
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2020 року м. Київ № 640/11674/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд
1) визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 83% до 70% сум грошового забезпечення з 01.01.2018;
2) зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, за нормами чинними на 01.03.2018, за посадою старшого офіцера мобілізаційного відділу управління оборонного планування штабу Командування сіл підтримки Збройних Сил України, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 06 травня 2005 року йому призначена пенсія за вислугу років.
На день звільнення його з посади старшого офіцера мобілізаційного відділу управління оборонного планування штабу Командування сил підтримки Збройних Сил України в запас, як зазначає позивач, вислуга років склала (з врахуванням пільгових) повних 31 рік.
У зв`язку з цим, відповідно до вимог ч. 2 ст. 13 частини вищезгаданого Закону, в редакції, що діяла на той час, йому була обчислена пенсія в розмірі 83% грошового забезпечення, що, як стверджує заявник, підтверджується листом ГУ ПФУ в м. Києві від 20.02.2020 №1513-974/А-02/8-2600/20.
Далі, посилаючись на положення ч. 4 ст. 63, ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, постанову КМ України від 13.02.2008 р. № 45 від 30.08.2017 року №704, від 21 лютого 2018 року №103, позивач зазначає, що його пенсію перераховано з 01 січня 2018 року, в розмірі 70% грошового забезпечення, що на думку позивача підтверджується перерахунком пенсії від 02 квітня 2018 року.
Тому, як зазначає позивач, 14.01.2020 він звернувся із заявою до ГУ ПФУ в м. Києві про перерахунок пенсії з врахуванням розміру 83% грошового забезпечення.
На зазначену заяву, як стверджує позивач, від ГУ ПФУ в м. Києві він отримав лист від 20.02.2020 №1513-974/А-02/8-2600/20, яким повідомлено мене про відмову в перерахунку пенсії з врахуванням розміру 83% грошового забезпечення.
Посилаючись на положення профільного законодавства, позивач вважає, що у відповідача не було підстав для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому такі дії є протиправними.
Враховуючи викладене у позові та заяві на усунення недоліків, позивач просить задовольнити позов.
Позиція відповідача.
Як вбачається з відзиву (а.с. 46-49) відповідач не вивчав текст позову, предмет позову.
У відзиві йдеться про формування та складання довідки із визначенням складових грошового забезпечення, з яких нараховується пенсія (а.с. 47), хоча предмет спору є іншим - зменшення загального розміру пенсії з 83% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Тобто, відзив в цій частині не стосується предмету спору.
По суті документ складений за принципом «на всі випадки життя».
Лише надалі відповідач нормативно згадує про питання, поставлене у позові, зазначаючи, що з 01.01.2018 розмір пенсії обчислюється виходячи з 70% сум грошового забезпечення відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб".
Однак, надалі (а.с.48) у відзиві йдеться нормативне обґрунтування щодо поетапності виплати суми підвищення пенсії, що також не є предметом спору.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою судді від 25.06.2020, після усунення недоліків позову, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини того, що позивач перебуває на обліку у відповідача, обставини призначення, виплати та перерахунку пенсії, як зазначено вище, у т.ч. щодо зменшення з 01.01.2018 розміру пенсії перерахований та зменшено розмір до 70% сум грошового забезпечення при визначеному початково - 83 % відповідних сум грошового забезпечення.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 8 п. 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 №3668-VI у ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» внесені зміни, а саме: у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80». Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.
27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.
Між тим, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку та, до того ж, не має зворотної дії у часі.
Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.
Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 83 % розміру грошового забезпечення.
Отже, зміна максимального розміру пенсії за ч .2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.
За таких обставин у відповідача відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому з урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні позивачу перерахунку пенсії, не мав права зменшувати розмір пенсії за вислугу років, у зв`язку із чим такі дії ГУ ПФУ в м. Києві, є протиправними.
Відтак, позов є обґрунтованими та підлягає задоволенню з у т.ч. з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України - додаткового із зобов`язанням відповідача виплатити перераховану з 01.01.2018 суму пенсії.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню як зазначено вище.
При цьому, у резолютивній частині рішення суду суд не вбачає підстав для перелічування НПА, на які вказує позивач, оскільки норми права та їх інтерпретація належать до складу підстав позову та мотивувальної частини рішення суду та аж ніяк не до резолютивної частини рішення суду, де власне визначається спосіб захисту порушеного права.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір.
Водночас суд не вбачає на даній стадії процесу підстав для встановлення судового контролю, оскільки загальна практика виконання рішень суду з цього питання не свідчить про системне ухилення відповідача від виконання рішень суду даної категорії.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) з 83 % до 70% грошового забезпечення під час перерахунку з 01.01.2018.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) виходячи з 83 % відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язати здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) 840,80 грн. на відшкодування судового збору, сплаченого за квитанцією від 25.05.2020 № 29.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін