
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" листопада 2020 р. справа № 300/2093/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Панікара І.В.,
при секретарі Подольській Т.М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Луцишин І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання до вчинення дій та скасування розпорядження № 95 від 14.02.2020, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації (надалі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання до вчинення дій та скасування розпорядження № 95 від 14.02.2020.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, в порушення вимог Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" протиправно, прийнято розпорядження від 14.02.2020 року за № 95 "Про затвердження висновку щодо невідповідності проектів рішень про добровільне об`єднання територіальних громад Конституції та Законам України", оскільки у висновку щодо невідповідності проектів рішень про добровільне об`єднання територіальних громад Конституції та Законам України узагальнено викладено невідповідність їх Конституції та Законам України. Окрім того, позивач вказує на бездіяльність відповідача, внаслідок якої, останнім не підготовлено пропозицій щодо внесення змін до Перспективного плану щодо створення Копанківської сільської об`єднаної територіальної громади, з адміністративним центром в с. Копанки. На думку ОСОБА_1 , бездіяльністю та спірним розпорядженням відповідача порушуються його інтереси як жителя відповідної територіальної громади, внаслідок чого, позивач просить визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо підготовки відповідної пропозиції про внесення змін до Перспективного плану та зобов`язати відповідача підготувати і подати до Кабінету Міністрів України пропозицію про внесення змін до Перспективного плану щодо створення Копанківської сільської об`єднаної територіальної громади, з адміністративним центром в с. Копанки; визнати протиправним та скасувати розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 14.02.2020 року за № 95 "Про затвердження висновку щодо невідповідності проектів рішень про добровільне об`єднання територіальних громад Конституції та Законам України".
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.08.2020 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 24.09.2020 року (а.с.31-32).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду (а.с.110-111).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 17.09.2020 року (а.с. 38-44), згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечив. Вказав, що Копанківська, Томашівська, Сівко-Войнилівська та Луківська сільські ради звернулись до Івано-Франківської обласної державної адміністрації із клопотаннями від 03.02.2020 року за № 25, від 04.02.2020 року за № 28/02-34, від 07.02.2020 року № 43, від 06.02.2020 року № 37/02-14 відповідно, про надання висновку щодо відповідності проектів рішень про добровільне об`єднання територіальних громад Конституції та Законам України. За результатами розгляду поданих проектів рішень вказаних сільських рад, обладміністрацією видано розпорядження від 14.02.2020 року № 95 "Про затвердження висновку щодо невідповідності проектів рішень про добровільне об`єднання територіальних громад Конституції та Законам України" на підставі пункту 6 частини 1 статті 4 ЗУ "Про добровільне об`єднання територіальних громад", яким передбачено, що об`єднання територіальних громад здійснюється відповідно до перспективних планів формування територій громад області. Представник відповідача зазначив, що розпорядженням КМУ від 13.10.2015 року № 1077-р "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області" передбачено утворення Калуської спроможної територіальної громади у складі, зокрема, Копанківської громади. Внаслідок чого, проекти рішень Копанківської, Томашівської, Сівко-Войнилівської та Луківської сільських рад Калуського району "Про добровільне об`єднання територіальних громад" не відповідали перспективному плану формування територій громад області, затвердженому розпорядженням КМУ від 13.10.2015 року № 1077-р, а відтак, не відповідають пункту 6 частини 1 статті 4 ЗУ "Про добровільне об`єднання територіальних громад". Щодо визнання протиправною бездіяльності Івано-Франківської обласної державної адміністрації з підготовки пропозицій про внесення змін до Перспективного плану, представник відповідача зазначив наступне. Обласною державною адміністрацією на основі проведених консультацій з представниками громад та органів місцевого самоврядування було розроблено проект Перспективного плану формування територіальних громад Івано-Франківської області (надалі по тексту також - проект Перспективного плану, Проект) і поданий на розгляд до Івано-Франківської обласної ради, який останньою був схвалений згідно рішення від 24.07.2015 №1722-36/2015. В подальшому Проект внесений облдержадміністрацією в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України разом з паспортами спроможних територіальних громад для його затвердження. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 за №1077-р затверджено Перспективний план формування територіальних громад Івано-Франківської області, а відповідачу доручено продовжити роботу з підготовки пропозицій про внесення змін до плану, затвердженого цим розпорядженням, та внесення таких пропозицій в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України. Згідно із затвердженим Перспективним планом такі територіальні громади як Копанківська, Томашівська, Сівко-Войнилівська та Луківська сільські ради входили до складу потенційної Калуської міської ОТГ. При цьому, відповідач зазначив, що прийняті рішення обласної ради від 24.07.2015 №1722-36/2015 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 року №1077-р представниками вказаних територіальних громад не оскаржувались. Окрім цього, впродовж 2015-2020 років жодних пропозицій від представників територіальних громад Копанківської, Томашівської, Сівко-Войнилівської та Луківської сільських рад щодо внесення змін чи доопрацювання до Перспективного плану не надходило. На виконання постанови КМУ від 24.01.2020 року № 34 "Про внесення змін до Методики формування спроможних територіальних громад" щодо доручення обласним державним адміністраціям внести в установленому порядку на розгляд КМУ пропозиції щодо змін до діючого Перспективного плану, 27.01.2020 року відбулось засідання Міжвідомчої робочої групи, у якому брала участь представник Копанківської сільської ради Калуського району в обговоренні питань. Окрім того, представник відповідача вказав на те, що умовою внесення певної територіальної громади до Перспективного плату формування територій громад відповідної області є утворення в порядку, передбаченому Законом № 157-VIII, об`єднаної територіальної громади, що відповідає критеріям, передбаченим для спроможних територіальних громад. З урахуванням вищенаведеного, на думку представника відповідача, у Івано-Франківської обласної державної адміністрації були відсутні підстави після 24.01.2020 року для підготовки та внесення пропозицій щодо внесення змін до Перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області, затвердженого розпорядженням КМУ від 13.10.2015 року № 1077-р, у зв`язку з відсутністю утвореної Копанківської ОТГ.
В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав з підстав наведених ним у позовній заяві.
Представник відповідача щодо задоволення адміністративного позову заперечила з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, розглянувши справу за правилами загального позовного провадження, заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, відзив на позов, встановив наступне.
Рішенням Івано-Франківської обласної ради від 22.07.2015 за № 1722-36/2015 "Про перспективний план формування територій громад області" (надалі по тексту також - Рішення №1722-36/2015) схвалено, поданий обласною державною адміністрацією проект Перспективного плану формування територій громад області (https://orada.if.ua/wp-content/uploads/2018/09/1722-36.pdf), розроблений на виконання статті 11 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", відповідно до Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 року №214, та внесений Івано-Франківською обласною державною адміністрацією в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 року № 1077-р затверджено Перспективний план формування територій громад Івано-Франківської області та доручено Івано-Франківській обласній державній адміністрації продовжити роботу з підготовки пропозицій про внесення змін до плану, затвердженого цим розпорядженням, та внесення таких пропозицій в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України.
Згідно із схваленим Івано-Франківською обласною радою та затвердженим Кабінетом Міністрів України розпорядженням від 13.10.2015 за № 1077-р, Перспективним планом територіальні громади, зокрема, Копанківська та Сівко-Калуська сільські ради входили до складу Калуської міської об`єднаної територіальної громади.
Вказана обставинами жодними із сторін не заперечується.
За доводами відповідача прийняті рішення Івано-Франківської обласної ради від 24.07.2015 за № 1722-36/2015 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 року № 1077-р, представниками Копанківської, Томашівської, Сівко-Войнилівської та Луківської територіальних громад не оскаржувались (а.с.42). Доказів відповідного оскарження сільськими радами в суд у даній справі не подано.
28.12.2019 року Копанківська сільська рада звернулась до відповідача із листом № 288 про надання висновку щодо відповідності цього проекту спроможності, щодо утворення об`єднаної територіальної громади з центром в селі Копанки (а.с.11).
В подальшому, Копанківська, Томашіська, Луківська та Сівко-Войнилівська сільські ради звернулись до відповідача із листами від 03.02.2020 року за № 25, від 04.02.2020 року за № 28/02-34, від 06.02.2020 року за № 401-24/2020 та від 07.02.2020 року за № 43 про надання висновку щодо відповідності проектів рішень про добровільне об`єднання територіальних громад Конституції та Законам України (а.с.21-24).
За результатами розгляду поданих Копанківською, Томашіською, Луківською та Сівко-Войнилівською сільськими радами проектів рішень сільських рад, Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано розпорядження від 14.02.2020 за № 95 Про затвердження висновку щодо невідповідності проектів рішень Копанківської, Томашіської, Сівко-Войнилівської, Луківської сільських рад "Про добровільне об`єднання територіальних громад" Конституції та Законам України" (а.с.27-28).
Водночас, 28.12.2019 року Копанківська сільська рада звернулись до Івано-Франківської обласної державної адміністрації із листом від 28.12.2019 року № 288/1, в якому просила розглянути можливість внесення відповідних змін до Перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області щодо створення Копанківської сільської об`єднаної територіальної громади з адміністративним центром в с. Копанки (а.с.15).
Позивач вважає, що не підготовка пропозицій щодо внесення змін до перспективного плану свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень, окрім того, вважає, що у висновку щодо невідповідності проектів рішень про добровільне об`єднання територіальних громад Конституції та Законам України узагальнено викладено невідповідність, внаслідок чого, за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад врегульовані Законом України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" від 05 лютого 2015 року №157-VIII (надалі по тексту також - Закон №157-VIII).
Згідно статті 2 Закону №157-VIII добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.
Частиною 1 статті 4 Закону №157-VIII встановлено, що добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов:
1) у складі об`єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування;
2) територія об`єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об`єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об`єдналися;
3) об`єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області;
4) при прийнятті рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об`єднаної територіальної громади;
5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об`єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об`єднання.
В подальшому, Законом України від 05.12.2019 року №348-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" щодо спрощення процедури затвердження перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей", частину першу статті 4 доповнено пунктом 6, за змістом якого об`єднання територіальних громад здійснюється відповідно до перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, області.
Адміністративним центром об`єднаної територіальної громади визначається населений пункт (село, селище, місто), який має розвинуту інфраструктуру і, як правило, розташований найближче до географічного центру території об`єднаної територіальної громади (частина 2 статті 4 Закону №157-VIII).
Відповідно до вимог статті 5 Закону №157-VIII ініціаторами добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: сільський, селищний, міський голова; не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування.
Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Як встановлено з матеріалів справи, розпорядженням Копанківської сільської ради від 25.11.2019 року за № 60 ініційовано добровільне об`єднання територіальних громад села Копанки Копанківської сільської ради Калуського району, сіл Томашівці, Перекоси Томашівської сільської ради, сіл Сівка-Войнилівська, Довжка, Сівко-Войнилівської сільської ради, сіл Лука, Цвітова, Діброва Луківської сільської ради в Копанківську територіальну громаду з адміністративним центром у селі Копанки, Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області та проведення громадського обговорення (а.с.10).
Згідно рішення від 16.12.2019 року № 868 Копанківська сільська рада надала згоду на добровільне об`єднання територіальних громад села Копанки Копанківської сільської ради Калуського району, сіл Томашівці, Перекоси Томашівської сільської ради, сіл Сівка-Войнилівська, Довжка, Сівко-Войнилівської сільської ради, сіл Лука, Цвітова, Діброва Луківської сільської ради в Копанківську територіальну громаду з адміністративним центром у селі Копанки, Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області (а.с.5).
Так, відповідно до вимог статті 6 Закону №157-VIII сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об`єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.
У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об`єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад та інформує про це Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.
Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об`єднання територіальних громад.
Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад.
Отже, вказаними нормами визначено певну процедуру (вчинення дій), які проводяться органами місцевого самоврядування у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст (дискреційні повноваження), які оформлюються прийняттям відповідних рішень.
Позивач в судовому засіданні пояснив, що на виконання вимог статті 6 Закону №157-VIII, сільський голова Копанківської сільської ради звернувся до Томашівської, Сівко-Войнилівської та Луківської сільських рад із пропозицією про об`єднання.
В свою чергу, Томашівська, Сівко-Войнилівська та Луківська сільські ради прийняли рішення Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи (а.с.6-8).
Згідно розпорядження Копанківської сільської ради від 26.12.2019 року за № 66 утворено спільну робочу групу з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднаня територіальних громад (а.с.16).
Так, черговим етапом в процедурі добровільного об`єднання територіальних громад є надання висновку місцевими державними адміністраціями про відповідність проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України.
Вимоги до проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад є загальними і визначені статтею 7 Закону №157-VIII.
За змістом частин 2, 3, 4 і 6 статті 7 Закону №157-VIII сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов`язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.
Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
У разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання у порядку, встановленому цим Законом.
Отже, саме дотримання послідовності всіх етапів є обов`язковою передумовою для добровільного об`єднання громадян на підставі чинного законодавства України з дотриманням Конституції України.
За результатами розгляду поданих проектів рішень Копанківської, Томашіської, Луківської та Сівко-Войнилівської сільських рад, Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано розпорядження від 14.02.2020 за № 95 Про затвердження висновку щодо невідповідності проектів рішень Копанківської, Томашіської, Сівко-Войнилівської, Луківської сільських рад "Про добровільне об`єднання територіальних громад" Конституції та Законам України (а.с.27-28).
Як слідує із змісту висновку, затвердженого розпорядженням від 14.02.2020 за № 95 Про затвердження висновку щодо невідповідності проектів рішень Копанківської, Томашіської, Сівко-Войнилівської, Луківської сільських рад "Про добровільне об`єднання територіальних громад" Конституції та законам України, відповідач вказав на наступні підстави, зокрема: невідповідність проектів рішень Перспективному плану формування територій громад області, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 за №1077-р, а відтак, не відповідають, пункту 6 частини 1 статті 4 ЗУ "Про добровільне об`єднання територіальних громад".
Згідно пункту 6 частини 1 статті 4 ЗУ "Про добровільне об`єднання територіальних громад" в редакції від 05.12.2019 року, що набрала чинності 20.12.2019 року, об`єднання територіальних громад здійснюється відповідно до перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, області.
Так, розпорядженням Кабінету міністрів України від 13.10.2015 року № 1077-р «Про затвердження перспективного плану формування території громад Івано-Франківської області, передбачено утворення Калуської спроможної територіальної громади у складі Калуської, Боднарівської, Вістіввської, Голинської, Завійської, Копанківської, Кропивницької, Мостищенської, Пійлівської, Ріп`янскьої, Сівко-Калуської, Студінської, Тудилівської громад.
Виходячи з викладеного, проекти рішень Копанківської, Томашівської, Сівко-Войнилівської, Луківської сільських рад Калуського району «Про добровільне об`єднання територіальних громад не відповідали перспективному плану, затвердженого розпорядженням Кабінету міністрів України від 13.10.2015 року № 1077-р., відтак не відповідали пункту 6 частини 1 статті 4 ЗУ "Про добровільне об`єднання територіальних громад", що вказує на необгрунтованісь позовних вимог у цій частині.
Водночас, 28.12.2019 року Копанківська сільська рада звернулись до Івано-Франківської обласної державної адміністрації із листом від 28.12.2019 року № 288/1, «Про внесення змін до перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області» в якому повідомила про наявність рішень Копанківської, Томашівської, Сівко-Войнилівської та Луківської сільських ради про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи щодо створення Копанківської сільської об`єднаної територіальної громади з адміністративним центром в с. Копанки (а.с.15).
В контексті вказаних спірних правовідносин, виходячи із приписів статті 11 Закону №157-VIII (в редакції до внесених змін Законом №348-IX від 05.12.2019), Перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області розробляється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною державною адміністрацією згідно з методикою формування спроможних територіальних громад і охоплює всю територію Автономної Республіки Крим, області.
Методика формування спроможних територіальних громад розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері територіальної організації влади, адміністративно-територіального устрою, розвитку місцевого самоврядування, та затверджується Кабінетом Міністрів України.
Перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області схвалюється відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації та затверджується Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2015 року № 214 затверджено Методику формування спроможних територіальних громад (надалі по тексту також - Методика).
Відповідно до пункту 1 Методики (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 за №34) ця Методика визначає механізм та умови формування спроможних територіальних громад, а також порядок розроблення і схвалення перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області (надалі по тексту також - перспективний план).
У розумінні пункту 2 Методики спроможна територіальна громада - територіальні громади сіл (селищ, міст), які в результаті добровільного об`єднання здатні самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров`я, соціального захисту, житлово-комунального господарства, з урахуванням кадрових ресурсів, фінансового забезпечення та розвитку інфраструктури відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Пунктом 4 Методики передбачено, що формування спроможних територіальних громад здійснюється шляхом: розроблення Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією проекту перспективного плану; схвалення проекту перспективного плану Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою; затвердження Кабінетом Міністрів України перспективних планів; добровільного об`єднання територіальних громад; добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", суміжної сільської, селищної територіальної громади, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади; формування органів місцевого самоврядування спроможних територіальних громад.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрація розробляє відповідно до цієї Методики із залученням у разі потреби представників органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та громадськості відповідних адміністративно-територіальних одиниць: проект перспективного плану; паспорти спроможних територіальних громад за формою згідно з додатком (пункт 5 Методики).
Згідно з пунктом 11 Методики з метою врахування інтересів територіальних громад під час розроблення проекту перспективного плану уповноважені Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією посадові особи проводять консультації з уповноваженими представниками органів місцевого самоврядування та їх асоціацій, а також суб`єктами господарювання та їх громадськими об`єднаннями.
За приписами пункту 13 Методики проект перспективного плану розробляється в електронному та паперовому вигляді та включає: графічну частину, яка відображає межі спроможних територіальних громад, їх потенційні адміністративні центри та всі населені пункти, що увійшли до їх складу; перелік спроможних територіальних громад із зазначенням найменувань територіальних громад, що входять до їх складу.
Проект перспективного плану як визначає пункт 14 Методики схвалюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною обласною радою та вноситься в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України разом з паспортами спроможних територіальних громад для його затвердження.
У разі схвалення Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною обласною радою змін до перспективного плану, проект акта Кабінету Міністрів України про внесення таких змін до перспективного плану вноситься на розгляд Кабінету Міністрів України Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією в установленому порядку.
Методикою (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 за №34) деталізовано вимоги щодо спроможності територіальної громади та процедури створення перспективного плану, водночас, пуктом 16 метоки визначено, що проект акта Кабінету Міністрів України про затвердження перспективного плану (внесення змін до перспективного плану) вноситься Кабінетові Міністрів України Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією в установленому порядку разом з паспортами спроможних територіальних громад.
З аналізу викладених положень Закону №157-VIII та Методики слідує, що затвердження перспективного плану формування територій громад та внесенння до нього змін не є фактом об`єднання громад. Перспективний план лише засвідчує загальне бачення та соціально-економічну обґрунтованість ефективного територіального устрою на базовому рівні в межах відповідної області.
Завданням перспективного плану формування територій громад у межах відповідної області є визначення обґрунтованої територіальної основи для діяльності органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади, здатних забезпечити доступність та належну якість публічних послуг, що надаються такими органами, а також необхідної для цього ресурсної бази.
Поряд із вказаним, судом встановлено, що пунктом 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 року №1077-р, яким затверджено Перспективний план формування територій громад Івано-Франківської області, також доручено Івано-Франківській обласній державній адміністрації продовжити роботу з підготовки пропозицій про внесення змін до плану, затвердженого цим розпорядженням, та внесення таких пропозицій в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України.
В свою чергу позивач вказує на допущення Івано-Франківською обласною державною адміністрацією бездіяльності щодо підготовки відповідної пропозиції про внесення змін до Перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області саме з урахуванням його звернення від 28.11.2019 року та просить визнати таку бездіяльність протиправною і зобов`язати відповідача подати до Кабінету Міністрів України пропозицію про внесення таких змін стосовно створення Копанківської сільської об`єднаної територіальної громади з адміністративним центром в с. Копанки.
Досліджуючи заявлену позивачем позовну вимогу, суд приходить до переконання про її обґрунтованість, оскільки в ході розгляду справи відповідачем жодним чином не доведено вчинення будь-яких активних дії, вчинених саме в розрізі розгляду звернення Копанківської сільської ради від 28.12.2019 року до Івано-Франківської обласної державної адміністрації за № 288/1 «Про внесення змін до перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області» в аспекті положень Методики формування спроможних територіальних громад.
При цьому суд не бере до уваги обґрунтування представника відповідача щодо того, що розгляд зазначеного вище звернення відбувся на засіданні міжвідомчої регіональної групи з підготовки пропозиції щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів області, що оформлене Протоколом № 1 від 27.01.2020 року, оскільки за містом вказаного протоколу (а.с. 71) питання щодо внесення змін до перспективного плану обмежилось виключно доведенням до відома присутніх про такий факт у розділі 9.3 протоколу - «Інші звернення, прийняті до відома», за наслідками якого, на момент звернення позивачем до суду відповідачем не вчинено жодних інших обов`язкових дій, що визначені відповідною Методикою, зокрема: не виготовлено проекту змін до перспективного плану; паспортів спроможних територіальних громад за формою згідно з додатком (пункт 5 Методики).
Окрім того, за позицією відповідача - умовою внесення певної територіальної громади до перспективного плану формування територій громад відповідної області є її утворення в порядку, передбаченому Законом №157-VIII, об`єднаної територіальної громади, що відповідає критеріям, передбаченим для спроможних територіальних громад. Так, в обгрунтування представник зазначає про те, що відповідачем видано розпорядження № 95 від 14.02.2020, яким затверджено висновок щодо невідповідності проектів рішень Копанківської, Томашіської, Сівко-Войнилівської, Луківської сільських рад "Про добровільне об`єднання територіальних громад" Конституції та законам України рад "Про добровільне об`єднання територіальних громад" Конституції та Законам України, а отже, на його думку, така громада не є належним чином утвореною.
Водночас, суд не погоджується з такими міркування представника відповідача, оскільки останні по своїй суті є взаємовиключними. Так, на думку відповідача, не може бути утворене нове спроможне територіальне утворення, оскільки воно не відповідає вже сформованому та затвердженому перспективному плану формування відповідної території. Проте, така послідовність думок суперечить правовій суті Методики, яка на переконання суду, спрямована також і на можливість оцінки спроможності територіальної громади в результаті добровільного її об`єднання на здатність самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров`я, соціального захисту, житлово-комунального господарства, з урахуванням кадрових ресурсів, фінансового забезпечення та розвитку інфраструктури відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Таким чином, зазначені положення Методики жодним чином не обмежують, а навпаки спрямовані на можливість внесення змін до перспективного плану формування відповідної території, водночас, не вчинення жодних активних дії з реалізації прав територіальної громади в аспекті положень Методики, свідчить про наявність протиправної бездіяльності з боку Івано-Франківської обласної державної адміністрації при розгляді звернення Копанківської сільської ради від 28.12.2019 року до Івано-Франківської обласної державної адміністрації за № 288/1 «Про внесення змін до перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області»
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно із нормами частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Водночас, всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів у повному об`ємі правомірності своїх дій.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про необхідність часткового задоволення заявлених позовних вимог.
З огляду на те, що ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення сторонами інших витрат, пов`язаних з розглядом справи суду не представлено, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо розгляду звернення Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області від 28.12.2019 за № 289 "Про внесення змін до перспективного плану формування території громад Івано-Франківської області" з урахуванням положень Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 за № 214.
Зобов`язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію розглянути звернення Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області від 28.12.2019 за № 289 "Про внесення змін до перспективного плану формування території громад Івано-Франківської області" та прийняти відповідне рішення з урахуванням положень Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 за № 214.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач:
Івано-Франківська обласна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 20567921, вул. М.Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004).
Суддя Панікар І.В.
Рішення складене в повному обсязі 26 листопада 2020 р.