
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 грудня 2020 року м. Ужгород№ 260/3168/20
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ 43143065) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
01 жовтня 2020 року, Головне управління ДПС у Закарпатській області, через представника Подойму Н.В. звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , якою просить стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податковий борг у розмірі 19 344,21 гри., у тому числі пеня у розмірі 1 079,73 грн. по платежам 85 11010500 “Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у розмірі 17 726,61 грн., 30 11011001 “Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у розмірі 1 617,60 грн.
06 жовтня 2020 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) сторін.
1. Позиції сторін.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що станом на 04 вересня 2020 за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 19 344,21 гри., у тому числі пеня у розмірі 1079,73 грн. по платежам: 85 11010500 “Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у розмірі 17726,61 грн.; 30 11011001 “Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у розмірі 1617,60 грн. Працівниками податкового органу проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Відповідача з питань правильності нарахування та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору по отриманому у 2017 році від ПАТ “ВТБ Банк” доходу (додаткове благо). За наслідками проведеної перевірки складено Акт перевірки від 11.10.2018. №1065/07-16-13-05/ НОМЕР_2 та винесено податкові повідомлення-рішення від 29.11.2018; №0192961305, яким визначено грошове зобов`язання по платежу 85 11010500 “Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у сумі 18548,74 грн. (14838,99 грн. за податковими зобов`язаннями та 3709,75 грн. за штрафними санкціями). Відповідачем частково сплачено зобов`язання в розмірі 2000,00 грн., несплаченою залишається сума заборгованості в розмірі 16 548,74 грн. (12838,99 грн. за податковими зобов`язаннями та 3709,75 грн. за штрафними санкціями); №0192971305, яким визначено штрафну санкцію по платежу 85 11010500 “Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у сумі 170,00 грн.; №0192981305, яким визначено грошове зобов`язання по платежу 30 11011001 “Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у сумі 1545,74 грн. (1236,59 грн. за податковими зобов`язаннями та 309,15 грн. за штрафними санкціями). Вказані податкові повідомлення-рішення не оскаржувались Відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку. Таким чином, податковий борг по даних податкових повідомленнях-рішеннях є узгодженим. Відповідно до ст. 129 ПК України Відповідачу проведено нарахування пені у розмірі 1079,73 грн. по платежам: 85 11010500 “Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у розмірі 1007,87 грн. 30 11011001 “Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у розмірі 71,86 грн. Однак, вказана сума пені залишається Відповідачем не сплаченою в повному обсязі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі, надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву та повідомлено, що згідно з вимогами ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зазначену ухвалу направлено засобами поштового зв`язку на адресу відповідача, яка зазначена у позовній заяві та підтверджена відповіддю КП “Виробниче управління комунального господарства”: 89300, Закарпатська область, Свалявський район, м. Свалява, вул. Корятовича,27, (а.с. 37).
Ухвала отримана відповідачем 10 жовтня 2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення, яке повернулося до суду 16 жовтня 2020 року, (а.с. 35).
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до відповіді КП “Виробниче управління комунального господарства” зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , (а.с. 37).
11 жовтня 2018 року ГУ ДФС у Закарпатській області складено акт № 1065/07-16-13-05/ НОМЕР_1 “Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питання правильності нарахування та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб по отриманому у 2017 році від ПАТ “ВТБ Банк”, код за ЄДРПОУ 14359319, доходу (додаткове благо), (а.с. 13-17).
Примірник акту перевірки направлявся відповідачу на адресу відповідача та вручений 13 жовтня 2018 року, (а.с. 18).
У зв`язку із виявленими порушеннями, позивачем винесено податкові повідомлення-рішення від 24 жовтня 2018 року:
- № 0192961305, яким визначено грошове зобов`язання по платежу 85 11010500 “Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у сумі 18548,74 грн. (14838,99 грн. за податковими зобов`язаннями та 3709,75 грн. за штрафними санкціями), відповідачем частково сплачено зобовязання у розмірі 2000 грню, та нсплаченою є сума заборгованості в розмірі 16548,74 грн.(а.с. 19).
- № 0192971305, яким визначено штрафну санкцію по платежу 85 11010500 “Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у сумі 170,00 грн., (а.с. 20);
- № 0192981305, яким визначено грошове зобов`язання по платежу 30 11011001 “Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у сумі 1545,74 грн. (1236,59 грн. за податковими зобов`язаннями та 309,15 грн. за штрафними санкціями), (а.с. 21).
Відповідно до ст. 129 ПК України, відповідачу проведено нарахування пені у розмірі 1079, 73 грн. по платежам 85 11010500 у розмірі 1007,87 грн. та 30 11011001 у розмірі 71, 86 грн.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення направлено відповідачу супровідним листом та вручено 30 жовтня 2018 року, (а.с. 22).
Зазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалися в судовому порядку.
12 листопада 2018 року податкову вимогу форми “Ф” № 7408-52 про сплату боргу на загальну суму 21 198,63 грн. надіслано відповідачу, яка отримана відповідачем 01 грудня 2018 року.
Крім того, заборгованість відповідача підтверджується розрахунком податкового боргу ОСОБА_1 станом на 04 вересня 2020 року, відповідно до якого за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати адміністративних штрафів та санкцій на суму 19 344,21 грн., з яких пеня в розмірі 1079,73 грн., (а.с. 3).
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 57 пункту 57.3 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до статті 56 пунктів 56.1, 56.2, 56.12, 56.15, 56.18 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня. Якщо відповідно до цього Кодексу контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов`язання платника податків за причинами, не пов`язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження податкового повідомлення-рішення (рішення) контролюючого органу. Скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов`язання, що оскаржується, вважається неузгодженою. З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.156 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Статтею 14 пунктом 14.1 підпунктом 14.1.175 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.162 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Відповідно до статті 129 пункту 129.1 підпункту 129.1.1 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до статті 129 пункту 129.1 підпункту 129.1.2 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до статті 129 пункту 129.4 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до ст. 129 ПК України Відповідачу проведено нарахування пені у розмірі 1079,73 грн. по платежам: 85 11010500 “Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у розмірі 1007,87 грн. 30 11011001 “Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування” у розмірі 71,86 грн.
Однак, вказана сума пені залишається відповідачем не сплачена в повному обсязі.
Згідно статті 59 пункту 59.1 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.153 даного Кодексу податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Судом встановлено, що позивачем з метою погашення податкового боргу було надіслано відповідачу податкову вимогу від 12 листопада 2018 року форми “Ф” № 7408-52 про сплату боргу на загальну суму 21 198,63 грн. надіслано відповідачу, яка отримана відповідачем 01 грудня 2018 року.
При цьому, з часу виставлення податкової вимоги податковий борг не переривався. Заперечень щодо суми податкового боргу або доказів його сплати відповідачем суду не надано.
Податковий борг відповідача підтверджений матеріалами справи, зокрема обліковою (інтегрованою) карткою платника податків та розрахунком податкового боргу (а.с. 3, 7-12).
Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.19 ПК України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.34 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до статті 102 пункту 102.4 ПК України, у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Відповідно до статті 95 пункту 95.3 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до статті 95 пункту 95.4 ПК України контролюючий на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Матеріалами справи та письмовими доказами, наданими позивачем доведено податковий борг відповідача у сумі 19 344,21 грн. та правомірність звернення до суду з зазначеним позовом, в зв`язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов Головного управління ДПС у Закарпатській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з ОСОБА_1 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податковий борг у розмірі 19 344,21 грн. ( дев`ятнадцять тисяч триста сорок чотири гривні 21 коп.), у тому числі пеня в розмірі 1079,73 грн. по платежам 85 11010500 "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування" у загальному розмірі (пеня та недоїмка) 17726, 61 грн., 30 11011001 "Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування" у загальному розмірі (пеня та недоїмка) 1617, 60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 02 грудня 2020 року.
СуддяТ.В.Скраль