
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2020 р. № 400/5136/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П. розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Вознесенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), вул. Пушкінська, 15, м.Вознесенськ, Миколаївська область,56500
треті особи:Головне управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна,6,м.Миколаїв,54001
про:визнання протиправною та скасування постанови від 27.05.2020 ВП № 62186383,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Вознесенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання неправомірною та скасування постанови від 27.05.2020 про відкриття виконавчого провадження № 62186383 прийняту головним державним виконавцем Вознесенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Червоною Я.В. за виконавчим листом №814/2400/14 виданим Миколаївським окружним адміністративним судом 11.03.2015 року.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем протиправно відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №814/2400/14 виданим Миколаївським окружним адміністративним судом 11.03.2015 року, оскільки у стягувача закінчився 1 річний строк пред`явлення виконавчого документа до виконання. Також позивач зазначає, що стягувач не скористався правом щодо заміни сторони виконавчого провадження, а тому ГУ ДПС у Миколаївській області не являється правонаступником попередніх юридичних осіб і не є стягувачем. Виконавчі дії відповідачем здійснюються у відношенні особи, яка не є боржником за виконавчим документом так як у постанові про відкриття виконавчого провадження боржником зазначено - ОСОБА_1 як фізичну особу, а не як фізичну особу підприємця, а стягувачем ГУ ДПС у Миколаївській області, а не Вознесенську ОДПІ ГУ Міндоходів Миколаївської області як це зазначеноо виконавчим листом.
Відповідач до суду відзив, не надав повідомлений про розгляд справи був належним чином.
Третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління ДПС у Миколаївській області, пояснень суду не надало.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні без його участі.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд встановив:
Головне управління ДПС у Миколаївській області надіслало відповідачу заяву про прийняття до виконавчого провадження. У супроводжувальному листі зазначена дата 19.05.2020. Вхідний штамп відповідача свідчить, що заява із виконавчим листом надійшла до ДВС 26.05.2020 року.
Постановою від 27.05.2020 державним виконавцем відкрито виконавче провадження № ВП № 62186383 за виконавчим листом від 11.03.2015 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ГУ ДПС у Миколаївській області грошових коштів у розмірі 641 663,84 грн.
Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання один рік.
За наслідками судового розгляду суд не погоджується з правомірністю прийнятої постанови про відкриття виконавчого провадження з огляду на нижчевказане.
Згідно частини 4 статті 257 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
В даному випадку, на час виникнення спірних правовідносин, порядок пред`явлення виконавчих документів для виконання, в тому числі і виконавчих листів, виданих адміністративними судами, врегульовано Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).
Так, стаття 11 Закону №1404-VIII встановлює загальні строки у виконавчому провадженні. Згідно частини 1 цієї статті строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов`язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом - встановлюються виконавцем.
Строки пред`явлення виконавчих документів до виконання встановлені статтею 12 Закону №1404-VIII. Так, частиною 1 статті 12 передбачено, що виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до частини 2 статті 12 Закону №1404-VIII строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Таким чином, згідно вказаних приписів Закону №1404-VIII, строк пред`явлення виконавчого листа, виданого адміністративним судом до виконання, в якому боржником є Держава, на час звернення представника позивача до державної виконавчої служби згідно заяви від 13.11.2020 року, встановлено в три роки.
В той же час, у виконавчому листі від 11.03.2015 року №814/2400/14 зазначено, що строк пред`явлення його для виконання: один рік, до 11.03.2016 року.
Однак, з огляду на вказані обставини, суд звертає увагу на те, що на час видачі даного виконавчого документа був чинний Закон України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року № 606-XIV, стаття 22 якого передбачала, що виконавчі документи можуть бути пред`явлені до виконання протягом одного року, якщо інше не передбачене законом.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ХІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1404-VIII, виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред`являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.
Таким чином, зважаючи на те, що виконавчий лист від 11.03.2015 року №814/2400/14 виданий Миколаївським окружним адміністративним судом до набрання чинності Закону № 1404-VIII, тому на нього поширюються строки пред`явлення виконавчих документів для виконання, встановлені статтею 12 Закону №1404-VIII. Тобто, виконавчий лист від
11.03.2015 року №814/2400/14 може бути пред`явлений для виконання протягом трьох років.
Постанова Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.10.2014 року, на виконання якої виданий виконавчий лист від 11.03.2015 року № 814/2400/14 набрала законної сили 15.11.2014 року, а тому з 11.03.2015 року розпочався трирічний строк пред`явлення даного виконавчого документа до виконання, який закінчився 11.03.2018 року.
З урахуванням наведеного суд вважає, що строк пред`явлення виконавчого листа від 11.03.2015 року № 814/2400/14 до виконання на момент звернення представника третьої особи з заявою про відкриття виконавчого провадження 19.05.20 року вже закінчився.
Відтак, ГУ ДПС у Миколаївській області мала права пред`явити виконавчий лист до виконання протягом 3 років до 11.03.2018.
Таким чином, стягувачем пропущений строк пред`явлення виконавчого документа до виконання
Відповідно до п.2 ч.4 ст.4 Закону України « Про виконавче провадження» №1404 від 02.06.2016 виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання. Однак відповідач всупереч нормам чинного законодавства відкрив виконавче провадження постановою від 27.05.2020 року ВП №62186383.
Відповідно до ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач довів суду належними доказами, що постанова про відкриття виконавчого провадження є протиправною та прийнято з пропуском строку пред`явлення виконавчого документа до виконання
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими, та підтвердженими наявними матеріалами у зв`язку з чим адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до положень ст.139 КАС України за рахунок бюджетних слід стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн. сплаченого згідно квитанції від 12.11.2020 року.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Вознесенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Пушкінська, 15, м.Вознесенськ, Миколаївська область,56500 код ЄДРПОУ 34993838) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати Постанову про відкриття виконавчого провадження від 27.05.2020 року ВП №62186383 прийняту головним державним виконавцем Вознесенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Червоною Я.В. за виконавчим листом №814/2400/14 виданим Миколаївським окружним адміністративним судом 11.03.2015 року.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Вознесенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Пушкінська, 15, м.Вознесенськ, Миколаївська область,56500 34993838) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840,80 грн, згідно квитанції від 12.11.20 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. П. Фульга