
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
30 листопада 2020 р. Справа № 160/15842/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сидоренко Д.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, -
ВСТАНОВИВ:
27.11.2020 року засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Нікопольської міської ради, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Нікопольської міської ради від 20.11.2020р. №2-74/VІІ «Про надання згоди на придбання до комунальної власності територіальної громади м.Нікополя в особі Нікопольської міської ради нерухомого майна».
Разом з позовом, засобами поштового зв`язку 27.11.2020 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про забезпечення позову, в якій позивач просить:
- зупинити рішення сімдесят четвертої сесії сьомого скликання №2-74/VІІ від 20.11.2020р. «Про надання згоди на придбання до комунальної власності територіальної громади м.Нікополя в особі Нікопольської міської ради нерухомого майна» про визнання дій протиправними та скасування рішення.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що 20.11.2020 року Нікопольська міська рада провела сімдесят четверту сесію сьомого скликання, на якій було прийнято ряд рішень, про які більшість мешканців міста не знали, жодний проект рішення не був оприлюднений завчасно. Так, 20.11.2020 року було прийнято, зокрема, рішення №2-74/VІІ «Про надання згоди на придбання до комунальної власності територіальної громади м.Нікополя в особі Нікопольської міської ради нерухомого майна», яким надається згода на придбання до комунальної власності територіальної громади м.Нікополя в особі Нікопольської міської ради: нерухомого майна: житлового будинку з надвірними побудовами, загальною площею 281,20 кв. м., загальною вартістю 4225600 грн. 00 коп., без урахування ПДВ, згідно Звіту про незалежну оцінку проведену Приватним підприємством «Югтехноексперт», розташованого на приватизованій земельній ділянці з кадастровим номером 1211600000:03:053:0015, загальною площею 0,0699 га за адресою: Дніпропетровська область, м.Нікополь, вул.Котельникова, буд. 21; земельної ділянки з кадастровим номером 1211600000:03:053:0015, загальною площею 0,0699 га за адресою: Дніпропетровська область, м.Нікополь, вул. Котельникова, буд.21, що надана для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), код згідно КВЦПЗ - 02.01, загальною вартістю 82600 грн. 00 коп., без урахування ПДВ, згідно експертної грошової оцінки, проведеної Приватним підприємством «Югтехноексперт».
Позивач вважає, що відповідачем порушено порядок прийняття оскаржуваного рішення, порушено законодавство про інформацію, про корупцію, порядок оприлюднення проектів рішень, порушено Регламент Нікопольської міської ради VII скликання, затверджений рішенням Нікопольської міської ради від 21.11.2015 №1-1/VІІ, та рішення прийнято з перевищенням наданих відповідачу повноважень. Зауважує, що згідно витягу з офіційного сайту Нікопольської міської ради - проект оскаржуваного рішення був оприлюднений на офіційному сайті Нікопольської міської ради за посиланням http://nikopol-mrada.dp.gov.ua/ в рубриці «проекти рішень міської ради» за 2 дня до сесії, що є порушенням ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», який гарантує право ознайомлюватися з проектами органів місцевого самоврядування за 10 днів до їх розгляду. Наголошує, що вказаними діями було порушено його право, як жителя громади, на участь в місцевому самоврядуванні, порушено Закон України «Про доступ до публічної інформації», який гарантує право ознайомлюватися з проектами органів місцевого самоврядування та порушено принципи місцевого самоврядування - відкритість та гласність. Вважає, що рішення Нікопольської міської ради №2-74/VII «Про надання згоди на придбання до комунальної власності територіальної громади м.Нікополя в особі Нікопольської міської ради нерухомого майна» є протиправним, незаконним та таким, що не відповідає вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації» та підлягає скасуванню, та оскільки правомірність прийняття відповідачем вказаного рішення підлягає дослідженню лише під час судового вирішення справи, то невжиття заходів забезпечення адміністративного позову може мати наслідком заподіяння шкоди, у зв`язку із чим просить суд зупинити рішення сімдесят четвертої сесії сьомого скликання №2-74/VІІ від 20.11.2020р. «Про надання згоди на придбання до комунальної власності територіальної громади м.Нікополя в особі Нікопольської міської ради нерухомого майна».
Так, згідно з ч.1 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.153 КАС України, заява про забезпечення позову подається одночасно з пред`явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Частиною 1 ст.154 КАС України передбачено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Дослідивши зміст заяви про забезпечення позову, суд дійшов висновку про відсутність підстав щодо її задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно із ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Аналіз вищенаведеної норми дозволяє дійти висновку, що забезпечення позову – це вжиття адміністративним судом певних заходів щодо охорони прав та інтересів позивача для створення можливості реального виконання рішення суду у разі задоволення позову.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 5 ст.151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Зупинення дії нормативно-правового акта як захід забезпечення позову допускається лише у разі очевидних ознак протиправності такого акта та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду з позовом щодо такого акта.
Положеннями процесуального закону передбачено конкретні умови і підстави для застосування судом заходів забезпечення позову, при цьому, суд, вирішуючи це питання, повинен враховувати інтереси усіх учасників справи, а також оцінити можливі наслідки і їх вплив на права заінтересованих осіб.
Заходи забезпечення позову повинні бути нерозривно пов`язані з предметом позову і правами, про судовий захист яких іде мова, а заява, подана в порядку вказаних статей КАС України, повинна містити належні обґрунтування необхідності застосування таких процесуальних повноважень з поданням на їх підтвердження належних, допустимих, достовірних і достатніх доказів.
Заходи забезпечення позову застосовуються задля гарантування реального виконання в майбутньому судового рішення у випадку його ухвалення на користь позивача. Водночас для виконання таких заходів потрібно додержуватися щонайменше однієї з умов, визначених у частині другій статті 150 КАС України.
Як наслідок, уможливлюється виконання судового рішення на підставі принципу обов`язковості судових рішень, регламентованого в статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод (далі – Конвенція), пункті 9 частини другої статті 129 Конституції України, статті 13 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів", пункті 5 частини третьої статті КАС України, рішеннях Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ) у справах "Рябих проти Росії" (§§ 51, 52), "Горнсбі проти Греції" (§ 40).
Зупинення дії індивідуального акта або нормативно-правового акта є винятковим заходом забезпечення позову виключно у випадку очевидних ознак протиправності такого акта та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду з позовом щодо такого акта.
Стаття 152 КАС України встановлює невичерпний перелік реквізитів і змістовних вимог до такої заяви, в тому числі, спеціальні (предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; інші відомості, потрібні для забезпечення позову).
Тобто, законодавець встановив обов`язок особи, яка звертається із заявою про забезпечення позову, навести обґрунтування необхідності застосування такого заходу й зазначити усі необхідні відомості для цього з поданням відповідних доказів, з яких би суд мав змогу достовірно встановити доцільність реалізації вказаного процесуального повноваження.
Згідно роз`яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 2006 року № 9 «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» при розгляді заяв про забезпечення позову суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитись, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулась з такою заявою, позовним вимогам.
Суд враховує, що відповідно до статті 13 Конвенції, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
ЄСПЛ у рішенні від 29.06.2006 у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
Своєю чергою, у рішенні ЄСПЛ від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
Як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настане подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року), Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Згідно з Рекомендацією N R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятою Комітетом міністрів Ради Європи 13 вересня 1989 року, рішення про вжиття тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов`язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов`язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акту; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв`язку з оскарженням адміністративного акту.
У даному випадку, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Нікопольської міської ради про визнання протиправним та скасувати рішення Нікопольської міської ради від 20.11.2020р. №2-74/VІІ «Про надання згоди на придбання до комунальної власності територіальної громади м.Нікополя в особі Нікопольської міської ради нерухомого майна».
Суд зазначає, що звертаючись до суду із заявою про забезпечення позову, заявник обґрунтував необхідність застосування таких заходів тим, що оскаржуване рішення винесено протиправно.
Суд вважає, що очевидна протиправність прийнятого рішення Нікопольської міської ради від 20.11.2020р. №2-74/VІІ «Про надання згоди на придбання до комунальної власності територіальної громади м.Нікополя в особі Нікопольської міської ради нерухомого майна» має вказувати на такі обставини, що не потребують детального з`ясування чи додаткового доказування (прийнято неповноважним органом, з перевищенням наданих повноважень тощо). Позивач посилається на очевидність ознак протиправності рішення відповідача, тобто на обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, та наявність яких має встановлюватися судом під час розгляду адміністративної справи, та ухвалення рішення по суті заявлених позовних вимог, тому таке обґрунтування вимог заяви є безпідставним.
За таких обставин, враховуючи приписи наведених положень актів національного законодавства, міжнародного права, суд дійшов висновку, що у даному випадку підстави, передбачені ч.2 ст.150 КАС України для забезпечення даного позову - відсутні, тому відмовляє у задоволенні поданої заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову.
Керуючись статтями 44, 72-77, 150-154, 246, 248, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко