Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 квітня 2010 року 12:34 № 2а-5096/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є., суддів Баранова Д. О. та Винокурова К. С., при секретарі судового засідання Миколаєнко І. О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Телефонна компанія
«УТЛ»
до Національної комісії з питань регулювання зв’язку України
про скасування рішення
У судовому засіданні 27 квітня 2010 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И
Товариство з обмеженою відповідальністю «Телефонна компанія «УТЛ»(надалі також –«Позивач»або «ТОВ «Телефонна компанія «УТЛ») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії з питань регулювання зв’язку України (надалі також – «Відповідач»або «НКРЗ») про скасування Рішення Національної комісії з питань регулювання зв’язку України № 118 від 18 березня 2010 року про анулювання ліцензії на здійснення діяльності у сфері телекомунікації, яка була видана ТОВ «Телефонна компанія «УТЛ».
Позовні вимоги мотивовані тим, що Рішення Національної комісії з питань регулювання зв’язку України № 118 від 18 березня 2010 року про анулювання ліцензії на здійснення діяльності у сфері телекомунікації, яка була видана ТОВ «Телефонна компанія «УТЛ»(надалі –також «оскаржуване рішення») є незаконним та таким, що прийняте Відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства України, а, відтак, підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представником Позивача було зазначено про те, що перевірку, яка стала підставою для прийняття оскаржуваного рішення, було проведено з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки перевіряти діяльність підприємств, що працюють без ліцензії, не входить до компетенції Відповідача.
Представник Позивача також звернув увагу на те, що в посвідченні на проведення перевірки не вказані питання, які були підставою для перевірки (надання послуг без ліцензії).
Порушення, які зазначені в акті перевірки, як вказав представник ТОВ «Телефонна компанія «УТЛ», відсутні, оскільки фактично пропуску трафіку, який не обумовлено в угоді між Позивачем та ВАТ «Укртелеком», не відбувалося.
Після отримання Позивачем розпорядження Відповідача № 7/р від 30 грудня 2009 року щодо укладення додаткової угоди з ВАТ «Укртелеком»про взаємо пропуск трафіку на номери доступу до передплачуваного доступу, як вказав представник Позивача, ТОВ «Телефонна компанія «УТЛ»звернулося до ВАТ «Укртелеком»з вимогою про укладення додаткової угоди до договору про взаємоз’єднання та врегулювання взаєморозрахунків по трафіку на номери доступу до послуг передплачуваного зв’язку –Послуга Всесвіт, що надається ВАТ «Укртелеком»та Послуга Ворс Кард, що надається Позивачем. Питання укладення вказаної додаткової угоди до договору про взаємоз’єднання мереж було вирішено в порядку пункту 5 статті 60 Закону України «Про телекомунікації»та пункту 7 статті 181 Господарського кодексу України, а тому порушення, на які посилається Відповідач, відсутні.
Представники Відповідача –Національної комісії з питань регулювання зв’язку України, –в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.
В обґрунтування заперечень на позов представниками Відповідача було зазначено про те, що Рішення Національної комісії з питань регулювання зв’язку України № 118 від 18 березня 2010 року про анулювання ліцензії на здійснення діяльності у сфері телекомунікації, яка була видана ТОВ «Телефонна компанія «УТЛ»є законним та таким, що прийнято Відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України.
Так, представником Відповідача було зазначено про те, що підставою для анулювання ліцензії Позивачу став Акт перевірки додержання суб’єктом ринку телекомунікацій законодавства про телекомунікації Державної інспекції зв’язку від 4 березня 2010 року № 13/03/08-1 про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов.
За результатами перевірки було встановлено, що оператор телекомунікацій ТОВ «ТК «УТЛ»при здійсненні діяльності з надання послуг фіксованого місцевого телефонного зв’язку на тереторії м. Києва в точках взаемоз’єднання з телекомунікаційною мережею ВАТ «Укртелеком»здійснює пропуск трафіку, який не обумовлений даними операторами телекомунікацій в укладеній між ними Угоді про надання телекомунікаційних послуг, для надання послуг фіксованого міжнародного телефонного зв’язку абонентам ВАТ «Укртелеком», що не відповідає умовам пункту 2.1.15 Договору про взаемоз’єднання телекомунікаційної мережі оператора з телекомунікаційною мережею ВАТ «Укртелеком» від 21 грудня 2009 року № 88311-127 та пункту 1.3 Угоди про надання телекомунікаційних послуг від 21 грудня 2009 року № 883П-127 та є порушенням вимог пунктів 3. 4 та 3. 5 Порядку взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж загального користування, затвердженого Рішенням НКРЗ від 9 липня 2009 року № 1586; пункту 1. 4 Ліцензійних умов провадження діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого міжнародного, Міжміського, місцевого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, затверджених Державним комітетом зв’язку та інформатизації України від 17 червня 2004 року № 132 та пункту 4. 9 Ліцензійних умов провадження діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку: місцевого, міжміського, міжнародного, затверджених Рішенням НКРЗ від 10 жовтня 2009 року № 1789.
Відповідно до порушень законодавства, виявлених Державною інспекцією зв’язку при перевірці додержання суб’єктом ринку телекомунікацій законодавства про телекомунікації від 18 грудня 2009 року (акт № 596/03/08-1) та порушень, зафіксованих в ході перевірки 4 березня 2010 року (акт №13/03/08-1), оператором телекомунікацій ТОВ «ТК «УТЛ»вчинено повторне порушення вимог Ліцензійних умов, що, відповідно до пункту 6 частини 1 статті 55 Закону України «Про телекомунікації»є підставою для анулювання ліцензії.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши пояснення представника Позивача, представників Відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про телекомунікації», Порядком здійснення державного нагляду за ринком телекомунікацій, затвердженим рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку України від 27 жовтня 2006 року № 426, Порядком взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж загального користування, затвердженим рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку України від 9 липня 2009 року № 1586, Правилами взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж загального користування, затвердженими рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку України від 8 грудня 2005 року № 155, Ліцензійними умовами провадження діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого міжнародного, міжміського, місцевого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, затвердженими наказом Державного комітету зв'язку та інформатизації України від 17 червня 2004 року № 132, Ліцензійними умовами здійснення діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку: місцевого, міжміського, міжнародного, затверджених рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку України від 10 грудня 2009 року № 1789.
Правову основу діяльності у сфері телекомунікацій встановлено Законом України «Про телекомунікації»(надалі –також «Закон»), яким визначено повноваження держави щодо управління та регулювання зазначеної діяльності, а також права, обов'язки та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у даній діяльності або користуються телекомунікаційними послугами.
Главою ІІІ Закону визначено принципи регулювання у сфері телекомунікацій.
Статтею 16 Закону визначено, що метою регулювання у сфері телекомунікацій є максимальне задоволення попиту споживачів на телекомунікаційні послуги, створення сприятливих організаційних та економічних умов для залучення інвестицій, збільшення обсягів послуг та підвищення їх якості, розвитку та модернізації телекомунікаційних мереж з урахуванням інтересів національної безпеки.
Органом регулювання у сфері телекомунікацій є Національна комісія з питань регулювання зв'язку (НКРЗ), яка утворюється відповідно до законодавства України. НКРЗ є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, який підконтрольний Президенту України. НКРЗ діє на підставі Положення про Національну комісію з питань регулювання зв'язку, розробленого відповідно до законодавства і затвердженого Президентом України (стаття 17 Закону).
Повноваження Національної комісії з питань регулювання зв'язку визначено статтею 18 Закону.
Так, Національна комісія з питань регулювання зв'язку, зокрема, забезпечує державний нагляд за додержанням суб'єктами ринку законодавства про телекомунікації; здійснює ліцензування та реєстрацію у сфері надання телекомунікаційних послуг; приймає в межах своєї компетенції рішення, які є обов'язковими для виконання суб'єктами ринку телекомунікацій (пункти 3, 4, 12 частини 1 статті 18 Закону).
Принципи нагляду за ринком телекомунікацій визначено статтею 19 Закону.
Нагляд за ринком телекомунікацій здійснюється шляхом: 1) контролю за якістю телекомунікаційних послуг; 2) перевірки додержання ліцензійних умов операторами, провайдерами телекомунікацій; 3) контролю за додержанням суб'єктами ринку телекомунікацій законодавства, стандартів та інших нормативних актів у сфері телекомунікацій (частина 1 статті 19 Закону).
Згідно з частиною 2 статті 19 Закону для здійснення нагляду за ринком телекомунікацій у складі НКРЗ створюється Державна інспекція зв'язку.
Для здійснення нагляду за ринком телекомунікацій посадові особи НКРЗ мають право: 1) безперешкодного доступу на територію і в приміщення операторів, провайдерів телекомунікацій; 2) давати в межах своїх повноважень суб'єктам ринку телекомунікацій обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів; 3) застосовувати в установленому законодавством порядку санкції за порушення законодавства про телекомунікації до суб'єктів ринку телекомунікацій; 4) безоплатно отримувати від суб'єктів ринку телекомунікацій необхідні інформацію, пояснення та інші матеріали; 5) інші права, визначені законом (частина 3 статті 19 Закону).
Позивач –Товариство з обмеженою відповідальністю «Телефонна компанія «УТЛ», ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 25641556; ліцензії на здійснення діяльності: серія АВ № 421974 від 20 січня 2009 року, строк дії ліцензії 5 років, вид господарської діяльності за ліцензією: надання послуг фіксованого місцевого телефонного зв’язку з ємністю мережі понад 10000 номерів з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку на території м. Київ; серія АВ № 364518 від 8 серпня 2007 року, строк дії ліцензії 5 років, вид господарської діяльності за ліцензією: надання послуг фіксованого місцевого телефонного зв’язку з ємністю мережі до 10000 номерів з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку на території Київської області.
Правові та організаційні засади здійснення державного нагляду за ринком телекомунікацій визначено Порядком здійснення державного нагляду за ринком телекомунікацій, затвердженим рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку України від 27 жовтня 2006 року № 426 (надалі –також «Порядок № 426»).
Відповідно до пункту 2.1 Порядку № 426 державний нагляд за ринком телекомунікацій здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок та комплексу відповідних заходів, зокрема з вимірювання параметрів телекомунікаційних мереж, спрямованих на виявлення та усунення порушень та недоліків суб'єктами ринку телекомунікацій. Видом позапланових перевірок є цільові перевірки, що здійснюються щодо операторів, провайдерів телекомунікацій, споживачів телекомунікаційних послуг, виробників та/або постачальників технічних засобів телекомунікацій, їх філій, інших відокремлених структурних підрозділів з метою перевірки дотримання конкретних вимог законодавства, в тому числі ліцензійних умов, стандартів, інших нормативних актів у сфері телекомунікацій та особливих умов ліцензій.
Пунктом 2. 4 Порядку № 426 визначено, що позапланові перевірки суб'єктів ринку телекомунікацій проводяться за наказом ДІЗ, виданим на підставі: подання суб'єктом ринку телекомунікацій письмової заяви до НКРЗ чи ДІЗ про здійснення перевірки за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом ринку телекомунікацій приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових перевірок; обґрунтованого письмового звернення правоохоронних органів та інших органів державної влади щодо перевірки можливих фактів порушень суб'єктом ринку телекомунікацій законодавства, ліцензійних умов, особливих умов ліцензій, що надійшло до ДІЗ та/або НКРЗ; звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом ринку телекомунікацій законодавства (стандартів та інших нормативних документів у сфері телекомунікацій, відповідних ліцензійних умов), що надійшло до ДІЗ та/або НКРЗ. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за погодженням з НКРЗ; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів. Під час проведення позапланової перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цієї перевірки, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки. Суб'єкт ринку телекомунікацій повинен ознайомитися з підставою проведення позапланової перевірки з наданням йому копії відповідного документа.
Актом перевірки додержання суб’єктом ринку телекомунікацій законодавства про телекомунікації № 596/03/08-1 від 18 грудня 2009 року встановлено порушення Позивачем пунктів 3. 4 та 3. 5 Порядку взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж загального користування, затвердженого Рішенням НКРЗ від 9 липня 2009 року № 1586, абзацу п’ятого пункту 3.3.2 Правил взаємоз’єднання телекомунікаційних мереж загального користування, затверджених Рішенням НКРЗ від 8 грудня 2005 року № 155, пункту 3. 4 Порядку взаємоз’єднання та взаєморозрахунків операторів щодо здійснення діяльності з надання послуг фіксованого міжнародного, міжміського телефонного зв’язку із застосуванням технологій ІР-телефонії, затвердженого Рішенням НКРЗ від 7 жовтня 2005 року № 91 та 1. 4 Ліцензійних умов провадження діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого міжнародного, міжміського, місцевого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатант телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, затверджених наказом ДКЗІ від 17 червня 2004 року №132, а також встановлено, що ТОВ «ТК «УТЛ»використовує не за призначенням телефонні номери 2388546 та 2388561, які належать до його номерного ресурсу, а саме: для забезпечення ТОВ «Компанія «Загальні мережі»можливості надання телекомунікаційних послуг з використанням технології ІР-телефонії, що є порушенням умов дозволу на використання номерного ресурсу НР 004142 від 19 лютого 2009 року, виданого ТОВ «ТК УТЛ», пункту 3.2 Положення про державне регулювання номерного ресурсу телекомунікаційної мережі загального користування України, затвердженого рішенням НКРЗ від 1 червня 2007 року № 769, пункту 1. 4 та абзацу третього пункту 3. 38 Ліцензійних умов провадження діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого міжнародного, міжміського, місцевого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, затверджених наказом Державного комітету зв’язку та інформатизації України від 17 червня 2004 року № 132.
У вищевказаному акті також зазначено, що попереднє порушення з боку ТОВ «ТК УТЛ»Ліцензійних умов було зафіксовано в Акті перевірки додержання суб’єктом ринку телекомунікацій законодавства про телекомунікації від 7 серпня 2009 року № 527/01/08-1.
Листом Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» № 09.2-9/1817 від 16 лютого 2010 року Першого заступника начальника Державної інспекції зв’язку повідомлено про факти порушення Позивачем чинного законодавства України в сфері телекомунікацій.
Наказом Державної Інспекції зв’язку № 27 від 23 лютого 2010 року «Про проведення позапланової перевірки»наказано провести з 25 лютого по 4 березня 2010 року позапланову перевірку суб’єкта ринку телекомунікацій згідно з Додатком 1.
Відповідно до Додатку 1 до Наказу Державної Інспекції зв’язку № 27 від 23 лютого 2010 року «Про проведення позапланової перевірки»–суб’єкт ринку телекомунікацій, щодо якого ініційовано позапланову перевірку – Товариство з обмеженою відповідальністю «Телефонна компанія «УТЛ».
Згідно зазначеного Додатку 1 предмет здійснення перевірки –перевірити додержання вимог законодавства у сфері телекомунікацій.
Для здійснення планової, позапланової перевірки суб'єктів ринку телекомунікацій ДІЗ видає наказ, який має містити найменування суб'єкта ринку телекомунікацій, що має перевірятися, предмет перевірки та строки її проведення. На підставі наказу створюється комісія ДІЗ та оформляється посвідчення на проведення перевірки суб'єкта ринку телекомунікацій /додаток 2/ (далі –посвідчення), яке підписується керівником ДІЗ або його заступником, або іншою посадовою особою, уповноваженою керівником ДІЗ (із зазначенням його прізвища, ім'я та по батькові), та засвідчується печаткою ДІЗ. Посвідчення є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення перевірки (пункт 2.5 Порядку № 426).
23 лютого 2010 року Державною інспекцією зв’язку видано Посвідчення № 13/03/08 на проведення позапланової перевірки суб’єкта ринку телекомунікацій –Товариства з обмеженою відповідальністю «Телефонна компанія «УТЛ»щодо додержання вимог законодавства у сфері телекомунікацій.
У період з 25 лютого по 4 березня 2010 року проведено позапланову перевірку суб’єкта ринку телекомунікацій –Товариства з обмеженою відповідальністю «Телефонна компанія «УТЛ».
Згідно з 4. 1 Порядку № 426 За результатами перевірки складається акт перевірки додержання суб'єктом ринку телекомунікацій законодавства про телекомунікації (далі - акт перевірки) згідно з додатком 4 у двох примірниках. До акта перевірки можуть додаватись засвідчені в установленому порядку, у тому числі печаткою (за наявності) та підписом керівника суб'єкта ринку телекомунікацій, що перевіряється, копії документів, що підтверджують факти, викладені в акті перевірки.
Порушення, викладені в акті перевірки, повинні мати посилання на конкретні пункти, частини, статті законів, нормативно-правових актів чи особливих умов ліцензій. Забороняється включати до акта перевірки відомості та порушення, які не було виявлено під час перевірки та раніше виявлені порушення, які було усунуто (пункт 4.1.4 Порядку № 426).
За результатами проведеної перевірки Державною інспекцією зв’язку складено Акт перевірки додержання суб’єктом ринку телекомунікацій законодавства про телекомунікації № 13/03/08-1 від 4 березня 2010 року, яким встановлено: оператор телекомунікацій ТОВ «ТК УТЛ»при здійсненні діяльності з надання послуг фіксованого місцевого телефонного зв’язку на території м. Київ в точках взаємоз’єднання з телекомунікаційною мережею ВАТ «Укртелеком»здійснює пропуск трафіку, який не обумовлений даними операторами телекомунікацій в укладеній між ними Угоді про надання телекомунікаційних послуг, для надання послуг фіксованого міжнародного телефонного зв’язку абонентам ВАТ «Укртелеком», що не відповідає умовам пункту 1. 3 Угоди про надання телекомунікаційних та є порушенням вимог пунктів 3.4 та 3.5 Порядку взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж загального користування, затвердженого Рішенням НКРЗ від 9 липня 2009 року № 1586; абзацу 5 пункту 3. 3. 2 Правил взаємоз’єднання телекомунікаційних мереж загального користування, затверджених Рішенням НКРЗ від 8 грудня 2005 року № 155; пункту 1.4 Ліцензійних умов провадження діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого міжнародного, міжміського, місцевого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, затверджених наказом НКРЗ від 17 червня 2004 року № 132 та пункту 4. 9 Ліцензійних умов здійснення діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку: місцевого, міжміського, міжнародного, затверджених Рішенням НКРЗ від 10 грудня 2009 року № 1789 (пункт 1 Акту).
Актом про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов № 13/03/08-3 від 4 березня 2010 року виявлено та зафіксовано факт повторного порушення ТОВ «Телефонна компанія «УТЛ»Ліцензійних умов провадження діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого міжнародного, міжміського, місцевого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, затверджених наказом ДКЗІ від 17 червня 2004 року № 132.
Пунктом 2 Акту перевірки встановлено, що відповідно до порушень законодавства, зафіксованих ДІЗ Актом перевірки додержання суб’єктом ринку телекомунікацій законодавства про телекомунікації від 18 грудня 2009 року № 596/03/08-1 та порушень, зафіксованих в ході даної перевірки, оператором телекомунікацій ТОВ «ТК УТЛ»вчинено повторне порушення вимог Ліцензійних умов, що відповідно до пункту шостого частини першої статті 55 Закону України «Про телекомунікації є підставою для анулювання ліцензії.
Підстави анулювання ліцензії визначено статтею 55 Закону.
Підставами для анулювання ліцензії є: 1) заява суб'єкта господарювання про анулювання ліцензії; 2) акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії; 3) акт про встановлення факту передачі ліцензії або її копії іншій юридичній або фізичній особі для здійснення господарської діяльності; 4) акт про невиконання оператором, провайдером телекомунікацій розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов; 5) акт про повторну відмову оператора, провайдера телекомунікацій у допуску представників НКРЗ для проведення перевірки, а також про чинення інших перешкод, які не дають здійснювати перевірку в повному обсязі; 6) акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов; 7) рішення про скасування державної реєстрації оператора, провайдера телекомунікацій; 8) нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності.
Розгляд питань про анулювання ліцензії на підставі акта про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії, акта про встановлення факту передачі ліцензії іншій юридичній або фізичній особі для здійснення господарської діяльності, акта про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, акта про повторну відмову оператора, провайдера телекомунікацій у допуску представників НКРЗ для проведення перевірки, а також про вчинення інших перешкод, які не дають здійснювати перевірку в повному обсязі, здійснюється з обов'язковим попереднім запрошенням оператора, провайдера телекомунікацій або його представників (частина 2 статті 55 Закону).
Згідно з частиною 3 статті 55 Закону НКРЗ має прийняти рішення про анулювання ліцензії протягом 20 робочих днів з дати встановлення підстав для анулювання ліцензії. Дане рішення вручається або надсилається рекомендованим листом оператору телекомунікацій із зазначенням підстав анулювання не пізніше трьох робочих днів з дати його прийняття. Рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржено в судовому порядку.
Рішенням Національної комісії з питань регулювання зв’язку України № 118 від 18 березня 2010 року «Про анулювання ліцензії на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій, виданої ТОВ «ТК УТЛ»анульовано ліцензію серія АВ № 421974 від 20 січня 2009 року на надання послуг фіксованого місцевого телефонного зв’язку з ємністю мережі понад 10000 номерів з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку на території м. Київ, яка видана товариству з обмеженою відповідальністю «Телефонна компанія УТЛ», м. Київ (25641556), Національною комісією з питань регулювання зв’язку України.
Вищевказане рішення Позивач вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Правомірність Рішення Національної комісії з питань регулювання зв’язку України № 118 від 18 березня 2010 року «Про анулювання ліцензії на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій, виданої ТОВ «ТК УТЛ», як рішення суб’єкта владних повноважень, адміністративний суд перевіряє з огляду на чіткі критерії, які зазначені у частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
«На підставі»означає, що суб’єкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов’язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб’єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
«У спосіб»означає, що суб’єкт владних повноважень зобов’язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб’єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення.
Проаналізувавши матеріали справи та вимоги чинного законодавства України, Суд приходить до наступних висновків.
Підставою для анулювання ліцензії Позивача став Акт перевірки додержання суб’єктом ринку телекомунікацій законодавства про телекомунікації»Державної інспекції зв’язку від 4 березня 2010 року № 13/03/08-1 про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов.
Зазначеним актом перевірки встановлено, що оператор телекомунікацій ТОВ «ТК УТЛ»при здійсненні діяльності з надання послуг фіксованого місцевого телефонного зв’язку на території м. Київ в точках взаємоз’єднання з телекомунікаційною мережею ВАТ «Укртелеком»здійснює пропуск трафіку, який не обумовлений даними операторами телекомунікацій в укладеній між ними Угоді про надання телекомунікаційних послуг, для надання послуг фіксованого міжнародного телефонного зв’язку абонентам ВАТ «Укртелеком», що не відповідає умовам пункту 1. 3 Угоди про надання телекомунікаційних та є порушенням вимог пунктів 3.4 та 3.5 Порядку взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж загального користування, затвердженого Рішенням НКРЗ від 9 липня 2009 року № 1586; абзацу 5 пункту 3. 3. 2 Правил взаємоз’єднання телекомунікаційних мереж загального користування, затверджених Рішенням НКРЗ від 8 грудня 2005 року № 155; пункту 1.4 Ліцензійних умов провадження діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого міжнародного, міжміського, місцевого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, затверджених наказом НКРЗ від 17 червня 2004 року № 132 та пункту 4. 9 Ліцензійних умов здійснення діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку: місцевого, міжміського, міжнародного, затверджених Рішенням НКРЗ від 10 грудня 2009 року № 1789 (пункт 1 Акту).
Порядок пропуску міжнародного телефонного трафіка визначено Правилами взаємоз’єднання телекомунікаційних мереж загального користування, затверджених рішенням НКРЗ від 8 грудня 2005 року № 155 (надалі –також «Правила взаємоз’єднання) та Порядком взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж загального користування, затвердженого рішенням НКРЗ від 9 липня 2009 року № 1586.
Відповідно до пункту 3.3.2. Правил взаємоз’єднання, сторони взаємоз’єднання зобов’язані здійснювати пропуск та маршрутизацію трафіку між власними мережами, види якого передбачені умовами договору про взаємоз’єднання.
Зокрема, пунктами 3.4. та 3.5. Порядку взаєморозрахунків регламентовано, що види трафіку, пропуск якого здійснюється в точках взаємоз’єднання телекомунікаційних мереж операторів телекомунікацій, визначається договором про взаємоз’єднання. Пропуск будь-яких видів трафіку, що не обумовлені операторами телекомунікацій у договорі про взаємоз’єднання, не дозволяється.
Таким чином, відповідно до вищевказаних норм, оператори телекомунікацій, що уклали між собою договори про взаємоз’єднання, зобов’язані здійснювати у точках взаємоз’єднання пропуск лише того телефонного трафіку, вид якого безпосередньо визначено умовами відповідних договорів.
Суд звертає увагу на те, що між ТОВ «Телефонна компанія УТЛ»та Відкритим акціонерним товариством «Укртелеком»було укладено Договір про взаємоз’єднання телекомунікаційної мережі оператора з телекомунікаційною мережею ВАТ «Укртелеком»від 21 грудня 2009 року № 888ЗН-127 (надалі –також «Договір про взаємоз’єднання») та відповідно до даного Договору укладено Угоду про надання телекомунікаційних послуг від 21 грудня 2009 року, Угоду про виконання робіт із взаємоз’єднання від 21 грудня 2009 року.
Пунктом 2.1.15 Договору про взаємоз’єднання ТОВ «Телефонна компанія «УТЛ»зобов’язано не надавати абонентам ВАТ «Укртелеком»послуг міжміського та міжнародного телефонного зв’язку, без погодження з ВАТ «Укртелеком»та укладання відповідної угоди.
Відповідно до пункту 1. 3 Угоди про надання телекомунікаційних послуг до Договору про взаємоз’єднання, пропуск трафіку в точках взаємоз’єднання, не обумовленого в Угоді про надання телекомунікаційних послуг, не допускається.
Таким чином, відповідно до вищевказаних договорів, існуючі між ТОВ «Телефонна компанія УТЛ»та ВАТ «Укртелеком»договірні відносини, що регулюють порядок взаємоз’єднання та надання телекомунікаційних послуг, спрямовані на забезпечення надання ТОВ «Телефонна компанія УТЛ»тільки послуг фіксованого місцевого телефонного зв’язку.
Відповідно до частини 3 статті 42 Закону надання послуг місцевого, міжміського, міжнародного фіксованого телефонного зв’язку здійснюється на підставі ліцензії.
Суд звертає увагу на те, що ліцензію оператору телекомунікацій ТОВ «Телефонна компанія «УТЛ»видано лише на надання послуг місцевого телефонного зв’язку.
Разом з тим, умови Договору про взаємоз’єднання забороняють ТОВ «Телефонна компанія «УТЛ»у точках взаємоз’єднання здійснювати пропуск міжнародного телефонного трафіка для надання споживачам ВАТ «Укртелеком»послуг міжнародного телефонного зв’язку.
Судом встановлено, що з метою перевірки дотримання ТОВ «Телефонна компанія УТЛ»порядку маршрутизації та пропуску міжнародного телефонного трафіка, членами комісії ДІЗ у відповідність до вимог Положення про вимірювання, за допомогою технічного засобу (сертифікованого вимірювального приладу) було проведено вимірювання параметрів телекомунікаційних мереж ТОВ «Телефонна компанія УТЛ»та ВАТ «Укртелеком»в обумовлених договорами точках взаємоз’єднання.
Відповідно до пункту 3.1 Положення про вимірювання, за результатами проведення вимірювань було складено Акт вимірювання параметрів телекомунікаційних мереж від 4 березня 2010 року № 13/03/08-2 (надалі –також «Акт вимірювань»), в якому безпосередньо зафіксовано виявлені у результаті їх проведення порушення законодавства.
Зокрема, зміст Акту вимірювання свідчить про те, що вимірювальним приладом було зафіксовано факт використання ТОВ «Телефонна компанія УТЛ»врегульованого вищезазначеними договірними відносинами взаємоз’єднання для пропуску міжнародного телефонного трафіка та надання послуг міжнародного телефонного зв’язку споживачам з номерним ресурсом ВАТ «Укртелеком», що є порушенням визначеного умовами Договору про з’єднання та укладеного до нього Угоди про надання телекомунікаційних послуг, порядку пропуску міжнародного телефонного трафіка та вимог пунктів 3.4. та 3.5. Порядку взаєморозрахунків, пункту 3.3.2 Правил взаємоз’єднання та пункту 1.4. Ліцензійних умов.
Представником Позивача не було надано суду доказів, які б спростовували той факт, що Позивачем не здійснювався пропуск трафіку, який не обумовлений Позивачем та ВАТ «Укртелеком»в укладеній між ними Угоді про надання телекомунікаційних послуг, для надання послуг фіксованого міжнародного телефонного зв’язку абонентам ВАТ «Укртелеком».
Водночас, Відповідачем, як суб’єктом владних повноважень, на якого, частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, надано суду належні докази на підтвердження факту порушень Позивачем вимог чинного законодавства України.
Суд також звертає увагу на те, що Ухвалою Господарського суду міста Києва про порушення провадження у справі № 54/45 від 12 квітня 2010 року порушено провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Телефонна компанія УТЛ»до Відкритого акціонерного товариства «Укртелеком»в особі філії централізованого продажу послуг ВАТ «Укртелеком»про спонукання до укладення додаткової угоди до договору.
Відтак, той факт, що Позивач звернувся до господарського суду з позовом до ВАТ «Укртелеком»про спонукання до укладення додаткової угоди до договору (а саме –угоди «Про взаємоз’єднання телекомунікаційної мережі ТОВ «Телефонна компанія УТЛ»з телекомунікаційною мережею ВАТ «Укртелеком»та врегулювати взаєморозрахунки по трафіку на номери доступу до послуг передплачуваного зв’язку –Послуга Всесвіт, що надається ВАТ «Укртелеком»та Послуга Ворс Кард, що надається ТОВ «ТК УТЛ»), і підтверджує, що між Позивачем та ВАТ «Укртелеком»не укладено відповідних договорів щодо надання послуг фіксованого міжнародного телефонного зв’язку абонентам ВАТ «Укртелеком», тобто, підтверджує висновки Відповідача, викладені в Акті перевірки та в оскаржуваному рішенні про анулювання ліцензії.
Необґрунтованими є посилання представника Позивача на те, що в посвідченні на проведення перевірки не вказано питань, які були підставою перевірки, оскільки, як підтверджується змістом даного посвідчення предметом здійснення перевірки є «перевірити додержання вимог законодавства у сфері телекомунікацій».
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги Позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, –
П О С Т А Н О В И В
В задоволенні адміністративного позову –відмовити повністю.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуюча суддя Н. Є. Блажівська
Судді К. С. Винокуров
Д. О. Баранов