Рішення № 93398359, 09.12.2020, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
09.12.2020
Номер справи
910/14939/20
Номер документу
93398359
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

09.12.2020Справа № 910/14939/20Господарського суду міста Києва у складі судді Ярмак О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) господарську справу

За позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, м.Київ, Лейпцизька,1-а, код ЄДРПОУ 03327664)

до Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" (03037, м.Київ, Повітрофлотський пр-т, 39/1, код ЄДРПОУ 05416892)

про стягнення 11 137,42 грн

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" про стягнення 11 137,42 грн грошових коштів за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин з об`єкта, розташованого за адресою: м.Київ, проспект Повітрофлотський, 39/1.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 06.10.2020 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановив учасникам справи строк для реалізації процесуальних прав.

26.10.2020 відповідач засобами поштового зв`язку подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказав, що позивачем не надано доказів, які б підтверджували факт здійснення 13.06.2019 відбору проб стічних вод, які скидаються з об`єкту, розташованого за адресою: м.Київ, проспект Повітрофлотський, 39/1, оскільки позивачем в обґрунтування заявлених вимог надано журнал- акт відбору проб стічних вод від 13.06.2019 з вказівкою місця відбору проб по вул.Народного Ополчення.

13.11.2020 позивач на доводи відповідача подав відповідь на відзив, в якій пояснив, що відповідне зазначення місця відбору проб вказано в журналі-акті відбору проб від 13.06.2019 згідно даних паспорту об`єкта та акта розмежування балансової належності каналізаційних мереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 24.10.2017 по об`єкту на проспекті Повітрофлотський, 39/1 у м. Києві, відповідно до якого межею відповідальності за стан та обслуговування каналізаційних мереж визначено по зовнішній стіні колодязя по вул.Народного Ополчення. Учасник справи вказав, що відповідачем поданими запереченнями не спростовано обов`язок дотримуватись при скиданні стічних вод до міських каналізаційних мереж допустимих концентрацій забруднюючих речовин та сплачувати кошти за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин.

Відповідач правом на подачу заперечень на відповідь на відзив не скористався.

Згідно положень ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи, визначений процесуальний строк для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд вбачає за можливе здійснити розгляд справи за наявними матеріалами.

Враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи, визначений процесуальний строк для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд вбачає за можливе здійснити розгляд справи за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

13.01.2004 між Державним підприємством - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" (абонент за договором, відповідач) та Відкритим акціонерним товариством "Акціонерна компанія "Київводоканал", найменування якого змінено на Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" (позивач, постачальник) було укладено договір на послуги водопостачання та водовідведення № 03670/1-5-09 (надалі - договір), за умовами якого постачальник зобов`язався надавати абоненту послуги з постачання питної води та водовідведення, а абонент зобов`язується розраховуватися за послуги згідно умов договору та Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України № 65 від 01.07.1994.

Відповідно до положень п. 2.1 договору, постачальник забезпечує постачання питної води, якість якої відповідає ДОСТу 2874-82 "Вода питна"; приймає каналізаційні стоки, які не перевищують гранично-допустимих концентрацій шкідливих речовин.

У п.7.1 договору визначено, що договір є безстроковим, діє на весь час надання послуг до моменту його розірвання та набуває чинності з моменту його підписання сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи, 13.06.2019, з метою контролю якості стічних вод, що надходять від ДП "Укрдіпродор" у каналізаційні мережі м. Києва, представником департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал», в присутності представника відповідача був здійснений відбір проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м.Київ, проспект Повітрофлотський, 39/1 з контрольного колодязя 1/11 ДП "Укрдіпродор" для вимірювання показників їх складу та властивостей.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 13.06.2019 складено протокол, в якому зафіксовано невідповідність стічних вод, які абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 1879, в зв`язку з чим, оскільки попередній відбір проб стічних вод здійснювався понад три місяці від дати відбору проби, у якій зафіксовано перевищення ДК, позивачем нараховано відповідачу плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій на суму 11137,42 грн.

19.06.2019 позивачем направлено на адресу відповідача Лист-повідомлення № 15/5519-Т про порушення при скиді стічних вод.

23.07.2019 позивач надіслав відповідачу лист-попередження із розрахунком № 15/ДК-2019-06-06/180-Ф від 13.06.2019, та рахунком на оплату № 06007793 від 03.07.2019 на суму 11137,42 грн, нарахованих за скид стічних вод із перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин за період з 16.03.2019 по 13.06.2019.

Звертаючись до суду з даним позовом позивач зазначив, що відповідачем кошти, нараховані за скид стічних вод із перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 11137,42 грн не сплачені.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено таке.

Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначається Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила), які є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Згідно п. 1.4 Правил № 190 приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1879 від 12.10.2011 були затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (далі - Правила № 1879).

Відповідно до п. 1.2 Правила № 1879 поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб - підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об`єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб`єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).

Пунктом 1.5 Правил № 1879 передбачено що ці Правила встановлюють вимоги до Абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентовано взаємні права та обов`язки Абонентів і Водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.

Відповідно до п. 1.8 Правил № 1879, для усіх Абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації міста, встановлюються єдині нормативи допустимих концентрацій (далі - ДК) забруднюючих речовин.

З метою контролю якості стічних вод абонентів водоканал здійснює відбір разових проб. Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення ДК забруднюючих речовин є підставою для нарахування додаткової плати згідно з цими Правилами (п. 6.2.1 Правил № 1879 ).

Згідно п. 2.1 Правил № 1879 Водоканал зобов`язаний: у разі відповідності якості і режиму скиду стічних вод Абонента Умовам на скид (при відсутності боргу Абонента за надані послуги водопостачання і водовідведення) забезпечити приймання, відведення і очищення стічних вод (крім абзаців 3 - 8 пункту 8.6 розділу 8 цих Правил) та здійснити очищення прийнятих у договірному порядку наднормативне забруднених стічних вод (підпункт 3.2.3 пункту 3.2 розділу 3 цих Правил); забезпечити систематичний лабораторний контроль за роботою міських каналізаційних очисних споруд (далі - МКОС), якістю води водного об`єкта в контрольних пунктах, визначених чинною Картою аналітичного контролю хіміко-бактеріологічної лабораторії каналізаційних очисних споруд м. Києва, погодженою Державною екологічною інспекцією в м. Києві (далі - ДВІ в м. Києві) та Київською міською санітарно-епідеміологічною станцією (далі - СЕС); при погіршенні показників якості водного об`єкта в контрольному пункті, а також при виникненні аварійних ситуацій негайно повідомити ДЕІ в м. Києві та СЕС з роз`ясненням причин, що викликали ці порушення; здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Абоненти, а також режимом та обсягом скидання; виставляти Абонентам до оплати рахунки за послуги водовідведення.

Пунктом 2.2 Правил № 1879 передбачено, що Водоканал має право: надавати Абонентам Умови на скид згідно з цими Правилами; нараховувати плату із застосуванням коефіцієнта кратності (розділ 7 цих Правил) у випадку виявлення порушень Абонентами вимог цих Правил та умов Договору або невиконання вимог Акта; проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем Абонента та складати Акти за результатами цих обстежень. Акт підписується уповноваженими представниками Водоканалу і Абонента. У разі відмови Абонента від підписання Акта представники Водоканалу роблять відповідний запис в Акті. В цьому випадку Акт, підписаний представниками Водоканалу, діє в односторонньому порядку і один примірник Акта надсилається Абоненту; при виявленні порушень встановлювати терміни їх усунення (при цьому вимоги Водоканалу є обов`язковими для виконання у встановлені терміни, при недотриманні термінів їх виконання Абонент розраховується за обсяг стічних вод, обчислений згідно з абзацами 3 - 8 пункту 8.6 розділу 8 цих Правил); у будь-який час за участю представника Абонента відбирати проби стічних вод; проводити хімічний аналіз проб стічних вод Абонентів; надавати висновки про фактичні концентрації забруднюючих речовин стічних вод та їх відповідність ДК; вимагати від Абонентів розробки та узгодження з Водоканалом заходів щодо доведення якості стічних вод до встановлених ДК.

Згідно п. 2.4 Правил № 1879 Абоненти зобов`язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з Водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації. Визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод абонента є виключною компетенцією Водоканалу.

Приписами ст. 217 ГК України встановлено, що господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Відповідно до ст. 219 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Статтею 235 ГК України встановлено, що за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку.

При цьому, за приписами ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

За результатами лабораторних досліджень проби стічної води, відібраної 13.06.2019 працівниками ДЕН було складено протокол вимірювання показників складу та властивостей проби стічної води від 13.06.2019 (відповідно до журналу-акту відбору проб стічних вод № 3 від 13.06.2019), копія якого наявна в матеріалах справи, в якому зафіксовано невідповідність стічних вод, які абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правил № 1879.

Відповідно до п. 7.3. Правил № 1879, при виявленні Водоканалом під час контролю якості стічних вод, що скидаються Абонентом, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Сф) над установленою ДК, коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид наднормативних забруднень визначається за формулою:

КК = (Сф - ДК) / ДК

Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, окрім випадків, передбачених підпунктом 7.2.1 пункту 7.2 розділу 7 цих Правил.

Пунктом 7.4. Правил №1879 встановлено, що якщо встановлений факт одночасного скиду до міської каналізації кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності КК визначають за формулою:

Сфi - фактична концентрація в стічних водах Абонента i-тої речовини;

ДКi - допустима концентрація i-тої речовини, яку встановлено Правилами або Умовами на скид для Абонента.

Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком КК виходить більше ніж 10, то приймається КК = 10.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м.Київ, проспект Повітрофлотський, 39/1, відібраної 13.06.2019 з контрольного колодязя 1/11 ДП "Укрдіпродор" виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин одразу по двох компонентам:

1) вміст фосфатів становить 15,83 мг/дм, допустима концентрація 8,00 мг/дм;

2) вміст амонія (азот амонійний) становить 54,79 мг/дм, допустима концентрація 20,00 мг/дм.

Враховуючи вищевикладене, коефіцієнт кратності за скид стічних вод в систему каналізації м. Києва з перевищенням вмісту допустимих концентрацій, що було виявлено за результатами лабораторного дослідження проб стічних вод, відібраних 13.06.2019 в контрольному колодязі 1/11, становить 2,72.

Відповідно до п. 7.5 Правил № 1879, плата за скид Абонентом стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього відбору разової проби, проведеного Водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Абонентом за цей період з даного об`єкта.

Оскільки попередній відбір проб стічних вод здійснювався понад три місяці від відбору проби 13.06.2019, у якій зафіксовано перевищення ДК, обсяг скинутих стічних вод вираховується за період з 16.03.2019 по 13.06.2019.

З наявних у матеріалах справи Актів про зняття показань з приладу обліку за період березень-серпень 2019 вбачається, що за період з 16.03.2019 по 13.06.2019 відповідачем скинуло стічних вод до міської каналізаційної мережі 726 м/куб.

Згідно п. 7.2 Правил № 1879 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються Абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин. Абоненти сплачують Водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (НП), обсягом скинутих наднормативне забруднених стічних вод (VПЗ) та коефіцієнтом кратності (КК), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Відтак, плата за скид стічних вод наднормативних забруднень розраховується за наступною формулою - Плата за скид наднормативних забруднень = Нп* Vпз*Кк, де

Vпз - обсяг скинутих Абонентом стічних вод з наднормативними забрудненнями (за відсутності даних щодо обсягів водовідведення беруться дані, зазначені в паспорті водного господарства) (м3);

Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод на МКСОС та екологічного стану водойми;

Нп - встановлений норматив плати за скид наднормативних забруднень у міську каналізацію (%).

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» від 16.06.2016 № 1141 (зі змінами внесеними постановою № 1168 від 04.10.2018), з 14.10.2018 тариф на послуги водовідведення становить 7,33 грн. (без податку на додану вартість) за 1 куб.м.

Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59 % від затвердженого тарифу на послуги водовідведення, Нп складає 4,70 грн. (без ПДВ (7,97 грн *59%).

Таким чином, загальна сума нарахувань за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах складає 11137,42 грн.

Листом-повідомленням № 15/5519-Т від 19.06.2019 позивачем повідомлено відповідача по порушення при скиді стічних вод.

23.07.2019 позивач направив відповідачу Лист-попередження від 23.07.2019 із розрахунком № 15/ДК-2019-06-06/180-Ф від 13.06.2019 та рахунок на оплату № 06007793 від 03.07.2019 на суму 11137,42 грн.

Згідно п.6.2.18 Правил № 1879 Абонент зобов`язаний оплатити наданий Водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем рахунок отриманий 25.07.2019.

Доказів сплати відповідачем суми 11137,42 грн, у тому числі у встановлені строки, суду не надано.

Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 4 ст. 13 ГПК України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач належних доказів звільнення від обов`язку оплати грошових коштів за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин з об`єкта у заявленій сумі не надав, стверджувань позивача не спростував.

Твердження відповідача про не доведення обставин відбору проб 13.06.2019 за адресою місцезнаходження об`єкта ДП "Укрдіпродор" спростовуються поясненнями позивача та наданими документами, зокрема паспортом водного господарства ДП "Укрдіпродор", актом розмежування балансової належності від 24.10.2017 та актом обстеження об`єкта від 21.08.2019, відповідно до яких межа відповідальності за стан та обслуговування каналізаційних мереж визначено по зовнішній стіні колодязя МКМ по вул.Народного ополчення Д=300 мм.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" про стягнення з Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин є обґрунтованими і доведеними, та за відсутності доказів оплати, підлягають задоволенню у заявленій сумі 11137,42 грн.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позову, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Враховуючи вкладене та керуючись ст.ст. 86, 129, 233, 236-240, 252-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" (03037, м.Київ, Повітрофлотський пр-т, 39/1, код ЄДРПОУ 05416892) на користь Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, м.Київ, Лейпцизька,1-а, код ЄДРПОУ 03327664) плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 11 137 (одинадцять тисяч сто тридцять сім) грн. 42 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.00 коп.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.

Суддя О.М.Ярмак