ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
"03" листопада 2009 р. Справа № 18/2306
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді –Васяновича А.В.,
секретар судового засідання –Гень С.Г.,
за участю представників сторін:
від ініціюючого кредитора –Новак Р.Г. –представник за довіреністю,
від боржника –представник не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за заявою управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі, м. Черкаси
до Черкаської міжрайонної коконосушарки “Міжрайшовк”, м. Черкаси
про визнання банкрутом відсутнього боржника, -
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Черкаської області на підставі ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” надійшла заява від управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі про банкрутство відсутнього боржника –Черкаської міжрайонної коконосушарки “Міжрайшовк” м. Черкаси у зв’язку з неспроможністю останнього виконати грошові вимоги перед ініціюючим кредитором на суму 3 856 грн. 13 коп.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 16.09.2009 року порушено провадження у справі, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, накладено арешт на все майно боржника та призначено розгляд справи на 29.09.2009 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 29.09.2009 року розгляд справи було відкладено на 13.10.2009 року.
Вищевказаною ухвалою було витребувано у державного реєстратора:
- відомості про місцезнаходження та ідентифікаційний код боржника у формі витягу чи довідки з ЄДР або письмової інформації згідно наявними у державного реєстратора установчими документами (реєстраційної справи);
- докази про наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (далі –Єдиний державний реєстр) відомостей про відсутність юридичної особи –боржника за її місцезнаходженням (ч. 5 ст. 17 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”);
- докази про внесення запису до Єдиного державного реєстру про порушення провадження у справі про банкрутство відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”, та
уповноважено ініціюючого кредитора на одержання від державного реєстратора доказів про внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру на підставі ухвали суду для надання у судовому засіданні.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 13.10.2009 року розгляд справи було відкладено на 03.11.2009 року у зв’язку з неподанням ініціюючим кредитором витребуваних судом документів та втретє попереджено ініціюючого кредитора про наслідки неподання заявником витребуваних судом документів або нез’явлення представника заявника на виклик в судове засідання без поважних причин, що передбачені п. 5 ч. 1 ст. 81 ГПК України.
В судовому засіданні представник кредитора вимоги викладені в заяві про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника підтримав.
Представник боржника в судове засідання не з'явився, відзив на заяву не надав.
Відповідно до ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у разі, якщо громадянин-підприємець – боржник або керівні органи боржника –юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов‘язань.
Під час розгляду даної справи судом було встановлено, що згідно копії Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців станом на 07.09.2009 року записів про проведення реєстраційних дій щодо Черкаської міжрайонної коконосушарки “Міжрайшовк” не знайдено.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України від 15.05.2003 року № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” ( далі Закон № 755) державний реєстратор протягом 2004 - 2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка. При цьому реєстраційний збір за заміну свідоцтва про державну реєстрацію не стягується.
Частиною 7 ст. 19 Закону №755 передбачено, що не пізніше тринадцяти місяців з дня подачі (надіслання рекомендованим листом) останньої реєстраційної картки, що містить відомості про юридичну особу, юридична особа зобов'язана подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно ч. 8 ст. 19 Закону №755, якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, то в разі неодержання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу в установлений частиною сьомою цієї статті строк, а також у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У повідомленні зазначаються підстава його надіслання, остання дата одержання державним реєстратором реєстраційної картки від юридичної особи або найменування органу державної податкової служби, який надіслав повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, та дата цього повідомлення.
Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду та повідомляє про це заявника у випадках і в порядку, встановлених частиною п'ятою цієї статті.
У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 3 ст. 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” від 15.05.2003, № 755-IV, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Отже, доказами про відсутність керівних органів боржника –юридичної особи за місцезнаходженням підприємства, може бути внесення державним реєстратором відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців”.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що лише після надання належних доказів про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням підприємства можливе звернення до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника в порядку ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, яка передбачає спрощену процедуру банкрутства.
При цьому судом враховано позицію Вищого господарського суду України викладену в постанові від 12.08.2008 року за №23/299-б.
Проте, ініціюючий кредитор витребуваних ухвалами суду від 16.09.2009 року, від 29.09.2009 року, від 13.10.2009 року необхідних документів, зокрема, доказів від державного органу реєстрації боржника про наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців відомостей про відсутність юридичної особи –боржника за її місцезнаходженням суду не надав, вимог суду не виконав.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до п. 5 ст. 81 ГПК України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору, або представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору.
Справа про банкрутство не є справою позовного провадження, проте, враховуючи приписи ст. 5 Закону, норми, що передбачені ст. 81 ГПК України можуть бути застосовані під час провадження у справі про банкрутство.
Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” також передбачає право суду залишити без розгляду заяву про порушення провадження у справі про банкрутство, зокрема, якщо заявником не виконано вимоги ухвали господарського суду щодо публікації оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство (ч.13 ст.11 Закону).
Суд вважає, що неподання без поважних причин витребуваних судом документів, унеможливлює подальший розгляд заяви управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі про визнання банкрутом відсутнього боржника на підставі ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
За таких обставин, та враховуючи приписи п. 5 ст. 81 ГПК України, ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суд вважає, що заяву ініціюючого кредитора слід залишити без розгляду.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, п. 5 ст. 81, ст. 86 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника та визнання боржника банкрутом –залишити без розгляду.
2. Скасувати мораторій на задоволення вимог кредиторів та арешт накладений ухвалою суду від 16.09.2009 року на майно Черкаської міжрайонної коконосушарки “Міжрайшовк”, вул. Чіковані, 102, м. Черкаси, ідентифікаційний код 00709655.
3. Копію ухвали направити сторонам, Черкаському обласному сектору з питань
банкрутства, Придніпровському відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції, державному реєстратору, ДПА у Черкаській області.
Ухвалу може бути оскаржено до Київського міжобласного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені ст.ст. 93, 106 ГПК України.
Суддя А.В.Васянович