
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
04 грудня 2020 року Справа №215/6185/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Лозицька І.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до першого заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Номеровської Тетяни Миколаївни про визнання бездіяльності протиправною, -
ВСТАНОВИВ:
02.12.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду на підставі ухвали Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 10.11.2020 року надійшли матеріали адміністративної справи за заяви ОСОБА_1 до першого заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Номеровської Тетяни Миколаївни, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність першого заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Номеровської Тетяни Миколаївни, яка виявилась у непідкоренні ст.ст. 21, 46, 92 Конституції України, ст. 1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» при розгляді заяви від 11.08.2020 року вх. 468;
- визнати протиправною бездіяльність першого заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Номеровської Тетяни Миколаївни, яка виявилась у порушенні управлінської функції відповідно п.п. 18, 19 ч. 1 ст. 4 КАС України і ст.ст. 3, 19 Конституції України, за результатами розгляду звернення від 11.08.2020 року вх. 468;
- визнати протиправною бездіяльність першого заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Номеровської Тетяни Миколаївни, яка виявилась у незабезпеченні права на правову допомогу при розгляді заяви від 11.08.2020 року вх. 468, згідно до ст. 59 Конституції України.
Одночасно з позовом ОСОБА_1 подав до суду заяву про звільнення від сплати судового збору, в якій просить суд звільнити його від сплати судового збору, у зв`язку з тяжким майновим станом, що нижче від 5% розміру річного доходу, та захистом соціальних прав.
В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 посилається на відомості з довідки управління праці та соціального захисту населення Тернівського району м. Кривий Ріг та зазначає, що процент від річного доходу становить 366,84 грн. Тобто, за поясненнями позивача, йому потрібно декілька років, щоб сплатити судовий збір і при цьому не їсти. Також, за поясненнями позивача, компенсація йому призначається згідно з законодавством на умовах, що він не буде працевлаштованим або зареєстрованим у центрі зайнятості. Саме це свідчить про відсутність іншого доходу. Тому, позивач просить суд звільнити його від сплати судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, та зазначає, що ціна позову становить 0 грн.
З цього приводу суд зазначає, що за приписами ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вирішуючи питання щодо можливості звільнити позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову, суд, з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015 року № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VІ “Про судовий збір”, а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 року № 2 виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Так, позивачем на підтвердження скрутного майнового стану та неможливості сплати судового збору за подання адміністративного позову надана довідка Тернівського управління соціального захисту населення м. Кривий Ріг від 02.11.2020 року № 6661, відповідно до якої щомісячна компенсаційна виплата ОСОБА_1 як непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи ОСОБА_2 , становить загалом 805,58 грн.
Враховуючи викладене вище, суд доходить висновку, що вищенаведені обставини позбавляють позивача можливості сплатити судовий збір за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру у спосіб, визначений Законом України “Про судовий збір” та є достатніми доказами на підтвердження скрутного матеріального становища позивача, а, відповідно, і достатніми підставами для звільнення його від сплати судового збору, з урахуванням вимог ст. 8 Закону України “Про судовий збір” та ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. 8 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 до першого заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Номеровської Тетяни Миколаївни про визнання бездіяльності протиправною – задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви в адміністративній справі № 215/6185/20.
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від ухвали про повернення заяви згідно до вимог ст. ст. 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
840,80
Суддя І.О. Лозицька