
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
08 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3747/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Державного підприємства «Перомайськвугілля» про стягнення заборгованості з часткової сплати вартості путівки,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі – позивач) до Державного підприємства «Перомайськвугілля» (далі – відповідач, ДП «Первомайськвугілля», в якому позивач просив суд стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області заборгованість з часткової сплати за путівки у сумі 2570,40 грн (а.с.1-3).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно звіту по коштах загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за 2014 рік (форми Ф4-ФСС з ТВП) відокремлений підрозділ Шахта «Ломоватська» ДП «Первомайськвугілля» на кінець звітного періоду за 2014 рік повинен був здійснити оплату за путівки у розмірі 11386,20 грн, натомість сплатив 8815,80 грн, у зв`язку з чим виник борг у сумі 2570,40 грн. Станом на даний час, відокремленим підрозділом Шахта «Ломоватська» ДП «Первомайськвугілля» не перераховано до Фонду соціального страхування заборгованість з часткової сплати за путівки у сумі 2570,40 грн, що виникла у страхувальника у 2014 році. Відсутність сплати коштів до Фонду підтверджується - витягом з системи ведення технологічного обліку страхувальників станом 29.09.2020. У зв`язку із тим, що відповідач не сплатив борг в сумі 2570,40 грн, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідач правом подачі відзиву на адміністративний позов не скористався.
Ухвалою суду від 08.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.19-20).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд дійшов наступного.
Відповідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань Державне підприємство “Первомайськвугілля”, код ЄДРПОУ 32320594, є юридичною особою та має відокремлені підрозділи, зокрема, Шахта «Ломоватська» (а.с.28-47).
Зі звіту по коштах загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням за 2014 рік вбачається, що відокремлений підрозділ Шахта «Ломоватська» ДП «Первомайськвугілля» отримало 11386,20 грн часткової оплати відпустки, при цьому сплатив 8815,80 грн (а.с.15).
На виконання ухвали суду від 08.10.2020 позивачем надано звіт заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів, з якого вбачається, що станом на 22.10.2020 за відповідачем рахується борг у сумі 2570,40 грн (а.с.26).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Пунктом 4 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105) утворено Фонд соціального страхування України, реорганізувавши шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Пунктом 6 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1105 установлено, що до завершення заходів, пов`язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та робочих органів його виконавчої дирекції, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та їх робочі органи.
Станом на час виникнення спірних правовідносин правові, організаційні та фінансові основи загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв`язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначав Закон України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон № 2240).
Відповідно до статті 1 Закону № 2240 загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв`язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім`ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов`язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім`ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів. (частина перша статті 9 Закону № 2240).
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 19 Закону № 2240 джерелами формування коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є часткова сплата за путівки на санаторно-курортне лікування.
Кошти загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання та фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків (пункти 1, 2 частини першої статті 20 Закону № 2240).
Відповідно частини першої статті 22 Закону № 2240 часткова плата за путівки на санаторно-курортне лікування перераховується страхувальниками до органу Фонду, який надав путівку, в порядку, встановленому правлінням Фонду.
Згідно з частиною третьою статті 30 Закону № 2240 своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується (частина 2 статті 17 Закону № 1105).
Умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей (а також особами, які навчаються у вищому навчальному закладі) (далі - застраховані особи і члени їх сімей) санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон) визначає Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 № 12 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.04.2009 за № 339/16355 (далі - Порядок № 12).
Відповідно до пункту 1.2 Порядку № 12 отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортних послуг передбачає комплексне лікування, медичну реабілітацію та профілактику захворювань з максимальним використанням природних лікувальних ресурсів, фізіотерапевтичних методів, дієтотерапії, лікувальної фізкультури та забезпечення належних культурно-побутових умов (далі - послуги) на базі санаторно-курортних закладів, розташованих на територіях курортів державного та місцевого значення або в лікувально-оздоровчих місцевостях (далі - курорти), за пред`явленням путівки на санаторно-курортне лікування (далі - путівка) та санаторно-курортної карти.
Придбання путівок здійснюється Виконавчою дирекцією Фонду в межах асигнувань, передбачених статтею бюджету Фонду «Оздоровчі заходи», з урахуванням пропозицій відділень Фонду згідно з кошторисами програм щодо відновлення здоров`я застрахованих осіб і членів їх сімей (далі - кошториси програм) та відповідно до законодавства (пункт 1.5 Порядку № 12).
Згідно із абзацом першим пункту 4.1 Порядку № 12 рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки.
Комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про виділення путівки одному із застрахованих батьків (матері або батькові) або застрахованій особі - законному представнику для самостійного лікування дитини, яка є членом сім`ї застрахованої особи, у санаторно-курортному закладі для дітей за наявності у дитини медичних показань на санаторно-курортне лікування з частковою оплатою в розмірі 10 відсотків вартості путівки на підставі заяви застрахованої особи та медичної довідки для дитини (пункт 4.8 Порядку № 12).
Відповідно до абзацу першого пункту 4.13 Порядку № 12 часткова оплата вартості путівки до санаторію вноситься до каси або на поточний рахунок страхувальника за основним місцем роботи застрахованої особи, або через установу банку на транзитний рахунок органу Фонду за місцем обліку страхувальника із зазначенням у призначенні платежу номера путівки, за яку здійснюється часткова сплата. Часткова оплата вартості путівки до санаторію-профілакторію вноситься до каси або на поточний рахунок підприємства, на утриманні якого перебуває цей санаторій-профілакторій.
Сума оплати часткової вартості путівки, внесена застрахованою особою до каси або на поточний рахунок страхувальника, має бути перерахована на транзитний рахунок робочого органу Фонду протягом трьох банківських днів після її внесення (абзац 2 пункту 4.13 Порядку № 12).
В порушення вимог Закону № 2240 та Порядку № 12 відповідачем не було перераховано частину боргу вартості путівки, що складає 2570,40 грн, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість перед Фондом по страхових коштах в сумі 2570,40 грн, що підтверджується звітом про заборгованості страхувальниками зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України (а.с.26).
Підсумовуючи викладене, беручи до уваги той факт, що відповідачем за час розгляду даної адміністративної справи заборгованість у сумі 2570,40 грн не сплачена, відзиву на позову заяву разом із відповідними доказами не надано, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 139, 194, 205, 242-246, 250, 255, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Державного підприємства «Перомайськвугілля» про стягнення заборгованості з часткової сплати вартості путівки - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» (93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Івана Данькова, буд. 21, ідентифікаційний код 32320594) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (місцезнаходження: 93411, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, будинок 16, ідентифікаційний код 41313100) заборгованість зі сплати часткової вартості путівок на санаторно-курортне лікування у сумі 2570 (дві тисячі п`ятсот сімдесят) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова