Рішення № 93363489, 08.12.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2020
Номер справи
360/4351/20
Номер документу
93363489
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

08 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4351/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також – позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі – відповідач, УПФУ в Попаснянському районі), в якій просить:

- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 27.08.2020;

- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та обчислити пенсію на підставі довідки про заробітну плату від 10.10.2002, виданої КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці ОСОБА_2 , з врахуванням раніше виплачених сум з 01.09.2020 та з розрахунку, що вказаний в п.9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач є вдовою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 .

З 23.07.2020 УПФУ в Попаснянському районі позивачу була призначена пенсія в разі втрати годувальника згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796.

Розмір призначеної пенсії у зв`язку з втратою годувальника станом на 01.09.2020 склав 5649,46 грн., а розмір пенсії чоловіка на час смерті складав 15042,78 грн.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається в розмірі на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії в разі втрати годувальника згідно з частиною першою статті 54 Закону № 796, у зв`язку з чим звернулась до УПФУ в Попаснянському районі з відповідною заявою.

Рішенням від 27.08.2020 УПФУ в Попаснянському районі відмовило позивачу у перерахунку пенсії втраті годувальника, оскільки врахувати заробітну плату за роботу в зоні відчуження згідно з довідкою від 10.10.2002, яка була видана Колійною машиною станцією № 134 ст. Попасна Донецької залізниці, немає можливості, в зв`язку з тим, що довідка не відповідає вимогам законодавства про оплату праці та не відповідає зразку (додаток № 5), затвердженому листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 № 01-3/244-013-2 та вже врахована для обчислення пенсії ОСОБА_2 за рішенням Попаснянського районного суду по справі № 2-455/03, яке не зобов`язує вчиняти певні дії по відношенню до позивача.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії в разі втрати годувальника з урахуванням положень частини першої статті 37 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є незаконними та протиправними, які не ґрунтуються на Законі та порушують право позивача на пенсійне забезпечення, з наступних підстав.

10.10.2002 Колійна машинна станція №134 ст. Попасна Донецької залізниці видало ОСОБА_2 довідку про заробітну плату та довідку про перерахунок заробітної плати за час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в населених пунктах зони відчуження у період часу за 1986 рік за період з 08.06.1986 по 26.07.1986 для обчислення пенсії.

Рішенням Попаснянського районного суду Луганської області від 23.06.2003 у справі № 2-455/2003 скаргу ОСОБА_2 на неправомірні дії Попаснянського районного управління Пенсійного фонду України задоволено: визнано протиправними дії Попаснянського районного управління Пенсійного фонду України про відмову в проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС; зобов`язано Попаснянське районне управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки, виданої КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці, виходячи із суми заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС в розмірі 1957 руб. 32 коп., здійснити перерахунок з 01.06.2003.

На виконання рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 23.06.2003 у справі №2-455/2003, що набрало законної сили, ОСОБА_2 було обчислено пенсію на підставі довідки, виданої КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці, виходячи із суми заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС в розмірі 1957 руб. 32 коп.

Згідно з довідкою УПФУ в Попаснянському районі від 15.09.2020 ОР909230131250 ОСОБА_2 отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам І групи та станом на червень 2020 року розмір його пенсії склав 15042,78 грн. щомісячно.

За таких обставин, на думку позивача, оскільки перед смертю ОСОБА_2 отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам І групи, яка була обчислена на підставі довідки КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці, виданої 10.10.2002, позивач як вдова учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має право на отримання пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна розраховуватися згідно формули п.9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, на підставі цієї ж довідки виданої КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці виданої 10.10.2002.

Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю з таких підстав (арк. спр. 27-29).

19.08.2020 ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Попаснянському районі із заявою щодо перерахунку пенсії.

З 24.07.2020 позивач отримує в УПФУ в Попаснянському районі пенсію в разі втрати годувальника згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон 796), яким передбачено, що пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Пенсія у зв`язку з втратою годувальника згідно Закону 796 призначається з дня звернення за даним видом пенсії.

Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок), визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що постраждали внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок аварії на ЧАЕС та у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статті 54 Закону 796.

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження.

Обчислення даного виду пенсій провадиться за довідками встановленого зразку про заробітну плату, отриману особою за роботу саме в зоні відчуження з урахуванням підвищеної оплати праці, що передбачалась нормами законодавства, що діяло під час участі особи у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.1 1.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1) було визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

З документів, які знаходяться в пенсійній справі, вбачається таке.

Згідно з довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 11.10.2000 № 51/1/13094 ОСОБА_2 був призваний на збори у складі військової частини 59237 (місце дислокації - м. Чорнобиль), приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 08.06.1986 по 26.07.1986: в червні 1986 року в зоні III - 23 дні, в липні 1986 року в зоні III - 24 дні.

За випискою з акту огляду у МСЕК серія 12 ААА № 509646 від 18.10.2017 ОСОБА_2 безстроково визнано інвалідом І «А» групи від захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (100% втрати працездатності).

Відповідно до пункту 7 Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються із заробітної плати яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахування фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно з сумарною кратністю оплати праці, встановленого у відповідні періоди за зонами небезпеки: ( III -5, II -4,1-3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у визначений період.

Оплата праці провадилась підприємствами ( установами) відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за нормативними документами того часу, зокрема, за постановою ЦК КПРС, Президії ВР СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986р. № 524-156, розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986р. №964-р, постановою Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986р. №1031-рс, постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986р. №665 (постановою УРСР від 10.06.1896р. №207-7). У зв`язку із введенням в зоні відчуження зон небезпеки (1-3), згідно із розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986р. №964 та встановленням для працюючих в населених пунктах, віднесених рішенням Урядової комісії до відповідних зон небезпеки, оплати праці в 5-ти, 4-х, 3-х кратному розмірах тарифної ставки (посадового окладу) - постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986р. №207-7, оплата праці осіб, які працювали в населених пунктах що віднесені до згаданих зон небезпеки залишалася на попередніх умовах, тобто проводилась за підвищенням на 100 відсотків тарифними ставками (посадовими окладами). Такі умови праці діяли з моменту аварії до 01.03.1988р.

Для застосування показників кратності до тарифних ставок, посадових окладів, підвищених на 100 відсотків підстав не було (роз`яснення Держкомпраці УСРС і Укрпрофпраці від 08.01.1987 № 05/2-25-2, № 03-51-8), а тому підстав для прийняття довідок про заробітну плату, в яких тарифна ставка (посадовий оклад) збільшено на 100%, а потім застосована кратна оплата праці у органів Пенсійного фонду України немає. Це стосується і преміальної оплати праці.

За розглядом довідки про заробітну плату від 10.10.2002 без номеру за роботу в зоні відчуження ОСОБА_2 та довідки про перерахунок заробітної плати за 1986 р. за період з 08.06.1986р. по 26.07.1986р., виданої колійною машинною станцією №134 ст. Попасна, вбачається: розрахунок проведено із завищеної у два рази тарифної ставки з урахуванням кратності.

Оскільки довідка від 10.10.2002 без номеру не відповідає вимогам законодавства про оплату праці та не відповідає зразку (додаток №5), затвердженому листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 №01-3/244-013-2, проводити за нею перерахунок пенсії в разі втрати годувальника згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підстави відсутні.

В матеріалах пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2 міститься рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 23.06.2003 у справі №2- 455/03, згідно якого зобов`язано Управління провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки виданої КМС-134 ст.Попасна Донецької залізниці, виходячи із суми заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в червні 1986 р. в розмірі 1957 карбованців 32 копійки, приведеної до повного календарного місяця. Вважають, що рішення суду не стосується проведення перерахунку дружині ОСОБА_1 із застосуванням зазначеної довідки.

На підставі вищеозначеного, 27.08.2020 управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області прийняте рішення «Про відмову в перерахунку пенсії згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 ».

Щодо вимоги позивача визнати протиправним та скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 27.08.2020 «Про відмову в перерахунку пенсії згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 » зазначають, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Територіальні управління фонду, в тому числі і управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, указами Президента України та Кабінету Міністрів України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, іншими актами законодавства України.

Обчислення даного виду пенсій провадиться за довідками встановленого зразку про заробітну плату, отриману особою за роботу саме в зоні відчуження з урахуванням підвищеної оплати праці, що передбачалась нормами законодавства, що діяло під час участі особи у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Оскільки довідка від 10.10.2002 без номеру не відповідає вимогам законодавства про оплату праці та не відповідає зразку (додаток №5) затвердженому листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 №01-3/244-013-2, проводити за нею перерахунок пенсії в разі втрати годувальника згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підстави відсутні.

Щодо вимоги позивача зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до цього Закону з врахуванням довідки про заробітну плату від 10.10.2002 №2, виданої КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці чоловіку ОСОБА_2 , з врахуванням раніше виплачених сум з 01.09.2020 та з розрахунку, що вказаний в п.9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначають, що з практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. Уразі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Статтею 58 Закону № 1058- IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. До його повноважень належить питання зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсій, у тому числі і на пільгових умовах на підставі документів, встановлених законодавством.

Відповідно до частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Тобто, територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії.

Повноваження територіального органу пенсійного фонду у питаннях призначення пенсії та здійснення перерахунків, є дискреційними, що дає право у разі ухвалення рішення з питання, віднесеного до їх компетенції, діяти за певних умов на власний розсуд у рамках закону.

УПФУ в Попаснянському районі 27.08.2020 розглянуто заяву ОСОБА_1 від 19.08.2020 щодо перерахунку пенсії і прийняте відповідне рішення, отримане нею особисто 01.09.2020.

Щодо вимоги стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір просять врахувати те, що відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) та використовується на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

З огляду на вищенаведене, УПФУ в Попаснянському районі вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 відкрите провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 19-21).

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, просили розглянути справу за відсутності сторін (арк. спр. 3 зворот. бік, 25).

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 КАС України, суд дійшов такого.

Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника, пенсія за віком (абзац перший частини першої статті 9 Закону № 1058-IV ).

Відповідно до частини першої статті 36 Закону № 1058-IV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 36 Закону № 1058-IV непрацездатними членами сім`ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Згідно з абзацом 1 частини третьої статті 36 Закону № 1058-IV члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон 796) передбачено, що пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Пенсія у зв`язку з втратою годувальника згідно Закону 796 призначається з дня звернення за даним видом пенсії.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є вдовою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 (арк. спр. 5-7, 8, 9, 10, 12).

З 24.07.2020 позивач отримує в УПФУ в Попаснянському районі пенсію в разі втрати годувальника згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (арк. спр. 31).

Відповідно до довідки УПФУ в Попаснянському районі від 15.09.2020 № 7771 2278 8474 1720 розмір призначеної позивачу пенсії у зв`язку з втратою годувальника у серпні 2020 року склав 5649,46 грн. (арк. спр. 16).

19.08.2020 позивач звернулась до УПФУ в Попаснянському районі із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки Колійної машинної станції №134 ст. Попасна Донецької залізниці від 10.10.2002 (арк. спр. 34, 35).

10.10.2002 Колійна машинна станція №134 ст. Попасна Донецької залізниці видало ОСОБА_2 довідку про перерахунок заробітної плати за час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в населених пунктах зони відчуження у період часу за 1986 рік за період з 08.06.1986 по 26.07.1986 для обчислення пенсії, в якій за червень 1986 року начислено зарплату згідно перерахунку – 1957,31 руб, за липень 1986 року – 1962, 58 руб (арк. спр. 35).

Рішенням УПФУ в Попаснянському районі від 27.08.2020 «Про відмову в перерахунку пенсії згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 » позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату померлого ОСОБА_2 , виданої Колійною машинною станцією №134 ст. Попасна від 10.10.2002, оскільки врахувати заробітну плату за роботу в зоні відчуження згідно з довідкою від 10.10.2002 немає можливості, в зв`язку з тим, що довідка не відповідає вимогам законодавства про оплату праці та не відповідає зразку (додаток № 5), затвердженому листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 № 01-3/244-013-2 та вже врахована для обчислення пенсії ОСОБА_2 за рішенням Попаснянського районного суду по справі № 2-455/03, яке не зобов`язує вчиняти певні дії по відношенню до позивача (арк. спр. 13-14, 32-33).

Рішенням Попаснянського районного суду Луганської області від 23.06.2003 у справі № 2-455/2003 скаргу ОСОБА_2 задоволено, визнано протиправними дії Попаснянського районного управління Пенсійного фонду України про відмову в проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, зобов`язано Попаснянське районне управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки, виданої КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці, виходячи із суми заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС в розмірі 1957 руб. 32 коп., перерахунок пенсії ОСОБА_2 здійснити з 01.06.2003 (арк. спр. 11, 36).

На виконання рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 23.06.2003 у справі №2-455/2003, що набрало законної сили, ОСОБА_2 було обчислено пенсію на підставі довідки виданої КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці, виходячи із суми заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС в розмірі 1957,32 руб.

Згідно з довідкою УПФУ в Попаснянському районі від 15.09.2020 (ОР909230131250) ОСОБА_2 отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам І групи, розмір якої складав за червень 2020 року 15042,78 грн (арк. спр. 15).

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, дана процесуальна норма визначає преюдиційні підстави звільнення осіб, які беруть участь у справі, від доказування обставин з метою досягнення процесуальної економії - за наявності цих підстав у суду не буде необхідності досліджувати докази для встановлення певних обставин.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами (частина перша статті 370 КАСУ).

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (частина друга статті 370 КАСУ).

Рішенням Попаснянського районного суду Луганської області від 23.06.2003 у справі № 2-455/2003 було встановлено, що пенсійний орган при вирішенні питання стосовно перерахунку пенсії ОСОБА_2 прийняв, і в матеріалах його пенсійної справи знаходиться довідка про заробітну плату позивача в розмірі 1957,32 руб за роботу в зоні відчуження, видана КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці, протиправно дійшов висновку про те, що пенсія не може бути перерахована на підставі спірної довідки про розмір заробітної плати позивача, оскільки недійсність вказаного документа не підтверджена відповідними доказами. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалася.

У зв`язку з чим пенсійний орган був зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.06.2003 на підставі довідки, виданої КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці, виходячи із суми заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 1957 руб. 32 коп.

Таким чином, у відповідача були наявні об`єктивні та достовірні дані, які свідчили про наявність у позивача права на розрахунок пенсії у зв`язку з втратою годувальника – ОСОБА_2 на підставі довідки, виданої КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці, виходячи із суми заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 1957 руб. 32 коп.

Згідно вимог статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Довідка від 10.10.2002 без номеру, видана Колійною машинною станцією №134 ст. Попасна Донецької залізниці, яку ОСОБА_2 надав 10.12.2002, та рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 23.06.2003 у справі № 2-455/2003 були наявні у відповідача при зверненні позивача 19.08.2020 із заявою про перерахунок пенсії в разі втрати годувальника.

Однак відповідач самоусунувся від повного та всебічного аналізу матеріалів пенсійної справи позивача, належним чином не оцінивши наявні в ній документи та посилання на юридично значиму інформацію.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що є всі підстави для перерахунку позивачу пенсії у разі втрати годувальника відповідно до заяви від 19.08.2020 з урахуванням довідки Колійної машинної станції №134 ст. Попасна Донецької залізниці від 10.10.2002, а рішення відповідача від 27.08.2020 «Про відмову в перерахунку пенсії згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 » підлягає скасуванню.

Таким чином, відповідач неповно розглянув заяву позивача від 19.08.2020 про переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, невірно та неповно застосував закони та підзаконні нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, не врахував обов`язкові до виконання судові рішення, інформація про які була наявна в його пенсійній справі.

Позиція відповідача стосовно вимоги позивача стягнути за рахунок асигнувань УПФУ в Попаснянському районі сплаченого позивачем судового збору та відсутність, на його думку, правових підстав для такого стягнення з урахуванням положень частин першої та другої статті 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є хибною з огляду на таке.

Судовий збір є видом судових витрат, питання розподілу якого врегульовано главою 8 Кодексу адміністративного судочинства України та нормами Закону України «Про судовий збір». Питання стягнення судового збору не є позовними вимогами, а в обов`язковому порядку вирішується судом при вирішенні справи по суті.

Як наслідок, посилання відповідача на положення статті 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при вирішенні питання про розподіл судового збору є безпідставним.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Оскільки у даній справі позов задовольняється, судовий збір у розмірі 840,80 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з УПФУ в Попаснянському районі на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (ідентифікаційний код: 21792608, місцезнаходження: 93300, Луганська обл., Попаснянський район, м. Попасна, вул. Шкільна, буд. 2) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 27.08.2020 «Про відмову в перерахунку пенсії згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 ».

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по втраті годувальника відповідно до заяви від 19.08.2020 на підставі статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та обчислити пенсію на підставі довідки, виданої КМС-134 ст. Попасна Донецької залізниці ОСОБА_2 , виходячи із суми заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 1957 руб. 32 коп., з врахуванням раніше виплачених сум з 01.09.2020 та з розрахунку, що вказаний в п.9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця