Рішення № 93264338, 03.12.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2020
Номер справи
280/5346/20
Номер документу
93264338
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 грудня 2020 року Справа № 280/5346/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико -санітарної допомоги №2» (69120, м. Запоріжжя, вул. Авраменка, 4, код ЄДРПОУ 38783657)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 )

про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико -санітарної допомоги №2» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати висновок лікарсько-консультативної комісії Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2» від 03.07.2019 № 120/13, яким ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було визначено дитиною-інвалідом;

зобов`язати Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико- санітарної допомоги №2» повторно розглянути питання визначення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дитиною-інвалідом з обов`язковою присутністю ОСОБА_1 при повторному огляді дитини.

Ухвалою суду від 12.08.2020 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) та встановлено відповідачу термін для усунення недоліків. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 07.09.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 13.10.2020 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ОСОБА_2 , перейдено до розгляду справи № 280/5346/20, за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 10.11.2020.

Ухвалою суду від 10.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 01.12.2020.

Представник позивача 10.11.2020 подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позивач в обґрунтування своєї правової позиції зокрема зазначив, що не згоден із зазначеним висновком та встановленим діагнозом, який не відповідає фактичному стану здоров`я його дитини. Жодних причин, які могли б спричинити вказаний патологічний стан в дитини - не було. Встановлена інвалідність не відображає реального стану здоров`я дитини. Вважає, що має право за заявою на повторний огляд дітей з інвалідністю раніше встановленого строку. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача 10.11.2020 подав до суду заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив у повному обсязі, про що подав заперечення, відповідно до яких вважає, що оформлення медичного висновку на дитину- інваліда відповідає діючим нормативно-правовим актам та підстави для проведення повторний огляд дітей з інвалідністю раніше встановленого строку у позивача відсутні. В задоволені адміністративного позову просить відмовити в повному обсязі.

Представник третьої особи 10.11.2020 подав до суду заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. Третя особа щодо задоволення позовних вимог заперечила у повному обсязі, зокрема зазначила, що діагноз дитини підтверджений відповідними висновками медичних установ, а оскаржуваний висновок оформлений відповідно до діючих норм. Крім того, зазначила, що батько дитини жодного разу не намагався оскаржити жоден медичний висновок, так як обізнаний про проблеми здоров`я дитини. Просить у позові відмовити.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , знаходиться під наглядом лікаря-педіатра підприємства з липня 2019 року як дитина з інвалідністю. Згідно історії розвитку дитини (ф. 112/о) вперше була проконсультована гінекологом 19.04.2018 у віці 7 місяців. В подальшому періодично оглядалась педіатром, гінекологом, отримувала стаціонарне лікування з інших причин, діагноз не змінювався. В травні 2019 року Направлена в ДУ «Інститут охорони здоров`я дітей та підлітків Національної академії медичних наук України» м. Харкова з метою дообстеження та уточнення діагнозу. В червні 2019 обстежена в умовах відділення дитячої гінекології даного закладу.

Рекомендовано оформлення соціальної допомоги на дитину з інвалідністю, призначена терапія- Диферелін за схемою постійно, повторна госпіталізація в червні 2020. 03.07.2019 враховуючи рекомендації стаціонару та згідно з Переліком медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років (Наказ МОЗ України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516 розділ II, пункт 3, підпункт Е 22), рішенням лікарсько-консультативної комісії КНП «ЦПМСД№2» м.Запоріжжя оформлено медичний висновок від 03.07.2019 №120/13 на дитину з інвалідністю строком до 18 років. ЛКК КНП «ЦПМСД№2».

Позивач 06.02.2020 звертався до Департаменту охорони здоров`я Запорізької обласної державної адміністрації із заявою щодо незгоди з рішенням JIKK при оформленні його доньці - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , медичного висновку № 120/3 на дитину з інвалідністю. В свою чергу, листом від 19.02.2020 №03к/159 Департамент охорони здоров`я Запорізької обласної державної адміністрації повідомив позивача, що його звернення переадресовано до Департаменту охорони здоров`я Запорізької міської ради.

Департамент охорони здоров`я Запорізької міської ради, листом від 14.02.2020 №К- 0187 надав відповідь на звернення позивача, в якому зазначив, що оформлення медичного висновку на дитину-інваліда відповідає діючим нормативно-правовим актам, однак не розглянувши при цьому по суті порушених в заяві питань.

04.03.2020 звертався до Міністерства охорони здоров`я України, яке в свою чергу направило звернення до Департаменту охорони здоров`я Запорізької обласної державної адміністрації , остання відповідь не була надана позивачем суду.

Не погоджуючись з даним висновком позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам які склалися, суд виходив з наступного.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 №917 «Деякі питання встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям» (редакція на момент прийняття висновку), медико-соціальна експертиза проводиться комісіями з метою встановлення дітям категорії “дитина з інвалідністю” або “дитина з інвалідністю підгрупи А” за направленням лікаря, який надає первинну медичну допомогу, закладу охорони здоров`я, в якому спостерігається дитина, після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб дитини, визначення клініко-функціонального діагнозу, здійснення лікувальних і реабілітаційних заходів та отримання їх результатів за наявності документів, що підтверджують стійкий розлад функцій організму, зумовлений захворюваннями, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що призводять до обмеження життєдіяльності дитини.

На розгляд комісії лікар, який надає дитині первинну медичну допомогу, подає такі документи:

історію розвитку дитини за формою, встановленою МОЗ;

виписку з медичної карти стаціонарного хворого або консультаційного висновку спеціаліста, виданих після стаціонарного або амбулаторного обстеження та лікування дитини в закладах охорони здоров`я та науково-дослідних установах, визначених МОЗ, з обґрунтуванням медичних показань для визнання дитини особою з інвалідністю із зазначенням згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб та споріднених проблем здоров`я 10-го перегляду діагнозу та коду;

план медичної реабілітації;

документ, що засвідчує особу батьків дитини або її законних представників.

Судом встановлено, що на розгляд комісії була надана:

історія розвитку дитини (ф. 112/о це амбулаторна картка дитини);

виписка із історії хвороби (ф. 027/о) відділення дитячої гінекології ДУ «Інститут охорони здоров`я дітей та підлітків Національної академії медичних наук України»;

проект індивідуальної програми реабілітації на підстваві якого складена індивідуальна програма реабілітації дитини-інваліда №131/8 від 19.07.2019, паспорт матері дитини ОСОБА_2 , яка за декларацією про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу № 0001-6ЕР2-4Р00 (пацієнт - ОСОБА_3 , законний представник- ОСОБА_2 ),

також була надана до матеріалів справи заява матері від 01.07.2019 про встановлення дитині інвалідності на підставі виписки з ДУ «Інститут охорони здоров`я дітей та підлітків Національної академії медичних наук України»

З огляд на надані документи, судом встановлено, що відповідачу був поданий повний пакет документів для встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дитині.

Згідно п.7 наказу МОЗ України від 04.12.2001 № 482 (зі змінами) «Про затвердження порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років», визнання дитини віком до 18 років інвалідом та оформлення медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років (ф.080/о "Медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років") здійснюється лікарсько-консультативною комісією дитячого лікувально- профілактичного закладу за місцем проживання дитини після особистого огляду її та за наявності виписки з медичної карти стаціонарного хворого (ф.027/о) або консультативного висновку спеціаліста (ф.028/о), виданих після стаціонарного або амбулаторного обстеження дитини в дитячій обласній, багатопрофільній міській лікарнях, спеціалізованих лікарнях, диспансерах, де діти перебувають на диспансерному обліку та спеціалізованому лікуванні, Українській дитячій спеціалізованій лікарні "ОХМАТДИТ", Українському центрі медичної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи або клініках науково-дослідних установ Міністерства охорони здоров`я, Академії медичних наук України та оформлених у зазначеному порядку.

Відповідно п.8 Порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України 04.12.2001 N 482 ,письмове обґрунтування визнання дитини інвалідом віком до 18 років фіксується в історії розвитку дитини (ф.112/о) за підписами голови та членів лікарсько-консультативної комісії. Діагноз, згідно з яким дитину визнано інвалідом, виноситься на листок для запису остаточних (уточнених) діагнозів історії розвитку дитини (ф. 112/о).

Відповідно п.9 Порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України 04.12.2001 N 482, д журналу запису висновків лікарсько-консультативної комісії (ф.035/о)віком до 18 років заносяться до журналу запису висновків лікарсько-консультативної комісії (ф.035/о).

Журналу запису висновків лікарсько-консультативної комісії (ф.035/о) був долучений до матеріалів справи з записами висновків лікарсько-консультативної комісії від 19.07.2019 та 03.07.2019.

Не погоджується суд з аргументом позивача щодо повторного огляду дітей з інвалідністю лише за заявою батьків.

Відповідно до абз.1 та 2 п.9 Порядку про встановлення лікарсько- консультативними комісіями інвалідності дітям №917 з метою визначення ефективності та повноти реабілітаційних заходів, стану здоров`я і ступеня соціальної адаптації повторний огляд дітей з нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій організму проводиться не пізніше ніж за один місяць до закінчення дії медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років.

Дата повторного огляду зазначається у медичному висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років.

Абзацем 3 п.9 Порядку про встановлення лікарсько- консультативними комісіями інвалідності дітям №917 повторний огляд дітей з інвалідністю раніше встановленого строку може бути проведений за заявою як батьків так або законних представників дитини з інвалідністю, так і лікаря, який надає дитині первинну медичну допомогу, в разі зміни стану здоров`я і працездатності.

Тобто умовою подачі заяви батьків для повторного огляду є саме зміна стану здоров`я і працездатності.

В червні 2020 ОСОБА_3 , 2017р.н., повторно перебувала на стаціонарному лікуванні в умовах відділення дитячої гінекології ДУ «Інститут охорони здоров`я дітей та підлітків Національної академії медичних наук України». Діагноз не змінився. Враховуючи відсутність зміни діагнозу, лікарями зроблений висновок, що проведення ЛКК повторно не є доцільним.

Крім того, суд погоджується з аргументом третьої особи, що позивачем жодного разу не ставилися під сумнів попередні висновки лікарів, результати обстежень та висновки ультразвукового дослідження.

Згідно п.11 Порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років N 482 медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років оформляється за підписами головного лікаря дитячого лікувально-профілактичного закладу, його заступника з медичної частини та лікуючого лікаря, завіряється круглою печаткою і в 3-денний строк направляється в орган праці та соціального захисту

населення за місцем проживання батьків, усиновителів, опікуна, піклувальника дитини з інвалідністю віком до 18 років.

Також судом встановлено, що 04.07.2020 копія медичного висновку від 03.07.2019 №120/13 була направлена в управління соціального захисту населення по Шевченківському району м.Запоріжжя. На підтвердження чого відповідачем був наданий журнал реєстрації копій медичних висновків, оформлених на дітей-інвалідів та надісланих до управління соціального захисту населення по Шевченківському району м.Запоріжжя.

Також слід звернути увагу на те, що пунктами 10,11,12 Порядку про встановлення лікарсько- консультативними комісіями інвалідності дітям №917визначно, що у разі незгоди з рішенням комісії дитина старша 15 років, у тому числі потерпіла від нещасного випадку на виробництві, та/або її батьки чи законні представники мають право протягом місяця після надходження висновку комісії звернутися до центральної комісії Міністерства охорони здоров`я Автономної Республіки Крим, центральних обласних, центральних міських у мм. Києві та Севастополі (далі - центральні комісії) або до комісії, в якій дитині проводилася медико-соціальна експертиза, чи до Міністерства охорони здоров`я Автономної Республіки Крим, відповідного структурного підрозділу з питань охорони здоров`я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Комісія, яка проводила медико-соціальну експертизу, або Міністерство охорони здоров`я Автономної Республіки Крим, структурний підрозділ з питань охорони здоров`я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій подає у триденний строк після надходження відповідного запиту всі наявні документи на розгляд центральної комісії, яка протягом місяця з дня подання зазначених документів, у тому числі з урахуванням у разі потреби результатів додаткових або повторних обстежень, проводить повторний огляд дитини і приймає відповідне рішення.

Рішення центральної комісії може бути оскаржене до центральної комісії МОЗ.

Центральна комісія МОЗ за наявності фактів порушення законодавства про медико-соціальну експертизу доручає центральній комісії повторно розглянути з урахуванням усіх наявних обставин питання, з якого оскаржується рішення, та/або розглядає всі наявні документи, які у триденний строк після надходження відповідного запиту надсилаються центральній комісії, а також вживає в межах повноважень інших заходів впливу для забезпечення дотримання законодавства під час проведення медико-соціальної експертизи.

У разі потреби центральні комісії та центральна комісія МОЗ можуть направляти дітей для проведення додаткового медико-соціального експертного обстеження до закладів охорони здоров`я, науково-дослідних установ, визначених МОЗ.

Рішення комісії може бути оскаржене до суду.

Доказів своєчасного звернення, протягом місяця після надходження висновку комісії, до центральної комісії або відповідної медичної установи згідно вище наведеного Порядку, позивачем суду не надавалося. Ті звернення які долучені позивачем до матеріалів справи не є рішенням комісії яке приймається з результатами оскарження та яке може бути оскаржено до суду.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико -санітарної допомоги №2» (69120, м. Запоріжжя, вул. Авраменка, 4, код ЄДРПОУ 38783657), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 )– відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 03.12.2020.

Суддя О.В. Конишева