
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2020 року справа № 480/5621/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп`яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якій просить суд визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.01.2020 (без номера) та № 29 від 02.07.2020 про відмову в проведенні перерахунку їй щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити відповідний перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області № 04-475/20 від 27.02.2020, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв`язку із зміною розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, 28.01.2020 позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці, до якої було додано довідку від 16.01.2020 № 04-107/20, видану територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Сумській області. На вказане звернення відповідач надав відповідь, що рішенням від 30.01.2020 відмовлено їй у перерахунку пенсії, оскільки довідка не відповідає нормам п. 25 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Після прийняття рішення Конституційним Судом України від 18.02.2020 № 2р-2020, позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці та надала довідку, виданою територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Сумській області від 27.02.2020 № 04-475/20 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 29 від 02.07.2020 було відмовлено в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки від 27.02.2020 № 04-475/20, виданої територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Сумській області з посиланням на те, що питання перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці вирішується відповідно до зміни розміру складових суддівської винагороди судді. який працює на відповідній посаді. На думку позивачки, спірні рішення суперечать вимогам чинного законодавства та рішенню Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020, а тому порушують її права.
Ухвалою суду від 04.09.2020 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження. Відповідачу запропоновано надати письмовий відзив на позовну заяву.
17.11.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подало до суду відзив на позов, у якому зазначає, що позивачці призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України “Про судоустрій і статус суддів”. Перерахунок щомісячного довічного утримання судді у відставці може бути проведений з урахуванням суддівської винагороди, визначеної нормативно правовими-актами, які прийняті після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020. Однак, після 18.02.2020 нормативно-правові акти про підвищення суддівської винагороди суддям не приймалися. За таких обставин в діях відповідача відсутні порушення норм чинного законодавства (а.с.23-24).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивачка є суддею у відставці, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 88 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
28.01.2020 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці до якої додала довідку територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області № 04-107/20 від 16.01.2020.
Листом від 03.02.2020 № 1800-0304-8/1262 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило ОСОБА_1 про те, що їй відмовлено в перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці згідно Закону України "Про судоустрій і статус суддів", оскільки надана для перерахунку довідка про суддівську винагороду для обрання розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 16.01.2020 № 04-107/20, видана територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Сумській області станом на 01.01.2020 не відповідає нормам п. 25 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (а.с.11).
26.06.2020 позивачка повторно звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці до якої додала довідку від 27.02.2020 № 04-475/20, яка видана територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Сумській області.
Згідно з вказаною довідкою, станом на 01.01.2020 суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці складає 106151 грн., у тому числі: посадовий оклад - 63060 грн; доплата за вислугу років (60%) - 37836 грн, матеріальна допомога на оздоровлення - 5255 грн (а.с.13).
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області рішенням від 02.07.2020 № 29 повідомило ОСОБА_1 про те, що їй відмовлено в перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці згідно Закону України "Про судоустрій і статус суддів", оскільки право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці матиме при зміні розміру складових суддівської винагороди після 18.02.2020 (а.с.26).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.ст. 21, 22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно з ч. 1 ст. 126 Конституції України незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Статтею 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон № 1402-VIІІ) урегульовано порядок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Відповідно до ч. 4 ст. 142 Закону № 1402-VIІІ у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Водночас, пунктом 2 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 1402-VIII передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом втрачає чинність Закон України № 2453-VI, крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 цього розділу.
Пунктом 25 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1402-VIII (з урахуванням змін, внесених згідно із Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII та у редакції Закону України від 21.12.2016 № 1798-VIII) було визначено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
У інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів". За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020 положення пункту 25 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 1402-VIII визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Мотивуючи своє рішення Конституційний Суд України зазначив, що право судді на відставку є конституційною гарантією незалежності суддів (пункт 4 частини шостої статті 126 Конституції України).
Відставка судді є особливою формою звільнення його з посади за власним бажанням та обумовлена наявністю в особи відповідного стажу роботи на посаді судді; наслідком відставки є, зокрема, припинення суддею своїх повноважень з одночасним збереженням за ним звання судді і гарантій недоторканності, а також набуттям прав на виплату вихідної допомоги та отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (абзац четвертий підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 19.11.2013 № 10-рп/2013).
Визначені Конституцією та Законами України гарантії незалежності суддів є невід`ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом; такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці; право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості; щомісячне довічне грошове утримання судді спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага, зокрема обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу; конституційний принцип незалежності суддів означає, в тому числі, конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя; конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв`язку з досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання); статус судді та його елементи, зокрема матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя (абзаци п`ятий, шостий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3.06.2013 № 3-рп/2013).
Розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів, які не проходили оцінювання за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності та вийшли у відставку, відрізняється від розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які вийдуть у відставку після успішного проходження такого оцінювання.
Отже, судді, які вже перебувають у відставці та досягли шестидесятип`ятирічного віку, з об`єктивних причин не мають можливості пройти кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді і пропрацювати після цього три роки, що є обов`язковою умовою для отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному Законом України № 1402-VIII, фактично не мали можливості отримувати довічне грошове утримання у вказаному розмірі.
Водночас, щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує повноважний суддя. У разі збільшення розміру такої винагороди перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватися автоматично. Встановлення різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів порушує статус суддів та гарантії їх незалежності.
З урахуванням наведеного, Конституційний Суд України дійшов висновку, що запровадження згідно із положеннями пункту 25 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 1402-VIII різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які виходять у відставку, суперечить положенням частини першої статті 126 Основного Закону України щодо гарантування незалежності суддів Конституцією і законами України.
Таким чином, положення пункту 25 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 1402-VIII втратили чинність з 18.02.2020.
Отже, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 №2-р/2020 Закон України №1402-VIII не містить норм, які б по-різному визначали порядок обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.
Як наслідок, з 18.02.2020 на порядок обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці поширюються положення статті 142 Закону України № 1402-VIII, у силу приписів частини четвертої якої суддя у відставці має право на перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Таким чином, щомісячне довічне грошове утримання позивача підлягає перерахунку з 19.02.2020, а саме наступного дня з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 у справі № 2-р/2020 - моменту, з якого у позивача виникло право (підстава) на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді відповідно до Закону №1402-VIII.
Саме з 19.02.2020 втратили чинність обмеження, встановлені пунктом 25 розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VIII, щодо права на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, тільки тими суддями, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працювали на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо них відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
Викладена позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в рішенні від 16.06.2020 у зразковій справі № 620/1116/20.
Відповідно до ч. 1 ст. 91 Закону України від 13.07.2017 № 2136-VIII "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Також відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, саме з 19.02.2020, наступного дня з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 у справі № 2-р/2020 у позивача виникло право (підстава) на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді відповідно до Закону №1402-VIII.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією, викладеною у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16.06.2020 у зразковій справі № 620/1116/20 (Пз/9901/5/20).
Посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на те, що Рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020 рекомендовано Верховній Раді України невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього Рішення у контексті даного спору суд визнає безпідставними, адже підстави та порядок проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці визначені статтею 142 Закону № 1402-VIII та розділом ІІ Порядку, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 31.
Матеріалами справи підтверджено, що разом із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивачкою було надано відповідачу довідку від 27.02.2020 № 04-475/20 (а.с.13), яка з урахуванням наведеного чинного нормативно-правового регулювання порядку проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці є підставою для здійснення такого перерахунку судді у відставці ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області протиправно було відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді на підставі довідки від 27.02.2020 № 04-475/20, а отже підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправними рішень Головного управління Пенсійного фонду України в частині відмови позивачці в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
У зв`язку з цим, для відновлення порушеного права позивача на пенсійне забезпечення, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 , як судді у відставці, перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 27.02.2020 № 04-475/20, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020 року.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.01.2020 (без номера) та від 02.07.2020 № 29 про відмову в проведенні перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 27.02.2020 № 04-475/20, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) витрати зі сплати судового збору у сумі 840 грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко