
БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
07541, вул. Шевченків шлях, 32, м. Березань, Київська обл.
№ провадження 3/356/251/20
Справа № 356/596/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.12.2020 суддя Березанського міського суду Київської області Капшученко І. О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого завідувачем сектору з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Березанської міської ради, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Березанським МВ ГУ МВС України в Київській області 24.11.1998, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 6/20-42 від 27.10.2020, складеного провідним спеціалістом ОДТ Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області Ткаченком О. О., проведеною спеціальною експертизою наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею у виконавчому комітеті Березанської міської ради Київської області встановлено, що завідувач сектору з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Березанської міської ради ОСОБА_1 , який має допуск до державної таємниці за формою 3 та на якого відповідно до ст. 21 Закону України «Про державну таємницю» покладено здійснення заходів щодо охорони державної таємниці в установі, в період часу з 16.10.2018 по 02.10.2020 за адресою: Київська область, м. Березань, вул. Героїв Небесної Сотні, 1, допустив невиконання вимог Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 (далі – Порядок), а саме:
- в порушення вимог п.п. 5, 42 Порядку у Березанській міській раді відсутній план роботи режимно-секретного органу (РСО) на 2020 рік (комісії Головного управління не представлено відповідних документів);
- у виконавчому комітеті Березанської міської ради з працівниками, які мають допуск до державної таємниці, не проводяться заняття з нормативно-правових актів у сфері охорони державної таємниці, що є порушенням вимог п. 42 Порядку (комісії Головного управління не представлено відповідних документів);
- в порушення вимог п. 117 Порядку у виконавчому комітеті Березанської міської ради у працівників, яким надається доступ до державної таємниці, не приймаються заліки зі знання ними вимог нормативно-правових актів у сфері охорони державної таємниці та керівником РСО не складаються довідки про результати перевірки знань (комісії Головного управління не представлені відповідні довідки);
- в порушення вимог п.741 Порядку «План заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайних ситуацій» (затверджений 14.03.2018) з моменту його затвердження не переглядався та до нього не вносилися відповідні зміни;
- в порушення вимог п. 217 Порядку комплекти ключів від вхідних дверей РСО та сейфу не передано на постійне зберігання міському голові, в журналі обліку сховищ № 10-ж заведений 08.01.2015 відсутні відповідні відмітки про отримання дублікатів ключів;
- в порушення вимог п. 49 Порядку, згідно з яким: «...Громадянин, якого призначено на посаду, включену до зазначеної номенклатури, у місячний строк з дати видання наказу про його призначення подає РСО підприємства, установи, організації документи, передбачені пунктом 54 Порядку». Так, на номенклатурні посади призначено наступних осіб: на посаду першого заступника міського голови Березанської міської ради (п. 2 номенклатури) розпорядженням Березанської міської ради № 22-к від 14.02.2020 призначено ОСОБА_2 , на посаду керуючої справами Березанської міської ради (п. 3 номенклатури) розпорядженням Березанської міської ради № 122-к від 30.08.2019 призначено ОСОБА_3 , проте, з моменту призначення вищезазначених працівників на номенклатурні посади, до моменту проведення спеціальної експертизи ними не подані документи в РСО для оформлення допуску до державної таємниці та відповідно такий допуск їм досі не оформлено (відповідних документів комісії Головного управління не представлено);
- в порушення вимог п.п. 349, 350 Порядку номенклатури секретних справ виконавчого комітету Березанської міської ради на 2019 та 2020 роки не складались;
- в порушення вимог п. 336 Порядку не розроблено наказ, в якому визначено список посадових осіб, які мають право роботи з мобілізаційними документами (комісії Головного управління не представлено відповідних документів);
- в порушення вимог п. 418 Порядку у виконавчому комітеті Березанської міської ради не визначено місце, де дозволяється знищувати секретні документи (комісії Головного управління не представлено відповідних документів);
- у виконавчому комітеті Березанської міської ради не проводяться квартальні перевірки наявності вхідних та підготовлених секретних документів, чим порушено вимоги п. 434 Порядку (комісії Головного управління не представлено відповідних документів);
- в порушення вимог п. 435 Порядку у виконавчому комітеті Березанської міської ради не проводяться річні перевірки наявності та порядку зберігання секретних документів (комісії Головного управління не представлено акт перевірки за 2018 та 2019 роки);
- в порушення вимог п.п. 161, 163 Порядку у виконавчому комітеті Березанської міської ради не складений перелік матеріальних носіїв секретної інформації, грифи секретності яких підлягають перегляду, та не представлено актів за результатами перегляду грифів секретності матеріальних носіїв інформації (комісії Головного управління не представлено відповідних документів).
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена адміністративна відповідальність за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Права, передбачені ст. 268 КУпАП, ОСОБА_1 як особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, судом роз`яснено.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні за наведених в протоколі обставин визнав повністю, щиро розкаявся.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та додані до них докази, суд прийшов до наступного висновку.
Так, підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є вчинення нею адміністративного правопорушення.
За визначенням статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так, пунктом 6 частини 1 статті 212-2 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про державну таємницю, а саме невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
За визначенням ст. 1 Закону України «Про державну таємницю», державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону України «Про державну таємницю», в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, що провадять діяльність, пов`язану з державною таємницею, з метою розроблення та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за їх додержанням створюються на правах окремих структурних підрозділів режимно-секретні органи (далі - РСО), які підпорядковуються безпосередньо керівнику державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації.
В державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях з незначним обсягом робіт, пов`язаних з державною таємницею, де штатним розписом не передбачено створення РСО, облік і зберігання секретних документів, а також заходи щодо забезпечення режиму секретності здійснюються особисто їх керівниками або спеціально призначеним наказом керівника працівником після створення необхідних умов, що забезпечують режим секретності. На них поширюються обов`язки та права працівників РСО.
Основними завданнями РСО є, зокрема, своєчасне розроблення та реалізація разом з іншими структурними підрозділами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій заходів, що забезпечують охорону державної таємниці, а також здійснення контролю за станом режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях та на підпорядкованих їм об`єктах.
Згідно ст. 39 вказаного Закону, посадові особи та громадяни, винні у невжитті заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпеченні контролю за охороною державної таємниці - несуть адміністративну відповідальність згідно із законом.
Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
За змістом ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, судом встановлено, що відповідно до розпорядженням виконавчого комітету Березанської міської ради № 140-к від 16.10.2018 ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача сектору з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Березанської міської ради з 17.10.2018 (а.с.7).
11.02.2019 ОСОБА_1 підписав письмове зобов`язання громадянина України у зв`язку з допуском до державної таємниці, в якому підтвердив про свою поінформованість про відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, про що поставив свій особистий підпис (а.с.12).
Згідно з посадовою інструкцією, затвердженою розпорядженням міського голови від 24.12.2019 № 189, завідувач сектору з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Березанської міської ради, зокрема, забезпечує у межах своїх повноважень виконання законодавства України з питань режимно-секретного забезпечення робіт, пов`язаних з державною таємницею, розробляє та здійснює заходи забезпечення охорони державної таємниці під час проведення всіх видів секретних робіт, користування документами і виробами, що містять державну таємницю, контролю за виконанням Закону України «Про державну таємницю», інших нормативних актів з питань охорони державної таємниці; організовує навчання працівників, діяльність яких пов`язана з державною таємницею, проводить інструктажі та здійснює профілактичні заходи щодо осіб, допущених до робіт, документів, що містять державну таємницю, організовує перевірку знання вимог режиму секретності, веде облік обізнаності з державною таємницею; розробляє разом з іншими підрозділами перспективні та поточні плани заходів щодо вирішення окремих питань забезпечення режиму секретності; організовує секретне діловодства та порядок поводження з матеріальними носіями інформації (документами, картами, виробами), віднесеної до державної таємниці; веде облік сейфів, металевих шаф, режимних приміщень та ключів до них, у яких дозволено постійно або тимчасово зберігати документи, що містять державну таємницю (а.с.8-10).
Згідно з витягом з акту спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею, у виконавчому комітеті Березанської міської ради Київської області, комісією Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області у складі голови комісії ОСОБА_4 та членів комісії ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 за результатом проведення спеціальної експертизи встановлено:
- в порушення вимог п.п. 5, 42 Порядку у Березанській міській раді відсутній план роботи РСО на 2020 рік (комісії Головного управління не представлено відповідних документів).
- у виконавчому комітеті Березанської міської ради з працівниками, які мають допуск до державної таємниці, не проводяться заняття з нормативно-правових актів у сфері охорони державної таємниці, що є порушенням вимог п. 42 Порядку (комісії Головного управління не представлено відповідних документів);
- в порушення вимог п. 117 Порядку у виконавчому комітеті Березанської міської ради у працівників, яким надається доступ до державної таємниці, не приймаються заліки зі знання ними вимог нормативно-правових актів у сфері охорони державної таємниці та керівником РСО не складаються довідки про результати перевірки знань (комісії Головного управління не представлені відповідні довідки);
- в порушення вимог п. 741 Порядку «План заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайних ситуацій» (затверджений 14.03.2018) з моменту його затвердження не переглядався та до нього не вносилися відповідні зміни;
- в порушення вимог п. 217 Порядку комплекти ключів від вхідних дверей РСО та сейфу не передано на постійне зберігання міському голові, в журналі обліку сховищ № 10-ж, заведений 08.01.2015, відсутні відповідні відмітки про отримання дублікатів ключів;
- в порушення вимог п. 49 Порядку, згідно з яким: «...Громадянин, якого призначено на посаду, включену до зазначеної номенклатури, у місячний строк з дати видання наказу про його призначення подає РСО підприємства, установи, організації документи, передбачені пунктом 54 Порядку». Так, на номенклатурні посади призначено наступних осіб: на посаду першого заступника міського голови Березанської міської ради (п. 2 номенклатури) розпорядженням Березанської міської ради № 22-к від 14.02.2020 призначено ОСОБА_2 , на посаду керуючої справами Березанської міської ради (п. 3 номенклатури) розпорядженням Березанської міської ради № 122-к від 30.08.2019 призначено ОСОБА_3 , проте, з моменту призначення вищезазначених працівників на номенклатурні посади, до моменту проведення спеціальної експертизи ними не подані документи в РСО для оформлення допуску до державної таємниці та відповідно такий допуск їм досі не оформлено (відповідних документів комісії Головного управління не представлено);
- в порушення вимог п.п. 349, 350 Порядку номенклатури секретних справ виконавчого комітету Березанської міської ради на 2019 та 2020 роки не складались;
- в порушення вимог п. 336 Порядку не розроблено наказ, в якому визначено список посадових осіб, які мають право роботи з мобілізаційними документами (комісії Головного управління не представлено відповідних документів);
- в порушення вимог п. 418 Порядку у виконавчому комітеті Березанської міської ради не визначено місце, де дозволяється знищувати секретні документи (комісії Головного управління не представлено відповідних документів);
- у виконавчому комітеті Березанської міської ради не проводяться квартальні перевірки наявності вхідних та підготовлених секретних документів, чим порушено вимоги п. 434 Порядку (комісії Головного управління не представлено відповідних документів);
- в порушення вимог п. 435 Порядку у виконавчому комітеті Березанської міської ради не проводяться річні перевірки наявності та порядку зберігання секретних документів (комісії Головного управління не представлено акт перевірки за 2018 та 2019 роки);
- в порушення вимог п.п. 161, 163 Порядку у виконавчому комітеті Березанської міської ради не складений перелік матеріальних носіїв секретної інформації, грифи секретності яких підлягають перегляду, та не представлено актів за результатами перегляду грифів секретності матеріальних носіїв інформації (комісії Головного управління не представлено відповідних документів).
На підставі викладеного комісія зробила висновок про те, що у виконавчому комітеті Березанської міської ради Київської області не створені умови, необхідні для провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею, у відповідності до вимог ст. 20 Закону України «Про державну таємницю», режимно-секретна діяльність здійснюється з численними порушеннями (а.с.13-14).
По вказаному факту провідним спеціалістом ОДТ Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області Ткаченком О. О. складено протокол про адміністративне правопорушення № 6/20-42 від 27.10.2020, що є процесуальним джерелом доказів в розумінні ст. 251 КупАП.
Крім того, в судовому засіданні ОСОБА_1 надав пояснення, за змістом яких вину у вчиненому визнав повністю та пояснив, що виявлені порушення на даний час усуваються, що узгоджується з його письмовими поясненнями, вказаними в протоколі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вказане, вивчивши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши додані до них докази, встановивши фактичні обставини справи, суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_1 вчинив порушення законодавства про державну таємницю, що проявилось у невжитті ним в межах своїх повноважень заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці, в його діях суд вбачає склад адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, суд враховує положення ст.ст. 33-35 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, повне визнання ним вини, і вважає за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі правопорушника та ступеню його вини, а також необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відтак, з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 420,40 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 40-1, п. 6 ч. 1 ст. 212-2, 251-252, 268, 283-284, 294 КУпАП України, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого завідувачем сектору з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Березанської міської ради, РНОКПП НОМЕР_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. ст. 212-2 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави (р/р № UA778999980313090106000010754, код ЄДРПОУ: 36999805, одержувач: Березанська міська отг21081100, код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого завідувачем сектору з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Березанської міської ради, РНОКПП НОМЕР_2 , судовий збір на користь держави (р/р № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.
Роз`яснити, що штраф та судовий збір має бути сплачений особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, в установу банку України не пізніш як через 15 (п`ятнадцять) днів з дня вручення копії постанови суду, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 (п`ятнадцять) днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу та судового збору у вказаний термін, постанова буде направлена до органу державної виконавчої служби для організації примусового виконання в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначений у постанові суду, а саме 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок, а також витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову судді може бути подана протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Березанський міський суд Київської області.
Строк пред`явлення постанови для виконання – 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили згідно вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Суддя: І. О. Капшученко