Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-791/10/2370 28.04.2010 р. м. Черкаси
11 год. 15 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,
за участю:
представника позивача –Дорош В.І. за довіреністю,
відповідач –не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до приватної виробничо-комерційної фірми «Тремп»про стягнення заборгованості по страховим внескам,
ВСТАНОВИВ:
04 березня 2010 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з адміністративним позовом до приватної виробничо-комерційної фірми «Тремп»про стягнення заборгованості по страхових внесках у розмірі 485 грн. 18 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач використовує найму працю і відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»повинен сплачувати страхові внески. В порушення вимог Закону відповідач з 1 жовтня 2002 року страхові внески не сплачує, звітності не подає.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов повністю.
Відповідач у судове засідання свого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про день та час судового засідання повідомлявся належним чином.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали адміністративного позову, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Згідно з ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Фонд є некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам Фондом, стабільної діяльності Фонду.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду, його робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, які здійснюють владні управлінські функції на основі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»та виконують делеговані ним повноваження.
Приватна виробничо-комерційна фірма «Тремп», відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 15.02.2010 р. № 02/2-15/1127, зареєстрована виконавчим комітетом Черкаської міської ради 30.08.1994 р., номер рішення 3866, ідентифікаційний код 21384418.
На день реєстрації в Соснівській районній виконавчій дирекції м. Черкаси Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 15 січня 2001 року у відповідача за штатним розкладом працювало 4 особи.
Таким чином, ПВКФ «Тремп»є роботодавцем і відповідно до ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»є страхувальником.
Роботодавець –власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні).
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи.
Згідно ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування»(в редакції станом на 11.01.2002 р.), розмір внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням для роботодавців становить 2,9 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», та підлягають обкладанню прибутковим податком з громадян, для найманих працівників - від суми оплати праці, що включає основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладанню прибутковим податком з громадян:
0,25 відсотка - для найманих працівників, які мають заробітну плату нижче 150 гривень;
0,5 відсотка - для найманих працівників, які мають заробітну плату більше 150 гривень.
З 1 січня 2004 року розмір внесків становить 0,5 відсоток - для найманих працівників, заробітна плата яких нижча прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи та 1,0 відсоток - для найманих працівників, заробітна плата яких вища прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Як зазначає позивач, в порушення вищезазначених норм законів, відповідач з 1 жовтня 2002 року страхові внески не сплачує, встановленої звітності не подає.
З метою з’ясування фонду оплати праці суб’єктів підприємницької діяльності, які в порушення чинного законодавства сплачують страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності до профспілкових організацій, виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена звірка з Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань стосовно цих суб’єктів, що підтверджується листом від 12.01.2008 р. № 02-26-43. В результаті звірки отримані дані за 2002 –2006 роки та за 9 місяців 2007 року.
Згідно отриманих даних загальна сума виплат, на які нараховуються страхові внески ПВКФ «Тремп»становить: за 2002 р. –8610 грн. 00 коп., за 2003 р. –9780 грн. 00 коп. та за 2004 р. –2625 грн. 00 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.10.2002 р. відповідачем поданий звіт про нараховані внески та витрати, пов’язані з загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за 9 місяців 2002 року, де відображено фонд оплати праці в розмірі 5590 грн. 00 коп. Таким чином, за період з 01.10.2002 р. по 31.12.2002 р. фонд оплати праці становить 3020 грн. 00 коп.
На вказані суми позивачем розраховані страхові внески, що складають 492 грн. 44 коп., де за 2002 рік розмір страхових внесків, що підлягають сплаті становить 95 грн. 13 коп., за 2003 р. –308 грн.07 коп. та за 2004 р. –89 грн. 24 коп.
Враховуючи те, що на 01.10.2002 р. за відповідачем рахувалась заборгованість в сумі 7 грн. 26 коп., що відображено в звіті відповідача, то заборгованість становить 485 грн. 18 коп.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 14, 160-163, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватної виробничо-комерційної фірми «Тремп»(18036, м. Черкаси, вул. 30 років Перемоги, буд. 48, кв. 349, ідентифікаційний номер 21384418) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (18016, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 18, код 21355026) заборгованість по страхових внесках в розмірі 485 (чотириста вісімдесят п’ять) грн. 18 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Холод