Ухвала суду № 93144803, 27.11.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2020
Номер справи
380/10859/20
Номер документу
93144803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/10859/20

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

27 листопада 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Кравців О.Р., судді Кедик М.В., Клименко О.М., одержав матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, -

в с т а н о в и в :

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області, в якій просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача з не призначення в термін до 19.11.2020 першого пленарного засідання першої сесії Львівської міської ради згідно з вимогами ч. 2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що постанову від 19.11.2020 16 год. 20 хв. №147 «Про призначення першого пленарного засідання першої сесії Львівської міської ради 03.12.2020» відповідачем прийнято протиправно, оскільки таке засідання повинно бути призначено не пізніше 19.11.2020, згідно з строками визначеними ч. 2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

З приводу сплати судового збору за подання цього позову позивач покликається на ч. 9 ст. 273 КАС України, згідно з якою суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Щодо підсудності позивач зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 273 КАС України рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Таким чином, позивач вважає цей позов спором щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом.

З цього приводу суд керується таким.

Юрисдикція адміністративних судів, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), поширюється на справи у публічно-правових спорах щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Слід враховувати, що положеннями цієї норми визначено основні складові виборчого спору, за якими спір повинен виникнути під час виборчого процесу, та правовідносини, в яких виник цей спір, повинні бути пов`язані з виборчим процесом.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Виборчого кодексу України виборчий процес – це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Пов`язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.

Тобто основною умовою для визначення юрисдикції адміністративних судів стосовно виборчих спорів є предмет цих спорів.

Таким чином, юрисдикція адміністративних судів поширюється лише на спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів, і які розглядаються за особливостями, встановленими ст.ст. 268-279 КАС України. Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.

Оскільки позивач оскаржує бездіяльність відповідача в частині призначення першого пленарного засідання першої сесії Львівської міської ради, що регламентовано Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а не Виборчим кодексом України, предметом цього спору не є правовідносини пов`язані з підготовкою і проведенням виборів. Тому розгляд цієї справи слід здійснювати в загальному порядку.

Відповідно до ч. 8 ст. 171 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п`яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.

Відповідно до вимог ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з`ясовує, чи:

- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;

- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);

- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позивач всупереч приписам п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України не вказав у позовній заяві своєї електронної адреси, адреси електронної пошти. Якщо така у позивача відсутня, він про це не зазначив.

До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору (ч. 3 ст. 161, ч. 8 ст. 160 КАС України).

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011.

Частиною 1 ст. 4 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01.01.2020 встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102,00 грн.

Таким чином при поданні цього позову позивачу слід сплатити судовий збір в сумі 840,80 грн. за платіжними реквізитами: отримувач: УКуЗалiз.р м.Льв./Залізничний/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ): 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; номер рахунку: UA978999980313101206084013003; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв`язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.

Доказів сплати судового збору до матеріалів справи не надано, що є недоліком позовної заяви і слід усунути.

До позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті (ч. 1 ст. 161 КАС України).

Відповідно до ч. 4 цієї ж статті позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Позивач у позовній заяві покликається на низку документів, однак не надав таких до матеріалів справи.

При усуненні вказаного недоліку позивачу слід врахувати приписи ст. 94 КАС України щодо порядку подання доказів.

Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене позовну заяву залишено без руху.

Керуючись ст.ст. 19, 160, 161, 169, 241-243, 248, 273, 287, 293 КАС України, колегія суддів, -

у х в а л и л а :

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області, про визнання протиправною бездіяльності – залишити без руху для усунення недоліків.

2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху; подати до канцелярії суду чи надіслати на адресу суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) оригінал документа про сплату судового збору 840,80 грн.; заяву, у якій вказати свою електронну пошту або офіційну електронну адресу, чи вказати про їх відсутність; усі наявні у позивача докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази – позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів), з врахуванням приписів ст. 94 КАС України.

3. Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення у встановлений строк недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.

4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддя Кравців О.Р.

Суддя Кедик М.В.

Суддя Клименко О.М.