Рішення № 93363390, 26.11.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2020
Номер справи
360/3236/20
Номер документу
93363390
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 листопада 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3236/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання: Олійник О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом адвоката Борисова Дмитра Геннадійовича в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, скасуваня рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

31 серпня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Борисова Дмитра Геннадійовича в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – відповідач), відповідно до якої позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача та скасувати рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про відмову в перерахунку пенсії № 80 від 20 серпня 2020 року щодо неврахування при призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за період його роботи з повним робочим днем під землею на шахті “Ленінка” в/о “Ворошиловградвугілля” та шахті “Лутугінська” в\о “Луганськвугілля” з 17 травня 1982 року по 05 травня 1993 року;

- зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 08.01.2020 з урахуванням заробітної плати за період його роботи з повним робочим днем під землею на шахті “Ленінка” в/о “Ворошиловградвугілля” та шахті “Лутугінська” в\о “Луганськвугілля” з 17 травня 1982 року по 05 травня 1993 року на підставі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, які містяться в матеріалах пенсійної справи і у зв`язку з цим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 08 січня 2020 року.

В обгрнутування позову зазначено, що 19 серпня 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про роз`яснення причин неврахування при призначенні йому пенсії на пільгових умовах на підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2020 року №360/447/20 довідок про заробітну плату за період з 17 травня 1982 року по 05 травня 1993 року .

Рішенням про відмову в перерахунку пенсії №80 від 20 серпня 2020 року позивачу було відмовлено в перерахунку призначеної пенсії у зв`язку з тим, що надані довідки які знаходяться в матеріалах пенсійної справи, не можуть бути враховані при нарахуванні пенсії, оскільки виданні підприємствами та архівами, які розміщені на тимчасово окупованій території України і не були перереєстровані в реєстрі застрахованих осіб на території підконтрольній Україні.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо неврахування заробітної плати за період роботи з 17 травня 1982 року по 05 травня 1993 року згідно з наданими позивачем довідками при призначені пенсії на пільгових умовах є незаконними, оскільки відомості цих довідок про розмір заробітної плати за вказані періоди підтверджено записами трудовою книжки позивача та рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2020 року по адміністративній справі №360/447/20, лицевими рахунками на ім`я позивача у вказаний період.

Ухвалою суду від 04.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 73-74).

Довідкою від 01.10.2020 розгляд справи відкладено на 27.10.2020 (а.с.109).

Довідкою від 27.10.2020 розгляд справи відкладено на 26.11.2020 (а.с.113).

24.09.2020 від Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 83-87), в якому зазначив, що під час звернення за перерахунком пенсії позивач надав довідки про нарахування заробітної плати за періоди роботи з 17.05.1982 по 12.07.1982, з 20.09.1982 по 17.12.1982, з 15.07.1983 по 24.10.1983 (в трудовій книжці запис за цей період роботи відсутній), з 06.01.1986 по 05.08.1989 та з 04.11.1991 по 05.05.1993, видані філією «Шахта «Лутугінська» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центроуголь», яке розташовано в пгт. Георгіївка Лутугінського району.

Довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 без номеру та без дати видачі (філія «Шахта «Лутугінська» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центроуголь» пгт. Георгіївка Лутугінського району), які видані підприємствами неіснуючого територіального утворення.

Вищезазначені довідки не є документами та не мають юридичної сили і тому не розглядаються та не можуть служити підставою для перерахунку пенсії.

До того ж в довідки вказано про нарахування заробітної плати за періоди роботи з 15.07.1983 по 24.10.1983 проте в трудовій книжці запис за цей період роботи відсутній.

Крім того довідки про заробітну плату не відповідають вимогам абз. 2 п.п. 3 п. 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме не зазначена адреса та місцезнаходження первинних документів.

Також відповідач зазначив, що тільки 19.08.2020 позивач звернувся до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах та прийнято відповідачем 19.08.2020 і зареєстровано за № 2439, а отже вимоги про перерахунок пенсії з 08.01.2020 є необгрунтованими в силу положень пункту 1.7 Порядку № 22-1, ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-ІV.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за відсутності учасників справи, відповідно до статті 205 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 8-10).

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28.02.2020 у справі № 360/447/20 відповідачем 03.06.2020 прийнято рішення про призначення пенсії за віком згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 з 08.01.2020 (а.с.98).

Отже, судом встановлено, що відповідачем зарахований ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог абзацу 17 пункту 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” період навчання в Краснолуцькому гірному технікумі з 01.09.1979 по 16.05.1982, з 13.07.1982 по 19.09.1982 з 18.12.1982 по 21.03.1983, період строкової військової служби з 31 жовтня 1983 року по 29 листопада 1985 року, період роботи з 17 травня 1982 року по 12 липня 1982 року ученем підземного електрослюсаря з повним робочим днем під землею на шахта “Ленінка” в/о “Ворошиловградвугілля”; період роботи з 20 вересня 1982 року 17 грудня 1982 року підземним електрослюсарем 2 розряду з повним робочим днем під землею на шахта “Ленінка” в/о “Ворошиловградвугілля; період роботи з 21 березня 1983 року по 31 жовтня 1983 року підземним електрослюсарем 2 розряду з повним робочим днем під землею на шахта “Ленінка” в/о “Ворошиловградвугілля; період роботи з 06 січня 1986 по 05 серпня 1989 року підземним електрослюсарем IV розряду з повним робочим днем під землею на шахта “Ленінка” в/о “Ворошиловградвугілля”; період роботи з 04 листопада 1991 по 05 травня 1993 року підземним електрослюсарем IV розряду з повним робочим днем під землею на шахта “Лутугінська ” в\о “Луганськвугілля” зарахований ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог абзацу 17 пункту 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

19.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою та пакетом документів за перерахунком пенсії згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.100).

Під час звернення за перерахунком пенсії позивач надав довідки про нарахування заробітної плати за періоди роботи з 17.05.1982 по 12.07.1982, з 20.09.1982 по 17.12.1982, з 15.07.1983 по 24.10.1983, з 06.01.1986 по 05.08.1989 та з 04.11.1991 по 05.05.1993, видані філією «Шахта «Лутугінська» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центроуголь», яке розташовано в пгт. Георгіївка Лутугінського району (а.с.12, 13).

Вищевказаними довідками про заробітну плату для вирахування пенсії, виданими філією «Шахта «Лутугінська» так званого державного унітарного підприємства так званої Луганської народної республіки «Центруголь», які підписано т.в.о. директора філії «Шахта «Лутугінська» Романенко Р.Ю., головним бухгалтером Степанюк Н.Н. та бухгалтером розрахункового відділу Савчук Л.А. визначено, що заробітна плата ОСОБА_1 для нарахування пенсії складає: 0,00100 грн. за травень 1982 року, 0,00225 грн. за червень 1982 року, 0,00074 грн. за липень 1982 року, 0,00067 грн. за вересень 1982 року, 0,00274 грн. за жовтень 1982 року, 0,00179 грн. за листопад 1982 року, 0,00126 грн. за грудень 1982 року, 0,00076 грн. за липень 1983 року, 0,00190 грн. за серпень 1983 року, 0,00231 грн. за вересень 1983 року, 0,00262 грн. за жовтень 1983 року, 0,00226 грн. за січень 1986 року, 0,00278 грн. за лютий 1986 року, 0,00233 грн. за березень 1986 року, 0,00335 грн. за квітень 1986 року, 0,00219 грн. за травень 1986 року, 0,00289 грн. за червень 1986 року, 0,00315 грн. за липень 1986 року, 0,00167 грн. за серпень 1986 року, 0,00275 грн. за вересень 1986 року, 0,00185 грн. за жовтень 1986 року, 0,00241 грн. за листопад 1986 року, 0,00585 грн. за грудень 1986 року, 0,00236 грн. за січень 1987 року, 0,00198 грн. за лютий 1987 року, 0,00191 грн. за березень 1987 року, 0,00209 грн. за квітень 1987 року, 0,00282 грн. за травень 1987 року, 0,00171 грн. за червень 1987 року, 0,00242 грн. за липень 1987 року, 0,00282 грн. за серпень 1987 року, 0,00210 грн. за вересень 1987 року, 0,00233 грн. за жовтень 1987 року, 0,00245 грн. за листопад 1987 року, 0,00588 грн. за грудень 1987 року, 0,00248 грн. за січень 1988 року, 0,00246 грн. за лютий 1988 року, 0,00303 грн. за березень 1988 року, 0,00249 грн. за квітень 1988 року, 0,00434 грн. за травень 1988 року, 0,00256 грн. за червень 1988 року, 0,00260 грн. за липень 1988 року, 0,00254 грн. за серпень 1988 року, 0,00263 грн. за вересень 1988 року, 0,00266 грн. за жовтень 1988 року, 0,00258 грн. за листопад 1988 року, 0,00609 грн. за грудень 1988 року, 0,00369 грн. за січень 1989 року, 0,00299 грн. за лютий 1989 року, 0,00280 грн. за березень 1989 року, 0,00264 грн. за квітень 1989 року, 0,00317 грн. за травень 1989 року, 0,00266 грн. за червень 1989 року, 0,00306 грн. за липень 1989 року, 0,00059 грн. за серпень 1989 року, 0,01287 грн. за листопад 1991 року, 0,04082 грн. за грудень 1991 року, 0,07443 грн. за січень 1992 року, 0,08999 грн. за лютий 1992 року, 0,05602 грн. за березень 1992 року, 0,04816 грн. за квітень 1992 року, 0,10534 грн. за травень 1992 року, 0,13444 грн. за червень 1992 року, 0,24396 грн. за липень 1992 року, 0,18905 грн. за серпень 1992 року, 0,24701 грн. за вересень 1992 року, 0,41904 грн. за жовтень 1992 року, 0,18657 грн. за листопад 1992 року, 0,19348 грн. за грудень 1992 року, 0,90131 грн. за січень 1993 року, 0,70775 грн. за лютий 1993 року, 0,84782 грн. за березень 1993 року, 0,45525 грн. за квітень 1993 року, 0,46016 грн. за травень 1993 року.

Рішенням відповідача від 20.08.2020 № 80 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Прийняте рішення обґрунтовано тим, що довідки про заробітну плату не відповідають вимогам абз. 2 п.п. 3 п. 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме не зазначена адреса та місцезнаходження первинних документів. Відповідно до Переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085, пгт. Георгіївка Лутугінський район знаходяться на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами на тимчасово окупованій території є недійсним і не створює правових наслідків (а.с.14).

Також судом встановлено, що трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 , заповнення якої розпочато 12.07.1982, містить наступні записи про трудову діяльність позивача за спірні періоди (а.с. 23-27):

на шахті “Ленінка” в/о “Ворошиловградвугілля”:

- 17.05.1982 прийнято на посаду учня підземного електрослюсаря з повним робочим днем під землею (запис № 1) (без зазначення номеру прийомного листа в графі 4);

- 12.07.1982 звільнено у зв`язку з закінченням виробничої практики (запис №2) (без зазначення номеру записки про звільнення в графі 4);

- 20.09.1982 прийнято на посаду підземного електрослюсаря 2 розряду з повним робочим днем під землею (запис № 3) (без зазначення номеру та дати прийомного листа в графі 4);

- 17.12.1982 звільнено у зв`язку з закінченням виробничої практики (запис №4) (без зазначення номеру та дати записки про звільнення в графі 4);

- 21.03.1983 прийнято на посаду підземного електрослюсаря 2 розряду з повним робочим днем під землею (запис № 5) (без зазначення номеру прийомного листа в графі 4);

- 24.11.1983 звільнено у зв`язку з призовом на військову службу (а.с.6) (без зазначення дати наказу про звільнення, як підстава зазначена повістка в графі 4).

- 31.10.1983 по 29.11.1985 служба в Радянській Армії (запис № 7).

- 06.01.1986 прийнято на посаду підземного електрослюсаря IV розряду з повним робочим днем під землею (запис № 8);

- 05.08.1989 звільнено з посади за власним бажанням (запис № 9).

на шахті “Лутугінська” в\о “Луганськвугілля”:

- 04.11.1991 прийнято на посаду електрослюсаря IV розряду з повним робочим днем під землею (без зазначення номеру запису);

- 05.05.1993 звільнено з посади за власним бажанням (без зазначення номеру запису).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом, зокрема: особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів, - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Частиною 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Статтею 8 вказаного Закону передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка визначає порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 вказаного Закону документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно із статтею 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Статтею 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.

Пунктом 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 передбачено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на 4 пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Згідно з пунктом 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22- 1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Розділ II вказаного Порядку містить перелік документів, необхідних, зокрема для призначення, перерахунку пенсії, одним з яких є довідка про заробітну плату.

Як встановлено судом, під час звернення за перерахунком пенсії позивач надав довідки про нарахування заробітної плати за періоди роботи з 17.05.1982 по 05.05.1993, видані філією «Шахта «Лутугінська» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центроуголь», яке розташовано в пгт. Георгіївка Лутугінського району.

Проте відповідачем не прийняті довідки про заробітну плату позивача на підприємстві, оскільки підприємство знаходиться на непідконтрольній українській владі території. У зв`язку з цим також не прийняті і відомості про нарахування заробітної плати за період, що відображений у таких довідках.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 07.02.2008, пункт 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19.10.2004, пункт 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13.01.2011, пункт 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30.10.2014 тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Також суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв`язку з тимчасовою окупацією певних територій Донецької та Луганської області, відмова відповідачем - органом державної влади позивачу - фізичній особі у реалізації його права на отримання пенсії з підстави знаходження підтверджуючих первинних документів на окупованій території, не є пропорційною меті, якої намагався досягти відповідач цією відмовою, та така відмова порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд також зазначає, що чинним законодавством України не встановлено прямої заборони на використання документів, виданих підприємствами, які тепер перебувають на тимчасово неконтрольованій території України. Крім того, положенням частини 3 статті 44 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено право відповідача на проведення перевірки. Разом з цим, за вимогами законодавства, неможливість проведення перевірки не ставить в залежність особу, щодо якої розглядається питання про призначення пенсії, оскільки це не є підставою для відмови у зарахуванні стажу і призначення пенсії.

Посилання відповідача на те, що підприємство, яке видало позивачу довідку про заробітну плату, розміщене на тимчасово окупованій території України, суд не приймає, оскільки відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на непідконтрольній українській владі території не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного права на пенсійне забезпечення.

Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного суду по справі № 175/4336/16-а від 28 серпня 2018 року та по справі № 172/718/17 від 27 лютого 2018 року.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.02.2020 у справі № 360/447/20, залишеного без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2020 підтверджено факт роботи позивача у зазначений в довідках період, в тому числі з 21.03.1983 по 31.10.1983 на шахті «Ленінка» виробничого об`єднання «Ворошиловградвугілля», що спростовує доводи відповідача, зазначені в оскарженому рішенні, що відомості безпідставності відомостей довідок за період з 15.07.1983 по 24.10.1983 і невідповідність їх записам трудової книжки позивача за цей період. (а.с.15-22).

Згідно з ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Крім того, роботу позивача у період з 17.05.1982 по 05.05.1993 підтверджено записами трудової книжки НОМЕР_2 від 12.07.1982, ліцевими рахунками № 6073 на ім`я ОСОБА_1 з травня 1982 року по травень 1989 року та № 121 на ім`я ОСОБА_1 з листопада 1991 року по травень 1993 року, фотокопії яких надано суду (а.с.23-65). Неможливість представлення вказаних документів в оригіналах за встановлених судом обставин через події АТО і ООС на території Луганської області не можуть бути підставою для обмеження права позивача на пенсію в розмірі, розрахованому відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

Зважаючи на обставини справи, суд вважає, що в даному випадку правильним та ефективним способом захисту порушеного права буде визнання протиправним та скасування рішення Рубіжанського ОУПФУ про відмову в перерахунку пенсії згідно з абз.1 ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 від 20.08.2020 № 80 та зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати за період його роботи з повним робочим днем під землею на шахті “Ленінка” в/о “Ворошиловградвугілля” та шахті “Лутугінська” в\о “Луганськвугілля” з 17 травня 1982 року по 05 травня 1993 року на підставі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, виданих філією «Шахта «Лутугінська» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центроуголь», та виплатити заборгованість з урахуванням раніше сплачених сум - з 08.01.2020, оскільки зазначені довідки позивач подавав разом з заявою про призначення пенсії від 08.01.2020, отже вони мали бути враховані відповідачем під час вирішення питання щодо призначення пенсії позивачу.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню з обранням іншого способу захисту порушеного права позивача відповідно до вимог п. 10 ч.2 ст.245 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з матеріалами справи позивач при зверненні до суду з позовом сплатив 840,80 грн судового збору (а.с.7).

У зв`язку з задоволенням позовних вимог в повному обсязі суд дійшов висновку, що всі судові витрати в сумі 840,80 грн, понесені позивачкою, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Борисова Дмитра Геннадійовича в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, скасуваня рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно з абз.1 ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 20.08.2020 № 80.

Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: 93009, Луганська обл., м. Рубіжне, вул. Студентська, 35А, код за ЄДРПОУ 41245565) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 08.01.2020 з урахуванням заробітної плати за період його роботи з повним робочим днем під землею на шахті “Ленінка” в/о “Ворошиловградвугілля” та шахті “Лутугінська” в\о “Луганськвугілля” у період з 17 травня 1982 року по 05 травня 1993 року на підставі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, виданих філією «Шахта «Лутугінська» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центроуголь», та виплатити заборгованість з урахуванням раніше сплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 01 грудня 2020 року.

Суддя В.С. Шембелян