
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
01 грудня 2020 р. Справа №200/8853/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув у порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю по справі №200/8853/19-а за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2020 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з клопотанням про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №200/8853/19-а за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Вищезазначене клопотання обґрунтоване тим, що оскільки рішення суду має зобов`язальний характер, а його невиконання дає обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання рішення суду, заявник просив про задоволення клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у спосіб зобов`язання відповідача протягом місячного строку з моменту набрання законної сили вказаної ухвали, подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/8853/19-а.
Представники сторін до судового засідання не з`явилися, про час, дату та місце розгляду клопотання, були повідомлені належним чином.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд розглядає зазначене клопотання в порядку письмового провадження.
Дослідивши заяву представника позивача та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.09.2019 по справі №200/8853/19-а, адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, ЄДРПОУ: 42172734) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено.
Визнано протиправними дії Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ: 42172734) в частині щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 04.12.2018 по 31.12.2018 та з 01.01.2019 року по 31.01.2019.
Зобов`язано Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 42172734) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 86% від суддівської винагороди на відповідній посаді без обмеження граничного розміру щомісячного грошового утримання, відповідно до довідок:
- Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області № 1146 від 12.12.2018 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 42288,00 грн., з врахуванням раніше виплачених сум, за період з 04.12.2018 по 31.12.2018.
- Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області № 04-445-19 від 15.01.2019 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 46104,00 грн., з врахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.01.2019 по 31.01.2019.
Стягнуто з Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, ЄДРПОУ: 42172734) судові витрати у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
На підставі вищевказаного судового рішення, 26.11.2019 Донецьким окружним адміністративним судом був виданий виконавчий лист №200/8853/19-а.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначені Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 8 ст. 382 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (яка визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця).
Враховуючи викладене суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, про що просить заявниця, є правом суду, а не обов`язком, яке не виключає існування принципу обов`язковості судового рішення, згідно із яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (ст. 1291 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов`язань у межах відповідної справи.
Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов`язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача. Матеріали справи свідчать, що при винесенні рішення від 02.09.2019, судовий контроль судом не встановлювався.
Враховуючи наведене, суд позбавлений процесуальної можливості встановлення судового контролю за відповідною заявою позивача вже після постановлення рішення у справі.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №826/18826/14.
Суд наголошує, що позивач не позбавлений можливості примусового виконання судового рішення, що в таких категоріях справ покладене на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) (ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження»).
Проте, на противагу зазначеного, в матеріалах справи відсутні докази того, що позивач скористався своїм правом на примусове виконання судового рішення.
З огляду на викладене, клопотання позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю по справі №200/8853/19-а за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Донецького окружного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя І.О. Голошивець