
Справа № 536/27/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2020 року м. Кременчук
Кременчуцький районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді – Колотієвського О.О.,
за участю секретаря судового засідання – Коваль В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці справу за позовом Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 - про стягнення наданої суми державної допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
Позовна заява обґрунтована тим, що до управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації звернулась ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) для отримання щомісячної адресної допомоги «Допомога малозабезпеченим сім`ям» відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпечнгим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.202.2003 № 250 (далі - Порядок)
З метою отримання допомоги, ОСОБА_1 до Управління подала заяву та декларацію.
Відповідно до поданих документів, рішенням Управління заявниці було призначено допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019.
Відповідно до пункту 14 Порядку, розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї для допомоги визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Пунктом 27 Порядку, передбачено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
06 червня 2019 року Управлінню стало відомо, що ОСОБА_1 не надала довідку про нарахування та сплату аліментів за жовтень та листопад 2019 року в сумі 1985,25 грн в зв`язку з чим утворилась переплата.
ОСОБА_1 на обліку, як отримувач соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям не перебуває і не має права на отримання допомоги, в зв`язку з чим останній були направлені листи-повідомлення.
Враховуючи викладене, виник факт надміру виплачених коштів державної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 4752,21 грн. за період з 01,01.2019 по 30.06.2019, що підлягають поверненню.
В добровільному порядку кошти не сплачено.
На підставі викладеного, просили суд ухвалити рішення, яким:
-стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації кошти в сумі 4752, 21 грн.
-стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації судовий збір.
13.02.2020 року позивачем надано суду уточнену позовну заяву з позовними вимогами аналогічними первісному позову.
Представник позивача Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, на адресу суду надав заяву про слухання справи за його відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, Суду надала заяву по розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала в повному обсязі.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 03.01.2019 року, до до управління соціальною захисну населенння Кременчуцької районної державної адміністрації звернулась ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) для отримання щомісячної адресної допомоги «Допомога малозабезпеченим сім`ям» відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.202.2003 № 250 (далі - Порядок)
З метою отримання допомоги, ОСОБА_1 до Управління подала заяву та декларацію.
Відповідно до пункту 14 Порядку, розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до поданих документів, рішенням Управління заявниці було призначено допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019.
Пунктом 27 Порядку, передбачено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
06 червня 2019 року Управлінню стало відомо, що ОСОБА_1 не надала довідку про нарахування та сплату аліментів за жовтень та листопад 2019 року в сумі 1985,25 грн в зв`язку з чим утворилась переплата.
Відповідно до п. 16 Порядку, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється: якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до пункту 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти органи соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї:
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення:
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Порядку, позивачем на адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення про переплату бюджетних коштів в сумі 4752,21 грн. Також повідомлено відповідача, про необхідність внести на рахунок управління вищевказані кошти в період з 01.09.2019 по 20.09.2019 рік.
Станом на день розгляду справи, відповідчем надміру сплачені кошти державної допомоги не повернуті.
У зв`язку з виникненням факту надміру виплачених коштів державної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 4752,21 грн. за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року, визнанням в повному обсязі позовних вимог відповідачем, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходив з наступного.
Згідно статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Водночас, відповідно до статті 142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, у заяві від 24.07.2020 року.
Згідно вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позивачу належить повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, за розгляд справи, тобто 960,50 грн.
Водночас, стягнути з відповідача на користь Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації, 50 відсотків сплаченого судового збору, тобто 960,50 грн.
Керуючись ст. ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 76, 82, 133, 137, 141, 258-259, 263-265, 273, 280-284, 287, 352 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 ,- про стягнення наданої суми державної допомоги– задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), на користь Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації (р/р 35411053009943, код ЄДРПОУ 03195252, МФО банк 831019, банк ГУДКСУ в Полтавській області) кошти в сумі 4752,21 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації сплачений судовий збір в сумі 960,50 грн.
Зобов`язати Управління державної казначейської служби України в Кременчуцькому районі Полтавської області повернути Управлінню соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації з державного бюджету 50 відсотків судового збору, тобто 960,50 грн. Сплачені кошти за такими реквізитами: платіжне доручення № 154, від 18.12.219 року; платник УСЗН Кременчуцької РДА; Банк платника Держказначейська служба України, м. Кременчук, отримувач: Кременчуцьке УК/Кременчуцький р-н/22030101; банк отримувача Казначейство України, призначення платежу: *;101;03195292; КПКВК7861010;2800; Оплата судового збору за позовом УСЗН Кременчуцької РДА; Кременчуцький районний суд Полтавської області.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. О. Колотієвський