Рішення № 93106202, 13.03.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2020
Номер справи
160/29/20
Номер документу
93106202
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2020 року Справа № 160/29/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:головуючого судді Тулянцевої І.В.,розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом старости с. Запорізьке Апостолівської об`єднаної територіальної громади ОСОБА_1 до Апостолівської міської ради Дніпропетровської області про зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

02 січня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшла позовна заява старости с. Запорізьке Апостолівської об`єднаної територіальної громади ОСОБА_1 до Апостолівської міської ради Дніпропетровської області, в якій просить:

- зобов`язати Апостолівську міську раду здійснити донарахування та виплатити премію в розмірі 200% від посадового окладу з урахуванням встановлених надбавок та доплат за фактично відпрацьований час за 2017 рік у загальному розмірі 101 927,46 грн.;

- зобов`язати Апостолівську міську раду здійснити донарахування та виплатити премію в розмірі 90% від посадового окладу з урахуванням встановлених надбавок та доплат за фактично відпрацьований час за 2018 рік у загальному розмірі 72 148,96 грн.;

- зобов`язати Апостолівську міську раду здійснити донарахування та виплатити премію в розмірі 30% від посадового окладу з урахуванням встановлених надбавок та доплат за фактично відпрацьований час за 2019 рік у загальному розмірі 28 540,71 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Апостолівської міської ради від 23.06.2016 №390 «Про затвердження повноважень обраних старост села, сіл, селища Апостолівської міської ради (об`єднані територіальної громади)», міська рада вирішила затвердити повноваження обраних старост на перших виборах старост Апостолівської міської ради об`єднаної територіальної громади, зокрема, ОСОБА_1 . На підставі рішень відповідача на 2017, 2018, 2019 роки було визначено максимальний розмір преміювання працівників апарату виконавчого комітету. На підставі незаконних розпоряджень голови Апостолівської міської ради про преміювання працівників позивач не доотримав премії за 2017 рік у загальному розмірі 101 927,46 грн., за 2018 рік у загальному розмірі 72 148,96 грн., за 2019 рік у загальному розмірі 28 540,71 грн. Таким чином, невиплата позивачу премії є незаконною, протиправними, необґрунтованою, оскільки її невиплата проводилась без наявності достатніх правових підстав.

Ухвалою суду від 09.01.2020 відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05 лютого 2020 року на електронну адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (оригінал до суду надійшов 07.02.2020), в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та просить визнати Апостолівську міську раду неналежним відповідачем по справі, оскільки ОСОБА_1 не перебуває у трудових відносинах із Апостолівською міською радою Дніпропетровської області, а числиться у штатному розписі іншої юридичної особи - виконавчого комітету Апостолівської міської ради (код ЄДРПОУ 40209395). Таким чином, Апостолівська міська рада не має законної можливості прийняти рішення щодо здійснення донарахування та виплати премії позивачу, так як вирішення даних питань не відноситься до її компетенції.

18 лютого 2020 року від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, з якої вбачається незгода із заміною відповідача, а також зазначено, що саме рішенням 16 сесії VII скликання Апостолівської міської ради від 23.06.2016 №390 «Про затвердження повноважень обраних старост села, сіл, селища Апостолівської міської ради (об`єднаної територіальної громади)», затверджено повноваження обраних старост на перших виборах старост Апостолівської міської ради (об`єднаної територіальної громади), в тому числі і ОСОБА_1 . Відповідно до витягу з трудової книжки, позивач обраний старостою села Запорізьке, прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування 23.06.2016, про що вчинено записи Апостолівською міською радою. Крім того, розпорядження про преміювання були винесені головою Апостолівської міської ради Дніпропетровської області. Таким чином, вважає доводи відповідача необґрунтованими, а Апостолівську міську раду належним відповідачем по справі про донарахування та виплату позивачеві премії.

Ухвалою суду від 24 лютого 2020 року у задоволенні клопотання представника відповідача про визнання Апостолівської міської ради неналежним відповідачем по справі - відмовлено.

Частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) закріплено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (частини 2, 3 статті 263 КАС України).

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Рішенням 16 сесії VII скликання Апостолівської міської ради від 23.06.2016 №390 «Про затвердження повноважень обраних старост села, сіл, селища Апостолівської міської ради (об`єднаної територіальної громади)», затверджено повноваження обраних старост на перших виборах старост Апостолівської міської ради (об`єднаної територіальної громади), зокрема, ОСОБА_1 .

Як вбачається з витягу з трудової книжки позивача, ОСОБА_1 обраний старостою села Запорізьке та прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування 23.06.2016.

Рішенням 27 сесії VII скликання Апостолівської міської ради від 22.12.2016 №711 «Про затвердження міського бюджету на 2017 рік» передбачено на 2017 рік максимальний розмір преміювання працівників апарату виконавчого комітету у розмірі 200 відсотків від посадового окладу з урахуванням встановлених надбавок та доплат за фактично відпрацьований час.

Рішенням 42 сесії VII скликання Апостолівської міської ради від 21.12.2017 №1244 «Про затвердження міського бюджету на 2018 рік» передбачено на 2018 рік максимальний розмір преміювання працівників апарату виконавчого комітету у розмірі 90 відсотків від посадового оклад з урахуванням встановлених надбавок та доплат за фактично відпрацьований час.

Рішенням 63 сесії VII скликання Апостолівської міської ради від 29.12.2018 №1769 «Про затвердження міського бюджету на 2019 рік» передбачено на 2019 рік максимальний розмір преміювання працівників апарату виконавчого комітету у розмірі 30 відсотків від посадового оклад з урахуванням встановлених надбавок та доплат за фактично відпрацьований час.

Розпорядженнями міського голови Апостолівської міської ради «Про преміювання працівників» за 2017 рік, відносно позивача, як старости села Запорізьке, встановлено преміювання з урахуванням надбавок і доплат (ранг, вислуга років та надбавка за високі досягнення в праці) за фактично відпрацьований час у наступних розмірах:

- січень - 50 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 25.01.2017 №15-к);

- лютий - 20 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 22.02.2017 №33-к);

- березень - 50 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 21.03.2017 №66-к);

- квітень - 50 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 21.04.2017 №141-к);

- травень - 50 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 22.05.2017 №211-к);

- червень - 20 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 22.06.2017 №268-к);

- липень - 20 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 21.07.2017 №299-к);

- серпень - 20 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 18.08.2017 №332-к);

- вересень - 30 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 25.09.2017 №398-к);

- жовтень - 30 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 25.10.2017 №452-к);

- листопад - 30 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 23.11.2017 №497-к);

- грудень - 30 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 22.12.2017 №543-к).

Згідно розпоряджень міського голови Апостолівської міської ради про преміювання працівників за 2018 рік, міським головою було вирішено преміювати позивача, як старосту села Запорізьке, з урахуванням надбавок і доплат (ранг, вислуга років та надбавка за високі досягнення в праці) за фактично відпрацьований час у наступних розмірах:

- січень - 50 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 23.01.2018 №36-к);

- лютий - 20 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 23.02.2018 №76-к);

- березень - 20 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 26.03.2018 №121-к);

- квітень - 40 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 23.04.2018 №178-к);

- травень - 15 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 22.05.2018 №215-к);

- червень - 10 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 22.06.2018 №285-к);

- липень - 10 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 23.07.2018 №371-к);

- серпень - 10 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 22.08.2018 №419-к);

- вересень - 10 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 24.09.2018 №454-к);

- жовтень - 20 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 24.10.2018 №484-к);

- листопад - 20 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 23.11.2018 №546-к);

- грудень - 20 відсотків від посадового окладу (розпорядження від 22.12.2018 року №643-к).

Згідно з розпорядженнями міського голови Апостолівської міської ради про преміювання працівників за 2019 рік, міським головою було вирішено преміювати позивача у наступних розмірах:

- січень - 25 відсотків від посадового окладу з урахуванням встановлених надбавок та доплат за фактично відпрацьований час (розпорядження від 23.01.2019 №35-к);

- лютий - 25 відсотків від посадового окладу з урахуванням встановлених надбавок та доплат за фактично відпрацьований час (від 19.02.2019 №63-к).

У розпорядженнях міського голови Апостолівської міської ради від 28.03.2019 №128-к, від 22.04.2019 №171-к, від 22.05.2019 №249-к, від 20.06.2019 №338-к, від 23.07.2019 №411-к, від 22.08.2019 №467-к, від 25.09.2019 року №505-к про преміювання працівників апарату виконавчого комітету Апостолівської міської ради, відсутня інформація про преміювання ОСОБА_1 .

Вважаючи зменшення розміру премії протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Частиною четвертою статті 43 Конституції України визначено: кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

У статті 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, яка включає:

- основну заробітну плату. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;

- додаткову заробітну плату. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій;

- інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі-Закон №280/97-ВР) система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

За змістом статті 14 Закону №280/97-ВР староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування.

Староста обирається жителями села, селища (сіл, селищ), розташованого на території відповідного старостинського округу, на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі.

Повноваження старости починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.

Строк повноважень старости, обраного на чергових виборах, становить п`ять років, крім випадків дострокового припинення його повноважень з підстав і в порядку, визначених цим Законом.

Староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою.

Староста не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

Порядок організації роботи старости визначається цим та іншими законами, а також Положенням про старосту, затвердженим сільською, селищною, міською радою.

Статтею 54-1 Закону №280/97-ВР закріплені повноваження старости.

При здійсненні наданих повноважень староста є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед жителями відповідного села, селища, відповідальним - перед сільською, селищною, міською радою (частина 2 статті 54-1 Закону № 280/97-ВР).

Пунктом 13 частини четвертої статті 42 Закону №280/97-ВР передбачено, що міський голова є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою.

Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України від 07 червня 2001 року №2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - Постанова №268) передбачено, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.

Згідно з абзацом першим пункту 2 Постанови № 268, керівники органів місцевого самоврядування мають право: здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу;

Преміювання секретарів сільських, селищних, міських рад, заступників сільських, селищних, міських голів, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, старост, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці за рішенням сільського, селищного, міського голови (абзац третій пункту 6 Постанови № 268).

У відповідності до пункту 2.1 Положення про преміювання працівників Виконавчого комітету Апостолівської міської ради (далі - Положення), премія - це грошова виплата працівнику, яка передбачена системою оплати праці, і належить до додаткової заробітної плати, спрямованої на стимулювання якісного та бездоганного виконання працівником органу місцевого самоврядування своїх посадових обов`язків. Преміювання здійснюється за умови забезпеченості в повному обсязі бюджетними коштами обов`язкових виплат заробітної плати працівникам. Розмір премії працівників граничними розмірами не обмежується.

Пунктом 2.2 Положення закріплено, що преміювання працівників, зокрема, старост здійснюється щомісячно на підставі розпорядження міського голови або посадової особи, яка тимчасово виконує його обов`язки.

Згідно з пунктом 3.1 Положення показниками преміювання є: своєчасне та якісне виконання завдань, передбачених планами роботи міської ради, її виконавчого комітету, структурних підрозділів та особистий вклад у загальні результати роботи; відсутність порушень чинного законодавства; бездоганне і вчасне виконання розпорядчих документів, протокольних доручень та завдань керівництва; дотримання трудової та виконавської дисципліни; постійне вдосконалення організації своєї роботи в підвищення професійної кваліфікації; своєчасний та якісний розгляд обґрунтованих звернень депутатів міської ради та громадян; виконання доручень та функціональних обов`язків понад обсяги, передбачені посадовими інструкціями.

Відповідно до пункту Положення, розмір премії інших працівників, передбачених структурою виконавчого комітету, визначається розпорядженням міського голови залежно від обсягу видатків, передбачених кошторисом на відповідний бюджетний рік, але не менше 10 відсотків посадового окладу з урахуванням встановлених надбавок та доплат за фактично відпрацьований час.

Премії працівникам виплачуються в межах затверджених видатків на оплату праці.

В силу приписів пункту 5.1 Положення, премія працівникам виплачується за рахунок та в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі видатків загального фонду бюджету Апостолівської міської ради на утримання таких працівників та економії коштів на оплату праці.

Системний аналіз вищевикладених нормативно-правових актів свідчить, що премія за своїм змістом є засобом заохочення посадових осіб місцевого самоврядування та не є обов`язковим платежем, хоча і входить до структури заробітної плати.

Відповідність позивача зазначеним у Положенні про преміювання працівників Виконавчого комітету Апостолівської міської ради критеріям є підставою для визначення розміру премії, проте, не покладає на міського голову обов`язку щодо визначення розміру премії у максимально можливому розмірі, оскільки чинним законодавством не визначено фіксований розмір премії, який має встановлюватися щомісяця. Розмір премії працівникам відповідно до Положення про преміювання встановлюється за рішенням міського голови відповідно до результатів роботи за місяць шляхом видання відповідного розпорядження. Тобто, встановлення премії є правом, а не обов`язком міського голови.

Оскільки міський голова має право самостійно вирішувати питання щодо збільшення, зменшення розміру премій, які виплачуються конкретним працівникам, суд зазначає, що прийняття на основі положення про преміювання і в межах своєї компетенції (дискреційних повноважень) рішення про зменшення розміру премій, позбавлення працівників премій повністю або частково, не можна кваліфікувати як погіршення умов оплати праці.

Таким чином, Апостолівська міська рада Дніпропетровської області, приймаючи рішення про виплату премії та визначаючи її розмір, діє з певною свободою розсуду та може приймати таке рішення, яке вважає найкращим за даних обставин, тобто діяти на вільний розсуд.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що повноваження відповідача в контексті спірних правовідносин є дискреційними, у зв`язку з чим суд не може перебирати на себе повноваження відповідача щодо визначення конкретного розміру премії позивача, як і не може оцінити чи були у спірному періоді високі досягнення у роботі позивача, чи виконував він особливо важливу роботу тощо.

Зважаючи, що премія відноситься до виду заохочення за результатами роботи працівника відповідно до його особистого вкладу в загальні результати роботи, а преміювання працівників відноситься до права керівника, а не до його обов`язку, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача при встановленні розміру премії позивачу.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 КАС України).

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову старости с. Запорізьке Апостолівської об`єднаної територіальної громади ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Апостолівської міської ради Дніпропетровської області (вул.Центральна 65, м.Апостолове, Дніпропетровська область, 53802; код ЄДРПОУ 04052583) про зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева