Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2010 р. справа № 2а-4014/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретарі Кутафіній К.Ю.
за участю
представника позивача Соколової В.П.,
представника відповідача не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку адміністративну справу за позовом заступника прокурора Донецької області-прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення штрафних санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Донецької області – прокурор м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся з позовною заявою до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення штрафних санкцій.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Актом перевірки № 02/18/0014 від 09.01.2009 р. державний інспектор держенергонагляду встановив факт невиконання відповідачем припису ДЧ 224 № 714 від 23.09.2008 р. 25.02.09 року прийнято постанову № Д-68 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 5100 грн. у зв’язку з невиконанням припису інспекції. Відповідальність визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та Положенням про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. № 1312. Згідно пункту 5 цього Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб’єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення (а саме - ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії) штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки та оформлюється постановою. Суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено. Просить стягнути з відповідача зазначену суму штрафу в розмірі 5100 грн.
Прокурор в судове засідання не з’явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду пояснення аналогічні викладеним в позові та письмові докази в підтвердження своїх позовних вимог і просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача не надав. Письмових заперечень суду не надано.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні надані докази, суд встановив наступне.
Згідно п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладений обов’язок представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до вимог ст.361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» зареєстроване 10.08.1998 року Шевченківською районною у м. Києві Державною адміністрацією, з 20.03.2007 року включене до ЄДРПОУ.
Головною метою діяльності ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» є забезпечення цілісності об’єднаної енергетичної системи України, задоволення держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управляння ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни, а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України, посиленню впливу на суб’єктів електроенергетики та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання і споживання енергії та забезпечення споживачами технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок та теплових мереж.
Відповідач, Державне підприємство «Добропіллявугілля», зареєстроване виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області, є юридичною особою та включено до ЄДРПОУ.
До структури ДП «Добропіллявугілля» входить відокремлений підрозділ «Шахта «Піонер» (смт. Новодонецьке, Добропільського району) без права юридичної особи.
Судом встановлено, що 09.01.2009 р. на ВП «Шахта «Піонер» ДП «Добропіллявугілля» державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку щодо виконання припису Інспекції від 23.09.2008 р. ДЧ 224 № 714/170, про усунення порушень законодавства про електроенергетику, що підтверджується актом перевірки від 09.01.2009 р. № 02/18/0014.
25.02.09 року прийнято постанову № Д-68 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 5100 грн. у зв’язку з невиконанням припису Інспекції 23.09.2008 р. ДЧ 224 № 714/170.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в електроенергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів та ін.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», суб’єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:
- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, згідно пункту 5 цього Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення (а саме - ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії) штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки та оформлюється постановою.
Суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачений.
Відповідно до ст. 11 КАС України – розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач правомірно застосував до відповідача санкції у розмірі 5100 грн., а тому відсутні будь які підстави у відмові в задоволені позовних вимог.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 8-11, 14, 17, 18, 69-71, 86, 94, 122, 158–163, 185-186, 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов заступника прокурора Донецької області-прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення штрафних санкцій – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» (ідентифікаційний код 32186934; 85000, м. Добропвлля, пр. Шевченка, 2) на користь державного бюджету України (п/р № 31112106700035, код платежу 21081100, отримувач державний бюджет м. Добропілля, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686542) суму штрафу в розмірі 5100 (п’ять тисяч сто) грн.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 16.04.2010 р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ушенко С. В.