Рішення № 93381017, 18.11.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
18.11.2020
Номер справи
234/7816/20
Номер документу
93381017
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/7816/20

Провадження № 2/234/2466/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2020 року місто Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області

у складі: головуючого судді Фоміної Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Букрєєвої К.Е.,

справа № 234/7816/20, провадження № 2/234/2466/20,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську Донецької області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом

Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23)

до

ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 )

про стягнення переплати бюджетних коштів,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останньої переплату бюджетних коштів у розмірі 113302,83 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася 01.12.2014 року до УПтаСЗН Краматорської міської ради з заявою як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, на момент їх виникнення.

Відповідно до абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення» довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Згідно «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 та листа Мінсоцполітики України від 12.12.2014 «Про проведення обліку внутрішньо переміщених осіб», управлінням було видано Відповідачу довідку № 1426/12011 від 01.12.2014 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

11.12.2014 року Відповідач звернувся до Позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (надалі грошова допомога). В заяві відповідач особисто зазначив про відсутність житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Пунктом 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (далі Порядок № 505), грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред`являє паспорт громадянина України або інших документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.

Відповідно до п.3 Порядку № 505 фінансування витрат, пов`язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога. У 2015 році фінансування витрат, пов`язаних з наданням щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на цю мету.

Рішенням від 18.12.2014 року відповідачу та її чоловіку було призначено допомогу як особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 11.12.2014 року по 10.06.2015 року в розмірі 1768 грн. 00 коп. щомісячно.

До управління з питання призначення адресної допомоги відповідач зверталась з 18.12.2014 року. В наданих заявах про призначення щомісячної адресної допомоги починаючи з 18.12.2014 по 26.12.2018 року вона зазначала, що не має у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, яке розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до Порядку № 505 та інформації, що зазначена в заявах відповідача, управління призначало та нараховувало щомісячну адресну допомогу.

При перевірці особових справ отримувачів щомісячної адресної допомоги щодо достовірності інформації зазначених в заявах, в тому числі, була передана і особова справа ОСОБА_1 до відділу державних соціальних інспекторів для проведення перевірки.

За результатами перевірки згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 15642284 від 13.02.2019 з`ясовано, що чоловік відповідача, ОСОБА_2 , володіє квартирою за адресою: АДРЕСА_2 з 06.01.2015 року.

Згідно з п. 6 Порядку № 505 «Грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження».

Відповідно до вищенаведеного заяви про призначення щомісячної адресної допомоги наданні у 2015-2018 роках, мали недостовірну інформацію щодо наявності житла.

Таким чином, відповідач не мала права на отримання щомісячної адресної допомоги

На підставі отриманих даних позивачем було прийнято рішення від 13.02.2019 року здійснити перерахунок бюджетних коштів за період з 01.02.2015 року по 26.12.2018 року, у зв`язку з тим, що за вказаний період відповідач не мала права на отримання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у зв`язку з наданням недостовірної інформації.

Розмір загальної переплати бюджетних коштів відповідно до перерахунку від 13.02.2019 становить 113302 грн. 83 коп.

Згідно з п. 11 Порядку № 505 суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідачем добровільно кошти не повернуті.

Позивач просить суд стягнути на його користь з відповідача переплату бюджетних коштів в розмірі 113302 грн. 83 коп.

Ухвалою судді від 03.07.2020 року провадження по справі було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача Філоник В.В. у судове засідання не з`явилася, але надала суду заяву про те, що позовні вимоги підтримує та просить справу розглянути у її відсутність, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином. Клопотання про відкладення розгляду справи, або відзиву на позов від неї не надходило.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до положення ч.2 ст.247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.

РОЗГЛЯНУВШИ МАТЕРІАЛИ ЦИВІЛЬНОЇ СПРАВИ, СУД ВСТАНОВИВ:

Повно та всебічно дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі її заяви, була надана довідка від 01 грудня 2014 року № 1426/12011 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції в якій зазначена адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , фактичне місце її проживання вказано: АДРЕСА_4 .

В подальшому в заяві про призначення щомісячної адресної допомоги від 09.01.2019 року ОСОБА_1 зазначила адресу фактичного проживання: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 була надана довідка від 27 листопада 2014 року № 1426/11367 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції в якій зазначена адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , фактичне місце її проживання вказано: АДРЕСА_4 .

Рішенням від 18.12.2014 року відповідачу та її чоловіку було призначено допомогу як особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 11.12.2014 року по 10.06.2015 року в розмірі 1768 грн. 00 коп. щомісячно.

До управління з питання призначення адресної допомоги відповідач зверталась з 18.12.2014 року. В наданих заявах про призначення щомісячної адресної допомоги починаючи з 18.12.2014 по 26.12.2018 року вона зазначала, що не має у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, яке розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до Порядку № 505 та інформації, що зазначена в заявах відповідача, управління призначало та нараховувало щомісячну адресну допомогу. Так, рішенням від 25.06.2015 року призначено щомісячну адресну допомогу на період з 11.06.2015 року по 10.12.2015 року в сумі 1898,00 грн.; рішенням від 21.12.2015 року призначено щомісячну адресну допомогу на період з 14.12.2015 року по 13.06.2016 року в сумі 2148,00 грн.; рішенням від 16.09.2016 року призначено щомісячну адресну допомогу на період з 16.06.2016 року по 15.12.2016 року в сумі 2260,00 грн.; рішенням від 25.05.2017 року призначено щомісячну адресну допомогу на період з 16.12.2016 року по 15.06.2017 року в сумі 2400,00 грн.; рішенням від 12.10.2017 року призначено щомісячну адресну допомогу на період з 16.06.2017 року по 15.09.2017 року в сумі 2400,00 грн., з 16.09.2017 року по 15.12.2017 року в сумі 2820,80 грн.; рішенням від 02.02.2018 року призначено щомісячну адресну допомогу на період з 19.12.2017 року по 18.06.2018 року в сумі 2951,95 грн.; рішенням від 27.07.2018 року призначено щомісячну адресну допомогу на період з 27.06.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 2951,95 грн., на період з 01.07.2018 року по 26.12.2018 року в сумі 3095,25 грн.

При перевірці особових справ отримувачів щомісячної адресної допомоги щодо достовірності інформації зазначених в заявах, в тому числі, була передана і особова справа ОСОБА_1 до відділу державних соціальних інспекторів для проведення перевірки.

За результатами перевірки згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 15642284 від 13.02.2019 з`ясовано, що чоловік відповідача, ОСОБА_2 , володіє квартирою за адресою: АДРЕСА_2 з 06.01.2015 року.

На підставі отриманих даних позивачем було прийнято рішення від 13.02.2019 року здійснити перерахунок бюджетних коштів за період з 01.02.2015 року по 26.12.2018 року, у зв`язку з тим, що за вказаний період відповідач не мала права на отримання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у зв`язку з наданням недостовірної інформації.

Розмір загальної переплати бюджетних коштів відповідно до перерахунку від 13.02.2019 становить 113302 грн. 83 коп.

Пунктом 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (далі Порядок № 505), грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до п.5 Порядку, для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку), уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім`ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку. У заяві про надання грошової допомоги зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги, зокрема, наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Згідно з п.6 Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. За змістом п.11 Порядку, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За вимогою ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідно з п. 11 Порядку № 505 суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПСЗН Краматорської міської ради, як особа переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та отримувала щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (надалі грошова допомога), при цьому не повідомила, що її чоловік ОСОБА_2 з 06.01.2015 року є власником житлового приміщення, а саме квартирою, яка розташована в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, чим не виконала свій обов`язок щодо повідомлення уповноваженого органу про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, що свідчить про недобросовісність відповідача та набуття ним державної допомоги у розмірі 113302,83 грн. без достатніх на те правових підстав. Тому, позовні вимоги УПСЗН Краматорської міської ради підлягають задоволенню.

З урахуванням задоволення позову та відповідно до ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідача на користь держави підлягає судовий збір в розмірі 2102,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10,141, 263-217,265,280 ЦПК України, ст.ст.1212, 1215 ЦК України, «Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , заборговану переплату державних коштів у сумі 113302,83 грн. (сто тринадцять тисяч триста дві гривні 83 копійки) на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617, р/р UA798201720343110044000022516 в ДКCУ м. Київ.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (р/рахунок: UA308201720344220001000022516 в Державній казначейській службі у м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ: 25953617) судовий збір в сумі 2102 грн. 00 коп. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в Донецькій апеляційний суд через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було врученим у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Суддя Краматорського міського суду Ю. В. Фоміна