Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1417/10/2370 26.04.2010 р. м. Черкаси
12год. 20хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Новікової Т.В., при секретарі –Найдьон А.В., за участю представника прокуратури –Грибанової А.О., представника позивача - Охват В.П. (за довіреністю), за відсутності відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Придніпровського району м. Черкаси в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси до комунального підприємства «Черкасиелектротранс»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом від 07.04.2010р. № 05-87/10, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені у сумі 544379 грн. 88 коп. за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на порушення відповідачем як платником страхових внесків, вимог ст.ст.17,20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058-ІV (далі –Закон №1058-ІV) та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. за №21-1, зареєстрованої Міністерством юстиції України від 16.01.2004р. № 64/8663 (далі - Інструкції), щодо своєчасної сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені, у зв’язку з чим за відповідачем рахується заборгованість на суму 544379 грн. 88 коп.
Представник прокуратури та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача до зали судового засідання не з’явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Комунальне підприємство «Черкасиелектротранс» юридична особа, відповідно до копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців станом на 09.02.2010р. №5068686, зареєстроване 27.04.2000 року, ідентифікаційний код 03328675, є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відповідно до підпункту 6 пункту 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та зобов’язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі.
Згідно розрахунку суми (а.с.6) станом на 30.03.2010р. загальна сума боргу становить 544379грн. 88 коп., з них страхові внески - 320387 грн. 86 коп., фінансові санкції –23665 грн. 40 коп., та пеня –200326 грн. 62 коп.
Дана заборгованість підтверджується розрахунком суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за січень 2010 року, в якому нараховано стахові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, строк сплати яких настав відповідно 20.02.2010 року в сумі 340416 грн. 91 коп., в тому числі 33,2%, 4% нараховано –320387 грн. 86 коп., 2% - 20029 грн. 05 коп. Сплачено за січень 2010р. 33,2%, 4% - 0 грн., 2% - сплачено суму повністю.
Загальна сума боргу зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до УПФУ в Придніпровському районі м. Черкаси за січень становить 320387 грн. 86 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу КП «Черкасиелектротранс»направлялася вимога від 01.03.2010р. №ю-18, яка отримана 05.03.2010р., що підтверджується підписом уповноваженої особи на повідомленні про вручення. (а. с. 9).
Оскільки відповідачем не вчасно сплачувалися страхові внески управлінням Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси 04.03.2010р. винесено рішення № 220 про застосування фінансових санкцій у сумі 23665 грн. 40 коп. та пені у сумі 200326 грн. 62 коп., яке отримано уповноваженою особою відповідача 12.03.2010р., що підтверджується його особистим підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення.
Причиною виникнення спору стало порушення відповідачем законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на зазначені обставини та з врахуванням наявних в матеріалах справи доказів, виступу представника позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Конституційною нормою (ст. 67) зобов’язано страхувальників здійснювати сплату страхових внесків в порядку, розмірах та у строки передбачених законом.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом –«Закон № 1058-IV).
Частиною першою статті першої Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.97р. № 400/97-ВР (надалі за текстом –«Закон № 400/97-ВР») визначено, що платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи –суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України (ст.3 Закону України № 400/97-ВР).
Отже, виходячи з системного аналізу законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, суд зазначає що суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов’язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач зазначене рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржив, а визначені в ньому суми штрафу та пені не сплатив, що є порушенням вимог Закону України № 1058-ІV.
Законом України № 1058-ІV ( ст.1) передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до вказаної статті страхові внески –це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою управлінням Пенсійного фонду.
Згідно ст.106 ч. 2 Закону № 1058-IV, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, за відповідачем як платником страхових внесків до Пенсійного фонду України, станом на день розгляду спору обліковується заборгованість у сумі 544379 грн. 88 коп., яка відповідачем не сплачена.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст.106 Закону № 1058-ІV зазначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Беручи до уваги те, що суму боргу до Пенсійного фонду України у сумі 544379 грн. 88 коп., відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду спору не надано, тому суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 26.04.2010р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено в судовому засіданні.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, , ч.2 ст. 128, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з комунального підприємства «Черкасиелектротранс»(18036, Черкаська область, Придніпровський район, м. Черкаси, проспект Хіміків, 82, ідентифікаційний код 03328675) на користь управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (18016, м. Черкаси, вул. Героїв Сталінграда, 10) заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені на загальну суму 544379 грн. 88 коп. (п’ятсот сорок чотири тисячі триста сімдесят дев’ять гривень 88 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України –з дня складення її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 28квітня 2010 року.
Суддя Т.В.Новікова