
Дата документу 24.11.2020
Справа № 937/8533/20
Провадження № 3/937/2340/20
Справа № 937/8534/20
Провадження № 3/937/2341/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2020 року м. Мелітополь
Суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Колодіна Л.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч. 4 ст. 130, ст.124 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
14 листопада 2020 року о 15 годині 50 хвилин в м. Мелітополі на вул. Інтеркультурна, 37, рухаючись по вул. М. Грушевського при в`їзді на нерегульоване перехрестя з вул. Інтеркультурна, гр-н ОСОБА_1 керуючи автомобілем ВАЗ 211340, д/н НОМЕР_1 , не надав переваги в русі автомобілю та скоїв зіткнення автомобілем Опель Омега, д/н НОМЕР_2 , який рухався по головній дорозі, під керуванням гр-на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок ДТП постраждалих осіб не має, автомобілі отримали механічні пошкодження, завдано матеріальні збитки.
Крім цього, 14 листопада 2020 року о 15 годині 50 хвилин гр-н ОСОБА_1 по вулиці Інтеркультурній в м. Мелітополі Запорізької області скоїв ДТП, після чого вживав спиртні напої (коньяк), чим порушив п. 2.10є Правил дорожнього руху України.
В судове засідання гр-н ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить особистий підпис правопорушника в протоколі серії ОБ № 103428 від 14.11.2020.
Факт скоєння гр-ном ОСОБА_1 правопорушень підтверджується наступними доказами: протоколами про адміністративне правопорушення серій ОБ № 103428, ОБ №103429 від 14 листопада 2020 року; схемою ДТП; фототаблицею; поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З урахуванням вищевикладеного та досліджених суддею доказів випливає, що водій ОСОБА_1 , порушуючи вимоги п. 2.10. «є» Правил дорожнього руху, які передбачають, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов`язаний до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, вживав алкоголь, а саме коньяк, після дорожньо-транспортної пригоди за його участю, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп`яніння.
При визначенні нормативного акту, що передбачає відповідальність за вчинене ОСОБА_1 правопорушення, суддя виходить з наступного.
З 01 липня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22 листопада 2018 року № 2617-VIII (далі Закон від 22 листопада 2018 року). Підпунктом 4 п. 1 розділу І вказаного Закону від 22 листопада 2018 року стаття 130 КУпАП викладена в новій редакції, якою виключена відповідальність водіїв за вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду (далі відповідальність водіїв транспортних засобів).
Разом з цим, підпунктом 171 п. 2 розділу І Закону від 22 листопада 2018 року КК України доповнений статтею 286-1, якою встановлена кримінальна відповідальність водіїв транспортних засобів. У зв`язку з тим, що відповідальність водіїв транспортних засобів, по суті, була криміналізована та передбачена можливість застосування кримінального покарання, а також у зв`язку з тим, що санкція за таке порушення була підвищена (збільшений розмір штрафу), то відповідальність водіїв транспортних засобів посилена.
Незважаючи на те, що Закон від 22 листопада 2018 року набрав чинності з 01 липня 2020 року, та, що самим Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 17 червня 2020 року № 720-IX (далі Закон від 17 червня 2020 року) (розділ II) передбачений особливий порядок набрання ним чинності, тобто з дня набрання чинності Законом від 22 листопада 2018 року, Закон від 17 червня 2020 року все ж набрав чинності в силу п. 4 Указу Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10 червня 1997 року з дня його опублікування в офіційному друкованому виданні, а саме у газеті «Голос України» за № 110 від 03 червня 2020 року.
Вказаним Законом від 17 червня 2020 року були внесені зміни до Закону від 22 листопада 2018 року. Зокрема, відповідно до абз. 6 п. п. 2 п. 117 розділу І Закону від 17 червня 2020 року п. п. 171 п. 2 розділу І Закону від 22 листопада 2018 року, яким КК України доповнений новою статтею 286-1, виключений. Також відповідно до абз. 1 п. п. 1 п. 117 розділу І Закону від 17 червня 2020 року виключений п. п. 4 п. 1 розділу І Закону від 22 листопада 2018 року, яким ст. 130 КУпАП викладена в новій редакції та з якої виключена відповідальність водіїв транспортних засобів.
Згідно зі ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Незважаючи на те, що зміни до Законів щодо відповідальності водіїв транспортних засобів відповідно до Закону від 17 червня 2020 року були внесені не у спосіб, встановлений КК України та КУпАП (Законами про внесення змін до цих Кодексів та/або до кримінального процесуального законодавства України), а також того, що відповідно до редакцій ст. 130 КУпАП та ст. 286-1 КК України, що викладені на офіційному сайті законодавства України Верховної Ради України, відповідальність водіїв транспортних засобів передбачена саме ст. 286-1 КК і не передбачена ст. 130 КУпАП, виходячи з принципу верховенства права (ст. 3 Конституції України), суддя прийшов до висновку, що ОСОБА_1 за вчинене правопорушення має нести саме адміністративну відповідальність за ст. 130 КУпАП, а не кримінальну, оскільки адміністративна відповідальність по суті і за встановленими санкціями є більш м`якою порівняно з кримінальною і покращує становище притягуваного, а усе, що покращує становище притягуваного має бути витлумачено на його користь.
Таким чином, з викладеного випливає, що провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, знайшла своє підтвердження в судовому засіданні, повністю доведена матеріалами справи про адміністративне правопорушення та підтверджена доказами, дослідженими суддею.
При накладенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 суддя враховує обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, які відповідно до ст. ст. 34, 35 КУпАП пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене ним адміністративне правопорушення, суддею встановлено не було.
Також, суд, при накладенні адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 , враховує, що його протиправні дії могли потягнути за собою тяжкі наслідки.
З урахуванням особи правопорушника, обставин справи про адміністративні правопорушення, усіх наведених вище фактів, суддя прийшов до висновку, що для виправлення ОСОБА_1 , а також для припинення вчинення ним нових правопорушень буде недоцільним застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, а цілі адміністративного стягнення будуть досягнуті при накладенні на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в межах мінімального розміру з позбавленням права керування транспортними засобами, передбаченого санкцією ч. 4 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, в діях гр-на ОСОБА_1 містяться ознаки правопорушень, передбачених ст. ст. 130 ч.4, 124 КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним об`єднати адміністративні справи в одне провадження.
Згідно ст.33КУпАП при накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, які пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Вивчивши матеріали справи, враховуючи характер скоєних правопорушень, особу правопорушника, ступінь його провини та обставини справи, суд вважає необхідним визнати винним ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 130 ч.4, 124 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів.
Керуючись ст. 33, 36, 124, 130 ч. 1, 221, 283, 284 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
Об`єднати в одне провадження адміністративні матеріали за № 937/8533/20, № 937/8534/20, щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 130, ст.124 КУпАП в одне провадження.
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушень, передбачених ч.4 ст. 130, ст.124 КУпАП.
Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1200 /одна тисяча двісті/ неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 20400 /двадцять тисяч чотириста/ грн. 00 коп. (реквізити для сплати штрафу: отримувач: ГУК у Запорізькій області/21081300; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); МФО: 899998; код ЄДРПОУ: 37941997; № рахунку: UA708999980313000149000008001; призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху) з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 3 (три) роки.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 420 грн. 40 коп. (р/рUA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києва /м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 22030106, призначення платежу: «Судовий збір»).
Строк пред`явлення до виконання до 23 лютого 20121 року.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня вручення такої постанови.
Суддя: Л.В.Колодіна