Рішення № 93468232, 11.12.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2020
Номер справи
460/6677/20
Номер документу
93468232
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

11 грудня 2020 року м. Рівне №460/6677/20Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки і Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі, по тексту Рівненський ОТЦКСП, відповідач 1) і Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі по тексту, - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач 2), яким просив:

- визнати неправомірними дії Рівненського ОТЦКСП щодо відмови подати до ГУ ПФУ в Рівненській області затвердженої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, та зобов`язати подати таку довідку до ГУ ПФУ в Рівненській області з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення за період з 05.03.2019 по теперішній час;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області по виконанню рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, Шостого апеляційного суду м. Києва від 05.03.2019, Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.10.2019 (справа №826/3858/18), яка полягає в не поданні до Рівненського ОТЦКСП після набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 затвердженого списку військових пенсіонерів встановленої форми, та зобов`язання подати такий оновлений список для перерахунку, в тому числі пенсії позивача з 05.03.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення провести перерахунок позивачу недоотриманої пенсії з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням фактично виплачених сум за період з 05.03.2019 по теперішній час;

- стягнути з ГУ ПФУ в Рівненській області недоотриману ОСОБА_1 пенсію з урахуванням фактично виплачених сум за період з 05.03.2019 по теперішній час.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач з жовтня 2005 року є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, та отримує пенсію з урахуванням 32 років вислуги, в розмірі 90% сум грошового забезпечення, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Повідомив, що з 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. У зв`язку з цим, 08.08.2020 позивач звернувся до відповідача1 з письмовою заявою, в якій просив скласти на надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку станом на 05.03.2018 щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, відповідно до положень статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII. Однак, відповідач відмовив у наданні зазначеної довідки, про що відповідним листом від 12.08.2020 повідомив позивача. Вважаючи відмову відповідача1 у підготовці та надані оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 протиправною та такою, що порушує положення Конституції України, пенсійного законодавства України, позивач просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 21.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.21-23).

22.10.2020 року на адресу суду від ГУ ПФУ в Рівненській області надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач2 позов не визнав, в обґрунтування своїх заперечень зазначив, що оскільки оновлена довідка про зміну грошового забезпечення на момент звернення позивача з позовом до суду, не надходила на адресу ГУ ПФУ в Рівненській області, то відповідно Відповідачем2 не було порушено прав позивача щодо непроведенням перерахунку пенсії, а відтак відсутні підстави для задоволення позову щодо зобов`язання проведення перерахунку пенсії. З огляду на вказане, просив у задоволенні позову до ГУ ПФУ в Рівненській області відмовити (а.с.30-33).

29.10.2020 Відповідач 1 подав відзив до суду, в якому вказав, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених постановою Кабінету Міністрів України №103 та пунктом 5 Порядку №45. Отже, у відповідача відсутні повноваження щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, вказує на те, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку пенсії, та не може слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019, оскільки Уряд не приймав рішень про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям в 2019 р. (а.с.35).

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши заяви по суті справи, з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, має статус учасника бойових дій, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 04.10.2005 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, призначену з урахуванням 32 років вислуги, в розмірі 90 % сум грошового забезпечення.

Вказані факти не заперечуються учасниками справи і підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями: посвідчення учасника бойових дій від 29.11.2013 (а.с.9); пенсійним посвідченням від 04.10.2005 (а.с.9); посвідчення особи з 3 групою інвалідності (а.с.9), розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі ХГ №0114138 (а.с.10).

Згідно з розрахунками Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області пенсія позивача у 2005 році була обрахована в основному розмірі 90% грошового забезпечення, яке складалось із таких складових:

1) посадовий оклад,

2) оклад за військове звання,

3) процентна надбавка за вислугу років 40%,

4) робота з таємними виробами, носіями, документами 20%,

5) надбавка за особливо важливі завдання 50% ,

6) премія 10% .(а.с.10)

05.03.2018 року на виконання постанов Кабінету Міністрів України №704 та №103 Рівненський ОВК (нині, - Рівненський ОТЦКСП) подав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій стосовно позивача (а.с.34), а Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 17.03.2018 року здійснило відповідний перерахунок пенсії.

Вказаний перерахунок був здійснений з таких сум грошового забезпечення:

1) посадовий оклад,

2) оклад за військовим званням,

3) процентна надбавка за вислугу років 50% (а.с.34 зв.бік).

08.08.2020 позивач, покликаючись на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019, та яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, звернувся до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (а.с.12-13).

У відповідь на вказане звернення, листом №12/1/989 від 12.08.2020 відповідач відмовив позивачу у складанні та подані до ГУ ПФУ в Рівненській області нової довідки та включенні до неї додаткових видів грошового забезпечення, аргументуючи тим, що до Рівненського ОТЦКСП вказівок стосовно оформлення нових довідок, що регламентуються постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, не надходило (а.с.14).

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не виготовлення та ненадання оновленої довідки про його грошове забезпечення з урахування додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

За статтею 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” №2011-XII від 20.12.1991, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. До складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад,

- оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Статтею 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята цієї статті встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 цього ж Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з:

1) посадового окладу,

2) окладу за військовим (спеціальним) званням,

3) щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та

4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

13 лютого 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №45, якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови № 704.

Цією постановою також було внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008.

Абзацом 1 пункту 5 такого Порядку, в редакції постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як:

1) посадовий оклад,

2) оклад за військовим (спеціальним) званням,

3) відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до вказаного Порядку №45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, і в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.12.2008.

Оскільки зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинятися, зокрема відповідачем, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України №937 від 31.12.2014, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей” (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку №3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, саме на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” врегульовано Порядком, що затверджений постановою Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (з подальшими змінами і доповненнями).

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Слід зауважити, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку були направлені територіальними органами пенсійного органу на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017 з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018 і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для перерахунку пенсій. Але разом з тим, у вказаних довідках не зазначалися додаткові види грошового забезпечення.

З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області було складено та надіслано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, на момент складення якої було враховано положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018, тобто лише з трьома складовими грошового забезпечення.

У той же час, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення, тобто чотирьох складових.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Наведена позиція повністю узгоджується із висновком суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, висновки якого відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховуються судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу в підготовці і наданні до органу пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019, діяв не на підставі та в спосіб, визначені чинним законодавством України, а отже протиправно, чим порушив право позивача на гарантоване належне пенсійне забезпечення.

Таким чином, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправними таких дій відповідача.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача1 у спірних правовідносинах, то задоволенню також підлягає похідна позовна вимога - про зобов`язання Рівненського ОТЦКСП підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Рівненській області щодо невиконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, Шостого апеляційного суду м. Києва від 05.03.2019, Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.10.2019 у справі №826/3858/18, яка полягає у не поданні до Рівненського ОТЦКСП після набрання вказаними судовими рішеннями законної сили затвердженого списку військових пенсіонерів встановленої форми; і зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати до Рівненського ОТЦКСП оновлений список на перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 05.03.2019, то такі не підлягають до задоволенню з огляду на те, що жодним чином, тобто абсолютно у заяві по суті ( в позові) необґрунтовані, будь-яких обставин порушення бездіяльністю ГУ ПФУ прав позивача останнім у позові не наведено.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області після отримання довідки від Рівненського ОТЦКСП про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до оновленої довідки, то така на даний час не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як свідчать матеріали справи, вказана позовна вимога теж жодним чином не обґрунтована позивачем в заяві по суті справи (позові).

Натомість, відповідно до частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, судовому захисту підлягає лише дійсно порушене право на час звернення із позовом до суду. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається, позаяк є передчасним.

Враховуючи те, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача, то в межах даних спірних правовідносин жодних прав позивача відповідачем 2 не порушено, а тому позовні вимоги в цій частині є передчасними, такими, щодо яких на даний час відсутній спір, а отже у їх задоволенні слід відмовити.

За наведених обставин, позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Інші доводи та аргументи учасників справи не спростовують висновків суду.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач1 не виконав процесуального обов`язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.

Суд пам`ятає, що згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Правові підстави для застосування положень статті 139 КАС України у суду відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» як учасник бойових дій(а.с.9), а доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08060817, вулиця Грабник, 4, місто Рівне, 33023) і Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076, вулиця Короленка,7, місто Рівне, 33028) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру його пенсії.

Зобов`язати Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 11 грудня 2020 року.

Суддя Н.С. Гудима