
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
09 грудня 2020 року м. Рівне №460/5068/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом
ФОП ОСОБА_1 доДержавної податковрї служби України про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач) у якій, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 04.11.2020, позивач просить суд визнати протиправною відмову у поверненні помилково сплаченого єдиного соціального внеску, починаючи з 01.01.2017 по 17.09.2020, зобов`язати повернути помилково сплачений єдиний соціальний внесок, починаючи з 01.01.2017 по 17.09.2020, у сумі 28872,64 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 20.02.2020 позивачем було відправлено відповідачу лист вих. № 20/02 від 20.02.2020 з проханням взяти до відому подані раніше звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 та 2018 року у зв`язку із помилковістю подання даних звітів та тим, що позивач є пенсіонером за віком, а отже у відповідності до чинного законодавства має право не сплачувати дані суми єдиного соціального внеску за себе, як підприємця. Позивач вказав, що ним було отримано від відповідача лист від 08.04.2020 №12630/6/99-00-04-06-01-06 в якому відповідач вказав, що підстав для скасування звітів немає, а щодо прохання позивача повернути суми сплаченого єдиного соціального внеску, то відповідачем таке прохання було проігноровано. Відповідно до вищевказаного, вважає відмову у поверненні помилково сплачених коштів протиправною та просить суд зобов`язати відповідача повернути позивачу суму помилково сплачених коштів з єдиного соціального внеску у розмірі 28872,64 грн.
Ухвалою від 31.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
Вказану ухвалу відповідачем отримано 19.08.2020, натомість відзиву на позов останнім не подано.
Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є фізичною особою-підприємцем, який здійснює господарську діяльність на спрощеній системі оподаткування, також є громадянином Республіки Литви та має посвідку на постійне проживання в Україні (серія НОМЕР_1 від 02.03.2007 р.).
20.02.2020 позивачем було надіслано відповідачу лист вих. № 20/02 з проханням взяти до відому подані раніше звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 та 2018 у зв`язку із помилковістю подання даних звітів та тим, що позивач є пенсіонером за віком, а отже у відповідності до чинного законодавства має право не сплачувати дані суми єдиного соціального внеску за себе, як підприємця. Просив повернути помилково сплачений ЄСВ.
Відповідно до листа від 08.04.2020 №12630/6/99-00-04-06-01-06 відповідач повідомив позивача, що підстав для скасування звітів немає, а прохання позивача повернути суми сплаченого єдиного соціального внеску не задоволено.
Не погодившись з вищевказаною відмовою Державної податкової служби України, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу позову, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі- Закон № 2464).
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (частина четверта статті 4 Закону № 2464).
Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953, (далі - Інструкція № 499) вказані фізичні особи-підприємці можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови самостійного визначення для себе бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464.
Отже, з огляду на те, що станом на момент звернення позивача до відповідача вік позивача становить 66 років (є пенсіонером за віком), на підставі частини четвертої статті 4 Закону № 2464 останній звільнений від сплати єдиного внеску та може бути платником виключно за умови самостійного визначення для себе бази нарахування єдиного внеску.
Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 № 435, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за № 460/26905, (далі - Порядок № 435) передбачено, що у разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію за віком або соціальну допомогу, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік.
Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми початкова.
Розділом IV Порядку № 435 регламентовано формування Звіту. Так, Звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок (п.1). Звіт повинен містити основні дані про страхувальника та перелік таблиць Звіту. Звіт формується страхувальником або відповідальною особою страхувальника та включає таблиці, наведені у додатках 4-7 до цього Порядку. Фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт згідно з таблицею 2 додатка 5 до цього Порядку. Протягом року в разі призначення пенсії подається Звіт з позначкою призначення пенсії за період до дати формування заяви на призначення пенсії, при цьому тип форми початкова не зазначається (п.11).
Судом встановлено, що позивачем було сплачено єдиний соціальний внесок за 2017 рік у сумі 1280,00 грн, за 2018 рік у сумі 9483,54 грн., за 2019 рік у сумі 13270,36 грн., за 2020 рік у сумі 4838,74 грн., а разом – 28872,64 грн.
Згідно з статтями 13, 14 Закону № 2464 податковий орган зобов`язаний здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону. При цьому вправі отримувати безоплатно від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, а також інші відомості, необхідні для виконання органами доходів і зборів функцій, передбачених цим Законом.
При отриманні від позивача листа вих. № 20/02 від 20.02.2020, в якому останнім було вказано, що у зв`язку із помилковістю подання звітів та тим, що він є пенсіонером за віком, а отже у відповідності до чинного законодавства має право не сплачувати дані суми єдиного соціального внеску за себе, як підприємця, проханням повернути помилково сплачений ЄСВ за період з 01.01.2017, відповідач зобов`язаний був задовольнити таке прохання позивача. Проте, відповідно до листа від 08.04.2020 №12630/6/99-00-04-06-01-06 відповідачем таке прохання було проігноровано.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та досліджених по справі письмових доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до ч.1ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Державної податкової служби України у поверненні фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 помилково сплаченого єдиного соціального внеску, починаючи з 01.01.2017 по 17.09.2020.
Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., 8, ЄДРПОУ - 43005393) повернути фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) помилково сплачений єдиний соціальний внесок, починаючи з 01.01.2017 по 17.09.2020, в сумі 28872,64 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 09 грудня 2020 року.
Суддя В.В. Щербаков