
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/16447/20
категорія 112030500
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Маленької Ю.О.,
позивача ОСОБА_1 , представника позивача Коваленко Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати дії Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті грошової компенсації як матері дитини, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка не відвідує дитячі дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади та не перебуває на повному державному забезпеченні неправомірними;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради провести нарахування ОСОБА_1 грошової компенсації як матері дитини, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка не відвідує дитячі дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади та не перебуває на повному державному забезпеченні;
- стягнути з Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію як матері дитини, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка не відвідує дитячі дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади та не перебуває на повному державному забезпеченні неправомірними.
В обґрунтування позову зазначає, що має на утриманні дитину-інваліда ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який потерпів від Чорнобильської катастрофи; в липні 2020 року вона звернулась до відповідача із заявою про нарахування та виплату грошової компенсації як матері дитини, яка не відвідує дитячі дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади та не перебуває на повному державному забезпеченні, в задоволенні якої було відмовлено; рішенням Конституційного суду України № 6-р/2018 від 17.07.2018 відновлені скасовані пільги та компенсації, що надавались громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому вона має право на нарахування та виплату компенсації за неперебування дитини на повному державному забезпеченні у державних дошкільних закладах, відповідно до п.1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою від 28.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідач подав відзив на позов (а.с.32), в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що управління не має можливості провести нарахування та виплату у зв`язку з відсутністю відкритих асигнувань та кошторисних призначень за державною бюджетною програмою 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач подав відповідь на відзив (а.с.36-37), в якій просить відхилити заперечення відповідача та задовольнити позов, зазначаючи, що у відзиві останній посилається на ті ж самі підстави, що зазначені у відповіді-відмові.
Відповідач заперечень на відповідь на відзив не подав.
В судовому засіданні позивач та її представник просили позов задовольнити, при цьому зазначити розмір суми, яку просять стягнути, не змогли, пояснивши, що стягненню підлягає та сума, яка буде нарахована відповідачем на виконання рішення суду;
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, явку свого представника в судове засідання не забезпечив.
Проаналізувавши та оцінивши досліджені докази у сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи (Категорія 1) (а.с.9), має сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10,11), який є дитиною, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (а.с.8), дитиною-інвалідом з дитинства (а.с.12), перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, не відвідує дитячий комбінат за станом здоров`я (а.с.14), не перебуває на повному державному забезпеченні.
В ч. 1 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було зазначено:
"Потерпілим дітям, зазначеним у пунктах 1-6 статті 27 цього Закону, та їх батькам надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги:
1) повне державне забезпечення дітей до вступу їх до школи (не старше 8 років) шляхом безплатного виховання (утримання) їх у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах і надання щомісячної грошової допомоги, розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України".
Пункт 1 частини першої статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено на підставі абзаців 1-3 підпункту 6 пункту 4 розділу І Закону № 76-VIII від 28.12.2014, який набрав чинності з 1 січня 2015 року.
Конституційним судом України прийнято рішення № 6-р/2018 від 17.07.2018, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) абзаци перший - четвертий підпункту 6 пункту 4 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII та встановлено, що абзаци перший - четвертий підпункту 6 пункту 4 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Тобто з 17.07.2018 п. 1 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діє в редакції, яка була до 01.01.2015.
В липні 2020 року позивач звернулась до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із зверненням щодо нарахування та виплати компенсації за не перебування її дитини, ОСОБА_2 , який являється дитиною потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи. на повному державному забезпеченні у державних дошкільних закладах освіти, розглянувши яке відповідач листом від 24.07.2020 № Д-309 (а.с.13) повідомив, що не встановлено порядок виконання рішення Конституційного суду України № 6-р/2018 від 17.07.2018, немає бюджетного фінансування на ці потреби, а тому нарахування та проведення виплати зазначеної вище компенсації буде здійснено при умові, що Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" будуть виділені кошти, про що заявника буде заздалегідь проінформовано для подачі заяви та відповідного пакету документів.
Лист відповідача від 24.07.2020 № Д-309 суд розцінює як відмову позивачу в нарахуванні та виплаті компенсації за не перебування ОСОБА_2 на повному державному забезпеченні у державних дошкільних закладах освіти.
При цьому суд звертає увагу, що ні в зазначеній відмові, ні у відзиві на позов відповідач не заперечує права позивача на отримання з моменту звернення в липні 2020 року передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка була до 01.01.2015 і дія якої відновлена з 17.07.2018, компенсації за не перебування дитини на повному державному забезпеченні у державних дошкільних закладах освіти.
Суд зауважує, що відсутність механізму виплати компенсації не може позбавляти позивача права на отримання належних сум.
Крім того, що стосується посилань представника відповідача на те, що компенсаційних коштів не передбачено бюджетом, суд враховує, що Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Кечко проти України" зауважував, що реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач протиправно за заявою позивача в липні 2020 року відмовив в нарахуванні та виплаті компенсації за не перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який являється дитиною потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, на повному державному забезпеченні у державних дошкільних закладах освіти, а тому Управління соціального захисту населення Богунського району належить зобов`язати здійснити таке нарахування та виплату.
Щодо вимоги про стягнення такої компенсації, то вона задоволенню не підлягає як необґрунтована, оскільки позивач не зазначає, в якому саме розмірі належить її стягнути, а наслідком прийняття рішення про стягнення невизначеної суми є неможливість його невиконання.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (вул. Перемоги, 55, м. Житомир, 10003, код 42103456) задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, оформлену листом від 24.07.2020 № Д-309, в нарахуванні та виплаті компенсації за неперебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який являється дитиною потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, на повному державному забезпеченні у державних дошкільних закладах освіти.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради провести нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, що діяла до 01.01.2015, за неперебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який являється дитиною потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, на повному державному забезпеченні у державних та комунальних дошкільних закладах освіти.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк
Повне судове рішення складене 30 листопада 2020 року