Рішення № 93296943, 04.12.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2020
Номер справи
200/10026/20-а
Номер документу
93296943
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2020 р. Справа№200/10026/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Донецької обласної ради (юридична адреса: 87517, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Нахімова, 86, код ЄДРПОУ 24068072) про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

28 жовтня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач) до Донецької обласної ради (далі-відповідач), в якій просить:

- зобов`язати Донецьку обласну раду достроково припинити депутатські повноваження ОСОБА_1 як депутата Донецької обласної ради 6-го скликання, за власним волевиявленням.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 12 листопада 2010 року рішенням обласної виборчої комісії № 6/1-1 "Про результати виборів депутатів Донецької обласної ради 6 скликання" затверджено список депутатів обласної ради обраних в одномандатних мажоритарних виборчих округах. Відповідно до зазначеного списку, затверджено депутатом Донецької обласної ради 6 скликання ОСОБА_1 . 07 липня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про складення депутатських повноважень достроково,у зв`язку із виїздом за кордон. Зазначає, що 31 серпня 2020 року Донецька обласна рада своїм листом за №2к27-0288 надала відповідь, відповідно до якої повідомила, що згідно наявних в ГУ ДМС України в Донецькій області відсутня інформація про виїзд на постійне проживання за кордон ОСОБА_1 , таким чином дострокове припинення депутатських повноважень не є можливим.

15 жовтня 2020 року позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою про складення депутатських повноважень достроково за власним волевиявленням, проте відповіді від відповідача на час звернення до суду не отримав.

На даний час позивач є резидентом Об`єднаних Арабських Еміратів, планує перебувати в цій країні до 07 квітня 2021 року.

Посилаючись на зазначені обставини та на пункт 3 статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної ради про зобов`язання вчинити певні дії.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

19 листопада 2020 року позивач через свого представника адвоката Михайлик Світлану Ігорівну, яка діє на підставі ордеру від 16 червня 2020 року, надав клопотання про долучення до матеріалів справи копії листа Донецької обласної ради від 30 жовтня 2020 року.

27 листопада 2020 року представник відповідача надав відзив, в якому зазначив, що пунктом 10 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються питання ухвалення рішень про дострокове припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно частин 4, 6 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесії обласної ради скликаються головою обласної ради.

У разі неможливості його скликати сесію ради, сесія скликається відповідно першим заступником, заступником голови обласної ради.

Зазначає, що на теперішній час в Донецькій обласній раді посади голови ради та його заступників вакантні. Заступник голови обласної ради, який виконував обов`язки голови ради, звільнився із займаної посади за власним бажанням у лютому 2017 року. Керівництво виконавчим апаратом обласної ради здійснює керуючий справами, який за законом не має повноважень щодо скликання сесії ради.

Відповідно до частини 9 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», у разі якщо посади голови обласної ради та його заступників є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради.

Загальний склад депутатів Донецької обласної ради 6-го скликання становить 180 депутатів. Одна третина складу ради - це 60 депутатів.

Згідно із частиною 12 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Тобто, у випадку Донецької обласної ради, це 91 депутат.

Станом на 16 листопада 2020 року фактична чисельність депутатів обласної ради складає 156. За період з початку скликання, без прийняття рішення ради, достроково припинені повноваження 24 депутатів, із них 14 -у зв`язку з обранням депутатами інших місцевих рад, 1 - у зв`язку з обранням міським головою, 9-у зв`язку зі смертю.

В зв`язку з проведенням на території Донецької області антитерористичної операції, в серпні 2014 року Донецька обласна рада, її виконавчий апарат, перемістились в м. Маріуполь, де працюють до теперішнього часу. З березня 2015 року, відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» від 03.02.2015 № 141-VIII, окремі повноваження Донецької обласної ради виконує Донецька обласна державна адміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація.

Починаючи з січня 2015 року Донецька обласна рада не проводить пленарні засідання. На теперішній час на території Донецької області підконтрольній українській владі знаходяться близько 40 депутатів обласної ради, які продовжують працювати в округах, в режимі засідань робочих груп постійних комісій, приймають участь у комітетських, парламентських слуханнях, у підготовці пропозицій щодо законодавчого врегулювання проблемних питань місцевого самоврядування.

Таким чином, наявної кількості депутатів недостатньо як для скликання сесії обласної ради, так і для проведення пленарного засідання обласної ради і відповідно, прийняття будь-якого рішення, у тому числі про дострокове припинення повноважень депутата Донецької обласної ради.

У 2020 році депутати Донецької обласної ради тричі зверталися до Верховної Ради України IX скликання з питання законодавчого врегулювання проведення у 2020 році виборів депутатів Донецької обласної ради та сільських, селищних, міських рад на всій території Донецької області підконтрольній українській владі (листи від 14.02.2020 №0037-22, від 03.06.2020 №0101-22 та від 19.11.2020 №0186- 22). Однак, проблемні питання залишаються не вирішеними.

Таким чином, як вказав відповідач, достроково припинити депутатські повноваження ОСОБА_1 - депутата Донецької обласної ради, шляхом прийняття рішення Донецької обласної ради не є можливим.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

12 листопада 2010 року рішенням обласної виборчої комісії № 6/1-1 "Про результати виборів депутатів Донецької обласної ради 6 скликання" затверджено список депутатів обласної ради обраних в одномандатних мажоритарних виборчих округах, серед яких затверджено також депутатом Донецької обласної ради 6 скликання ОСОБА_1 , тобто позивача у справі.

07 липня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про складення депутатських повноважень достроково,у зв`язку із виїздом за кордон( арк. справи 41-43).

31 серпня 2020 року Донецька обласна рада своїм листом за №2к27-0288 надала відповідь, яким повідомила позивачеві, що згідно наявних ГУ ДМС України в Донецькій області відсутня інформація про виїзд на постійне проживання за кордон ОСОБА_1 , таким чином дострокове припинення депутатських повноважень не є можливим(арк. справи 47-48).

15 жовтня 2020 року позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою про складення депутатських повноважень достроково за власним волевиявленням(арк. справи 35-37).

30 жовтня 2020 року листом № к27-0382 виконавчим апаратом Донецької обласної ради розглянуто заяву позивача та повідомлено, що у зв`язку з неможливістю проведення сесії обласної ради через відсутність кворуму депутатів, неможливо розглянути заяву про дострокове припинення повноважень, яку можна розглянути лише на пленарному засіданні ради (арк. справи 59-60).

При вирішенні справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 10, 45 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР передбачено, що обласні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування та наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів (ст. 3 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (далі - Закон № 93)).

Частиною 2 статті 11 Закону України № 93-IV визначено, що при здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має, зокрема, право на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов`язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Повноваження обласної ради можуть бути припинені достроково у випадках передбачених Законом України "Про військово-цивільні адміністрації" (ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" на території Донецької та Луганської областей проводиться антитерористична операція (АТО).

03 лютого 2015 року Верховною Радою України був прийнятий закон "Про військово-цивільні адміністрації" (далі -Закон № 141-УШ), який набрав чинності 28.02.2015 року (із змінами та доповненнями на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до преамбули Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" цей Закон визначає організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.

Військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.

Таким чином, на час утворення Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, положення Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" не передбачали припинення повноважень обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цьому органі - у разі утворення обласної військово-цивільної адміністрації.

Слід звернути увагу на те, що відповідно до приписів статті 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

Згідно із частиною третьою статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.

Також відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Підстави дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради визначені статтею 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Так, відповідно до частини 1 статті 5 вказаного Закону повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: 1) його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку; 3) припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України; 4) обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень; 5) обрання його депутатом іншої місцевої ради; 6) визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; 7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов`язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; 8) його смерті.

Відповідно до вимог частини другої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв`язку: з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до покарання, не пов`язаного з позбавленням волі; з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень.

Відповідно, перелік підстав дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради за рішенням відповідної ради є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Як вже зазначалось судом раніше, позивач двічі звертався із відповідними заявами про припинення депутатських повноважень у зв`язку із виїздом на постійне проживання за кордон та за власним волевиявленням, однак рішення про припинення депутатських повноважень відповідачем прийнято не було.

Окрім цього, в матеріалах справи наявне засвідчене приватним нотаріусом та зареєстроване за №2192 посвідчення особи резидента Об`єднаних Арабських Еміратів, відповідно до якого позивач є резидентом Об`єднаних Арабських Еміратів, дата закінчення строку дії 07 квітня 2020 року(арк. справи 19-21).

Статтею 141 Конституції України передбачено, що до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п`ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.

Також за приписами статті 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан.

Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" наділяє депутата місцевої ради певними додатковими правами, так і покладає на депутата додаткові обов`язки (статті 2, 6-8, 10, 16-18 Закону).

Отже, волевиявлення позивача про дострокове припинення ним депутатських повноважень жодним чином не порушує будь-яких прав чи інтересів, окрім його власних прав та інтересів. Чергові вибори по завершенню п`яти років з дня обрання позивачем депутатом не проведені.

З урахуванням встановлених обставин у справі, з огляду на положення частини 3 статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та норм Конституції України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача до відповідача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі. Підстави для відмови у задоволенні позову відсутні.

Позивачем при пред`явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 840,40 грн., що підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи квитанцією АТ «Ощадбанк» про сплату від 22 жовтня 2020 року (арк. справи 8).

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Донецької обласної ради на користь позивача.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Донецької обласної ради (юридична адреса: 87517, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Нахімова, 86, код ЄДРПОУ 24068072) про зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити повністю.

Зобов`язати Донецьку обласну раду достроково припинити депутатські повноваження ОСОБА_1 , як депутата Донецької обласної ради 6-го скликання, за власним його волевиявленням про складення депутатських повноважень.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Донецької обласної ради (юридична адреса: 87517, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Нахімова, 86, код ЄДРПОУ 24068072) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Повний текст судового рішення виготовлено та підписано 04 грудня 2020 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Зінченко