
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 листопада 2020 року м. Рівне №460/4254/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О., а участю секретаря судового засідання О.П. Янчар, сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Юхименко Т.В.,
відповідача: представник адвокат Троянчук Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Головне управління ДПС у Рівненській області доКомунального підприємство "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради про стягнення податкового боргу,В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Рівненській області (далі – ГУ ДПС у Рівненській області, позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради (далі – КП "Сарнитеплосервіс", відповідач), у якому просить стягнути з відповідача кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на загальну суму податкового боргу 899512,52 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 10.06.2020 за КП "Сарнитеплосервіс" перед бюджетом рахується податковий борг на загальну суму 899512,52 грн (896571,28 грн – податок на додану вартість, 2941,24 грн – земельний податок), який у добровільному порядку відповідачем не сплачений.
Ухвалою від 17.06.2020 позовна заява залишалася без руху. Позивачу встановлювався строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений строк позивач допущені недоліки усунув.
Ухвалою від 26.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідач відзиву не надав.
У визначений пунктом 3 Розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України строк клопотань про продовження процесуального строку для надання відзиву, у зв`язку із запровадженням в Україні карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), від відповідача не надходило.
Ухвалою від 04.08.2020 вирішено розгляд справи провести з повідомленням (викликом) учасників справи.
Ухвалою від 19.08.2020 розгляд справи відкладено.
Протокольною ухвалою від 26.08.2020 у судовому засіданні оголошено перерву.
Ухвалою від 19.10.2020 розгляд справи відкладено.
Ухвалою від 28.10.2020 розгляд справи відкладено.
Протокольною ухвалою від 16.11.2020 у судовому засіданні оголошено перерву.
20.11.2020 позивач подав заяву про зменшення розміру позовних вимог у зв`язку із сплатою відповідачем податкового боргу із земельного податку, та просив стягнути з відповідача кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу з податку на додану вартість 896571,28 грн (а.с.99).
Протокольними ухвалами від 20.11.2020 прийнято заяву про зменшення позовних вимог та оголошено перерву у судовому засіданні до 9:00 год. 23.11.2020.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з урахуванням заяви про зменшення їх розміру та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні зменшену суму податкового боргу не заперечив, при цьому зазначив про неотримання відповідачем податкового повідомлення-рішення форми «Н» від 01.11.2019 №00000610502, яким до відповідача застосовано штраф в сумі 121264,28 грн, що входить до складу податкового боргу з податку на додану вартість в межах даної справи. Відтак, вказав, що в цій частині загальна сума податкового боргу є неузгодженою.
Заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши доводи та аргументи учасників справи, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив та врахував таке.
За даними ГУ ДПС у Рівненській області станом на 10.06.2020 за КП "Сарнитеплосервіс" рахується податковий борг з податку на додану вартість в сумі 896571,28 грн (а.с.5-6, 95 зворот - 96), який виник за період з 11.11.2019 по 18.03.2020 на підставі:
- самостійно поданих декларацій з податку на додану вартість від 19.11.2019, від 18.12.2019, від 16.01.2020, від 19.02.2020 (а.с.13-16);
- податкового повідомлення-рішення форми “Н” від 01.11.2019 №00000610502, прийнятого на підставі акта перевірки від 16.10.2019 №197/17-00-05-02/35132153, яким до відповідача застосовано штраф на загальну суму 121264,28 грн (а.с.110).
Вказане податкове повідомлення-рішення направлене на податкову адресу відповідача (вул.Кулікова, буд.7, м.Сарни, Рівненська область, 34500) 01.11.2019 поштовим відправленням та отримане відповідачем 05.11.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення з підписом отримувача (а.с.109).
Відтак, твердження представника відповідача про неотримання відповідачем податкового повідомлення-рішення спростоване належними та допустимими доказами, долученими позивачам до матеріалів справи.
У встановленому законом порядку податкове повідомлення-рішення від 01.11.2019 №00000610502 відповідачем не оскаржувалося.
З метою погашення податкового боргу відповідачем для КП "Сарнитеплосервіс" було сформовано та надіслано податкову вимогу форми "Ю" від 05.05.2016 №604-23 на суму 143498,85 грн (а.с.29). Вказана податкова вимога отримана відповідачем 20.05.2017 (а.с.29), у встановленому законом порядку ним не оскаржувалася. Докази переривання податкового боргу в матеріалах судової справи відсутні і на такі обставини представник відповідача не покликається.
Відповідачем добровільно не сплачено суму податкового боргу, що зумовило звернення контролюючого органу до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Стаття 67 Конституції України передбачає обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно зі ст.9 Податкового кодексу України (далі – ПК України), податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків і зборів та справляється на всій території України.
Відповідно до п.16.1.4 ст.16 ПК України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Стаття 19-1 ПК України визначає функції органів доходів і зборів, до яких, зокрема, відноситься здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, своєчасністю подання податкової звітності, здійснення контролю за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків, у тому числі тих, майно яких перебуває у податковій заставі, організовує роботу та здійснює контроль за застосуванням арешту майна платника податків, що має податковий борг, та/або зупинення видаткових операцій на його рахунках у банку, здійснює інші функції, визначені цим Кодексом та законами України.
Згідно з п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.56.11 ст.56 ПК України, податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.
За змістом п.57.3 ст.57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом з причин, пов`язаних з порушенням податкового законодавства (за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу), платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України визначено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).
Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.95.3 ст.95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин, позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону, відповідають обставинам справи, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню повністю.
Підстави для застосування ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Головного управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська, 12, м.Рівне, 33023; код ЄДРПОУ 43142449) до Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради (вул. Кулікова, 7, м. Сарни, Сарненський район, Рівненська область, 34500; код ЄДРПОУ 35132153) про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради (вул. Кулікова, 7, м. Сарни, Сарненський район, Рівненська область, 34500; код ЄДРПОУ 35132153) кошти з рахунків у банках, обслуговуючих даного платника, на суму податкового боргу з податку на додану вартість 896571,28 грн (вісімсот дев`яносто шість тисяч п`ятсот сімдесят одна гривня 28 коп.) на рахунок UA838999980000031119029017338, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ одержувача 37907940, одержувач: УК у Сарненському районі/14010100 (Держбюджет).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 26 листопада 2020 року.
Суддя Н.О. Дорошенко