
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2020 р. Справа№200/9981/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб`єва І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (адреса: вул. Обручева, 17, м. Волноваха, Донецька область, 85700, код ЄДРПОУ 42169496) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, у якій просить:
- поновити строк звернення до суду з цим позовом;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати пенсії позивачу;
- зобов`язати відповідача поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії та виплатити заборгованість пенсії з 01.02.2015;
- допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати ОСОБА_1 пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Посилається на те, що є пенсіонером, внутрішньо переміщеною особою, проте їй протиправно припинено виплату пенсії за вказаний період.
Ухвалою суду від 24 січня 2020 року у справі відкрито провадження, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та поновлено строк звернення до суду з цим позовом.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що припиняючи виплату пенсії, управління діяло в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством. В лютому 2015 року відбувся автоматичний обмін інформацією з Єдиною інформаційною базою даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції між управлінням соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації та управлінням Пенсійного фонду України у Волноваському районі. Відповідно до якої, було виявлено розбіжність даних у довідці про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території (Позивач на дату автоматичного обміну фактично не проживав за адресом вказаним в довідці тимчасово переміщеної особи). За таких обставин пенсійна виплата Позивача була призупинена до з`ясування причин розбіжностей, починаючи з лютого 2015 року.
Враховуючи наведене, просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
За приписами частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 є громадянкою України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1
Позивач є пенсіонером за віком, відповідно до заяви позивача від 08.10.2014 №60655 про взяття на облік пенсійної справи, позивача було взято на облік до Волноваського ОУПФУ.
08.10.2020 представник позивача звернувся до Волноваського ОУПФУ з заявою про надання інформації щодо: причини невиплати пенсії та заборгованості з пенсії ОСОБА_1 надати копії рішень, якими вирішено не виплачувати пенсію; поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1 ; надати роздруківку помісячних виплат пенсії ОСОБА_1 та надати розмір заборгованості з пенсії з зазначенням відомостей про дату припинення виплати пенсії.
Листом Волноваського ОУПФУ від 13.10.2020 №0576-02-8/7663 зазначено, що позивача взято на облік до Волноваського ОУПФУ з 08.10.2014 року, під час обміну інформацією з Єдиною інформаційною базою даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції між управлінням соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації та управлінням Пенсійного фонду України у Волноваському районі було встановлено, що ОСОБА_1 не проживала за адресом вказаним в довідці тимчасово переміщеної особи, у зв`язку з чим було припинено виплату пенсії з лютого 2015 року.
Крім того в листі зазначено, що надати копію розпорядження про припинення виплати пенсії немає можливості, оскільки обмін інформацією проводиться автоматизованим способом. Для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 необхідно особисто надати заяву про поновлення виплати пенсії з додаванням наступних документів: оригіналу паспорта; РНОКПП, оригінал пенсійного посвідчення; оригінал довідки перемішеної особи, яка відповідає нормам Порядку оформлення і видачі довідки про взяття па облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо перемішених осіб» від 1 жовтня 2014 №509; актуальний рахунок Ощадбанку. Визначити суму заборгованості буде можливим після палання заяви на поновлення виплати пенсії.
У зв`язку з втратою довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивач через свого представника звернулася до управлінням соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації з заявою про отримання дублікату довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Листом Управлінням соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації від 01.08.2020 №09/08 зазначено, що відповідно до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не значиться на обліку в управлінні соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації, як внутрішньо переміщена особа.
Позивач не погодившись з діями Волноваського ОУПФУ звернулася до суду з цим позовом.
Як вбачається з витягу з програми ІКІС Волноваського ОУПФУ позивач з лютого 2015 року пенсію не отримувала.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Статтею 4 Закону № 1058 встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
У відповідності до частини третьої статті 4 Закону № 1058, яка визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Статтею 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених статтею 49 Закону №1058.
Відповідач підтвердив взяття позивача на облік.
З матеріалів справи вбачається, що призупинення виплати пенсії відбулося через відсутність у Позивача довідки ВПО після реєстрації на підконтрольній українській владі території, інших вказівок на підставу для припинення Позивачу пенсії не наведено.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що рішення про припинення виплати пенсії відповідно до статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійним органом не приймалось.
Таким чином, з лютого 2015 року по теперішній час пенсійний орган безпідставно не виплачує Позивачу пенсію.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на положення Постанови № 637, Порядку № 509, положення наведених нормативно-правових актів до даних правовідносин не застосовуються, оскільки стосуються забезпечення реалізації положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Позивач дійсно формально підпадає під ознаки, наведенні у статті 1 вказаного Закону, яка визначає поняття внутрішньо переміщеної особи. Втім, отримання цього статусу не є обов`язком, а є правом особи, яка вважає себе переміщеною особою і бажає скористатися відповідними гарантіями. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 13.02.2018 у справі №234/11095/17 (№ К/9901/163/17).
Відповідно до положення абзацу 2 пункту 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207 (далі - Правила № 207) відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Суд зазначає, що право на отримання пенсії не може залежати від наявності довідки внутрішньо переміщеної особи (або рішення про відмову у наданні такої довідки з обґрунтуванням підстав відмови) та від виконання вимог нормативно-правових актів, які встановлюють порядок для осіб із таким статусом.
За таких обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову шляхом зобов`язання поновити позивачу виплату пенсії за віком з моменту припинення, а саме з 01 лютого 2015 року.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 КАС України суд вважає за необхідне звернути до негайного виконання рішення суду в межах присудження суми пенсії за один місяць.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 29.10.2020 позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (адреса: вул. Обручева, 17, м. Волноваха, Донецька область, 85700, код ЄДРПОУ 42169496) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Волноваське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування, виплату та виплатити заборгованість по пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 лютого 2015 року.
В частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення суду виконується негайно.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (адреса: вул. Обручева, 17, м. Волноваха, Донецька область, 85700, код ЄДРПОУ 42169496) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 30 листопада 2020 року.
Суддя І.Г. Аляб`єв