
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2020 року Справа № 480/3899/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненко О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Шлегель О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області Парченко Оксани Григорівни, треті особи: відділ у Краснопільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Миропільська сільська рада Краснопільського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що 24.02.2020 звернувся до державного реєстратора з заявою про проведення державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою. Рішенням реєстратора від 02.03.2020 у проведенні реєстрації відмовлено з мотивів неможливості встановити з поданих документів набуття, зміну та припинення речових прав на нерухоме майно. Вважає таке рішення протиправним.
Відповідач посилається на п. 6 ч. 1 ст. 24 закону України "Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень", який містить посилання на наявність зареєстрованих обтяжень на нерухоме майно. Відповідно до відомостей з публічної кадастрової карти земельна ділянка з кадастровим номером 5922383300:04:004:0717 площею 36 га, право на яку просив зареєструвати позивач, призначена для ведення фермерського господарства та має обтяжень.
Необґрунтованим є твердження реєстратора про неможливість встановити з поданих документів виникнення та зміну речових прав. Земельна ділянка площею 57 га була надана у постійне користування рішеннями Краснопільської районної Ради народних депутатів Сумської області від 25.02.1993 та від 01.04.1994. Це підтверджується державним актом на право постійного користування землею від 12.09.1994, що зареєстрований у Книзі записів державних актів на право постійного користування. Право постійного користування є безстроковим та може бути припинено лише з підстав, вичерпний перелік яких визначений ст. 141 ЗК України. Підстави для припинення права позивача відсутні.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 документ на право постійного користування землею, виданий у відповідності до законодавства, яке діяло на момент його видачі, є дійсним та залишається чинним. Реєстрація права позивача була проведена у відповідності до законодавства, що діяло на момент виникнення такого права.
У 2005 році розпорядженням голови Краснопільської РДА частину земель, які перебували у користуванні фермерського господарства, передано у власність членам господарства ділянки загальною площею 16,0644 га. На іншу частину площею 40,935 га зобов`язано укласти договір оренди. Норма Земельного кодексу України, яка зобов`язувала у такому випадку укладать договори оренди, була визнана неконституційною та втратила чинність у відповідності до рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005. Право постійного користування позивача на частину ділянки, яка не була передана у власність, залишилось чинним.
Позивачем право набуте до набрання чинності законом України "Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень" та у відповідності до його вимог таке право визнається і підлягає реєстрації при вчинення правочинів з нерухомими майном, або за заявою власника (володільця).
За заявою позивача на земельну ділянку було виготовлено технічну докум6ентацію, присвоєно їй кадастровий номер, уточнено межі та фактичну площу, яка склала 36 га. Вважає, що у державного реєстратора не було підстав для зупинення реєстрації та відмови у її проведенні. Просить визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 51419620 від 02.03.2020.
Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що позивачем до заяви про проведення державної реєстрації додано державний акт на право постійного користування землею, рішення Краснопільської районної ради, розпорядження голови Краснопільської РДА.
Відповідно до вимог ст. 3 закону України "Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень" права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, за умови якщо їх реєстрація була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або їх обов`язкова реєстрація не передбачалась. Відповідно до вимог ст. 10 цього закону, у випадку реєстрації прав, що виникли до 1 січня 2013 року, реєстратор запитує від необхідну інформацію, копії документів у органів, що здійснювали реєстрацію прав.
Відповідно до ст. 18 п. 4, зазначеного закону, державна реєстрація прав на земельну ділянку проводиться виключно за наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку.
З отриманої інформації вбачається, що державний акт на право постійного користування землею, який надав позивач, не значиться як правовстановлюючий документ, що посвідчує право користування ділянкою з кадастровим номером 5922383300:04:004:0717 площею 36 га. За таких обставин, заявлене позивачем до реєстрації право не підтверджується належними документами. А тому рішення про відмову у державній реєстрації винесено правомірно. Просить у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні позивач та представник позивача вимоги підтримали із зазначених підстав. Відповідач у судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 24.02.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5922383300:04:004:0717 площею 36 га. Рішенням державного реєстратора від 02.03.2020 № 51419620 відмовлено у державній реєстрації права у зв`язку з неможливістю з поданих документів встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження (а.с. 63).
Відповідно до ст, 10 ч. 3 закону України державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації. Під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.
За поясненням самого відповідача разом з заявою ОСОБА_1 надано державний акт на право користування землею, рішення Краснопільської райради про внесення змін до рішення про надання земельної ділянки для створення селянського (фермерського) господарства, розпорядження голови РДА про затвердження проектної документації. З досліджених судом копій зазначених документів вбачається, що за рішеннями Краснопільської районної ради народних депутатів від 25.02.1993 та від 01.04.1994 ОСОБА_1 передано для ведення фермерського господарства у постійне користування земельну ділянку на території Миропільської сільської Ради народних депутатів площею 57 га, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею Серія СМ 0081 (а.с. 59). Розпорядженням Голови Краснопільської РДА від 26.08.2005 затверджено технічну документацію із землеустрою, членам фермерського господарства, керівником якого є позивач, передано у власність земельні ділянки загальною площею 16,0644 га із земель, що перебувають у постійному користуванні фермерського господарства (а.с. 64-65). Також відповідачем надано копію витягу з Державного земельного кадастру, у зв`язку з чим суд вважає, що цей документ був наявним у відповідача на момент прийняття ним рішення. З копії витягу вбачається, що у Державному земельному кадастрі міститься інформація про земельну ділянку на території Миропільскої сільської ради Краснопільського району Сумської області площею 36 га з кадастровим номером 5922383300:04:004:0717. Ділянка зареєстрована 13.12.2019 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 04.12.2019 (а.с. 60).
Посилання відповідача на те, що право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5922383300:04:004:0717 площею 36 га не зареєстровано суд вважає безпідставним. Як було зазначено, право постійного користування земельною ділянкою позивач отримав на підставі рішень районної ради народних депутатів у 1993-1994 роках, державний акт видано 12.09.1994. Закон України "Про Державний земельний кадастр" набув чинності з 01.01.2013. На момент набуття позивачем права простійного користування земельною ділянкою та на момент передачі частини цієї ділянки у власність членів фермерського господарства зазначений закон не був чинним і кадастрові номер земельним ділянкам не присвоювались. З наведеного витягу з ДЗК вбачається, що ділянка сформована та їй присвоєно кадастровий номер на підставі технічної документації, якою встановлювались (відновлювались) межі земельної ділянки.
Відповідно до інформаційної довідки відділу у Краснопільському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області земельна ділянка сформована на підставі розпорядження голови Краснопільської РДА. Право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5922383300:04:004:0717 площею 36 га не оформлено та не зареєстровано (а.с. 62). При цьому на адвокатський запит тим же самим суб`єктом повідомлено, що у Книзі записів (реєстрації) державних актів на право постійного користування землею мається запис про видачу позивачу державного акта серія СМ 0081 р.н. 19 на земельні ділянки площею 57 га на території Миропільської сільської ради. Кадастрові номери невизначені. До повідомлення додано копію державного акта та запису з Книги реєстрації (а.с. 39-41).
Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 N 5-рп/2005, справа N 1-17/2005 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення п.6 р.Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо зобов`язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди. При цьому Конституційний Суд України зазначив, що видані державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні в разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб. Право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 3 закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою. Відповідно до цього Закону реєстрація речових прав на нерухомість, їх обмежень здійснюється лише в разі вчинення правочинів щодо нерухомого майна, а також за заявою власника (володільця) нерухомого майна.
Суд вважає, що право постійного користування земельними ділянками набуте позивачем та зареєстроване у відповідності до порядку, що існував на момент виникнення такого права. Воно зазнало змін у зв`язку з передачею частини ділянки у власність членам фермерського господарства, але залишилось чинним щодо іншої частині ділянки. Суд вважає безпідставним висновки відповідача про те, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження. З наданого позивачем акту на право постійного користування землею можливо встановити факт та підстави виникнення права позивача. З розпорядження голови РДА вбачається яких саме змін таке право зазнало у зв`язку з передачею частини ділянки у власність. При виготовленні технічної документації були уточнені межі та площа ділянки, їй присвоєно кадастровий номер та здійснено реєстрацію у Державному земельному кадастрі.
На підставі викладеного, суд вважає, що рішення державного реєстратора Краснопільської селищної ради про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 51419620 від 02.03.2020 є протиправним та підлягає скасуванню.
На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача судовий збір, сплачений при зверненні до суду, у розмірі 840 грн. 80 коп. Враховуючи правове становище державного реєстратора, суд вважає необхідним провести стягнення з Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державний реєстратор прав на нерухоме майно Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області Парченко Оксана Григорівна, треті особи: відділ у Краснопільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Миропільська сільська рада Краснопільського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 51419620 від 02.03.2020 винесене державним реєстратором прав на нерухоме майно Краснопільської селищної ради Сумської області Парченко Оксаною Григорівною, яким відмовлено у державній реєстрації іншого речового права, права постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5922383300:04:004:0717 за ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області (42000, Сумська область, Краснопільський район, смт. Краснопілля, вул. Мезенівська, 2, ЄДРПОУ 04390104) судовий збір у розмірі 840 грн. (вісімсот сорок) грн грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23.11.2020.
Суддя О.В. Соп`яненко