
154/129/20
2/154/208/20
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2020 року м. Володимир-Волинський
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого судді Каліщука А.А.,
за участю секретаря судового засідання Павлович Ю.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
відповідача ОСОБА_3 ,
представника відповідача ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Володимир-Волинського міського суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють сапмостійних вимог – Головне управління Держеокадастру у Волинській області, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та знесення самочинного будівництва,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся із клопотанням призначити у справі земельно-технічну та будівельно-технічну експертизу для встановлення факту невідповідності збудованої будівлі по АДРЕСА_1 . Житані проекту і вимогам державних будівельних норм, а також встановлення факту порушення землекористування.
В судовому засіданні відповідач та представник відповідача не заперечили щодо задоволення даного клопотання, однак не погодились із дорученням проведення даної експертизи Одеському науково-дослідного інституту судових експертиз та просить доручити проведення експертизи Волинському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Заслухавши учасників справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності умов, визначених у частині першій цієї статті, а саме: якщо для зясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, та якщо сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом, при цьому учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Оскільки відповідач не визнає позовні вимоги, тому суд прийшов до висновку, що заявлене клопотання про призначення земельно-технічної та будівельно-технічної експертизи відповідає вимогам і ґрунтується на підставах, передбачених частиною першою статті 103 ЦПК України, оскільки викладені в ньому обставини потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, а сторонами не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань.
Враховуючи, що сторонами не досягнуто згоди щодо експертної установи, тому відповідно до ч.3 ст. 103 ЦПК України суд визначає експертну установу виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1.6. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції.
За наявності обставин, що зумовлюють неможливість або недоцільність проведення експертизи в експертній установі за зоною регіонального обслуговування, орган (особа), який (яка) призначає експертизу (залучає експерта), зазначивши відповідні мотиви, доручає її виконання експертам іншої експертної установи.
Із Переліку регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України вбачається, що Волинська область входить в зону обслуговування Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Беручи до уваги, що об`єкти дослідження знаходяться у Волинській області, котра входить в зону обслуговування Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, тому суд вважає недоцільним проведення експертизи Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз, оскільки це може затягнути строки проведення експертиз та приходить до висновку, що проведення експертиз слід доручити експертам Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, що сприятиме завданням та принципам цивільного судочинства (своєчасний розгляд і вирішення цивільної справи та розумність строку розгляду справи судом).
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
З огляду на наведене та керуючись ст.ст.103, 104,107, 109, 139, 252, 258, 260, 352 ЦПК України, суд,
постановив:
клопотання задовольнити.
Призначити у даній справі земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити експертам Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Червоного Хреста, 16 м.Луцьк)
На вирішення експертам поставити наступні запитання:
Чи відповідає фактичний порядок користування земельною ділянкою, котра знаходиться по АДРЕСА_2 правовстановлювальним документам на дану земельну ділянку та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування?
Чи відповідає фактичний порядок користування земельною ділянкою, котра знаходиться по АДРЕСА_2 правовстановлювальним документам на дану земельну ділянку та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування?
Чи має місце порушення землекористування, зокрема порушення меж та накладання земельних ділянок по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_2 відповідно до правовстановлювальних документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів?
Чи відповідає фактичне розташування будівель, споруд та інших об`єктів, котрі знаходяться по АДРЕСА_2 відносно меж земельної ділянки на котрій вони знаходяться, правовстановлювальним документам та технічній документації із землеустрою та землекористування на ці земельні ділянки? Якщо ні, то в чому полягають невідповідності?
Призначити у даній справі будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручити експертам Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Червоного Хреста, 16 м.Луцьк)
На вирішення експертам поставити наступні запитання:
Чи відповідає розроблена проектно-кошторисна документація на об`єкти будови, котрі розміщені на земельній ділянці по АДРЕСА_2 вимогам ДБН та інших державних стандартів з питань будівництва? Якщо не відповідає, то в чому полягає невідповідність?
Чи відповідають виконані будівельні роботи на об`єктах будівель, споруд, котрі знаходяться по АДРЕСА_2 , проектній документації та вимогам нормативних актів в галузі будівництва? Якщо не відповідають, то в чому полягає невідповідність та чи є істотне порушення будівельних норм?
Чи відповідають об`єкти (будівлі, споруди тощо), котрі знаходяться на земельній ділянці по АДРЕСА_2 проектно-технічній документації на їх будівництво (ремонт, реконструкцію) та вимогам нормативно-правових актів у галузі їх будівництва? Якщо не відповідають, то в чому полягає невідповідність та чи є така невідповідність істотним порушенням будівельних норм?
Яке функціональне призначення побудованих приміщень, котрі знаходяться на земельній ділянці по АДРЕСА_2 ? Чи належать дані приміщення до житлових, чи нежитлових (допоміжних)?
Чи необхідна проектно-кошторисна документація на огорожу навколо будинковолодіння?
Для проведення експертам надати матеріали цивільної справи.
Про необхідність надання додаткових документів експерту повідомити суд.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Витрати за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
На час проведення експертизи провадження в справі зупинити.
Роз`яснити сторонам зміст ст.109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі, а саме те, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд, залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для зясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Ухвала суду може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом пятнадцяти днів з дня проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги або прийняття ухвали суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий:/підпис/ А.А. Каліщук