Рішення № 93145948, 27.11.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.11.2020
Номер справи
640/23975/19
Номер документу
93145948
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2020 року м. Київ № 640/23975/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-медичного управління СБУ, за участю третіх осіб, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору особа Служби безпеки України, Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» про скасування свідоцтва,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) з позовом до Військово-медичного управління СБУ (далі - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору особа Служби безпеки України (далі - третя особа-1), у якому позивач просить суд:

- скасувати свідоцтво про хворобу № 73/1959 від 26.04.2019 військово-лікарської комісії центрального госпіталю Військово-медичного управління СБУ.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне свідоцтво про хворобу є необґрунтованим та підлягає скасуванню, оскільки при проходженні лікування у клініці психіатрії Національний військово-медичний клінічний центр «Головний військовий клінічний госпіталь» не було назначено жодних військово-лікарських досліджень щодо встановлення психічного стану здоров`я позивача, окрім того, позивач був виписаний через деякий час у зв`язку із покращенням стану здоров`я.

Позивач вказує, що Військово-лікарською комісією центрального госпіталю ВМУ СБУ не було здійснено запитів медичної документації щодо уточнень захворювання позивача, а отже не повністю були визначені міри втрати, ступеня обмеження життєдіяльності особи, викликаного стійким розладом функцій організму, причини і часу її настання.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову з посиланням на правомірність та законність оскаржуваного свідоцтва про хворобу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.01.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Службу безпеки України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.02.2020 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Національний військово-медичний клінічний центр «Головний військовий клінічний госпіталь» (далі - НВМКЦ «ГВКГ» або третя особа-2).

Третя особа -2 надала пояснення по суті спору, у яких зазначила, що ОСОБА_1 дійсно проходив курс лікування у клініці психіатрії НВМКЦ «ГВКГ» у період з 12.04.2020 по 17.04.2020. Вказала, що пацієнт був виписаний у зв`язку з письмовою відмовою від госпіталізації, за результатами чого видано виписний епікріз №9416.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив військову службу у Службі безпеці України з 17.03.2000 по 31.05.2019, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_1 та довідкою Служби безпеки України від 24.06.2019 № 7/к-556.

Згідно з витягом з наказу Голови Служби безпеки України від 22.05.2019 № 649-ОС, ОСОБА_1 звільнено з військової служби з дня виключення зі списків особового складу за підпунктом «в» пункту 61, підпунктом «б» пункту 62 (за станом здоров`я - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку) з урахуванням вимог частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у відставку.

З матеріалів справи установлено та не заперечується відповідачем, що підставою для звільнення позивача слугувало свідоцтво про хворобу Військово-лікарської комісії центрального госпіталю ВМУ СБУ від 26.04.2019 № 73/1959.

Згідно зі свідоцтвом про хворобу від 26.04.2019 № 73/1959 щодо ОСОБА_1 встановлено діагноз F.23.3. Остеохондроз шийного відділу хребта без порушення функції та прийнято постанову ВЛК, якою на підставі ст. 15б, 69 г Розкладу хвороб Положення про медичний огляд у Службі безпеки України, затвердженим наказом Центрального управління СБУ від 03.01.2019 №2/ДСК, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.01.2019 № 109/33080. На підставі вказаного позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Захворювання, ТАК, пов`язані з проходженням військової служби.

Не погоджуючись з висновками, викладеними у свідоцтві про хворобу, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» від 19.11.1992 № 2801-XII (далі - Закон №2801) встановлено правові, організаційні, економічні та соціальні засади охорони здоров`я в Україні, врегульовано суспільні відносини у цій сфері з метою забезпечення гармонійного розвитку фізичних і духовних сил, високої працездатності і довголітнього активного життя громадян, усунення факторів, що шкідливо впливають на їх здоров`я, попередження і зниження захворюваності, інвалідності та смертності, поліпшення спадковості.

Відповідно до статті 70 Закону № 2801 визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань.

Наказом Центрального управління Служби безпеки України від 03.01.2019 № 3 затверджено Інструкцію про організацію медичного огляду кандидатів на військову службу в Службі безпеки України, навчання у вищих військових навчальних закладах Служби безпеки України та військових навчальних підрозділах Служби безпеки України закладів вищої освіти, членів сімей співробітників-військовослужбовців, які направляються у відрядження за кордон, та осіб, звільнених з військової служби у Службі безпеки України (далі - Інструкція).

Згідно з пунктом 1.1. даної Інструкції, ця Інструкція визначає порядок організації у Службі безпеки України (далі - СБУ) медичного огляду військово-лікарськими комісіями (далі - ВЛК), створеними при закладах охорони здоров`я СБУ:

1) кандидатів на військову службу до СБУ, у тому числі військовозобов`язаних, які призначаються для укомплектування підрозділів, органів, закладів СБУ до штатів воєнного часу в особливий період із проходженням військової служби в СБУ за призовом під час мобілізації, на особливий період або за призовом осіб офіцерського складу (далі -військовозобов`язані СБУ);

2) кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах СБУ та військових навчальних підрозділах СБУ закладів вищої освіти (далі - навчальні заклади);

3) осіб, які приймаються на службу у військовому резерві СБУ;

4) членів сімей співробітників-військовослужбовців СБУ, які направляються у відрядження за кордон (далі - члени сімей співробітників-військовослужбовців);

5) колишніх співробітників-військовослужбовців.

Пунктом 1.2. Інструкції визначено, що медичний огляд в СБУ категорій осіб, зазначених у пункті 1.1 цього розділу, проводиться у порядку, визначеному наказом Центрального управління Служби безпеки України від 03 січня 2019 року № 2/ДСК (далі - наказ № 2), з метою: 1) визначення придатності за станом здоров`я до: військової служби в СБУ та служби у військовому резерві СБУ; навчання у навчальних закладах; 2) встановлення медичних протипоказань щодо проживання за кордоном у членів сімей співробітників-військовослужбовців, які направляються у відрядження за кордон; 3) встановлення причинного зв`язку захворювання, поранення (травми, контузії або каліцтва) з проходженням військової служби або виконанням обов`язків військової служби.

Відповідно до пунктів 2.7.-2.10. медичний огляд проводиться лікарями-спеціалістами: терапевтом, хірургом, невропатологом, отоларингологом, офтальмологом, стоматологом, психіатром, наркологом, а у разі проходження медичного огляду жінками - також гінекологом.

За наявності показань особа направляється для проведення медичного огляду до інших лікарів-спеціалістів.

Під час медичного огляду проводяться:

клінічні дослідження крові та сечі;

флюорографічне (за необхідності - рентгенологічне) дослідження органів грудної порожнини (дітей - з 15 років), якщо воно не проводилось або якщо в медичних документах відсутні відомості про таке дослідження протягом останніх 12 місяців;

електрокардіографічне дослідження (далі - ЕКГ);

біохімічний аналіз крові (необхідні показники аналізу визначаються лікарем ВЛК), глюкоза крові - для осіб віком 40 років і старших;

ультразвукове дослідження внутрішніх органів - кандидатів на військову службу та навчання;

ехокардіоскопічне дослідження - кандидатів на навчання у навчальних закладах.

При проходженні медичного огляду лікарі ВЛК за потреби можуть призначати особі додаткові лабораторні та функціональні обстеження.

У разі виявлення у особи під час проходження медичного огляду психічних розладів ВЛК вживаються заходи відповідно до Інструкції про порядок проведення обов`язкових психіатричних оглядів у Службі безпеки України, затвердженої наказом Центрального управління СБУ від 17 липня 2012 року № 310, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2012 року за № 1331/21643.

Якщо при медичному огляді виявляються гострі захворювання, постанова ВЛК щодо особи виноситься після закінчення лікування з урахуванням його результатів.

Згідно з пунктами 2.11. - 2.16. Положення за результатами проведення медичного огляду особи лікар встановлює діагноз та робить відповідний висновок за своєю спеціальністю з посиланням на статті і графи розкладу хвороб, станів, фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в Службі безпеки України, затвердженого наказом № 2. Діагноз та висновок лікар засвідчує підписом.

Діагноз формулюється відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та проблем, пов`язаних зі здоров`ям, Десятого перегляду (МКХ-10) із зазначенням нозологічної форми захворювання, стадії, ступеня функціональних порушень, стану компенсації на день медичного огляду.

У заключному діагнозі особи зазначаються всі захворювання і фізичні вади, виявлені у неї, у тому числі ті, які не впливають на визначення її придатності до військової служби, навчання або встановлення протипоказань щодо проживання за кордоном.

Першим у заключному діагнозі зазначається діагноз захворювання, що найбільше характеризує стан здоров`я особи та впливає на рішення ВЛК.

На підставі заключного діагнозу, встановленого при проведенні медичного огляду, виноситься постанова ВЛК.

ВЛК при винесенні постанови:

аналізує висновки лікарів закладу охорони здоров`я СБУ за результатами медичного огляду, інші документи, які характеризують стан здоров`я особи, висновки лікарів інших закладів охорони здоров`я;

встановлює остаточний діагноз особі на основі медичної документації, висновків лікарів закладів охорони здоров`я СБУ;

направляє особу до закладів охорони здоров`я СБУ для проведення необхідних повторних (додаткових) медичних обстежень у разі виникнення сумнівів щодо достовірності наданої медичної документації, висновків лікарів закладів охорони здоров`я, що не належать до СБУ, з метою підтвердження або спростування відповідної інформації для встановлення остаточного діагнозу;

приймає колегіальне рішення, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому аналізі отриманих (підтверджених) результатів медичного огляду з урахуванням характеру й умов передбачуваної оперативно-службової діяльності при проходженні військової служби в СБУ.

При встановленні ВЛК діагнозу особі медичні документи, висновки лікарів закладів охорони здоров`я, що не належать до СБУ, використовуються ВЛК виключно як додатковий матеріал.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 12.04.2019 звернувся на консультацію до відділення психічного здоров`я центральної поліклініки ВМУ СБ України у супроводі командира підрозділу.

З довідки Центральної поліклініки Військово-медичного управління від 17.02.2020 убачається, що відповідно до п. 2.5 Інструкції про порядок проведення обов`язкових психіатричних оглядів у СБУ, затвердженої наказом ЦУ СБУ ВІД 17.07.2012 №310 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2012 року за № 1330/21642), за усвідомленої згоди пацієнта (заповнена власноруч форма 003-7/о, затверджена наказом МОЗ України 15.09.2019 №970) був проведений первинний психіатричний огляд пацієнта відповідно до п.8 Інструкції про проведення обов`язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженої наказом МОЗ України від 17.01.2002 №12 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 лютого 2002 за № 94/6382) за програмою Всесвітньої організації охорони здоров`я «Оцінний перелік симптомів і глосарій для психічних розладів згідно з Міжнародною класифікацією хвороб». В результаті анкетування щодо можливих скарг та анамнезу психічних розладів і клінічного обстеження (із застосуванням скринера розпізнавання психіатричного випадку) було виявлено стан пацієнта, що розвивається гостро, і відповідно модулю F2/F3 встановлено попередній діагноз «Параноїдний синдром». Результати огляду були внесені до медичної картки амбулаторного хворого психіатричного кабінету (форма 25/о). Картка підшита до справи 82/ДСК «Документи (доповідні записки, звіти тощо) та аналітична інформація про вивчення наслідків розвитку нервово-психічних захворювань у військовослужбовців СБ України».

Відповідно до направлення №227 від 12.04.2019 з метою стаціонарного спостереження, надання психіатричної допомоги та встановлення заключного діагнозу ОСОБА_1 було скеровано на вищий рівень надання спеціалізованої медичної допомоги у клініку психіатрії з палатами для наркологічних хворих Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь».

Виписним епікрізом № 9416 підтверджується, що позивач у період з 12.04.2019 по 17.04.2019 перебував на стаціонарному обстеженні та лікуванні і клініці психіатрії НВМКЦ «ГВКГ».

За містом даного виписного епікрізу, в ході проведеного обстеження та лікування ОСОБА_1 було встановлено основний діагноз: Гострий маячний психотичний розлад (код МКХ-10 : F23.3). Короткий анамнез захворювання: зі слів пацієнта погіршення психічного стану відчув гостро, під час перебування на добовому чергуванні, коли виникло відчуття спостереження, почав бачити «символи, знаки, числа» які вказували на те що його «перевіряють на уважність та вшивість». У зв`язку з вищевказаним був проконсультований психіатром та скерований на лікування до клініки психіатрії НВМКЦ «ГВКГ». Особливості перебігу захворювання: при надходженні до клініки психіатрії, був настороженим, тривожним. Висловлював маячні ідеї переслідування: «...я бачу одні і ті ж автомобілі, тих же людей, бачу символи та знаки того що мене перевіряють на «вшивість» на уважність...». На фоні лікування стан покращився: зменшились прояви тривожності, став більш впорядкованим. Розладів сприйняття, маячень та суїцидальних тенденцій не проявляє. В бесіді на запитання відповідає в повній мірі. Госпітальний режим не порушував. Астенізований, фон настрою знижений, що пояснює переживаннями з приводу погіршення власного стану здоров`я. Критична самооцінка задовільна. Пацієнт виписаний у зв`язку з письмовою відмовою від госпіталізації.

Відповідно до розкладу хвороб Положення про медичний огляд в СБУ, затвердженого наказом Центрального управління Служби безпеки України від 03.01.2019 № 2/ДСК, психічне захворювання з діагнозом «F23.3», підпадає під дію статті 15 «б», за якою військовослужбовці з діагнозом гострі та транзиторні психози, шизотипні розлади визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що свідоцтво про хворобу № 73/1959 від 26.04.2019 прийняте Військово-лікарською комісією центрального госпіталю ВМУ СБУ правомірно.

З приводу доводів позивача про неповне визначення Військово-лікарською комісією центрального госпіталю ВМУ СБУ міри втрати та ступеня обмеження життєдіяльності позивача, викликаного стійким розладом функцій організму, причини і час її настання з огляду на те, що комісією в порушення п.5.8 Положення про проходження медичного огляду в Службі безпеки України не було надіслано запитів до закладів охорони здоров`я щодо уточнення захворювання позивача, суд до уваги не бере, оскільки Положення про проходження медичного огляду в Службі безпеки України, затверджене наказом Служби безпеки України від 30.09.2020 № 645, на яке покликається позивач, втратило чинність 26.10.2012. При цьому, суд бере до уваги пояснення відповідача про те, що позивач перебував на медичному обліку у відповідача, тому потреба у запитах до інших закладів охорони здоров`я з метою одержання відомостей про стан здоров`я позивача не виникала через наявність таких відомостей в належному обсязі за місцем перебування позивача на медичному обслуговуванні.

Що стосується покликань позивача на те, що під час проходження лікування позивача не було проведено жодних військово-лікарських досліджень щодо встановлення психічного стану його здоров`я, суд зазначає, що в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів при застосуванні ними відповідних методів огляду та лікування позивача, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військово-медичного управління СБУ (ідентифікаційний код: 00034074, місцезнаходження: 01034, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 33), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору особа Служби безпеки України, Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» про скасування свідоцтва, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Т.П. Балась