не підтверджує та не може підтверджувати факти виявлення порушень вимог законодавства з боку відповідача, оскільки Розділ «Опис виявлених порушень вимог законодавства» містить лише загальні описи порушень, в яких відсутні посилання на конкретні докази та обставини, якими підтверджується наявність порушень: не описано та не конкретизовано по кожному з порушень переліку належних доказів – речових, письмових, електронних чи інших.
Суд зазначає, що посилання контролюючого органу у позовній заяві на виявлені порушення шляхом їх конкретизації, доповнення, чи додаткового підтвердження тощо, є неприпустимим, оскільки детальний опис порушень з вказівкою на відповідні докази повинен міститься виключно в Акті перевірки.
Тому, суд дійшов висновку, що оформлений позивачем Акт перевірки №77 складений з порушенням вимог законодавства щодо зазначення відповідної інформації у Розділі «Опис виявлених порушень вимог законодавства», що є підставою стверджувати про відсутність підстав для його застосування, як доказу фіксації виявлених порушень.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підставою для прийняття рішення про повне зупинення роботи приміщень складів аміачної селітри є існування реальної, а не уявно припустимої чи удаваної небезпеки виникнення пожежі, перешкоджання евакуації людей, тобто появи дійсної загрози життю або здоров`ю людей.
При цьому, захід реагування у вигляді зупинення роботи приміщення є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`я людей. При обрані такого заходу реагування, позивачем, як суб`єктом владних повноважень, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.
Жодних фактичних даних, які стверджували б про існування загрози, позивачем надано суду не було, натомість Акт перевірки №77 складений з порушенням норм законодавства та не містить обов`язкової для зазначення в такому акті інформації, що свідчить про неможливість застосування Акта перевірки №77 як підстави для застосування заходів реагування.
Тому, заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення за їх безпідставністю та необґрунтованістю.
Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (33028, місто Рівне, вулиця Гетьмана Полуботка, 37; код ЄДРПОУ 38610634) до Приватного акціонерного товариства «Рівнеазот» (33017, місто Рівне-17; код ЄДРПОУ 05607824) про застосування заходів реагування – залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 14 грудня 2020 року.
Суддя К.М. Недашківська