Рішення № 93477804, 02.12.2020, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
02.12.2020
Номер справи
524/7029/19
Номер документу
93477804
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 524/7029/19

Провадження №2/524/643/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2020 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:

головуючого судді Кривич Ж.О.,

секретаря судового засідання Коваль Т.М.,

за участі представник позивача Стрельцової Т.А., відповідача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2 ,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2019 року до суду звернулося КП «Кременчукводоканал» з позовом до ОСОБА_1 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення.

Позивач вказує, що надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення до квартири АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 . Уточнивши позовні вимоги, позивач просив стягнути зборгованість по наданим послугам в сумі 3 029 грн. 01 коп. за період з 01.10.2016 року по 31.08.2019 року. Також позивач просив суд стягнути з відповідачів втрати від інфляції у розмірі 349 грн. 67 коп. та 3% річних від простроченої суми в розмірі 128 грн. 82 коп.

Представник позивача КП «Кременчукводоканал» Стрельцова Т.А. уточнені позовні вимоги підтримала. Пояснила суду, що ОСОБА_3 з 2000 року надається пільга 50%, як члену сім`ї загиблого(померлого) ветерана війни, а ОСОБА_1 з 14.02.2019 року – 50%, як інваліду по зору. Жодна пільгова категорія відповідачів не відповідає категорії особа з інвалідністю внаслідок війни, а тому пільга надається тільки на соціальну норму згідно Постанови КМУ № 409 від 06.08.2019 року.

Зменшення заборгованості відбулося в зв`язку з перерахуванням на особовий рахунок відповідачів коштів за надані пільги. Сума 726 грн. 56 коп. зарахована в рахунок заборгованості за спірний період, а сума 643 грн. 74 коп. – це сплата за поточні нарахування за період листопад та грудень 2019 рік та за січень 2020 року.

Відповідач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували, вважали, що позов не підлягає до задоволення. 16.12.2019 року відповідач ОСОБА_1 надав суду відзив на позов (а.с. 24-25) та заперечення на уточнену позовну заяву (а.с. 55, 78-81, 94-96). Пояснив, що письмовий договір між постачальником послуг та відповідачами як споживачами не укладений, тому надання послуги не доведено. Розрахунок боргу не є належним доказом існування заборгованості, оскільки суду не надані первинні бухгалтерські документи.

Посилаючись на Постанову КМУ № 409 від 06.08.2014 року позивач зазначив, що в разі затвердження органами місцевого самоврядування норм споживання, які перевищують соціальні нормативи, компенсація додаткових витрат громадянам, яким призначено субсидію або пільгу, в разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води, здійснюється за рахунок місцевих бюджетів.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, відзив на позову суду не направила.

Відповідач ОСОБА_4 , який є її сином, повідомив суд, що вона обізнана про судовий спір, позов не визнає з тих самих підстав, що й він.

Ухвалою судді від 31.10.2019 року у справі відкрито спрощене провадження.

Вислухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши надані ними докази, суд встановив такі фактичні обставини справи.

КП «Кременчукводоканал» здійснює діяльність на підставі Статуту, затвердженого рішенням Кременчуцької міської ради від 21.02.2019 року (а.с. 29-34).

Відповідно до Статуту власником та засновником комунального підприємства «Кременчукводоканал» є територіальна громада м. Кременчука в особі Кременчуцької міської ради.

Відповідно до підпункту 2.2. пункту 2 Статуту предметом діяльності підприємства є, зокрема: забезпечення водопостачанням питної води та водовідведенням абонентів згідно з встановленими кількісними і якісними параметрами.

Споживачами послуги з централізованого водопостачання та водовідведення є фізичні особи – населення та суб`єкти господарювання, які отримують послугу на підставі укладених договорів.

Квартира АДРЕСА_1 , знаходиться у багатоквартирному будинку, який підключений до мережі централізованого постачання холодної води та водовідведення.

Письмовий договір між сторонами на надання таких послуг не укладено.

Відповідно до cт. 22 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» споживач зобов`язаний своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення.

Згідно з ч.7 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"від 24.06.2004 № 1875-IV (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що укладається виконавцем із споживачем - фізичною особою, яка не є суб`єктом господарювання, є договором приєднання.

При цьому укладення договору про надання житлово-комунальних послуг відповідно до ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) аналогічно як і статті 7 і 13 чинного Закону України «Про житлово-комунальні послуги», є обов`язком споживача. Останній зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Форма та зміст (умови) Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

У постанові Верховного Суду України від 30.10.2013 № 6-59цс13 зазначено, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користуються ними. При цьому, відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Той факт, що послуги водопостачання та водовідведення відповідачам надавалися підтверджується і тим, що відповідачі частково сплачували за послугу (довідка про стан розрахунків а.с. 28).

У відповідності до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі Комісія).

До повноважень Комісії, зокрема, належить встановлення тарифів на комунальні послуги суб`єктам природних монополій та суб`єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією.

Позивач надав суду копії постанов Комісії, якими упродовж періоду з жовтня 2016 року були встановлені тарифи для КП «Кременчукводоканал», і які були покладені у розрахунок вартості наданої послуги (а.с. 35-40).

ОСОБА_3 є дочкою загиблого учасника бойових дій та користується з 2000 року пільгою 50%, як члену сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни.

ОСОБА_1 є інвалідом І групи та користується з 14.02.2019 року пільгою – 50%, як інваліду по зору (рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 01.02.2012 року зі змінами від 01.02.2019 року).

Квартира, де проживають відповідачі, не облаштована приладом обліку холодної води. Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг їм не призначалась.

Нарахування за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за адресою відповідачів, у зв`язку із відсутністю приладів обліку води, проводяться згідно норм споживання, які затвердженні рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №396 від 08.08.2014 р. «Про затвердження тимчасових норм питного водопостачання населення м. Кременчука», (зі змінами внесеними рішенням №571 від 03.10.2014 р. «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 396 від 08.08.2014 р. «Про затвердження тимчасових норм питного водопостачання населення м. Кременчука»).

У період з 01.08.2014 р. по сьогоднішній день норми споживання за адресою відповідачів складали:

– на послугу з централізованого постачання холодної води – 7,35 м3 на 1 особу в місяць;

– на послугу з централізованого водовідведення – 10,5 м3 на 1 особу в місяць.

1 жовтня 2014 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі – Постанова), якою встановлено соціальні нормативи користування послугами, в межах яких надаються пільги та субсидії.

Соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлено за середніми нормами фактичного споживання послуг.

Зокрема, Постановою(зі змінами від 14.08.2019 року) встановлено соціальні нормативи для користування послугами з централізованого водопостачання - 2 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за наявності послуги з постачання гарячої води та 3,6 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за відсутності послуги з постачання гарячої води.

У разі виникнення перерви у наданні послуг з постачання гарячої води (більш як на 14 діб) в установленому законом порядку - 3,6 куб. метра холодної води на одну особу на місяць.

Норми водоспоживання встановлюються відповідно до Методики визначення нормативів питного водопостачання населення, затвердженої наказом Держжитлокомунгоспу України від 27.09.2005 № 148, зареєстрованої в Мін`юсті 17.10.2005 за № 1210/11490, з урахуванням ступеня благоустрою житла, впливу кліматичних і екологічних факторів, забезпеченості населеного пункту водними ресурсами тощо. Такі норми є більшими або меншими за встановлені соціальні нормативи.

Таким чином, у разі встановлення органами місцевого самоврядування норм споживання води більшими за соціальні нормативи для нарахування плати за послуги з централізованого холодного водопостачання, водовідведення та централізованого гарячого водопостачання застосовується норма споживання води, затверджена органами місцевого самоврядування, а для визначення розмірів соціальної допомоги – соціальні нормативи.

Виняток зроблено лише для найбільш вразливих пільгових категорій населення – інвалідів війни та членів їх сімей (абз. 4 п.п. 4) п. 3 Постанови. Постановою передбачено здійснювати нарахування плати за послуги з водопостачання та водовідведення у разі відсутності квартирних приладів обліку інвалідам війни та членам їх сімей, на яких відповідно до чинного законодавства поширюються пільги, згідно із встановленими соціальними нормативами.

Стосовно п. 2 Розділу II (Прикінцеві положення) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», то борги з оплати комунальних послуг, норми щодо користування (споживання) якими встановлюються, виходячи із загальної площі житла громадян, які мають право на пільги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", станом на день набрання чинності цим Законом сплачуються за рахунок місцевих бюджетів у частині, яка утворилася за рахунок зменшення обсягу пільг при нарахуванні плати за комунальні послуги порівняно з обсягом, встановленим частиною третьою статей 12, 13, 14 і 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Цей Закон набрав чинності з дня його опублікування, крім пункту 2 цього розділу, який набрав чинності з 01 січня 2003 року. Отже, п. 2 даного розділу поширюється на борги з оплати комунальних послуг, які утоврилися до 01.01.2003 року.

Викладені обставини доводять правильність розрахунку заборгованості відповідачів перед постачальником послуги.

Окрім того, відповідно до вимог ст. 625 ЦК України, позивачем боржнику нараховано суму втрат від інфляції у розмірі 349 грн. 67 коп. та 3% річних від простроченої суми в розмірі 128 грн. 82 коп.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Позивачем при подачі заяви про видачу судового наказу та при подачі позову сплачено судовий збір в розмірі 192 грн. 10 коп. та 1 728 грн. 90 коп.

Відповідно до ч. 2 ст. 164 ЦПК України у разі відмови у видачі судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред`явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Суд враховує, що відповідач у справі ОСОБА_1 є інвалідом з І групи, що підтверджується довідкою серії АВ № 0024044 від 15.01.2019 року (а.с. 84).,

Відповідач ОСОБА_3 є дочкою загиблого учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 23.10.2013 року (а.с. 85).

П. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.

П. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім`ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи

Керуючись вищевикладеним, відповідно до ст.ст. 263 – 265 ЦПК України, суд –

У Х В А Л И В:

Позов Комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради - задовольнити.

Стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь Комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради (адреса: м. Кременчук, пров. Героїв Бресту, буд. 35 А, р/р НОМЕР_5 у відділенні ПАТ «Кристалбанк», код ЄДРПОУ – 03361655, ІПН 033616516031) заборгованість за надані послуги з централізованого постачання холодної води в сумі 3 029 грн.01 коп., встановлений індекс інфляції у розмірі 349 грн. 67 коп. та 3% річних від простроченої суми в розмірі 128 грн. 82 коп. за період з 01.10.2016 року по 31.08.2019 року.

Судовий збір, сплачений Комунальним підприємством «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради при подачі позову, в розмірі 1 728 грн. 90 коп. та при подачі заяви про видачу судового наказу в розмірі 192 грн. 10 коп., компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення – 07.12.2020 року.

Суддя Ж.О. Кривич